Постанова № 10619205, 26.07.2010, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
26.07.2010
Номер справи
13/72пд
Номер документу
10619205
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

26.07.2010 р.                                                             справа №13/72пд

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Величко Н.Л.

суддівАлєєвої І.В. , М'ясищева А.М.

При секретарі Жильцовій О.В.

За участю представників сторін:

від позивача: Гаврилов Д.О. –за дов. № 01-108 від 12.01.2010р.

від відповідача: Ангелін І.І. - за дов. № 34/107 від 12.05.2010р.

Розглянувши у відкритому Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітел", м. Горлівка

на рішення господарського суду Донецької області від 13.05.2010р. у справі № 13/72пд (суддя Темкіжев І.Х.)

за позовом: Горлівської міської ради, м. Горлівка

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітел", м. Горлівка

про внесення змін до договорів оренди землі від 30.10.2007 року № 040715200341 та від 18.07.2008 року № 040815200767

Встановив:

1.Стислий виклад суті рішення місцевого господарського суду

Рішенням господарського суду Донецької області від 13.05.2010р. у справі № 13/72пд (суддя Темкижев І.Х.) позовні вимоги Горлівської міської ради задоволенні: Пункт 5 договору оренди землі викладений в такій редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.07.2009р. згідно технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки складає: 672479грн. 1003,70 грн./м кв.)”; Пункт 9 викладений в такій редакції „ Орендна плата вноситься ОРЕНДАРЕМ на рахунок одержувача: ВДК у м.Горлівка в місцевий бюджет Центрально-Міського району р/р 33215812700021 в УДК у Донецькій області, м. Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016 код плати за оренду землі 13050200 в розмірі 1681,20 гривень в місяць. Розрахунок розміру орендної плати: таблиця 1 –додається і є невід’ємною частиною договору”. Дані зміни до договору для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю „Вітел” на користь Горлівської міської ради державне мито у сумі 85,00грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.

2. Підстави, з яких порушено питання про перегляд рішення

Відповідач не погоджуючись з рішенням господарського суду Донецької області звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду та відмовити у задоволенні позовних вимог.

Апеляційну скаргу мотивує тим, що рішення суду першої інстанції не відповідає дійсним обставинам справи.

Зазначає, що суд першої інстанції вважав встановленим , що відповідачем було отримано проект додаткової угоди до договору оренди. Разом з тим, вказана обставина не відповідає дійсності, оскільки на адресу відповідача надійшов лист №2-6513 від 28.12.2009р., яким відповідачу було запропоновано підписати додаткову угоду до договору.

Відповідно до ч.2 ст.181 ГК України, у разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. На думку відповідача, ненадання позивачем проекту додаткової угоди до договору оренди позбавляє позивача права на звернення до суду з позовом про внесення до нього змін.

Посилається на те, що позивачем у судовому засіданні було змінено предмет позову замість зобов'язання укласти додаткову угоду на внесення змін до договору оренди. Однак судом першої інстанції не було враховано, що позивач не звертався до відповідача з пропозицією внесення змін у редакції, визначеної у заяві про уточнення позовних вимог.

Вважає, що суд першої інстанції не перевірив законність позовних вимог у частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 672479грн. (1003, 70грн./кв.м.). Позивач при доведенні цих обставин посилався лише на рішення органів місцевого самоврядування, а суд, не досліджуючи та не оцінюючи технічну документацію та законність її затвердження прийняв помилкове рішення.

3.Доводи викладені у відзиві на апеляційну скаргу

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти апеляційної скарги позивача, вважає рішення першої інстанції обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню.

4.Апеляційною інстанцією встановлено:

Між Горлівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Вітел”, м. Горлівка, був укладений договір оренди земельної ділянки №040815200917 від 17.09.2008р., за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку згідно рішення Горлівської міської ради від 25.07.2008р. №V/34-21, яка знаходиться за адресою: вул.Уманська, 25, Центрально-міський район, м. Горлівка Донецької області, загальною площею –0,0670 га. Договір укладено на 5 років (пункт 8) (а.с.11-14).

Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно Витягу (Довідки) про нормативну грошову оцінку № 3447 від 20.08.2008року складає 299584 грн. (447,14 грн./м2). Орендна плата вноситься орендарями у вигляді грошових внесків на рахунок одержувача та в розмірі 1248,27 грн. у місяць.

Рішенням Горлівської міської ради від 29.12.2008р. № V/42-23 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки Донецької області, проведеної станом на 12.12.2008р. та введена в дію базова вартість одного квадратного метра землі в розмірі 127,75грн. на території Горлівської міської ради з 01.01.2009р. (а.с.16)

Рішенням Горлівської міської ради від 16 лютого 2009р. № V/45-1 внесені зміни до п.2 рішення міської ради від 29.12.2008р. № V/42-23, а саме, дата „з 01.01.2009р.” змінена на „з 01.07.2009р.” (а.с.16).

У зв’язку з викладеним 28.12.2009р. позивачем на адресу відповідача листом № 2-6513 був направлений проект додаткової угоди № 1 до договору оренди землі (а.с.7-8).

Зі змісту проекту додаткової угоди передбачалося внести наступні зміни: п.5 викласти в новій редакції: „5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.07.2009р. згідно технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки складає: 672479грн. (1003,70 грн./м кв.)” (а.с.9).

Пункт 9 викласти в новій редакції „9. Орендна плата вноситься ОРЕНДАРЕМ з 01.07.2009р. на рахунок одержувача: ВДК у м. Горлівка в місцевий бюджет Центрально-Міського району р/р 33214812700021 в УДК у Донецькій області, м. Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016 код плати за оренду землі 13050200 в розмірі 1681,20 гривень в місяць. Розрахунок розміру орендної плати: таблиця 1 –додається і є невід’ємною частиною договору ”.

Однак відповіді позивач не отримав, отже, між ним та відповідачем не досягнуто згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати відповідно до вимог закону, що примусило орендодавця ініціювати внесення змін до договору від 17.09.2008р. № 040815200917. у судовому порядку, як це передбачено ст. 652 Цивільного Кодексу України.

5. Мотиви, з яких суд апеляційної інстанції виходив при прийнятті постанови:

Як вбачається з матеріалів справи предметом позову є внесення змін до договору оренди землі щодо збільшення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з 01.07.2009р. та розміру орендної плати, відповідно до Рішення Горлівської міської ради від 29.12.2008 року № V/42-23, в редакції рішення Горлівської міської ради від 16.02.2009 року № V/45-1, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки Донецької області, проведеної станом на 12.12.2008 року.

Згідно ст.21 Закону України від 06.10.1998р. № 161-ХІУ "Про оренду землі" (із змінами та доповненнями внесеними Законом від 03.06.2008р.) розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Статтею 2 Закону України від 03.07.92 N 2535-XII "Про плату за землю" із змінами та доповненнями встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угод про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

          Підставою для нарахування земельного податку, як визначено статтею 13 Закону України N 2535-XII "Про плату за землю", є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

          Тобто, відповідно до законодавства розмір орендної плати встановлюється за згодою сторін, але плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою ніж встановлено ст.21 Закону України від 06.10.1998р. № 161-ХІУ "Про оренду землі".

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Зазначеною статтею передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Стаття 20 зазначеного Закону передбачає, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Як вбачається з матеріалів справи, у 2008р. була проведена нормативна грошова оцінка земель міста Горлівка та, у відповідності до ст.20 Закону України „Про оцінку земель” Державним комітетом із земельних ресурсів проведена державна експертиза технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

          Спеціальним органом, Державним комітетом України із земельних ресурсів, був наданий висновок державної землевпорядної документації від 12.12.2008р. № 1447-08 (а.с.29), згідно якої базова вартість квадратного метра земель міста Горлівка складає 127,75грн.

На підставі цього висновку Горлівською міською радою прийняте рішення від 29.12.2008 року № V/42-23, в редакції рішення Горлівської міської ради від 16.02.2009 року № V/45-1, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки Донецької області, проведеної станом на 12.12.2008 року.

Листом від 14.12.2009р. № 1/5-2096 Управління Держкомзему у м. Горлівка надало інформацію першому заступнику міської ради Попову М.М. з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за наданим переліком, зокрема нормативна вартість землі на 2009 рік ТОВ "Вітел" (договір оренди № №040815200917) 1 кв.м –1003,70грн. кв.м., площею 670кв.м –672479грн. (а.с.30).

Відповідно до п.13 договору, розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі” та п. 36 договору оренди зміна умов договору оренди землі здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. (п.3 ст. 188 ГК України).

Відповідно до матеріалів справи пропозиція позивача у вигляді проекту додаткової угоди до спірного договору оренди була направлена на адресу відповідача листом № 2-6513 від 28.12.2009р., отримання якого 30.12.2009р. підтверджено поштовим повідомленням про вручення кореспонденції ТОВ "Вітел". Відповідач не надав відповіді на пропозицію позивача щодо внесення змін до п.5 та п.9 договорів, доводи позивача не спростував.

Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.

Відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

За таких підстав, передбачені зміни до п.5 та п.9 договорів оренди землі матимуть юридичну силу для сторін договору з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

Щодо доводів відповідача поро те, що на його адресу надійшов лише лист №2-6513 від 28.12.2009р., яким було запропоновано підписати додаткову угоду до договору, але проекту додаткової угоди до договору оренди не було у конверті, то судова колегія ці доводи відповідача не приймає, оскільки у матеріалах справи наявне поштове повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення представнику відповідача 30.12.2009р.

Щодо відсутності проекту додаткової угоди до договору оренди у конверті, то як пояснив представник відповідача довести цю обставину він не може, оскільки до позивача з цього приводу не звертався, докази відсутності додатків до листа в отриманому конверті у нього відсутні .

Щодо доводів відповідача поро те, що суд першої інстанції не перевірив законність позовних вимог у частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 672479грн. (1003, 70грн./кв.м.) та застосування нового коефіцієнту, а саме 3%, оскільки позивач при доведенні цих обставин посилався лише на рішення органів місцевого самоврядування, а суд, не досліджуючи та не оцінюючи технічну документацію та законність її затвердження прийняв помилкове рішення.

Судова колегія ці доводи відповідача не приймає, оскільки відповідно до законодавства спеціальним органом, Державним комітетом України із земельних ресурсів, надається висновок державної землевпорядної документації, яким і встановлюється базова вартість квадратного метра земель відповідно до нормативно-методичних документів.

Згідно п. 8 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. № 107-УІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-УІ) внесені зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", якими річна орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою розміру земельного податку для земель сільськогосподарського призначення, а для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, встановленого Законом України "Про плату за землю" від 24.12.1994 р. № 2535-ХІІ. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп вищевказане положення Закону № 107-УІ було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) та втратило чинність з 22.05.2008 р.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 р. № 309-VI до ст. 21 Закону України 2Про оренду землі" внесені зміни, аналогічні тим, що вносились Законом № 107-УІ. Так п. 1 розділу II Заключних положень Закону № 309-УІ встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня його публікації та застосовується з дня втрати чинності відповідних положень Закону № 107-УІ.

Отже відповідно до законодавства річна орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.

У зв'язку з цим рішенням Горлівської міської ради від 22.02.2008р. № У/29-49 встановлено розміри відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для розрахунку орендної плати за землю (від 3 до 12 в залежності від цільового використання земельних ділянок). Крім того, рішення Горлівської міської ради від 22.02.2008 № У/29-49 втратило чинність у зв'язку з прийняттям іншого рішення "Про встановлення розмірів відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для розрахунку орендної плати за землю" від 27.03.2009 № У/47-36, яке набрало чинності 1.07.2009.

Як вбачається з матеріалів справи розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки здійснений в межах діючого законодавства.

Судова колегія вважає, що Горлівська міська рада обґрунтовано запропонувала Товариству з обмеженою відповідальністю "Вітел" внести зміни з 01.07.2009 року до договору оренди землі від 17.09.2008 року № 040815200917, а саме виходячи з розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно технічної документації.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення господарського суду відповідає фактичним обставинам справи та чинному законодавству, тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.101, п.1 ст.103, ст.105 Господарського процесуального кодексу України судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А:

          

Рішення господарського суду Донецької області від 13.05.2010р. у справі № 13/72пд залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітел", м. Горлівка без задоволення.

          Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд.          

Головуючий          Н.Л. Величко

Судді:          І.В. Алєєва

          А.М. М'ясищев

Постанова підписана 29.07.2010р.

          Надруковано: 5 прим.

          1. позивачу

          2. відповідачу

          3 у справу

          4 ДАГС