ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 липня 2010 р. Справа №2а-8467/10/2/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримська компанія розвитку»
до Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим
про визнання дій неправомірними та спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивача Летанина Н.О.- представник, довіреність від 01.02.2010 року;
від відповідача Володькін С.А. представник, довіреність № 5904/0/10-0 від 19.08.2009р.;
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримська компанія розвитку» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просило визнати дії Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим (далі відповідач) щодо невизнання декларації з податку на додану вартість позивача за 1 квартал 2010 року неправомірними та зобовязати відповідача визнати декларацію з податку на додану вартість позивача за 1 квартал 2010 року податковою звітністю. Вимоги мотивовані тим, що позивачем подана відповідачу декларація з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 року, проте не визнана останнім податковою звітністю. Такі дії, на думку позивача, є протиправними та суперечать вимогам діючого законодавства.
У судовому засіданні, яке відбулось 27.07.2010 року, представник позивача заявив клопотання про уточнення позовних вимог, в якому просив визнати дії Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим щодо невизнання декларації з податку на додану вартість позивача за 1 квартал 2010 року неправомірними; зобовязати відповідача визнати декларацію з податку на додану вартість позивача за 1 квартал 2010 року податковою звітністю та визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 0002041502/0 від 09.07.2010 року.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що декларація з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 року була подана позивачем, проте не була визнана як податкова декларація, у звязку з порушенням порядку її заповнення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач 26.06.2006 року зареєстрований Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим як юридична особа та є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування».
Судом встановлено, що позивачем 28.04.2010 року було надіслано відповідачу декларацію з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 року, яка отримана останнім 30.04.3010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 7893096.
Відповідач направив позивачу листа (вих. № 9597/10/15-2 від 13.05.2010 року) про те, що надана ним декларація з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 року не визнана податковою звітністю, у звязку з тим, що ним порушені вимоги Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, а саме, в декларації відсутній перелік номерів рядків декларації, до яких є додатки. Позивачу рекомендовано надати декларацію з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 рік, оформлену у відповідності до загальних вимог.
Відповідачем 15.06.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку позивача з питання ненадання податкової декларації з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 року, якою встановлено порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», а саме не подання позивачем декларації з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 року.
За результатами перевірки складений акт № 2761/15-2/34377108 від 15.06.2010 року.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідно до п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0002041501/0 від 09.07.2010 року про визначення суми податкового зобовязання за штрафними (фінансовими) санкціями з податку на додану вартість 170,00 грн.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких він повинен дотримуватись при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач, повідомляючи позивача про невизнання поданої податкової декларації з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 рік податковою звітністю, керувався Порядком заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 166 від 30.05.1997 року «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» (далі Порядок).
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним Законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон).
Згідно з п. 1.11 Закону податкова декларація - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Пунктом 4.1.1. зазначеного Закону встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Детальний перелік вимог до податкової звітності, порядку її заповнення зазначені в Методичних рекомендаціях щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків до ОДПС України, затверджений наказом ДПА України № 827 від 31.12.2008 року (далі Рекомендації).
Згідно з п. 4.4. Рекомендацій працівники ОДПС при прийманні податкової звітності на паперових та електронних носіях з доданням роздрукованих оригіналів контролюють наявність: підписів посадових осіб; печатки платника податків; обов'язкових реквізитів; обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності; прокреслень у значеннях показників, що не заповнюються через відсутність інформації. У цьому контексті під обов'язковими реквізитами розуміються: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період; назва платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року N 118 "Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України" або реєстраційний (обліковий) номер з ТРДПАУ; ідентифікаційний номер згідно з ДРФО або, у разі відмови від нього - серія та номер паспорта для фізичної особи; місцезнаходження платника податків; назва ОДПС, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); підписи посадових осіб, засвідчені печаткою. Для звітів, у яких це передбачено формою: звітний (податковий) період, що уточнюється, у разі надання платником податків уточнюючого розрахунку; ініціали, прізвища та ідентифікаційні номери посадових осіб; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію для платників ПДВ.
В силу пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Підпункт 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 вказаного Закону та п. 4.3. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 166 від 30.05.1997 року «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» містять вичерпний перелік підстав, коли податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, а саме - якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків.
У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Таким чином, повноваження органів державної податкової служби щодо прийняття податкових декларацій обмежено вичерпним переліком дій, а саме: прийняти декларацію або відмовити в її прийнятті з підстав, визначених законом, при цьому перелік підстав для відмови в прийнятті податкової декларації також є вичерпним відповідно до п. 4.1.2. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Враховуючи, що згідно з вимогами п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року, позивач подав декларацію з податку на додану вартість відповідачу у визначений законом строк.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків до ОДПС України, затверджених наказом ДПА України № 827 від 31.12.2008 року, обовязковими реквізитами є: - тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
-звітний (податковий) період;
-назва платника податків;
-код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року № 118 «Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України» або реєстраційний (обліковий) номер з ТРДПАУ;
-ідентифікаційний номер згідно з ДРФО або, у разі відмови від нього - серія та номер паспорта для фізичної особи;
-місцезнаходження платника податків;
-назва ОДПС, до якого подається звітність;
-дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
-підписи посадових осіб, засвідчені печаткою.
Судом досліджено подану позивачем декларацію з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 рік, яка містить вищезазначені обовязкові реквізити.
В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано доказів того, що ним не визнана декларація позивача з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 рік як податкова декларація з підстав, встановлених чинним законодавством.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що відповідач, не прийнявши декларацію позивача з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 року, діяв невмотивовано, без зясування всіх фактичних обставин, з порушенням порядку, визначеного діючим законодавством.
Судом встановлений факт направлення податковому органу платником податків податкової звітності в терміни, визначені в Законі України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
За таких обставин, суд дійшов висновку, що не існували підстави для застосування до позивача штрафних санкцій за неподання позивачем декларації з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 рік, внаслідок чого податкове повідомлення рішення № 0002041501/0 від 09.07.2010 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Приймаючи до уваги, що рішення у справі ухвалене на користь позивача, який не є субєктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 3,40 грн., з державного бюджету.
У судовому засіданні, яке відбулось 27.07.2010 р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 03.08.2010р.
Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим (98600, АР Крим, м. Ялта, вул. Васильєва, 16) щодо неприйняття направленої Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримська компанія розвитку» (98640, АР Крим, м. Ялта, смт Гурзуф, вул. Кримських партизан, 6) 28.04.2010 року податкової декларації з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 рік, що викладено у листі № 9597/10/15-2 від 13.05.2010 року.
3. Зобовязати Державну податкову інспекцію у м. Ялта АР Крим (98600, АР Крим, м. Ялта, вул. Васильєва, 16) прийняти направлену Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримська компанія розвитку» (98640, АР Крим, м. Ялта, смт Гурзуф, вул. Кримських партизан, 6) 28.04.2010 року податкову декларацію з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 рік, відобразив відповідні відомості в обліковій картці платника податків.
4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим (98600, АР Крим, м. Ялта, вул. Васильєва, 16) № 0002041501/0 від 09.07.2010 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримська компанія розвитку» (98640, АР Крим, м. Ялта, смт Гурзуф, вул. Кримських партизан, 6) штрафних санкцій у сумі 170,00 грн.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримська компанія розвитку» (98640, АР Крим, м. Ялта, смт Гурзуф, вул. Кримських партизан, 6) судовий збір у розмірі 3,40 грн.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.