Постанова № 10743506, 03.08.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2010
Номер справи
2а-18054/10/0570
Номер документу
10743506
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2010 р. справа № 2а-18054/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12-55

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Смагар С.В.

при секретаріЗакутько О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції, м. Шахтарськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аякс ЛТД», м. Шахтарськ

про зобовязання надати на перевірку документи бухгалтерського та податкового обліку

за участю представників:

від позивача: Романіка О.О. за дов. від 28.05.2010р.

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Шахтарською обєднаною державною податковою інспекцією заявлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аякс ЛТД» про зобовязання керівника Сашенкова В.П. надати на перевірку документи бухгалтерського та податкового обліку, а саме головну книгу за бухгалтерськими рахунками № 20 «Запаси», № 28 «Товари», журнали-ордери за бухгалтерськими рахунками № 20 «Запаси», № 28 «Товари», акти на списання товарних запасів.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на перешкоджання керівником підприємства здійсненню податковим органом своїх повноважень, а саме ненадання під час перевірки документів бухгалтерського та податкового обліку, притягнення до адміністративної відповідальності керівника за невиконання вимог податкового органу, та відсутність у чинному законодавстві інших дієвих заходів у спірних правовідносинах, крім судового рішення про зобовязання керівника підприємства надати податковому органу документи бухгалтерського та податкового обліку.

Відповідач у судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, про що свідчить поштове повідомлення про вручення, письмових заперечень суду не надав.

Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Товариства з обмеженою відповідальністю «Аякс ЛТД» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області за номером 30721022, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, знаходиться на податковому обліку в Шахтарській обєднаній державній податковій інспекції з 09 червня 2000 року.

10 серпня 2009 року відповідачем до податкового органу подана декларація з податку на прибуток підприємства за півріччя 2009 року. 13 серпня 2009 року відповідачем поданий уточнюючий розрахунок податкових зобовязань у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок у звітному податковому періоді півріччя 2009 року.

11 листопада 2009 року позивачем до керівника відповідача надісланий лист № 9767/10/15-113, відповідно до якого на підставі пункту 3 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ (надалі Закон № 509) для підтвердження правильності визначення суми податкового зобовязання з податку на прибуток у декларації за півріччя 2009 року в частині відображення у рядку 04.2 збільшення валових витрат на суму 1458509 грн. (згідно пункту 5.9 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств») відповідача зобовязання надати позивачу в термін до 25 листопада 2009 року документи, що підтверджують правильність визначення суми убутку балансової вартості запасів, а саме головну книгу за бухгалтерськими рахунками № 20 «Запаси», № 28 «Товари», журнали-ордери за бухгалтерськими рахунками № 20 «Запаси», № 28 «Товари», акти на списання товарних запасів. Крім цього, відповідача даним листом попереджено, що при невиконанні запиту у 10-денний термін згідно пункту 5 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу Україні» буде здійснена позапланова виїзна перевірка. Зазначений лист отриманий відповідачем 14 листопада 2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення.

08 грудня 2009 року начальником управління оподаткування юридичних осіб складена доповідна записка на імя начальника Шахтарської ОДПІ щодо ненадання ТОВ «Аякс ЛТД» пояснень та документів для проведення невиїзної перевірки у визначені строки.

12 січня 2010 року начальником Шахтарської ОДПІ прийнятий наказ № 6 «Про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Аякс ЛТД» код за ЄДРПОУ 30721022» на підставі пунктів 1, 2 статті 11, пункту 6 частини 3 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» терміном 5 робочих днів з 13 січня по 19 січня 2010 року щодо повноти декларування та своєчасності сплати податку на додану вартість за червень 2009 року та повноти декларування та своєчасності сплати податку на прибуток за 1 півріччя 2009 року. 13 січня 2010 року керівником позивача видані направлення на виїзну позапланову перевірку, які отримані керівником відповідача в той же день.

14 січня 2010 року листом № 109/10/23-113 позивачем були витребувані у відповідача документи бухгалтерського обліку, на який відповідач надав письмову відповідь без номеру без вихідної дати (вхідний позивача 21 січня 2010 року № 489/10), що документи бухгалтерського обліку та податкового обліку за перевіряємий період не можуть бути надані, оскільки немає можливості їх відновити.

19 січня 2010 року начальником Шахтарської ОДПІ прийнятий наказ № 16 «Про продовження терміну проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Аякс», відповідно до якого на підставі пунктів 1, 2 статті 11, частини 12 статті 11-1 Закону № 509 продовжено термін проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Аякс ЛТД» на 2 робочих дні з 20 по 21 січня 2010 року. Даний наказ отриманий керівником підприємства 20 січня 2010 року. 20 січня 2010 року керівником позивача видане направлення на перевірку, яке отримано керівником відповідача в той же день.

21 січня 2010 року позивачем листом № 311/10/23-113 витребувані документи у відповідача у зв'язку із проведенням позапланової виїзної перевірки. Даний лист отриманий керівником відповідача 21 січня 2010 року.

21 січня 2010 року позивачем складений акт № 9/23-1/30721022 про ненадання документів ТОВ «Аякс ЛТД» .

21 січня 2010 року керівником Шахтарської ОДПІ прийнятий наказ № 21 «Про зупинення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Аякс ЛТД», відповідно до якого зупинено проведення позапланової виїзної перевірки у зв'язку із необхідністю звернення до суду про зобовязання підприємства надати до перевірки документи бухгалтерської та податкової звітності з 21 січня 2010 року до дати надання документів.

01 лютого 2010 року позивачем стосовно керівника ТОВ «Аякс ЛТД» Сашенкова Володимира Павловича складений протокол про адміністративне правопорушення, за яким 25 лютого 2010 року Шахтарським міськрайонним судом Донецької області прийнята постанова, відповідно до якої до Сашенкова В.П. застосований штраф у розмірі 85 грн.

Відповідно до частини 4 статті 72 КАС України вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Постановою Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 25 лютого 2010 року встановлено, що при здійсненні посадовими особами Шахтарської ОДПІ позапланової перевірки ТОВ «Аякс ЛТД» Сашенков В.П. не надав до перевірки документи про своєчасну сплату з податку на прибуток та податок на додану вартість. Своїми діями Сашенков В.П. порушив пункт 8 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 163-3 КУпАП. В суді Сашенков В.П. свою провину визнав. Повина правопорушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 01 лютого 2010 року та актом від 21 січня 2010 року. Дана постанова суду набрала законної сили 09 березня 2010 року.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу Україні» ( Закон № 509) передбачено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік. Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;

5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;

7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;

8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;

9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.

Судом встановлено, що в межах спірних правовідносин має місце застосування позивачем пункту 3 вищенаведеної статті Закону № 509, а саме виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані:

1) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами;

2) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів);

3) сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни;

4) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Частина 2 даної статті 9 зазначеного Закону передбачає, що керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи під час перевірки, що проводиться державними податковими органами, зобов'язані давати пояснення з питань оподаткування у випадках, передбачених законами, виконувати вимоги державних податкових органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт про проведення перевірки.

Згідно з пунктом 8 статті 11 Закону № 509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби.

Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом. Відповідно до частини 4 статті 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідачем суду не надано жодного доказу, який би спростовував ненадання документів бухгалтерського та податкового обліку податковому органу під час перевірки в межах спірних правовідносин.

З огляду на вищенаведені обставини, що підтверджуються письмовими вищезазначеними доказами по справі, суд дійшов висновку щодо наявності факту перешкоджання відповідачем у здійсненні позивачем повноважень, передбачених Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та наявності підстав для задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аякс ЛТД» про зобовязання керівника Сашенкова В.П. надати на перевірку документи бухгалтерського та податкового обліку, а саме головну книгу за бухгалтерськими рахунками № 20 «Запаси», № 28 «Товари», журнали-ордери за бухгалтерськими рахунками № 20 «Запаси», № 28 «Товари», акти на списання товарних запасів задовольнити повністю.

Зобов'язати керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Аякс ЛТД» Сашенкова Володимира Павловича надати Шахтарській обєднаній державній податковій інспекції на перевірку документи бухгалтерського та податкового обліку, а саме головну книгу за бухгалтерськими рахунками № 20 «Запаси», № 28 «Товари», журнали-ордери за бухгалтерськими рахунками № 20 «Запаси», № 28 «Товари», акти на списання товарних запасів.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 03 серпня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 06 серпня 2010 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Смагар С.В.