ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 32/23007.07.10
За позовом Державної екологічної інспекції в Київської області
до Дочірнього підприємства «Яготинський консервний завод»
про стягнення збитків у сумі 175 562,41 грн.
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від Позивача Хоменко І.О. –предст.
Від Відповідача не з’явилися
Обставини справи:
Державна екологічна інспекція в Київської області звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Дочірнього підприємства «Яготинський консервний завод»та просить з відповдіача збитки в сумі 175562,41 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідачем заподіяні державі збитки внаслідок видобування підземних водних ресурсів без спеціального дозволу.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав, повноважних представників в судове засідання не направив, про причини неявки представників суд належним чином не повідомив, жодних заяв та клопотань від сторони не надійшло.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників Позивача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Державною екологічною інспекцією в Київській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Дочірнім підприємством «Яготинський консервний завод».
За результатами зазначеної перевірки було складено акт від 29.01.2010, відповідно до якого встановлено порушення природоохоронного законодавства, а саме: самовільне водокористування без відповідного дозволу за період з 01.01.2009 по 28.01.2009.
29.01.2010 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Михайленко О.В. та Потапенко А.В. винесено припис керівнику Відповідача, та вказано на необхідність отримання дозволу на спецводокористування до 01.03.2010.
Станом на час розгляду спору дозвіл на спеціальне водокористування в Державному управлінні навколишнього природного середовища в Київській області Відповідачем на отриманий.
Відповідно до довідки Відповідача від 29.01.2010 № б/н за період з 01.01.2009 по 29.01.2010 останнім було використано без дозволу на спеціальне водокористування 28300 куб.м води, де за період з 01.01.2009 по 24.08.2009 використано 19300 куб.м та за період з 25.08.2009 по 28.01.2010 –9000 куб.м.
Згідно зі ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення; збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб; здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов'язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, серед іншого, використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів (ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України).
Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування є платним (ст. 49 Водного кодексу України).
Строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування (ч. 1 ст. 50 Водного кодексу України).
Як було встановлено проведеною перевіркою, дозвіл на спеціальне водокористування Відповідача закінчився 31.12.2008.
Розмір збитків, нанесених державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів в період з 01.01.2009 по 24.08.2009 проведено відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001 № 290.
Збитки за самовільне використання водних ресурсів з 25.08.2009 по 28.01.2010 визначені за формулою Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України).
Аналогічні положення закріплені в п. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»де передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Пунктом 15 частини 1 статті 48 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»передбачено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році є 100% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Доказів оплати збитків, завданих державі, в сумі 175562,41 грн. Відповідачем до матеріалів справи не надано. Обставини, викладені у позовній заяві Відповідач належними та допустимими доказами не спростував.
Враховуюче викладене, суд доходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог щодо стягнення з Відповідача 175562,41 грн., у зв’язку з чим, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Яготинський консервний завод»(02094, м. Київ, вул. Каховська, 64, код 30965833) заподіяні державі збитки в сумі 175562,41 грн. на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Яготинської міської ради, Яготинського району, Київської області по коду бюджетної класифікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності».
Стягнути з Дочірнього підприємства «Яготинський консервний завод»(02094, м. Київ, вул. Каховська, 64, код 30965833) до Державного бюджету України 1755,63 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя О.О.Хрипун
Дата підписання рішення: 02.08.2010