Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-4087/09/2370 04.08.2010 р. м. Черкаси
15 год. 41 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Новікової Т.В.,
при секретарі Найдьон А.В.,
за участю представника позивача Левенець А.М. (за дов. ДПІ у м. Черкаси), за участю представника відповідача Осадчої Н.М. (за дов. ТОВ «Сінніс, ЛТД»), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у місті Черкаси до товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,- ВСТАНОВИВ: Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 25.08.2009р. №19038/10-017, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД» штрафні (фінансові) санкції у сумі 24140 грн. 00 коп. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем, вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265. Ухвалою суду від 09.09.2009р. зупинено провадження в адміністративній справі №2а-4087/09/2370 до набрання законної сили судового рішення в іншій адміністративній №2а-3005/09/2370, яке оскаржувалося в апеляційному порядку та відповідно до ухвали суду від 06.07.2010р. поновлено провадження у справі №2а-4087/09/2370 та призначено розгляд справи на 14.07.2010р.
Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.
Відповідач під час судового засідання з позовом не погодився та надав до суду заперечення від 14.07.2010р., в яких зазначив, що оспорювані дії відповідача щодо не обладнання гральних автоматів фіскальною памяттю та не проведення розрахункових операцій через РРО не є правопорушення, а тому штрафні санкції було застосовано без належних підстав.
Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини на яких грунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД», зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради 23.11.1995р., ідентифікаційний код 22810515, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.4) та витягу з ЄДРПОУ станом на 03.08.2010р., перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у м. Черкаси.
ДПІ в Красногвардійському районі Автономної республіки Крим 30.04.2009р. проведено перевірку зали гральних автоматів, на підставі направлення №60 від 27.01.2009р., розташованого за адресою: АРК, м.Красногвардійськ, вул.Комсомольська, що належить Сімферопольській філії ТОВ «Сінніс, ЛТД», де здійснюється господарська діяльність у сфері грального бізнесу та виявлено здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці ТОВ «Сінніс, ЛТД»з використанням реєстратора розрахункових операцій DATECS HP 5300і, зав. № ДУ 09000148, фіск.№0109007155. Актом перевірки від 30.04.2009р. встановлено проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій, що є порушенням Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено рішення від 13.05.2009р. №0001022303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 5780грн. 00 коп. за порушення п. 1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 1776-ІІІ від 01.06.2000 р. (із змінами і доповненнями) та Постанови КМУ «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням РРО»від 07.02.2001р. № 121.
За наслідками проведення 27 березня 2009р., планової перевірки, на підставі направлення №325557, залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м.Суми, Червона площа, 3 який належить товариству з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД», щодо здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці, складено акт перевірки від 27.03.2009р., на підставі якого винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000572303 від 14.04.2009р. за порушення ст.1,ст.2, п.1,2,3 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№1776-III від 01.06.2000р. та накладенно штрафні фінансові санкції в сумі 14280грн. 00коп.
ДПА у Херсонській області було проведено 17 квітня 2009р., перевірку залу гральних автоматів, що розташований за адресою: м.Херсон, вул.200 років Херсона, 49 Гвардійської дивізії, який належить товариству з обмеженою відповідальністю «Сінніс,ЛТД», щодо здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці та складено акт перевірки від 17.04.2009р., яким встановлено порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№1776-III від 01.06.2000р». На підставі даного акту винесено рішення від 07.05.2009р. №0000882303, про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4080грн.00коп.
Оскільки штрафні (фінансові) санкції відповідачем не сплачені, ДПІ у місті Черкаси просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 24140 грн. 00 коп.
Причиною виникнення спору стало порушення відповідачем законодавства про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР, що зобовязує субєктів підприємницької діяльності забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з видачею відповідного розрахункового документу, а також зберігати фіскальні звітні чеки в книгах обліку розрахункових операцій.
Стаття 11 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та в порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
В ч. 1 ст. 11-1 вищезазначеного Закону вказано, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів, яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування обєкта права власності, стосовно якого проводиться така планова перевірка. Тобто, в ст. 11-1 даного Закону зазначено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок стосовно своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обовязкових платежів), а в даному випадку податковим органом була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєкта підприємницької діяльності.
Дійсно, відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Згідно з ч. 4 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Проте, ч. 1 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»встановлено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обовязкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування обєкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Тобто, ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»визначає підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок стосовно своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів обовязкових платежів, а в даному випадку податковим органом була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності.
Таким чином перевірка проведена правомірно, оскільки Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не встановлено періодичність проведення перевірок. Отже, Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР в новій редакції Закону України від 01.06.2000 року № 1776-ІІІ в частині застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг є спеціальним, а тому інші законодавчі акти, у тому числі й Закон 509-ХІІ, застосовується лише в частині, не врегульованій Законом України № 1776-ІІІ. Порядок складання плану графіка перевірок субєктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні складаються відповідно до наказу ДПА України №441 від 11.10.2005 року.
Пунктом 1 ч.2 постанови Кабінету МіністрівУкраїни від 07.02.2001р. №121 «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів операцій»встановлено , що до 31 грудня 2006р. всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
Опрацювання зазначеного технічного рішення було завершено прийняттям наказу державної податкової адміністрації України від 1 липня 2008 року №430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» (наказ втратив чинність згідно з наказом ДПА України від 10.09.2008р. №581), яким до державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Отже, до вказаної дати у державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а тому у субєктів господарювання була відсутня обєктивна можливість дотримання приписів Закону України «про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»щодо використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.
Разом з тим, згадана компютерно-касова система не є сумісною з усіма гральними автоматами, у тому числі з введеними в експлуатацію раніше.
Субєкти господарювання повинні підтвердити вжиття ними заходів із встановлення технічної можливості використання компютерно-касової системи «Фіскал»чи підтвердити несумісність гральних автоматів з вказаною системою з технічних причин.
Отже, відповідач не довів несумісності компютерно-касової системи «Фіскал»з тими гральними автоматами, які використовувалися відповідачем та були введені ним в експлуатацію до включення зазначеної системи до державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, а відтак застосування до ТОВ «Сінніс, ЛТД»штрафних (фінансових) санкцій у сумі 24140грн. 00 коп. є обґрунтованим та підлягає до сплати в бюджет.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 04.08.2010р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено представника позивача після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.
Керуючись ст. 65, 69, 71, 94, ст. 141, ст.ст. 158-159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»(18002, м.Черкаси, вул. О. Дашкевича, 20, ідентифікаційний код 22810515) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у місті Черкаси (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235) штрафні (фінансові) санкції у сумі 24140 грн. 00 коп. (двадцять чотири тисячі сто сорок гривень 00 коп.).
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд, в порядку, передбаченому ст. ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 09 серпня 2010 року.
СуддяТ.В.Новікова