Постанова № 10666319, 05.08.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2010
Номер справи
2а-3336/10/1670
Номер документу
10666319
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3336/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Супруна Є.Б.,

при секретарі Дубовик О.І.,

за участю:

представника позивача Чурсіної І.В.,

представника відповідача Денисенка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчук Житлобуд»до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

12 липня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Кременчук житлобуд» (надалі позивач, ТОВ «Кременчук житлобуд») звернулосьдо Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області (надалі відповідач, Кременчуцька ОДПІ)про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000191550/0/2094 від 24.06.2010 р., яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем орендна плата за землю у розмірі 13 401,52 грн., у тому числі 8 934,33 грн. за основним платежем та 4 467,19 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Мотивуючи свої вимоги позивач вказує, що сплата земельного податку проводилась ним відповідно до статті 13 Закону України «Про плату за землю», виходячи з розміру орендної плати, встановленої договорами оренди землі, укладеними 17.09.2007 р. та 03.02.2006 р. між ТОВ «Кременчук житлобуд»та Кременчуцькою міською радою Полтавської області.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив такі задовольнити у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на порушенням позивачем вимог частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі»в редакції згідно із Законом від 28.12.2007 р. №107-VІ, якою підвищено розміри орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, у порівнянні з розміром плати зафіксованої у договорах оренди від 17.09.2007 р. та 03.02.2006 р.

Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

З метою перевірки правильності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ТОВ "Кременчук Житлобуд", поданої за 2008 рік. За результатами перевірки складено акт №2852/15-522/01274136 від 09.06.2010 р., в якому зафіксовано порушення позивачем вимог статті 21 Закону України «Про оренду землі»шляхом заниження задекларованої плати за землю за січень грудень 2008 року на суму 8934,33 грн., у тому числі, за січень 2008 року на 761,77 грн., за лютий 2008 року на 761,78 грн., за березень 2008 року на 761,78 грн., за квітень 2008 року на 761,77 грн., за травень 2008 року на 761,77 грн., за червень 2008 року на 761,78 грн., за липень 2008 року на 761,79 грн., за серпень 2008 року на 761,77 грн., за вересень 2008 року на 761,77 грн., за жовтень 2008 року на 761,78 грн., за листопад 2008 року на 681,75 грн. та за грудень 2008 року на 634,82 грн.

На підставі акту перевірки Кременчуцькою ОДПІ 24.06.2010 р. винесено податкове повідомлення-рішення №0000191550/0/2094, яким позивачу відповідно до абз. «б»підпункту 4.2.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами», статті 21 Закону України «Про оренду землі», підпункту 17.1.3 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено порушення статті 21 Закону України «Про оренду землі», пункту 8 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», пункту 1 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VІ від 03.06.2008 р. у звязку з чим визначено суму податкового зобовязання на загальну суму 13401,52 грн., у тому числі 8934,33 грн. за основним платежем та 4467,19 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

У відповідності з приписами частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку обґрунтованості діям податкового органу щодо винесення спірного податкового повідомлення-рішення, суд виходить з наступного.

Статтею 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 р. №2535-XII (надалі Закон №2535-XII) визначено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно зі статтями 19, 21 Закону №2535-XII розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Судом встановлено, що 03.02.2006 р. ТОВ «Кременчук Житлобуд»уклало з Кременчуцькою міською радою договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 5310436500:05:004:0010), для експлуатації та обслуговування будівель і споруд виробничої бази по вулиці Мічуріна, 90-А у м. Кременчуці. Договором передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1,5% від грошової оцінки землі щорічно (пункт 9). Договір укладено до 01.12.2010 р.

17.09.2007 р. ТОВ «Кременчук Житлобуд»уклало з Кременчуцькою міською радою договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 5310436500:02:001:0226) для будівництва автосалону на перехресті провулку Тецівського та проспекту 50-річчя Жовтня у м. Кременчук за умови відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва. Договором передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1% від грошової оцінки землі щорічно (пункт 9). Договір укладено терміном на 1 (один) рік.

На виконання зазначених договорів позивач розрахував та задекларував орендну плату за землю згідно умов договорів, укладених з органом місцевого самоврядування.

Суд вважає необґрунтованими висновки відповідача щодо заниження позивачем орендної плати з огляду на наступне.

Статтею 652 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України) передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Дана норма кореспондує приписам статті 525 ЦК України, якою заборонено односторонню зміну умов договорів.

Оскільки договір оренди земельної ділянки, укладений між позивачем та органом місцевого самоврядування, є цивільно-правовою угодою, укладання, зміна та виконання якої ґрунтується на нормах цивільного законодавства, то позивач не мав права самостійно в односторонньому порядку змінювати встановлений договором розмір орендної плати.

Посилання Кременчуцької ОДПІ на невиконання позивачем приписів статті 21 Закону України «Про оренду землі»щодо розміру орендної плати на рівні трикратного розміру земельного податку, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідачем не надані до суду докази, які б свідчили про ухилення позивача від внесення змін до договору щодо збільшення ставки орендної плати.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до частини 2 статті 4 Закону №2535-XII ставки земельного податку, порядок обчислення і сплати земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону. Зміни і доповнення до цього Закону вносяться не пізніше ніж за три місяці до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року.

Таким чином, у Кременчуцької ОДПІ не було підстав донараховувати суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата за землю.

Згідно з пунктом 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході судового розгляду відповідачем не доведено правомірність винесення податкового повідомлення-рішення №0000191550/0/2094 від 24.06.2010 р., а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати підлягають стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про плату за землю", статтями 9, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчук Житлобуд»до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської областіпро визнання нечинним податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області №0000191550/0/2094 від 24.06.2010 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчук Житлобуд» витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 06 серпня 2010 року.

СуддяЄ.Б. Супрун