ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" липня 2010 р. Справа № 58/157-10
вх. № 6467/3-58
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - Биков Д.В., довіреність № 08-11/665/2-10 від 23.03.2010 року
відповідача - Крюков К.Ю., довіреність б/н від 01.07.2010 року
розглянувши справу за позовом Харківської міської ради, м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Градмарш", м. Харків
про розірвання договору
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд розірвати договори оренди землі по вул. Дерев'янка, 19 від 27.07.2007 р. №140767100079 та №140767100080, укладені між Харківською міською радою та ТОВ «Градмарш» та зобов'язати ТОВ «Градмарш» повернути земельну ділянку №1 загальною площею 1,5134 га та земельну ділянку №2 загальною загальною площею 0,6189 га по вул. Дерев'янка, 19 у м. Харкові територіальній громаді міста в особі Харківської міської ради з приведенням її у придатний для подальшого використання стан.
Представник позивача в судовому засіданні підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні визнає позов в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст.13 Конституції України земля, її надра атмосферне повітря, водні та інші природні, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Статтею 373 Цивільного кодексу України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Пунктом 34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідного до закону питань регулювання земельних відносин.
У відповідності до ст.4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Статтею 189 Земельного кодексу України передбачено, що самоврядний контроль за використанням та охороною земель, здійснюється міськими радами.
Органи місцевого самоврядування в особі міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі охоронні (контрольні) функції та функції суб'єкта права власності з усіма притаманними йому правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності.
Згідно п.1.4. рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007 р. №146/07 «Про внесення змін до рішення 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. №87/04 «Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові» основними завданнями самоврядного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до розділу 3 Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові, затвердженого рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. №87/04 посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди). Складати Акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону.
Так, було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Градмарш» щодо використання земельної ділянки по вул. Дерев'янка, 19 у м. Харкові.
Обстеженням на місцевості встановлено, що на підставі рішення сесії Харківської міської ради від 25.04.2007р. №73/07 «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва об'єктів» ТОВ «Градмарш» надано земельну ділянку №1 загальною площею 1,5134 га та земельну ділянку №2 загальною площею 0,6189 га по вул. Дерев'янка, 19 в оренду для будівництва та подальшої експлуатації торговельно-розважального комплексу з багатоповерховою парковкою.
На підставі вказаного рішення між Харківською міською радою та ТОВ «Градмарш» укладено договори оренди землі від 27.07.2007р. №140767100079 та №140767100080 зареєстровані у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному України по земельних ресурсах» в Державному реєстрі земель.
Обстеженням на місцевості встановлено, що дані земельні ділянки по вул. Дерев'янка, 19 не огороджена, будівництво не розпочато.
Харківська міська рада вважає, що даний договір оренди землі підлягає розірванню з наступних підстав.
Згідно спірного договору між сторонами виникли правовідносини з оренди землі, що регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», Законом України «Про плату за землю».
Згідно ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, умови збереження стану об'єкта оренди, відповідальність сторін.
Відповідно до п.15 вищевказаного договору оренди землі, земельна ділянка передається в оренду для будівництва (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та подальшої експлуатації об'єкту.
Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
З матеріалів справи вбачається, що на спірних земельних ділянках жодних будівельних робіт не ведеться, будівництво не розпочато, що являється суттєвим порушенням істотних умов відповідних договорів оренди землі від 27.07.2007р. № 140767100079, № 140767100080.
Робочий проект на погодження до управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин не надавався.
Інспекцією ДАБК м. Харкова дозвіл на виконання будівельних робіт також не надавався, рішення про прийняття об'єкту до експлуатації не приймалось.
Земельні ділянки відповідачем не використовуються. Відповідно до умов даних договорів розірвання договорів оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є, зокрема, використання земельної ділянки з порушенням умов договору.
Договорами передбачено, що за невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
Згідно даних договорів оренди землі передбачено, що орендар має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.
Позивач наголошує, що обов'язки, передбачені договором, орендодавець виконує повністю, проте орендар порушив істотну умову договорів оренди землі щодо використання земельної ділянки згідно умов договорів.
Отже, орендарем порушуються зобов'язання встановлені нормативно правовими актами встановленими чинним законодавством та умовами договорів оренди.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний, зокрема, приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку, що є істотною умовою даного договору оренди землі.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачені правові наслідки порушення зобов'язання. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно ст.651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
У відповідності до ст.4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Згідно із ст.32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Згідно з п.2 ст.152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь яких порушень його права, на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельної ділянкою, і відшкодуванню завданих збитків.
Таким чином, у зв'язку з невикористанням земельної ділянки згідно умов договору, порушуються істотні умови договору оренди землі, земельного законодавства України, а також інтереси власника земельної ділянки - Харківської міської ради.
А відтак, порушуються вимоги Рішення Конституційного Суду від 1 грудня 2004р. про те, що тлумачення поняття «охоронюваний законом інтерес», що вживається в господарському процесуальному кодексі України та законах України, треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Враховуючи викладене та фактичні обставини, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, законними та підлягаючими задоволенню.
У відповідності зі ст.49 ГПК України суд вважає необхідним витрати по сплаті державного мита у сумі 85 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. покласти на відповідача, оскільки з його вини спір доведено до суду.
Керуючись ст.ст.1, 12, 47, 49, 82-84 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Розірвати договори оренди землі по вул. Дерев'янка, 19 від 27.07.2007р. №140767100079 та №140767100080, укладені між Харківською міською радою та ТОВ «Градмарш».
Зобов'язати ТОВ «Градмарш» повернути земельну ділянку №1 загальною площею 1,5134 га та земельну ділянку №2 загальною загальною площею 0,6189 га по вул. Дерев'янка, 19 у м. Харкові територіальній громаді міста в особі Харківської міської ради з приведенням її у придатний для подальшого використання стан.
Стягнути з ТОВ «Градмарш» (61174, м. Харків, вул. Новгородська, 11А, код 34630201) на користь Харківської міської ради (61200, м. Харків, м-н. Конституції, 7, код 04059243) витрати по сплаті державного мита у сумі 85 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Повний текст рішення підписаний ___ липня 2010 року.