Рішення № 10633397, 16.07.2010, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.07.2010
Номер справи
21/24
Номер документу
10633397
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2010 р. Справа № 21/24

Господарський суд у складі судді Скапровської І.М.

при секретарі судового засідання Михалевич А.Д.

За участю:

Представник позивача - Соколов С.С.

Директора ДП "Кутського лісового господарства" - Фальбійчук Ю.Ю.

Представник відповідача - Бойчук І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області вул.Сахарова, 23 а, м.Івано-Франківськ,76000 код ЄДРПОУ 34844883.

до відповідача: Державного підприємства "Кутське лісове господарство" вул. С.Стрільців,1, смт. Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область,78621, реєстраційне свідоцтво 20562608

про зобов"язання відповідача відшкодувати заподіяні державі збитки в розмірі 41876,56 грн.

встановив, що Державна екологічна інспекції в Івано-Франківській області звернулась до господарського суду з позовною заявою до Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про зобов"язання відповідача відшкодувати заподіяні державі збитки в розмірі 41876,56 грн.

Представник позивача позовні вимоги підтримав. В обгрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 21.12.2009 р. Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області (далі Позивач) було надіслано до ДП «Кутське лісове господарство» (далі Відповідач) претензію № 71/09 про сплату суми збитків в розмірі 41876,56 грн, які Відповідач заподіяв державі внаслідок недотримання норм природоохоронного законодавства в частині допущення незаконних порубок деревини.

Факт правопорушення, яке скоїв Відповідач зафіксований в акті від 27.11.2009р. складеного з метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, яка проводилась на підставі інформації УДСБЕЗ УМВС в Івано-Франківській області від 23.11.2009 р. № 7/5081, в якому було зазначено, що в обході № 6 Космацького лісництва виявлені незаконні рубки дерев, а в кв. 6 лд. 40,41 - самовільне захоплення земельної ділянки та влаштування кар'єру по вибору каменю.

16.04.2009 р. Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області звернулася з листом до Віповідача щодо відведення ділянки лісу на верховому схилі від автомобільної дороги Пістинь - Космач км 14+400...км 14+840, в якому повідомила про необхідність розширення земельного полотна дороги до ширини 10 м, що викликає необхідність уположення верхового схилу та просила відвести ділянку лісу на вказаній дорозі довжиною 440 м і шириною по схилу 150 м

04.06.2009 р. Відповідач надіслав відповідь про те, що з цього приводу звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області по питаннях погодження розширення автомобільної дороги місцевого значення Пістинь-Космач. Окрім цього Відповідач просив Службу автомобільних доріг в Івано-Франківській області- підготувати пакет документів для погодження з Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області вирубки лісу під розширення автомобільної дороги місцевого значення Пістинь-Космач.

17.07.2009 р. Відповідач звернувся до начальника Управління служби автомобільних доріг з листом у якому повідомив, що 26.06.2009 р. Науково -технічною радою НПП «Гуцульщина» погоджено проведення робіт (зняття ґрунтового покриву, рубки деревини), і що їхня підрядна організація (ПП «Промтехсервіс») розпочала роботи з вирубки дерев та вивезення каменю, що є незаконними і що їх слід припинити, та оформити відповідні дозволи на проведення таких робіт. З цього приводу Відповідачем лише 28.11.2009 р. внесено припис № 1, яким було зобов'язано ПП «Промтехсервіс»(підрядчика) припинити проведення всіх робіт до отримання відповідних дозволів в Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області та Івано-Франківському обласному управлінні лісового та мисливського господарства та представити їх Відповідачу.

31.07.2009 р. Відповідач з відповідним листом звернувся до Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області та Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства, в якому просив погодити проведення рубки - освітлення дороги місцевого значення Пістинь-Космач на участку дороги у кварталі № 6 діл. 40, 41 на пл. 0,5 га Космацького лісництва в кількості 19 м. куб.

Згідно листа Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства від 06.08.2009 р. № 2-22/113, земельна ділянка, яка примикає до автомобільної дороги Пістинь-Космач відноситься до лісового фонду ДП «Кутське лісове господарство»і надана Відповідачу для ведення лісового господарства розпорядженням Івано-Франківської облдержадміністрації від 05.04.1996 р. № 238 «Про надання в постійне користування земель лісового фонду». Також відповідно до п. 9 Постанови КМУ від 23.05.2007 р. № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів»заготівлю деревини під час розчищення просік уздовж ліній зв'язку, електромереж, інших інженерних споруд здійснюють в установленому порядку підприємства, установи, організації або громадяни, у віданні яких вони перебувають.

У відповідності з вимогами ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» для IV категорії дороги, якою є автомобільна дорога загального користування місцевого районного значення Пістинь-Космач, передбачена відстань від кромки проїжджої частини до найближчого краю стовбура дерева не менше як 9 метрів.

10.08.2009 р. Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області погодило проведення рубки-освітлення дороги в кв. 6 діл. 40,41 Космацького лісництва на площі 0,5 га з ліквідним запасом деревини 19 м. куб.

19.08.2009 р. Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства погодило проведення освітлення дороги в кв. 6 діл. 40,41 Космацького лісництва на площі 0,5 га з ліквідним запасом деревини 19м. куб.

На підставі отриманих погоджень Відповідачем було виписано лісорубний квиток на освітлення дороги в кварталі № 6 діл. 40,41 пл. 0,5 га Космацького лісництва з ліквідним запасом деревини 19м. куб.

Листом № 01-3/4791 від 09.10.2009 р. Відповідач повідомив начальника Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області про те, що погодив на освітлення дороги на ділянці Пістинь-Космач км 14+400 - км 14+840 однак в результаті проведення робіт використовується більша площа ніж було погоджено, а тому необхідно вжити заходів щодо вирішення даного питання згідно з чинним законодавством. Про цей випадок Відповідач також повідомив і Держінспекцію з контролю за використанням і охороною земель в Івано-Франківській області.

Отже під час перевірки у кв. 6, діл. 40 працівниками Держекоінспекції в області у зоні регульованої рекреації та господарській зоні, що входять до складу НПП «Гуцульщина» виявлено 79 пнів незаконно зрубаних дерев різних порід (ялина, береза, бук лісовий, та інш.). Зокрема на верхніх зрізах пнів 47-и дерев (загальним об'ємом 28,40 м. куб), видно чіткі відбитки тавра майстра лісу Космацького лісництва Геника М.І. - «СП-4». Орієнтовно, дерева були зрубані у травні-червні 2009 р.

Пні 21 зрубаного дерева загальним об'ємом 5,78 м. куб. не протавровані. Орієнтовно дані дерева були зрубані у травні-червні 2009 р. Також перевіркою встановлено, що у кв. 6 діл. 41 виявлено і 11 пнів незаконно зрубаних дерев (ялини, смереки) загальним об'ємом 4,35 м. куб., пні яких знову були протавровані майстром лісу Геником М.І. Таким чином Відповідачем у зв'язку з неналежним виконанням обов'язків було допущено незакону рубку 79 дерев різних порід загальним об'ємом у 38,53 м. куб.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 19 ЛК України, постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист лісових начаджень. У випадку Відповідача, ним не забезпечено такої охорони та захисту лісових насаджень, хоча окремі випадки реагування були, однак не інтенсивні і такі що недали бажаного результату.

Згідно ч. 1 ст. 58 ЛК України, уразі зміни цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях не пов 'язаних з веденням лісового господарства, органи, що приймають таке рішення, одночасно вирішують питання про збереження або вирубування дерев і чагарників та про порядок використання одержаної при цьому деревини. Згідно ч. З ст. 58 ЛК України, питання про вирубування дерев і чагарників па порядок використання заготовленої при цьому деревини вирішується органом, який прийняв рішення про передачу у власність або надання в користування земельної ділянки.

Згідно ч. 1 ст. 69 ЛК України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній ділянці проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток).

Згідно ч. 4 ст. 69 ЛК України, на виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. В даному випадку Відповідачем було виписано лісорубний квиток на освітлення дороги в кварталі № 6 діл. 40,41 пл. 0,5 га Космацького лісництва з ліквідним запасом деревини 19 м. куб.

Згідно ч. 1 ст. 86 ЛК України, організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 105 ЛК України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у: незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників. Відповідальність у даному випадку покладається на Відповідача.

У відповідності до ч. 2 ст. 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд», Охорона територій та об'єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають.

Згідно ст. 65 Закону України, розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно - заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що проводиться відповідно до цього Закону, та спеціальних такс, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідач щодо позовних вимог заперечив посилаючись на те, що актом перевірки від 27.11.2009р. встановлено факти незаконної порубки дерев невідомими особами, будь яких доказів про причетність ДП "Кутського лісгоспу" до вказаних незаконних рубок не встановлено.

Статтею 105 Лісового кодексу України передбачено, що відповідальність за порушення лісового законодовства несуть особи винні у незаконному вирубуванню дерев та чагарників.

Розглянувши в судовому засіданні матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд, що в позові слід відмовити .

При цьому врахував наступне.

Статтею 22 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування, визначає загальну норму щодо відшкодування збитків внаслідок наявності складу цивільного правопорушення: порушення цивільного права чи інтересу, завдання збитків, причинний зв'язок між порушенням права та збитками, а також вина особи, яка завдана збитків.

Відповідно до п.1 ст.105 Лісового кодексу України за порушення лісового законодавства, дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону несуть винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, вина яких встановлена в законному порядку.

З огляду на вищевикладене, суб"єктом цивільно- правової відповідальності може бути відповідач у разі встановлення належними та допустимими доказами усіх необхідних елементів - складових такої відповідальності : протиправна поведінка, шкода, причинний зв"язок між допущеним правопорушенням та шкодою, вина.

Акт перевірки від 15.07.2009р. свідчить про те, що виявлено незаконну рубку дерев та встановлено суму шкоди, яка заподіяна лісу внаслідок такої вирубки.

Інших документів, які би підтвердили, що саме відповідачем у справі заподіяно шкоду, позивач суду не надав, відповідно приписів вищевикладених норм, позивач не довів суду, що відповідач є суб"єктом цивільно правової відповідальності і може бути притягненим до відповідальності у вигляді відшкодування шкоди.

          Вищевикладнена позиція висловлена Вищим господарським судом України в Постанові Вищого господарського суду України від 06.10.2009р. у справі № П-9/16.

          Крім того суд вважає за доцільне зазначити, що п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно з п.5 частини першої ст.3 Цивільного кодексу України однією з основних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу.

          Частина 1 ст.16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту визначені цієюж нормою Цивільного кодексу України.

          Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

          З урахуванням вказаних норм, позивачем у справі не доведено наявність у позивача суб"єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Суд також вважає за доцільне зазначити, що 30.03.2010 року Івано-Франківською транспортною прокуратурою було порушено кримінальну справу № 321464 за фактом зловживання службовим становищем службовими особами ДП "Кутський лісгосп" та ТОВ "Інвестиційного - будівництва компанія "Ніка" за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 364 ч. 2 КК України, в даний час по кримінальній справі триває досудове слідство.

На підставі викладеного, у відповідності до ст.124 Конституції України, керуючись ст. 33, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про зобов"язання відповідача відшкодувати заподіяні державі збитки в розмірі 41876,56 грн. - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

                                                            30.07.10р.

Виготовлено в АС "Діловодство суду"

______ 30.07.10