Постанова № 10651502, 14.07.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2010
Номер справи
2а-12699/10/0570
Номер документу
10651502
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2010 р. справа № 2а-12699/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14год.05хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Мозгової Н. А.

при секретаріМогілевській І.Б.,

за участю представників позивача Хукаленко А.А.

Абрамової З.Ю.

за участю представників відповідача Давидович О.М.

Дацко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сніжнянського міського відділу Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно ревізійне управління в Донецькій області про визнання недійсним п.2 Вимоги від 12.04.2010р. за №27-13/310, -

ВСТАНОВИВ:

18.05.2010р. Сніжнянський міський відділ Головного управління МНС України в Донецькій області звернувся до суду з позовом до Контрольно ревізійне управління в Донецькій області про визнання недійсними п.2 , п.3 Вимоги від 12.04.2010р. за №27-13/310. 08.07.2010р. представник позивача надав суду клопотання про зменшення позовних вимог, в якому просить визнати недійсним п.2 Вимоги від 12.04.2010р. за №27-13/310.

Зазначає, що працівниками Контрольно ревізійного відділу в м. Сніжне з 15.02.2010р. по 12.03.2010р. була проведена ревізія використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в установі, що належить до сфери Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи в Сніжнянському міському відділі Головного управління МНС України в Донецькій області, за результатами якої складено акт від 12 березня 2010 року №04.1-27/005, яким встановлено порушення п.п. 22, 29, 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. за №228, гл.ІІ ст.7 п.п.5, 6 Бюджетного Кодексу України від 21.06.2001р. за №2542-ІІІ, а саме: не врахування залишку вугілля на складі на початок звітного періоду завищено потребу в твердому паливі (вугіллі) на 2009рік, що призвело до зайвого виділення бюджетних коштів на загальну суму 7,46 тис.грн.

На підставі акту Контрольно-ревізійного відділу в м. Сніжне прийнято вимогу від 12.04.2010р. за №27-13/310 згідно п. 2 якої позивачу необхідно внести зміни до кошторису у частині зменшення асигнувань бюджетних коштів по загальному фонду.

Позивач не погоджується із вимогою в цій частині та зазначає, що планування видатків та складання проекту кошторису до Бюджетного запиту установи за всіма КЕКВ на наступний рік здійснювалося на підставі завдання МНС України на 2009рік. Єдиним нормативно-правовим документом, що регламентує визначення обсягів видатків при плануванні є п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. за №228 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ" де зазначено, що розпорядники коштів повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ, обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, тощо. Поняття "об'єктивна потреба в кошторисах" визначає обсяг необхідних коштів на утримання установи, виходячи з тієї нормативно-правової бази, яка затверджена для даної установи. Відповідно розрахунку фахівця ВО "Сніжнетепломережа" потреба в вугіллі на рік складає 135,37т, розрахунок бюджетного запиту на 2009рік складався у липні 2008року, яким передбачено 110т на загальну суму 77400грн.

Внаслідок жорсткої економії палива (відключення опалення в святкові та вихідні дні) станом на 01.01.2009року склався залишок вугілля 46,513т на суму 33390,48грн., але закупку вугілля на 2009-2010р. проведено у липні 2009року у кількості 100,8т, в відповідності з затвердженим бюджетним асигнуванням, на суму 63000грн., на той час залишок вугілля складав 1,2 т, тому формулювання відповідача, що кошти виділені зайво є взагалі безпідставним.

Представники відповідача не погодились з адміністративним позовом та надали письмові заперечення де зазначили, що відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. за №228 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ" установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду. Бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовника, укладання договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з яким необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або в майбутньому.

Ст.3 п.1 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Крім того, згідно п. 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. за №228 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ" необхідно додержуватися режиму економії, не допускати включення до кошторисів асигнувань, не зумовлених потребою.

Потреба на бюджетний 2009 рік у твердому паливі складає - 135,37т, залишок на 01.01.2009р. складає 46,513т (33390,48грн.), придбано у 2009 році 100,8т (63000,00грн.). Зайва потреба у твердому паливі на 2009рік складає 11,943т при вартості вугілля 625,00грн (згідно договору купівлі), загальна сума завищеної потреби складає 7464,38грн.

Таким чином, позивачем не враховано залишку вугілля на складі на початок звітного періоду, завищено потребу в твердому паливі (вугіллі) на 2009рік, що призвело до зайвого виділення бюджетних коштів на загальну суму 7,46 тис.грн.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, представники відповідача проти позовних вимог заперечували в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, встановив наступне.

Сніжнянський міський відділ головного управління МНС України в Донецькій області зареєстрований Виконавчим комітетом Сніжнянської міської ради Донецької області 03.02.2005р. за кодом 23314468.

Контрольно ревізійним відділом в м. Сніжне з 15.02.2010р. по 12.03.2010р. була проведена ревізія використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в установі, що належить до сфери Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи в Сніжнянському міському відділі Головного управління МНС України в Донецькій області, за результатами якої складено акт від 12 березня 2010 року №04.1-27/005, яким встановлено порушення п.п. 22, 29, 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. за №228, гл.ІІ ст.7 п.п.5, 6 Бюджетного Кодексу України від 21.06.2001р. за №2542-ІІІ, а саме: не врахування залишку вугілля на складі на початок звітного періоду завищено потребу в твердому паливі (вугіллі) на 2009рік, що призвело до зайвого виділення бюджетних коштів на загальну суму 7,46 тис.грн.

На підставі акту Контрольно-ревізійного відділу в м. Сніжне прийнято вимогу від 12.04.2010р. за №27-13/310 згідно п. 2 якої позивачу необхідно внести зміни до кошторису у частині зменшення асигнувань бюджетних коштів по загальному фонду.

Предметом спірних правовідносин є вимога контрольно-ревізійного відділу № 27-13/310 від 12.04.2010р., згідно п. 2 якої позивачу необхідно внести зміни до кошторису у частині зменшення асигнувань бюджетних коштів по загальному фонду.

Відповідачем в оскаржуваній вимозі не зазначено, на який саме рік позивач повинен внести зміни до кошторису у частині зменшення асигнувань бюджетних коштів по загальному фонду. З усних пояснень представника відповідача вбачається, що Сніжнянський міський відділ головного управління МНС України в Донецькій області за для виконання п. 2 вимоги № 27-13/310 від 12.04.2010р. повинен був внести зміни до кошторису за 2010рік у частині зменшення асигнувань бюджетних коштів по загальному фонду.

Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. за №228 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ" установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду. Бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовника, укладання договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з яким необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або в майбутньому.

Ст.3 п.1 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, видатки на тверде паливо (вугілля) у кошторису та плані асигнувань Сніжнянського міського відділу головного управління МНС України в Донецькій області відображені за КВЕК 1166 "Оплата інших енергоносіїв".

Згідно кошторису на 2010рік Сніжнянського міського відділу головного управління МНС України в Донецькій області, затвердженого 18.06.2010р. начальником Головного управління МНС України в Донецькій області Ільченко М.В., по КВЕК 1166 "Оплата інших енергоносіїв" на 2010рік не передбачено фінансування з Державного бюджету України та в графах "Усього на рік" та "Разом" зазначені нулі.

Крім того, у кошторисі на 2010рік Головного управління МНС України в Донецькій області, затвердженому 03.06.2010р. Заступником Міністра Скіб"як А.Ю., за КВЕК 1166 "Оплата інших енергоносіїв" на 2010рік також зазначені нулі.

Планом асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету на 2010рік Сніжнянського міського відділу головного управління МНС України в Донецькій області , затвердженого 18.06.2010р. начальником Головного управління МНС України в Донецькій області Ільченко М.В., взагалі не передбачено видатків по КВЕК 1166 "Оплата інших енергоносіїв".

Судом встановлено, що в кошторисах Сніжнянського міського відділу головного управління МНС України в Донецькій області та Головного управління МНС України в Донецькій області на 2010рік та в плані асигнувань Сніжнянського міського відділу головного управління МНС України в Донецькій області на 2010рік за КВЕК 1166 "Оплата інших енергоносіїв" не передбачено видатків, тому внесення змін до кошторису у частині зменшення асигнувань бюджетних коштів по загальному фонду згідно цього коду видатків є неможливим, оскільки в графах "Усього на рік" та "Разом" кошторису на 2010рік зазначені нулі.

П. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” відносить до функцій контрольно-ревізійного управління проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Отже, Контрольно ревізійний відділ в м. Сніжне діяв не у межах повноважень, що передбачені законами України, у звязку з чим прийнята за результатами таких дій вимога не може вважатися правомірною і підлягає визнанню недійсною в частині п.2 вимоги.

На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги Сніжнянського міського відділу Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно ревізійне управління в Донецькій області про визнання недійсним п.2 Вимоги від 12.04.2010р. за №27-13/310 підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 94 КАС України суд стягує з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн., які підтверджені документально.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Сніжнянського міського відділу Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно ревізійне управління в Донецькій області про визнання недійсним п.2 Вимоги від 12.04.2010р. за №27-13/310 задовольнити.

Визнати недійсним пункт 2 вимоги Контрольно - ревізійного відділу м. Сніжне від 12.04.2010р. за №27-13/310 щодо внесення змін до кошторису у частині зменшення асигнувань бюджетних коштів по загальному фонду.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Сніжнянського міського відділу Головного управління МНС України в Донецькій області витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

У судовому засіданні 14.07.2010р. проголошена вступна та резолютивна частини постанови у присутності представників сторін.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. У разі, якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Повний текст постанови у відповідності з ч.3 ст.160 КАС України виготовлений та підписаний 19.07.2010 року.

Суддя Мозговая Н. А.