донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
09.08.2010 р. справа №17/64
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:суддів
При секретарі: Жильцовій О.В.
За участю представників сторін:
від позивача: Руденко А.О., головний спеціаліст –юрисконсульт сектору правового забезпечення, довіреність №02-4051 від 11.01.2010р.;
від відповідача: Гордієнко Н.Я., юрисконсульт, довіреність №502/583 від 25.06.2010р.; Шлямін Д.А., юрисконсульт, довіреність № 50-2/608 від 08.07.2010р.; Черекалова О.М., юрисконсульт, довіреність №50-6/607 від 08.07.2010р.;
від третьої особи: не з’явився
Розглянув у судовому засіданні апеляційну скаргу ЗАТ "Горлівський машинобудівник" м. Горлівка Донецька область
на рішення господарського суду Донецької області від 01.06.2010р.
у справі № 17/64 (суддя Татенко В.М.)
за позовом Державної екологічної інспекції в Донецькій області м.Донецьк
до відповідача ЗАТ "Горлівський машинобудівник" м.Горлівка Донецька область
третя особа: Горлівська міська рада м. Горлівка Донецька область
про стягнення 56357,24грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Донецької області від 01.06.2010р. по справі № 17/64 стягнуто з ЗАТ "Горлівський машинобудівник" м. Горлівка на користь спеціального фонду місцевого бюджету Горлівської міської ради м. Горлівка суму 56357,24грн. на відшкодування шкоди, в результаті викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря без отримання дозволу.
Рішення господарського суду мотивовано тим, що у період з 01.12.2009р. по 09.12.2009р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції у Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на ЗАТ "Горлівський машинобудівник" м.Горлівка, під час якої зафіксовано, що товариство здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, на підставі чого інспекцією складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства за №200.
09.12.2009р., на підставі акту №200, винесений припис про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства за №200, щодо усунення виявлених порушень у встановлений строк.
Згідно наданого позивачем розрахунку, розмір відшкодування збитків заподіяний державі, у результаті викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання дозволу, розрахований згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.95р. № 38 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995 року за № 157/693, становить 56357,24 грн.
Згідно листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 05.05.2010р. № 02-2530, у ЗАТ "Горлівський машинобудівник", дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у період з 01.04.2009р. по 30.06.2009р. був відсутній.
Розрахунок здійснений позивачем у відповідності до вимог "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства природи України № 639 від 10.12.08р., у зв’язку з чим, господарський суд визнав позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Оскаржуючи рішення суду, відповідач просить його скасувати, оскільки воно суперечить нормам матеріального права.
06.08.2009р. на ЗАТ "Горлівський машинобудівник" проводилась планова перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства. По результатам перевірки складений акт від 06.08.2009р., в якому зазначено, що підприємство здійснює викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря відповідно дозволу № 1 410 636 900-60 від 01.07.2009р.
Згідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України №212 від 19.03.2008р. "Про затвердження критеріїв розподілу субґєктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю)" планові заходи державного контролю за діяльністю субґєктів господарювання з середньою ступеню ризику проводяться не частіше одного разу у два роки.
01.12.2009р. проведена "чергова" планова перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства і складений акт № 200, в якому зазначено, що підприємством не був продовжений на другий квартал 2009р. дозвіл № 31534348 на здійснення викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами, внаслідок чого за період з 01.04.2009р. по 30.06.2009р. підприємство здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, чим порушило ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" №2707-ХІІ, від 16.10.1992р.
Проведення перевірки у грудні 2009р. свідчить про факт порушення вказаної Постанови № 212 від 19.03.2008р., отже і про незаконність складеного акту № 200 від 01-09.12.2009р. та припису від 09.12.2009р.
Крім того, ЗАТ "Горлівський машинобудівник" не згодне з позовними вимогами Державної екологічної інспекції у Донецькій області на підставі того, що у відповідності зі ст. 218 ГК України, підставою застосування господарсько-правової відповідальності до учасника господарських відносин є здійснення господарського правопорушення, що включає в себе: протиправну поведінку субґєкта господарювання; наявність шкідливих наслідків; причинний звґязок між протиправною поведінкою правопорушника та шкодою, що настала; провину правопорушника.
Отже, провинна відповідача в тому, що в другому кварталі 2009р. підприємство здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, яке відсутнє тому, що 26.02.2009р. ЗАТ "Горлівський машинобудівник" у відповідності зі ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" звернулось у Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області із заявою про видачу дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Відповідно до п.8 "Порядку проведення й оплати робіт, повґязаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, організацій, установ і громадян-підприємців, які одержали такі дозволи", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 320 від 13.03.2002р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на протязі 30 календарних днів зобовґязано розглянути заяву і документи на одержання дозволу і у випадку відсутності зауважень видати дозвіл.
Фактично лист № 25-1591 від 25.03.2009р. Держуправління містить ряд формальних зауважень, повґязаних з документацією в якій обґрунтовувалися обсяги викидів, направило тільки 16.04.2009р. (що підтверджується штампом на поштовому конверті), а було отримане відповідачем 21.04.2009 р. Таким чином, позивачем порушений 30 денний строк розгляду заяви й був затягнений строк на отримання дозволу відповідачем. Зазначені зауваження відповідачем були усунуті в найкоротший термін і заява з відповідними доповненнями була направлена в Держуправління 22.04.2009р., незважаючи на те, що лист із зауваженнями направлявся 16.04.2009р. строк їх усунення закінчувався 26.04.2009р.
Наступний лист № 13-2862 від 21.05.2009р. з новими зауваженнями від Держуправління отриманий 09.06.2009р., зазначені зауваження також усунуті і у черговий раз заява, і відповідні доповнення, 19.06.2009р. відповідачем направлені в Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.
01.07.2009р. ЗАТ "Горлівський машинобудівник" отримало лист в якому повідомлялося про видачу дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 1 410 636 900-60 від 01.07.2009р. з терміном дії до 01.07.2014р.
Причиною роботи підприємства без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.04.2009р. по 30.06.2009р. послужило затягування розгляду заяв відповідача Держуправлінням на протязі чотирьох місяців, а саме з 26.02.2009р. по 01.07.2009р., при тому, що ЗАТ "Горлівський машинобудівник" звернулось за видачею зазначеного дозволу, як того вимагає п. 11. Порядку, а саме 30 календарних днів до завершення дії дозволу від 22.10.2001р. № 31534348 з терміном дії продовженим до 01.04.2009р.
Шкідливі наслідки у вигляді збитків заподіяних державі від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу в період з 01.04.2009р. по 30.06.2009р. не настали, тому що ЗАТ "Горлівський машинобудівник" за зазначений період здійснювалися нарахування й оплата збору за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Крім того, зазначені в позовній заяві збитки в сумі 56357грн.24коп., розрахунок яких проводився відповідно до "Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" затвердженої наказом Міністерства навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008р. не відповідають дійсності тому, що позивачем застосований розрахунок збитку за питомими показниками, а не по концентрації забруднюючої речовини, що відходять від стаціонарного джерела, параметри величин джерела й часу його роботи, як цього вимагає п. 3.7. Методики, що привело до значного їх збільшення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія встановила:
У період з 01.12.2009р. по 09.12.2009р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції у Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на ЗАТ "Горлівський машинобудівник" м. Горлівка, про що інспекцією складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства за № 200.
З акту перевірки вбачається, що підприємству надано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 31534348 від 22.10.2001р., термін дії якого закінчився 01.04.2009р. Новий дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1410639900-60 підприємство отримало 01.07.2009р. Тому у період з 01.04.2009р. по 30.06.2009р. відповідач здійснювал викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, чим порушило вимоги ст. 11 Закону України “ Про атмосферне повітря”.
На підставі акту № 200, винесений припис про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства за №200 від 09.12.2009р., щодо усунення виявлених порушень у встановлений строк.
Згідно наданого позивачем розрахунку, розмір відшкодування збитків заподіяний Державі, у результаті викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання дозволу, розрахований згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.95р. № 38 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995р. за № 157/693, становить 56357,24грн.
Ст. 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.
Пунктом 6 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1524 від 02.11.2006р., встановлено, що Мінприроди України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в його складі урядові органи державного управління, уповноважений орган виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища в Автономній Республіці Крим, територіальні органи, інспекції, установи та організації, що перебувають в його управлінні.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ст. 11 цього ж закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обгрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
З листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 05.05.2010р. № 02-2530 вбачається, що у ЗАТ "Горлівський машинобудівник", дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у період з 01.04.2009р. по 30.06.2009р. був відсутній і цей факт не оспорюється ним.
Ст. 33 Закону України "Про атмосферне повітря" встановлено, що особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України "Про атмосферне повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
За приписами Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Розрахунок здійснений позивачем у відповідності до вимог "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства природи України № 639 від 10.12.08р., у зв’язку з чим, господарський суд правомірно визнав позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Посилання скаржника на своєчасне звернення до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області з заявою про видачу дозвілу на викиди забруднюючих речовин не може бути прийнято до уваги, оскільки згідно статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу.
З матеріалів справи вбачається, що у формулі розрахунку збитків передбачено обов’язковий елемент їх розрахування –мінімальна заробітна плата, помножена на коефіцієнт 1,1, яка встановлена за часом виявлення правопорушення і розрахування збитків. Позивач застосував у формулі розрахунку розміру збитків мінімальну заробітну плату 744грн., існуючу на момент виявлення правопорушення, згідно Закону України “Про державний бюджет України на 2009р.”, тоді як відповідач необґрунтовано вказав розмір мінімальної заробітної плати у сумі 625грн. Крім того, відповідач у акті звіряння невірно вказав масу по всіх видах забруднюючих речовин, викинутих ним у спірний період.Згідно наказу № 639 в основу розрахунку збитків повинні бути взяті обсяги, види, маса викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з документів державної статистичної звітності форми 2ТП “повітря”.
Тому посилання скаржника на те, що збитки в сумі 56357грн.24коп., заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" затвердженої наказом Міністерства навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008р. не відповідають дійсності тому, що позивачем застосований розрахунок збитку за питомими показниками, а не по концентрації забруднюючої речовини, що відходять від стаціонарного джерела, параметри величин джерела й часу його роботи, як цього вимагає п. 3.7. Методики, що привело до значного їх збільшення не може бути прийнято до уваги.
З огляду на наведене, рішення господарського суду відповідає приписам чинного законодавства, матеріалам справи та не підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 103, 104, 105 ГПК України, судова колегія,-
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення господарського суду Донецької області від 01.06.2010р. по справі № 17/64 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Головуючий
Судді:
Надіслано 6 прим:
1-до справи
2-позивачу
3-відповідачу
4-третій особі
5-госп.суду
6-ДАГС