Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №2.11.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 лютого 2010 року Справа № 2а-26167/09/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Шембелян В.С., при секретарі: Бородіній І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВКФ «Бізнес-Трейд» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська, третя особа Управління нерухомого майна Луганської міської ради про визнання дій неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
28 вересня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов вказаний адміністративний позов.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем була проведена невиїзна документальна перевірка з питань своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 30.04.09р. по 08.09.09р. За результатами перевірки складений акт, яким встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» № 2181 - ІІІ від 21.12.2000р. На підставі акту перевірки були винесені податкові повідомлення рішення, якими визначені позивачу суми податкових зобовязань, що складаються з штрафних санкцій за несвоєчасність сплати орендної плати за землю в розмірі 15482 грн. та 30908, 21 грн. на загальну суму 46390, 21 грн.
Позивач вважає неправомірним застосування штрафних санкцій, оскільки, на його думку, акт перевірки складений з суттєвим порушенням законодавства, що призвело до невірного нарахування суми податкового зобовязання. В акті не зазначені підстави для проведення перевірки. Крім того, позивач вважає, що відповідачем порушено п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», тобто у них не було підстав для проведення зазначеної перевірки. Під час проведення перевірки не були використані документи первинного бухгалтерського обліку фінансово господарської діяльності, що призвело до невірного визначення зобовязань. Нормами чинного законодавства не встановлено форми акту перевірки своєчасності сплати орендної плати за землю. Немає підстав для нарахування фінансової санкції, оскільки Законом України «Про оренду землі» передбачено нарахування лише пені. В даному випадку позивач вважає, що Закон України «Про оренду землі» є спеціальним.
Позивач дійсно в березні 2009 року вносив останній черговий платіж за коефіцієнтом, який був затверджений в договорі оренди земельної ділянки, одночасно він звернувся до місцевого суду з позовом до орендодавця, в якому оскаржив розмір коефіцієнту орендної плати. На підставі рішення Ленінського районного суду м. Луганська про зменшення коефіцієнту орендодавець Луганська міська рада надала позивачу нову кадастрову картку, і відповідач в липні 2009 року здійснив перерахунок орендної плати позивача з початку 2009 року за зменшеним коефіцієнтом. Таким чином, в результаті перерахунку в позивача на особовому рахунку в липні 2009 року створилася переплата. Однак, не зважаючи на наявність вказаної переплати, а також рішення суду про визнання права позивача сплачувати в 2009 році орендну плату за землю за зменшеним коефіцієнтом, відповідач в вересні 2009 року нараховував позивачу штрафні санкції за несвоєчасну сплату орендної плати. На підставі викладеного позивач просив суд визнати дії відповідача щодо проведення перевірки неправомірними та скасувати податкові повідомлення-рішення.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представники відповідача позов не визнали, надали суду заперечення, в яких посилаються на те, що підприємством позивача було порушено строки сплати суми податкових зобовязань зазначених в поданій податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Відповідальність за несплату узгодженої суми податкового зобовязання протягом граничних строків передбачена п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» № 2181 - ІІІ від 21.12.2000р. Акт перевірки був відправлений поштою та отриманий позивачем, оскаржувані податкові повідомлення рішення також отримувались позивачем. Таким, чином, на думку відповідача, ДПІ в Артемівському районі м. Луганська діяла згідно з вимогами чинного законодавства. Позивач мав право просити суд загальної юрисдикції в порядку забезпечення позову заборонити податковому органу здійснювати нарахування чергових платежів, пені та штрафних санкцій на час розгляду справи щодо розміру коефіцієнту орендної плати, однак не зробив це. За таких обставин, позивач мав виконувати узгоджене зобовязання щодо щомісячної оплати орендної плати за раніше встановленим коефіцієнтом до здійснення перерахунку розміру її сплати на підставі рішення суду. Просили в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представник 3-ї особи в останнє судове засідання не зявився, про час слухання справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено наступне.
Рішенням Луганської міської ради від 15.05.07р. № 18\35 ТОВ «ВКФ «БізнесТрейд» передано в оренду земельну ділянку площею 2, 0835 га за адресою: м. Луганськ, кв. 50 років Октября, вул..Кримська, 1 під розмішену частину нежитлової будівлі. На підставі зазначеного рішення був укладений договір оренди земельної ділянки за № 3219 ( а.с. 29-35).
Відповідно до договору оренди земельної ділянки позивач повинен сплачувати оренду плату в розмірі 250%, тобто в розрахунку: 2,0835 га та коефіцієнту 2,5 щомісячна оренда плата повинна складати суму в розмірі 15482 грн.
Як свідчить виписка з облікової картки платника податку, позивач подав відповідачу щорічну декларацію №2072 від 29.01.2009 року з орендної плати за землю на 2009 рік. А відповідач щомісячно нараховував суму узгодженого зобовязання до сплати позивачу. 30.04.2009 року через несплату позивачем чергового щомісячного платежу в нього створилася недоїмка в сумі 15426,21 грн. 01.06.2009 року та 30.06.2009 року позивачу також нараховано до сплати суми узгодженого зобовязання по 15482 грн., сума недоїмки станом на 30.06.09 року зросла до 46390,21 грн. Лише 09.07.2009 року позивачем сплачено суму 13650 грн., недоїмка зменшилася до 32740,21 грн., одночасно на сплачену суму нарахована пеня за прострочення зобовязання в розмірі 355,42 грн. На підставі уточнюючого документу №38363 від 27.07.2009 року недоїмку позивача зменшено на 40249,65 грн. з одночасним нарахуванням пені за прострочення платежів, в результаті вказаного перерахунку станом на 27.07.2009 року в позивача на особовому рахунку була переплата в сумі 7972,56 грн.
Зазначених обставин сторони не оспорюють, так само як і наявності підстав для перерахунку як то - рішення суду.
Постановою Ленінського районного суду від 22.05.09 року та додатковою постановою від 24.06.2009 року в справі № 2а-1842\09 за позовом ТОВ «ВКФ Бізнес-Трейд» зобовязано Управління нерухомим майном Луганської міської ради на 2009 рік встановити щодо земельної ділянки площею 2,0835 га за адресою: м. Луганськ, кв. 50 років Октября, вул..Кримська, 1, під розмішену частину нежитлової будівлі, про що видати позивачу відповідні довідки з коефіцієнтом функціонального використання землі 1,2 як землі промисловості. Таким чином, ТОВ «ВКФ «Бізнес Трейд» було зменшено розмір орендної плати на підстав рішення суду (а.с.98-101).
ДПІ в Артемівському районі м. Луганська був складений акт № 198\1510\31376274 від 08.09.09р. про результати невиїзної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Актом перевірки були встановлені порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» № 2181 - ІІІ від 21.12.2000р., відповідно до якого платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.
ТОВ «ВКФ «Бізнес Трейд» сплати узгоджені суми податкових зобовязань, зазначених у поданій податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з порушенням граничного терміну сплати. А саме: декларація № 2072 від 29.01.09р. на суму 15 482 грн. граничний термін сплати по якій 30.04.09р., фактично сплачено 09.07.09р. суму 13650 грн., затримка складає 70 днів. Декларація № 2072 від 29.01.09р. на суму 15 482 грн. граничний термін сплати по якій 30.04.09р., фактично сплачено 27.07.09р. суму 1776, 21 грн., затримка складає 88 днів. Декларація № 2072 від 29.01.09р. на суму 15 482 грн. граничний термін сплати по якій 01.06.09р., фактично сплачено 27.07.09р. суму 15482 грн., затримка складає 56 днів. Декларація № 2072 від 29.01.09р. на суму 15 482 грн. граничний термін сплати по якій 30.06.09р., фактично сплачено 27.07.09р. суму 15482 грн., затримка складає 27 днів. (а.с. 4-5).
Загальна сума фактично сплаченого податкового зобовязання складає 46390, 21 грн.
На підставі вказаного 11.09.09р. за № 0006821510\0, № 0006811510\0 були винесені податкові повідомлення рішення, якими накладені штрафні санкції на підприємство позивача в розмірі 10 % від суми осново боргу за затримку в 27 календарних днів по сплаті податку, тобто штрафна санкція склала суму в розмірі 1548 грн. та в розмірі 20% за затримку у 88 календарних днів суму 6181, 64 грн. ( а.с.7, 8).
Стаття 27 Закону України «Про плату за землю» передбачає, що контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:
1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
11) застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п.п. 4. 1 п.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» № 2181 - ІІІ від 21.12.2000р. платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно з п.п. 5.1. п. 5 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» № 2181 - ІІІ від 21.12.2000р. податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Оскільки ТОВ «ВКФ «Бізнес Трейд» були самостіно заявлені суми подакового зобовязання згідно з декларацією від 29.01.09р., тому вони вважаються узгодженними.
Пунктом 5.3. п. 5 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» № 2181 - ІІІ від 21.12.2000р. передбачено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
ДПІ в Артемівському районі були накладені штрафні санкції за порушення терміну строки сплати узгоджених платежів.
Суд погоджується з доводами відповідача, що до моменту перерахунку коефіцієнта орендної плати позивачу відповідачем позивач мав своєчасно вносити плату, передбачену в наданій ним декларації.
Звернення позивача до місцевого загального суду для вирішення питання про невідповідність встановленого коефіцієнту орендної плати не звільняє його від обовязку своєчасно, один раз на місяць, вносити оренду плату в узгодженому розмірі.
Оскільки позивач з квітня по липень 2009 року ухилявся від виконання, зазначених взятих ним на себе обовязків, суд вважає, що відповідач правомірно нарахував фінансові санкції за вказаний період.
Суд не приймає посилання позивача на той факт, що на цей час немає затвердженої форми акту перевірки, оскільки це не позбавляє передбаченого вищенаведеними нормами законів права податкових органів проводити таку перевірку, а значить приймати рішення про наявність порушення законодавства та накладення штрафних санкцій.
Крім того, суд також вважає необґрунтованими посилання позивача на те, що оренда плата за землю, а також пеня за порушення строків її сплати повинні нараховуватись лише на підставі Закону України «Про плату за землю», оскільки в даному випадку спеціальними нормами, за якими має діяти податковий орган підчас проведення перевірки та накладення санкцій, є норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» № 2181 - ІІІ від 21.12.2000р., тому штрафні санкції за порушення строків сплати орендної плати застосовані правомірно.
Порядок розрахунку та розмір накладених на позивача штрафних санкцій позивач не оспорює, перевіривши їх правильність, суд вважає розрахунки математично правильними.
Таким чином, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог, суд з вищезазначених підстав приходить до висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ВКФ «Бізнес-Трейд» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити повністю за необґрунтованістю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складено та підписано 27 лютого 2010 року.
Суддя
Шембелян В.С.