Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.08.10 Справа № 10/88-10. Господарський суд Сумської області, у складі судді Малафеєвої І.В. при секретарі судового засідання Дябелко Т.М. розглянувши матеріали справи №10/88-10
за позовом: Сумського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Будильської сільської ради, Лебединський район, с. Будилка
до відповідача: закритого акціонерного товариства «Еко-Енаргія», Лебединський район, с. Будилка
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна екологічна інспекція, м. Суми
про стягнення 71171,52 грн.
представники:
від позивача: не з’явився
від відповідача: Лук’янець Ю.В.
від 3-ї особи: Матюха Д.М.
прокурор: Тимошенко М.В.
Суть спору: прокурор просить стягнути з відповідача 71171,52 грн. завданих збитків за самовільне водокористування.
Відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог та просить суд відмовити прокурору у їх задоволенні, але не заперечує проти фактів використання ним поверхневих і підземних вод без спеціального дозволу на самовільне використання та не заперечує проти об’ємів використаних вод, зазначаючи, що в розрахунках розміру збитків відсутня дата їх складання і будь-якої шкоди навколишньому природному середовищу відповідач внаслідок такого самовільного водокористування не завдав.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Статтею 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального та спеціального використання.
У порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Згідно з вимогами ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, виданого в установленому порядку за клопотанням водокористувача, в якому визначаються ліміти забору води та скидання забруднюючих речовин. Статтею 44 Водного кодексу України закріплено, що водокористувач може здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ст. 19 Кодексу України «Про надра», надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу (ліцензії) на користування ділянкою надр.
Актом планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони та раціонального використання водних ресурсів Державної екологічної інспекції в Сумській області, яка відбулася 20.04.-14.05.2010 року встановлено, що відповідач - закрите акціонерне товариство «Еко-Енергія» - здійснює водозабезпечення підприємства за рахунок 3-х артезіанських свердловин та технічного ставу.
У порушення вимог чинного законодавства відповідач за VI квартал 2009 року та I квартал 2010 року здійснював забір поверхневих вод без дозволу на спеціальне водокористування. Згідно з даними звітності форми 2ТП (водгосп) відповідачем за VI квартал 2009 року забрано 3140,0 м. куб. поверхневих вод, за I квартал 2010 року було забрано 990,0м. куб. поверхневих вод.
Також, у порушення вимог чинного законодавства відповідач за VI квартал 2009 року та I квартал 2010 року здійснював забір води із підземних горизонтів без дозволу на спеціальне водокористування. Згідно з даними звітності форми 2ТП (водгосп) відповідачем за VI квартал 2009 року забрано 504,0 м. куб. поверхневих вод, за I квартал 2010 року було забрано 56,0 м. куб. поверхневих вод.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» від 27.06.2001 року № 02-5/744 із змінами підприємства, установи, організації зобов’язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, у тому числі і самовільному спеціальному використанні природних ресурсів в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України від 20.07.2009 № 389 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783, сума збитків, які були заподіяні державі внаслідок самовільного використання поверхневих вод закритим акціонерним товариством «Еко-Енергія» згідно з розрахунком, склала 60070,27 грн.
Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України від 20.07.2009 № 389 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783, сума збитків, які були заподіяні державі внаслідок самовільного використання підземних вод закритим акціонерним товариством «Еко-Енергія» згідно з розрахунком, що додається, склала 11101,25 грн.
Таким чином, загальна сума збитків заподіяних державі внаслідок самовільного використання підземних та поверхневих вод закрити акціонерним товариством «Еко-Енергія» становить - 71171,52 грн.
Статтею 66 Конституції України передбачено, що кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, відшкодувати завдані ним збитки.
Центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища є Міністерство охорони навколишнього середовища України.
Відповідно до положення про державну екологічну інспекцію в Сумській області , затвердженого наказом Мін природи від 19.02.2007 року № 55, перша є спеціальним підрозділом Мін природи і забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на території Сумської області.
Тому Державна екологічна інспекція в Сумській області є тим органом, який виступає в спірних правовідносинах при самовільному використанні природних ресурсів, у тому числі водних ресурсів.
Суд вважає позицію відповідача помилковою, оскільки відповідно до п.1.4 постанови КМУ № 464 від 15.01.2009р. «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства», який передбачає, що акт перевірки - є документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Стаття 48 Водного кодексу України зазначає, що спеціальне водокористування - це забір води з водних споруд із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води. Стаття 49 Водного кодексу України зазначає, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видає державний орган охорони навколишнього природного середовища. На момент перевірки дозвіл вище згаданого органу у відповідача був відсутній.
Згідно ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Розмір шкоди був розрахований відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів від 20.07.09р. № 389, яка була чинною на момент вчинення правопорушення.
Так, п. 9.1. Методики передбачає, що розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушенням умов водокористування здійснюється за формулою: З сам = 100 ? W ? Тар, де W - об'єм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, м3 ; Тар - норматив збору за спеціальне водокористування, грн/м3, що діє в регіоні на момент виявлення порушення.
Пунктом 1.4. Методики зазначено, що ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства. Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї Методики розраховують розмір відшкодування збитків.
На посилання відповідача на той факт, що в протоколі про адміністративне правопорушення № 013607 від 20.04.2010 року, складеного на посадову особу зазначено, що шкода нею не заподіювалася, і це на їх думку позбавляє права третю особу обраховувати заподіяну навколишньому природному середовищу шкоду, - слід зазначити, що адміністративна відповідальність фізичних осіб має виключно індивідуальний характер, а позов пред'явлений до закритого акціонерного товариства «Еко-Енергія» як юридичної особи.
Статтею 49 Господарського Кодексу України передбачено, що за завдані шкоду і збитки, суб'єкти підприємництва несуть майнову та іншу встановлену законом відповідальність. Пунктом. 6 ч. 1 ст. 153 Господарського кодексу України передбачається, що суб'єкти господарювання здійснюючи господарську діяльність, зобов'язані відшкодовувати завдані ним збитки.
Також слід зазначити, що сплата екологічного збору за використання природних ресурсів, не звільняє суб'єктів господарювання від отримання дозволу на спеціальне водокористування.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і такі, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Еко-Енергія» ( Сумська область, Лебединський район, с. Будила, вул. Заводська, 1/г і.к. 31650665) на користь держави (р/р 31510921700217, МФО банку 837013, код 23636456, код платежу 24062100 отримувач ГУДКУ у Сумській області) 71171,52 грн. завданих збитків за самовільне водокористування.
3. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Еко-Енергія» ( Сумська область, Лебединський район, с. Будила, вул. Заводська, 1/г і.к. 31650665) в доход державного бюджету України (р/р 31115095600002 в УДК в Сумській області, МФО 837013, код 22090200, символ 095) 711,72 державного мита.
4. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Еко-Енергія» ( Сумська область, Лебединський район, с. Будила, вул. Заводська, 1/г і.к. 31650665) в доход бюджету (рах. 31215259700002, код платежу 220500000, код ЕДРПОУ 23636315, банк ГУДКУ Сумської області, МФО 837013) 236 грн. витрат на інформаційно – технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
СУДДЯ І.В. МАЛАФЕЄВА
Повний текст рішення підписаний 05.08.2010 р.
Суддя