Постанова № 10653067, 08.07.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.07.2010
Номер справи
2а-3378/09/2670
Номер документу
10653067
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № <Внутрішній Номер справи >

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 липня 2010 року16:10 № 2а-3378/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Винокурова К.С. , суддів Костенка Д.А. Шрамко Ю.Т.

при секретарі судового засідання Горбан А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Відкритого акціонерного товариства «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа»

до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Відкрите акціонерне товариство «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа»(надалі ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа», позивач) звернулось до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі відповідач, ДКЦПФР) щодо не розгляду заяви від 30.12.2008 р., не прийняття рішення та не надання відповіді, а також зобовязання відповідача розглянути заяву позивача від 30.12.2008 року, прийняти рішення та надати відповідь позивачу.

Ухвалою суду від 25.06.2009 року відкрито провадження у справі за зазначеним позовом, призначене попереднє судове засідання.

У судовому засіданні 12.01.2010 року ухвалено про закінчення підготовчого провадження та призначено справу до судового розгляду в колегіальному складі суду за клопотанням представника відповідача.

Позовні вимоги в цілому мотивовані тим, що позивач 30.12.2008 року звернувся до ДКЦПФР з заявою реєстрації випуску акцій з додатками відповідно до вимог Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 30.12.1998 року № 221, проте всупереч статті 20 Закону України «Про звернення громадян», ч. 1 ст. 29 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»відповідачем не розглянуто у 30-денний строк заяву позивача і станом на день подання позову до суду не прийнято відповідне рішення.

В уточненнях до позовної заяви зазначено, що в процесі розгляду справи позивач дізнався про те, що відповідач прийняв відповідне рішення, проте тільки 02 лютого 2009 року, а надіслане 07 лютого 2009 року, що все одно є пропущенням встановленого 30-денного строку.

Відповідачем позову не визнано, заперечення викладені письмово та наявні у матеріалах справи.

В обґрунтування заперечень відповідач зазначав, що 02.02.2009 року Комісією було прийнято розпорядження № 18-В та рішення про відмову в реєстрації випуску акцій ВАТ «Дисконт-Альфа», які були направлені 07.02.2009 року на адресу, вказану позивачем, проте поштова кореспонденція повернулась у звязку з тим, що за вказаною адресою позивач не знаходиться. Відповідач вважає посилання позивача на положення Закону України «Про звернення громадян»безпідставними та вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, у звязку з чим у їх задоволенні слід відмовити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд,-

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа»зареєстроване 11.11.2008 р. Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією, з присвоєнням ідентифікаційного коду 22976477, що підтверджується Свідоцтвом серії А01 № 213665 про державну реєстрацію юридичної особи.

30 грудня 2008 року позивач звернувся до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою про реєстрацію випуску акцій з додатками на 72 аркушах у звязку з реорганізацією ТОВ «Дисконт-Альфа»у ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа».

Рішенням ДКЦПФР № 60 від 02 лютого 2009 року було відмовлено позивачу у реєстрації випуску акцій.

Уповноваженою особою Комісії - директором департаменту корпоративних відносин Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні позивача було винесено розпорядження № 18-В від 02 лютого 2009 року, яким було відмовлено у реєстрації випуску акцій, аргументуючи це наступним:

«1. ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт - Альфа»надало документи на реєстрацію випуску акцій пізніше ніж через 60 календарних днів з дати реєстрації Статуту, що є порушенням вимог п.п.8.1. п.8 Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженого Рішенням Комісії від 30.12.98 № 221 зі змінами і доповненнями, внесеними Рішеннями Комісії від 22.07.99. №154 та від 04.02.03 №48, від 04.08.06 № 680 (далі - Положення).

2. В заяві про реєстрацію випуску акцій ВАТ:

- зазначається кількість акцій за типами та категоріями 2 004 964 000 штук простих іменних акцій, що не відповідає вимогам п. 4 статті 3, п. 1 статті 28 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».

3. Протокол зборів учасників ТОВ від 14.07.2009 року № 3-2008 не відповідає вимогам п.п. б) п. 8.2 Положення, а саме:

- в п. 4 зазначено, що на дату прийняття рішення посадовою особою керівником емітента є Ейдельнант Дмитро Ігорович, що є порушенням вимог ст. 36 Закону України «Про господарські товариства»;

- в п. 5 зазначена адреса аудиторської фірми - ТОВ «Профіт-АП», яка не відповідає адресі, зазначеній в Аудиторському висновку про фінансову звітність проміжну ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа»станом на 30.09.2008 року;

- зазначені в п. 16 порядок та строк виплати дивідендів не відповідають п.п. 6.7 п. 6 Статуту ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт - Альфа»;

- в п . 17.5, зокрема зазначено, що протягом десяти днів після реєстрації випуску емітент подає до ДКЦПФР звіт про результати закритого (приватного) розміщення , що є порушенням послідовності дій, до яких вдається товариство під час емісії акцій при реорганізації шляхом перетворення згідно вимог п.п. 6.2. п.6 Положення;

- в п. 17.5 зазначено, що здійснюється розміщення акцій, що не відповідає вимогам п.п. 1.8. п.1 Положення;

-в п.21 зазначено, що повідомлення про випуск акцій здійснюється згідно вимог чинного законодавства, особисто кожному акціонеру, при цьому рішення про реорганізацію ТОВ у ВАТ та про емісію акцій ВАТ приймалось учасниками ТОВ «Дисконт - Альфа».

4. Надано протокол рішення про випуск акцій ВАТ «Фінансова компанія Дисконт - Альфа», затверджений загальними зборами учасників ТОВ «Дисконт - Альфа»14.07.2008 року (протокол №3-2008) та підтверджений установчими зборами засновників ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт - Альфа»від 25.09.2008 року (Протокол №1-2008), при цьому в порядку денному установчих зборів ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт - Альфа»від 25.09.2008 року таке питання відсутнє, що є порушенням вимог ст. 43 Закону України «Про господарські товариства».

5. Протокол установчих зборів засновників від 25.09.2008 року №1-2008 не відповідає вимогам п.п. г) п. 8.2. Положення, а саме:

не зазначено кількість голосів засновників, що беруть участь у зборах;

не зазначено відсоток та кількість голосів засновників, які голосували за затвердження Статуту ВАТ протокол не засвідчений керівником ВАТ «Фінансова компанія Дисконт - Альфа».

6. Відсутня виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про ТОВ «Дисконт - Альфа», що реорганізується, що не відповідає вимогам п.п. є) п. 8.2 Положення;

7. Повідомлення про реорганізацію ТОВ у ВАТ шляхом перетворення від 14.07.2008 року не відповідає вимогам п. 7.2 Положення, а саме:

- в п. 4 зазначено, що на дату прийняття рішення посадовою особою - керівником емітента є Ейдельнант Дмитро Ігорович, що є порушенням вимог ст. 36 Закону України «Про господарські товариства»;

- в п. 5 зазначена адреса аудиторської фірми - ТОВ «Профіт-АП», яка не відповідає адресі, зазначеній в Аудиторському висновку про фінансову звітність проміжну ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт - Альфа»станом на 30.09.2008 року;

- зазначені в п. 16 порядок та строк виплати дивідендів не відповідають п.п. 6.7 п. 6 Статуту ВАТ ВАТ «Дисконт - Альфа»;

- в п . 17.5, зокрема зазначено, що протягом десяти днів після реєстрації випуску емітент подає до ДКЦПФР звіт про результати закритого (приватного) розміщення , що є порушенням послідовності дій, до яких вдається товариство під час емісії акцій при реорганізації шляхом перетворення згідно вимог п.п. 6.2. п.6 Положення;

- в п. 17.5 зазначено, що здійснюється розміщення акцій, що не відповідає вимогам п.п. 1.8. п.1 Положення;

- в п.21 зазначено, що повідомлення про випуск акцій здійснюється згідно вимог чинного законодавства, особисто кожному акціонеру, при цьому рішення про реорганізацію ТОВ у ВАТ та про емісію акцій ВАТ приймалось учасниками ТОВ «Дисконт - Альфа».

8. Статут ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт - Альфа»не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме:

- п.п. 4.11 п.4 не відповідає вимогам Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Комісії від 22.02.07 р. № 387.

9. Аудиторський висновок про фінансову звітність проміжну ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа»станом на 30.09.2008 року, виданий аудиторською фірмою ТОВ «Профіт - АП»(свідоцтво № 3657 від 29.09.05р., рішення АПУ №153/3) не відповідає вимогам Положення щодо підготовки аудиторських висновків, які подаються до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розкритті інформації емітентами та професійними учасниками фондового ринку, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 № 1528, а саме:

- надано аудиторський висновок про фінансову звітність ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа»станом на 30.09.2008 року, при цьому державна реєстрація ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт - Альфа»відбулася 11.11.2008 року; зазначено, що 25.09.2008 року відбулися збори, на яких було прийнято рішення про перетворення ТОВ «Дисконт-Альфа»у ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа», при цьому надано рішення про перетворення ТОВ у ВАТ, яке приймалось загальними зборами учасників ТОВ «Дисконт-Альфа»14.07.2008 року (протокол №3-2008);

не зазначено відомостей щодо відповідності статутного капіталу товариства за станом на 30.09.2008 року установчим документам;

зазначено, що статутний капітал компанії був сформований у звітному періоді юридичним попередником Компанії - ТОВ «Дисконт-Альфа»в розмірі 501 241 000 грн., при цьому зазначено, що станом на дату державної реєстрації Компанії частки учасників ТОВ «Дисконт-Альфа»були сплачені повністю;

в п. 6.5.1. таб. 2 відсутні відомості про документи, які засвідчують оплату 500 000,00 грн.;

в п. 6.5.1. таб. 2 зазначено, що фізичною особою сплачено 100,3 % номінальної вартості акцій.»

Згідно з супровідним листом від 07.02.2009 року № 11/02/1769 позивачу направлялись рішення та розпорядження про відмову у реєстрації випуску акцій ВАТ «ФК «Дисконт-Альфа», проте зазначений конверт повернувся на адресу Комісії у звязку з тим, що за адресою, яку вказав позивач у своїй заяві, таке товариство не знаходиться.

Як стверджує позивач, про прийняті рішення йому не було відомо до початку розгляду судової справи, проте враховуючи, що відповідне рішення за результатами розгляду заяви від 30.12.2008 року прийнято більше ніж у 30-денний строк, встановлений у ч. 1 ст. 29 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши подані сторонами докази, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги є частково обґрунтованими з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснює державне регулювання ринку цінних паперів в Україні.

Відповідно до п.4. ч. 1 ст.7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" одним із основних завдань Комісії є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Пунктом 1 частини 2 статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, у тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів.

З цією метою у відповідності до законів України "Про господарські товариства", "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" Комісією було розроблено Положення про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариств, яке затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 р. № 221 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 4 березня 1999 р. за № 137/3430.

Згідно з п. 1.4. цього Положення, реєстрація випуску акцій акціонерних товариств, що створюються під час реорганізації, а також скасування реєстрації випуску акцій акціонерних товариств, що ліквідуються під час реорганізації, здійснюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку або її територіальними органами згідно з повноваженнями, встановленими відповідними нормативними актами Комісії.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку протягом 30 днів після отримання заяви і всіх необхідних документів для реєстрації випуску та проспекту емісії цінних паперів здійснює одночасно реєстрацію їх випуску та проспекту емісії або відмовляє в реєстрації.

Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 та 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд звертає увагу, що згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що позивач подав до Комісії заяву про реєстрацію випуску акцій 30 грудня 2008 року. Таким чином, рішення про реєстрацію випуску акцій або відмову в реєстрації повинно було прийнято не пізніше 30 січня 2009 року, тоді як відповідачем рішення № 60 про відмову в реєстрації випуску акцій було прийнято тільки 02 лютого 2009 року. Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що в даному випадку мало місце порушення прав та інтересів позивача по причині бездіяльності відповідача, яка полягала у не розгляді заяви ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа»про реєстрацію випуску акцій у строк, встановлений законом. Таким чином, позовні вимоги в частині визнання бездіяльності відповідача протиправною, підлягають задоволенню.

Проте, розглядаючи позов у межах заявлених позовних вимог, у суду відсутні підстави для прийняття рішення про зобовязання ДКЦПФР розглянути заяву позивача від 30 грудня 2008 року та надати відповідь, оскільки відповідачем були надані достатні докази того, що вказана заява була розглянута, про що свідчить розпорядження № 18-В від 02.02.2009 року та рішення щодо відмови в реєстрації випуску акцій ВАТ «ФК «Дисконт-Альфа»№ 60 від 02 лютого 2009 року.

За таких обставин, вимоги у частині зобовязання відповідача зареєструвати випуск акцій ВАТ «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа»на підставі документів, наданих 30 грудня 2008 року, не підлягають задоволенню.

Зважаючи на вищевикладене та виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є частково обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправною бездіяльність Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо несвоєчасного розгляду заяви Відкритого акціонерного товариства «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа»»про реєстрацію випуску акцій вх. № 27184 від 30.12.2008 року.

3.Стягнути з рахунків Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Фінансова компанія «Дисконт-Альфа»судові витрати у розмірі 1,70 грн. (одну гривню сімдесят копійок).

4.В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя К.С. Винокуров

СуддіД.А. Костенко

Ю.Т. Шрамко

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 22.07.2010.