ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83
УХВАЛА
06 серпня 2010 р. Справа № 21/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І.М.,
при секретарі судового засідання Чверенчук Р.Р.
За участю:
Представника відповідача - Терешкун Р.Я., Ясінський Т.І,
Представника позивача - Маланюк О.Я.,
Учасника провадження: Глеб Г.І., Вівчаренко М.Ф., Терешкун Н.Д., Краснопольський С.З.,
Леник С.М., Яцуляк Н.В., Скринник М.Є., Козоріс М.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ФГ "Нива" Калуське шосе, 2, с.Угринів, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77423 і.к. 20541324
до відповідача: Угринівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області вул.Польова, 1, с. Угринів, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77423 і.к. 04356426.
про визнання неправомірним та скасування рішення сесії Угринівської сільської ради від 22.02.05р. "Про відміну рішення", рішення від 26.05.2005р. "Про виділення земельних ділянок" та рішення від 20.07.07р. "Про розгляд протесту прокурора № 651 від 12.06.07 року на рішення сесії Угринівської сільської ради Тисменицького району "Про виділення земельних ділянок від 26.05.2005 року"
встановив, що фермерське господарство "Нива" подало суду позовну заяву про визнання неправомірним та скасування рішення сесії Угринівської сільської ради від 22.02.05р. "Про відміну рішення", рішення від 26.05.2005р. "Про виділення земельних ділянок" та рішення від 20.07.07р. "Про розгляд протесту прокурора № 651 від 12.06.07 року на рішення сесії Угринівської сільської ради Тисменицького району "Про виділення земельних ділянок від 26.05.2005 року".
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що вищевказані рішення не відповідають вимогам законодавства та прийняті Угринівською сільською радою з перевищенням наданих законом повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України встановлено обов"язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено один із основних принципів місцевого самоврядування - принцип законності.
Згідно ст. 26 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" визначено перелік питань, які розглядається сільськими, селищними і міськими радами.
Стаття 59 вищевказаного Закону містить перелік нормативних актів, які мають право приймати органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції.
Однак ні норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ні норми інших правових актів України не встановлюють право сільської ради, як органу місцевого самоврядування скасовувати чи відміняти власні рішення.
Представник відповідача, щодо позову заперечив при цьому зазначив, що ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок державної та комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі ( на місцевості).
Згідно ст. 50 Закону України "Про землеустрій" у разі надання, передачі, вилучення ( викупу), відчуження земельних ділянок слід скласти проекти землеустрою.
Статтею 16 Закону України "Про оренду землі" передача земельної ділянки в оренду, без розроблення проекту її відведення, здійснюється лише коли межі земельної ділянки визначені в натурі.
Межі спірної земельної ділянки до цього часу в натурі не визначені тому договір оренди може бути заключений лише після розробки проекту відведення земельної ділянки.
Фермерське господарство "Нива" до 2007 р. не вчиняло жодних дій направлених на заключення договору оренди землі і тільки в 2007 році надали сільській раді проект договору оренди землі, а проект відведення земельної ділянки так і не представлено до ц ього часу.
В зв"язку з бездіяльністю фермерського господарства по оформлені документів для заключення договору оренди, Угринівська сільська рада на сесії від 22.02.2005року вирішила відмінити рішення сесії від 28.03.2002 р., а земельну ділянку передати до земель запасу.
У відповідності до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов"язковими до виконання на відповідній території.
Згідно ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селичні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншим законами до їх відання.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відносяться вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. У відповідності до ст. 59 Закону рада в ежах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішення. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
А тому, Угринівсська сільська рада прийняла рішення відмінити рішення сесії від 28.03.2002р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, відповідача, суд вважає за доцільне припинити провадження у справі.
При цьому суд врахував наступне.
01.04.10 р. Конституційний суд України прийняв рішення про те, що в аспекті конституційного подання:
- положення частини першої статті 143 Конституції України ( 254к/96-ВР ), згідно з якими територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування "вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції", слід розуміти так, що при вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень;
- положення пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу ( 2768-14 ) вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень;
- положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Враховуючи вищевикладене, спір між ФГ"Нива" та Угринівською сільською радою про визнання неправомірним та скасування рішення сесії Угринівської сільської ради від 22.02.05р. "Про відміну рішення", рішення від 26.05.2005р. "Про виділення земельних ділянок" та рішення від 20.07.07р. "Про розгляд протесту прокурора № 651 від 12.06.07 року на рішення сесії Угринівської сільської ради Тисменицького району "Про виділення земельних ділянок від 26.05.2005 року" є публічно- правовим спором на який поширюється юриздикція адміністративних судів.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України.
У відповідності до п. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Керуючись ст.ст. 80, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі № 21/19 за позовом: ФГ"Нива" до відповдача Угринівської сільськї ради про визнання неправомірним та скасування рішення сесії Угринівської сільської ради від 22.02.05р. "Про відміну рішення", рішення від 26.05.2005р. "Про виділення земельних ділянок" та рішення від 20.07.07р. "Про розгляд протесту прокурора № 651 від 12.06.07 року на рішення сесії Угринівської сільської ради Тисменицького району "Про виділення земельних ділянок від 26.05.2005 року" -припинити.
Суддя Скапровська І.М.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
______ 11.08.10