Постанова № 10651500, 13.07.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2010
Номер справи
2а-10429/10/0570
Номер документу
10651500
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 липня 2010 р. справа № 2а-10429/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 16 год. 55 хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Мозгової Н. А.

при секретаріМогілевській І.Б.

представника позивача Окуджава Ю.Г.

представника відповідача Врублевської Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії,17 адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Словянський механічний завод» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.01.2010 року за № 0000232240/1,- В С Т А Н О В И В:

27.04.20010 року, позивач, Відкрите акціонерне товариство «Слов*янський механічний завод», звернувся до суду з адміністративним позовом до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області, в якому просить скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.11.2009 року № 0000232240/1, мотивуючи свої вимоги наступним:

санкція за порушення в сфері ЗЕД пеня, стягнення якої передбачено ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та ст. 3 Закону України «Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності», і не включена до понять Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» як «штрафна санкція» або «пеня», тому не може сплачуватись як податкове зобовязання. Оскільки сума валютної пені не є сумою податкового зобовязання позивача, тому визначення суми валютної пені податковим повідомленням-рішенням та її стягнення в порядку, передбаченому Законом України №2181 є неправомірним.

У судовому засіданні представником позивача надано до суду заяву, відповідно до якої змінено позовні вимоги, а саме : просить скасувати рішення Словянської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15 січня 2010 року № 0000232240/1.

Відповідачем по справі, Словянською обєднаною державною податковою інспекцією, надано до суду заперечення, відповідно до якого з позовними вимогами не згоден та просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що оскільки Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» регулює також нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, тому відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ у разі, коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобовязання платника податків за причинами, не повязаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму податкового зобовязання у строки, визначені у Законі з відповідного податку, а за їх відсутності протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. Таким чином, відповідач вважає, що рішення про застосування фінансових санкцій у вигляді пені за порушення термінів розрахунків в сфері зовнішньоекономічної діяльності від 13.11.2009 року №0000232240/1 на суму 74195 грн. винесено з урахуванням норм діючого законодавства.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні адміністративного позову, представник відповідача проти задоволення позову заперечував.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, встановив наступне:

Відкрите акціонерне товариство «Словянський механічний завод» згідно зі свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 №328712 є юридичною особою, в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України знаходиться за номером 01412377, перебуває на податковому обліку у Словянській обєднаній державній податковій інспекції.

Відповідачем по справі проведено планову виїзну перевірку ВАТ «Словянський механічний завод» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008 року по 30.06.2009 року, за результатами якої складений акт за № 8039/23-3-01412377 від 30.10.2009 року.

Відповідно до висновків вказаного акту перевірки податковим органом встановлено порушення статті 1 Закону України від 23.09.1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме прострочення законодавчо встановленого терміну надходження виручки в іноземній валюті від нерезидента за експортований товар за контрактами № 09-08Д1347/08 від 12.02.2008 року, № Д 1583/08 від 27.03.2008 року, укладеними між позивачем та ВАТ «Нижнєтагільський металургійний комбінат».

На підставі акту перевірки № 8039/23-3-01412377 від 30.10.2009 року податковою інспекцією прийнято рішення від 13.11.2009 року № 0000232240, відповідно до якого до позивача застосовано пеню за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД в сумі 74195,56 грн.

В результаті апеляційного узгодження, передбаченого статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачем по справі прийнято спірне рішення від 15.01.20010 року № 0000232240/1, згідно з яким визначено суму пені за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД в сумі 74195,56 грн.

Судом встановлено, що між позивачем та ВАТ «Нижнєтагільський металургійний комбінат» (Росія) укладений контракт №09 08Д1347/08 від 12 лютого 2008 року, відповідно до умов якого постачальник (ВАТ «Словянський механічний завод») зобовязується спроектувати, виготовити та поставити на адресу покупця (ВАТ «Нижнєтагільський металургійний комбінат»), а покупець зобовязується прийняти та сплатити за обладнання, згідно зі специфікацією.

На виконання вимог вказаного контракту позивач виконав послуги, що оформлено актом прийому - передачі (виконанням послуг) №09-08 від 06.08.2008 року на загальну суму 96600 рос. руб.

Статтею 1 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94 ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до статті 4 вказаного Закону порушення резидентами строків, передбачених статтею 1 Закону № 185/94-ВР, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

Граничний термін надходження від нерезидента виручки у іноземній валюті на валютний рахунок ВАТ «Словянський механічний завод», передбачений статтею 1 Закону України № 185/94-ВР, за виконані послуги, що оформлені актом №09-08 від 06.08.2008 року на загальну суму 96600 рос. руб. становить 02.02.2009 року. Оплата за вказаним актом надійшла від ВАТ ««Нижнєтагільський металургійний комбінат» відповідно до платіжного доручення від 02.04.2009 року № 29 у сумі 9660 рос.руб.

Таким чином, позивачем порушені строки надходження виручки від нерезидента, передбачені Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме:

96600 рос. руб. 59 днів прострочення (з 03.02.2009 року по 02.04.2009 року)

86940 рос. руб. 89 днів прострочення (з 03.04.2009 року по 30.06.2009 року).

27 березня 2008 року між позивачем та ВАТ «Нижнєтагільський металургійний комбінат» (Росія) укладений договір поставки №Д 1583/08, відповідно до умов якого постачальник (ВАТ «Словянський механічний завод») зобовязується поставити на адресу покупця (ВАТ «Нижнєтагільський металургійний комбінат») продукцію, узгоджену сторонами в додатку №1 до договору. На виконання умов вказаного договору позивачем відвантажений товар (частини машин по обслуговуванню коксової батареї), експорт якого оформлено згідно з ВМД №2985 від 18.09.2008 року на загальну суму 1234182 рос.руб.

Відповідно до ст.1 Закону України № 185/94-ВР граничний термін надходження від нерезидента виручки у іноземній валюті на валютний рахунок ВАТ «Словянський механічний завод» за товар, експорт якого оформлений вищевказаною ВМД 17.03.2009 року.

Оплата по ВМД №2985 надійшла від ВАТ «Нижнєтагільський металургійний комбінат» відповідно до платіжного доручення №4 від 19.12.2008 року на суму 300000 рос.руб.

Таким чином, позивачем порушені строки, передбачені Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме: прострочено термін надходження виручки від нерезидента в сумі 934182 рос. руб. на 105 днів (з 18.03.2009 року по 30.06.2009 року).

Індивідуальної ліцензії на перевищення терміну розрахунків, передбаченого Законом України № 185/94-ВР, за вищевказаними контрактами позивач не отримував.

Згідно з преамбулою Закону України від 21.12.2000 № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 цього Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

Крім того, відповідно до п.6.3 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої Наказом ДПА України від 17 березня 2001 року №110, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.03.2001 року № 268/5459 органам ДПС надано право у разі порушення валютного законодавства до платників податків застосовувати штрафні санкції та фінансові, у вигляді пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірах, визначених відповідними законодавчими актами.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» порушення резидентами строків, передбачених статтею 1 цього Закону тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

Твердження позивача, що сума пені за порушення розрахунків в сфері ЗЕД у розмірі 74195,56 грн. визначена згідно з податковим повідомленням рішенням є хибним, оскільки вказана сума пені не є податковим зобовязанням та визначається рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій, про що і свідчить спірне рішення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно зі ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, понесені позивачем, з Державного бюджету не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Словянський механічний завод» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.01.2010 року за № 0000232240/1 у розмірі 74195,56 грн. відмовити.

Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошені її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 13.07.2010 року в присутності представників сторін.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України, у разі , якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Повний текст постанови відповідно до ч.3 ст.160 КАС України виготовлений та підписаний 16.07.2010р.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Мозговая Н. А.