Постанова № 10634398, 25.06.2010, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2010
Номер справи
2а-1016/10/0370
Номер документу
10634398
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2010 року Справа № 2а-1016/10/0370 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

при секретарі Ковальчуку С.В.,

за участю представника позивача Глушко В.В.,

представника відповідача Мороза О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області до Управління Держкомзему у Рожищенському районі Волинської області про стягнення економічних санкцій у сумі 3600,0 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами у Волинській області (надалі інспекція з контролю за цінами) звернулася з адміністративним позовом до управління Держкомзему у Рожищенському районі Волинської області (надалі управління Держкомзему) про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін - необґрунтовано одержаної виручки та штрафу в сумі 3600 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекцією з контролю за цінами було проведено планову перевірку дотримання відповідачем державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на земельні роботи. За результатами перевірки виявлено, що у період з 01.03.2009 року по 06.09.2009 року позивачем неправомірно нараховувалася плата за надання висновків до технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку в розмірі 30,0 грн. за один висновок, тобто застосовувалися ціни (тарифи) за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; необґрунтовано одержана виручка в результаті даного порушення становить 1200,0 грн.

Інспекцією з контролю за цінами прийнято рішення від 22.02.2010 року № 8-К про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін: вилучення необґрунтовано одержаної виручки у сумі 1200,0 грн. та накладення штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки 2400,0 грн. Вказане рішення відповідач добровільно не виконав, а тому інспекція з контролю за цінами просить стягнути з нього в доход державного бюджету 3600,00 грн. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав, наведених в позовній заяві. Просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що згідно з Розмірами оплати земельно-кадастрових робіт та послуг, які затверджені наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15.06.2001 року №97/298/124, окремої плати на послуги з надання висновків стосовно погодження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, не визначено. Водночас послався на юридичну консультацію, опубліковану у журналі «Землевпорядний вісник» щодо застосування аналогії у визначенні розміру плати за послуги з надання висновків, що посвідчують право власності на земельну ділянку згідно із графою 9 таблиці 6.1 вищезгаданого наказу, якою визначено розмір плати за підготовку висновку з надання земельної ділянки у користування на замовлення фізичних осіб. Розмір підготовки цих висновків на замовлення фізичних осіб становить 30,0 грн. Вважає, що аналогія у даному випадку виправдана з урахуванням ч.1 ст.78 Земельного кодексу України, відповідно до якої право власності на землю це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. У задоволенні позову просив відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що інспекцією з контролю за цінами з 09.02.2010 року по 15.02.2010 року була проведена планова перевірка відповідача з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на земельні роботи, про що складено акт №000721 від 15.02.2010 року (а.с.6-8). Перевіркою виявлено, що у період з 01.03.2009 року по 06.09.2009 року позивачем неправомірно нараховувалася плата за надані послуги з підготовки висновків до технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку в розмірі 30,0 грн. за один висновок, всього неправомірно нарахована плата та отримані кошти за надання 40 висновків на суму 1200,0 грн. (а.с.9). До такого висновку у ході перевірки позивач дійшов на підставі аналізу Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 року №1619, згідно з п.2 якого виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів. Розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг затверджені наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15.06.2001 року №97/298/124, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 року за №579/5770 (з наступними змінами та доповненнями). Так, зокрема, у графі 9 таблиці 6.1 зазначених Розмірів встановлено вартість послуги з підготовки висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення фізичних осіб в розмірі 30,0 грн. за один примірник документа; розділом 6 Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг не визначено окремої плати за послуги з надання висновків стосовно погодження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.

Рішенням заступника начальника інспекції з контролю за цінами від 22.02.2010 року №8-К про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін вилучено у позивача 1200,0 грн. необґрунтовано одержаної виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та стягнуто в доход державного бюджету штраф у сумі 2400,0 грн. (а.с.19).

Рішення інспекції з контролю за цінами від 22.02.2010 року № 8-К відповідач оскаржував у судовому порядку. Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.02.2010 року провадження у даній справі було зупинено до вирішення та набрання законної сили рішенням в адміністративній справі про скасування зазначеного рішення.

Ухвалою суду від 07.06.2010 року провадження у справі поновлено у звязку із набранням законної сили рішенням суду по розгляду справи за позовом управління Держкомзему про скасування рішення від 22.02.2010 року № 8-К. Постановою суду від 11.05.2010 року не встановлено підстав для визнання протиправним та скасування рішення інспекції з контролю за цінами від 22.02.2010 року №8-К про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін; у задоволенні позову управлінню Держкомзему відмовлено.

Відповідно до ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 11.05.2010 року встановлено, що у період з 01.03.2009 року по 06.09.2009 року управлінням Держкомзему неправомірно нараховувалася плата за надання висновків до технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку в розмірі 30,0 грн. за один висновок, тобто застосовувалися ціни (тарифи) за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг. Також даним судовим рішенням встановлено, що інспекція з контролю за цінами в межах наданих повноважень та з дотриманням чинного законодавства України на підставі акту перевірки №000721 від 15.02.2010 року правомірно прийняла рішення №8-К від 22.02.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін про вилучення в управління Держкомзему 1200,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнення в доход державного бюджету штрафу в розмірі 2400,00 грн. Таким чином, дані обставини вважаються встановленою та доказуванню не підлягають, а тому суд відхиляє заперечення відповідача проти позову.

Відповідно до ст.14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990 року № 507-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями) вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Згідно із п.1.4 Інструкції про порядок застосування економічних санкцій та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 року за №1047/6238, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Як передбачено пунктами 1.6 зазначеної Інструкції, необґрунтовано одержані субєктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Відповідно до п.3.6 цієї Інструкції у разі невиконання рішення орган державного контролю за цінами звертається із позовом про примусове стягнення суми економічних санкцій.

Рішення позивача від 22.02.2010 року № 8-К відповідачем не виконано. Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Управління Держкомзему у Рожищенському районі Волинської області економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 3600,0 грн. є правомірними та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.11, 71, 72, 160 ч.3, 163 КАС України, на підставі Закону України "Про ціни і ціноутворення", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Управління Держкомзему у Рожищенському районі Волинської області (ідентифікаційний код 21743834) в доход державного бюджету економічні санкції за порушення державної дисципліни цін у сумі 3600 грн. (три тисячі шістсот грн).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 30 червня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.В. Каленюк