ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2010 рокуСправа №12/1186
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі Луговій І.В., за участю представників сторін: позивача Бурби Л.В. за довіреністю, відповідача Бровченка В.Д. за довіреністю, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до Національного дендрологічного парку «Софіївка»Національної Академії наук України про стягнення 2940 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі незаконним використанням земель на території природно-заповідного фонду України, у розмірі 2940 грн. та відшкодування судових витрат.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, підтримала і просила суд їх задовольнити.
Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву. Із відзиву і пояснень представника відповідача в засіданні суду слідує, що відповідач проти позову заперечував і просив суд в його задоволенні відмовити з мотивів відсутності події спірного правопорушення та самого факту заподіяння шкоди.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з наступних підстав.
Із акта перевірки від 09.09.2009 року вбачається, що працівником позивача Посипайком В.І., в присутності працівника відповідача Національного дендрологічного парку «Софіївка»НАН України Джима М.М. проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем. Перевіркою виявлено розміщення в дендропарку торгових палаток і рундуків в кількості 44 шт., ними зайнято площу 294 м2 парку, пункт 3 припису позивача від 23.09.2008 року щодо винесення за межі парку торгових палаток і рундуків не виконується.
За розрахунком позивача, проведеному у відповідності з додатком 9 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 № 521, загальний розмір шкоди, заподіяної внаслідок незаконного використання земель на території природно-заповідного фонду України - Національного дендрологічного парку «Софіївка»НАН України в м. Умані, яке виразилось в розміщенні торгових наметів, складає 2940 грн.
Постановою РМ УРСР № 311 від 22.07.1983 року «Про віднесення до переліку державних дендрологічних парків УРСР»Національний дендрологічний парк «Софіївка»оголошений державним дендрологічним парком УРСР. Постановою КМУ від 12.10.1992 року № 584 «Про зміну деяких рішень Уряду України у звязку з прийняттям Закону України «Про природно-заповідний фонд України»Дендропарк визначено як «дендрологічний парк загальнодержавного значення». Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 09.12.2004 року № 493 затверджено Положення про Національний дендрологічний парк «Софіївка»загальнодержавного значення, відповідно до п. 4.8., 4.10. якого: порушення режиму території дендропарку тягне за собою адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством України; державний контроль за додержанням режиму території дендропарку здійснюється Міністерством екології та природних ресурсів України, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими органами.
Відповідно до охоронного зобовязання від 10.06.2010 року (а.с. 25), відповідач несе зобовязання щодо забезпечення режиму охорони та збереження Національного дендрологічного парку «Софіївка»НАН України.
Розміщення на території дендропарку торгових наметів і рундуків відповідачем здійснено в 2009 році на підставі договорів з субєктами підприємницької діяльності (а.с. 29-72), після прийняття Закону України «Про природно-заповідний фонд України», без погодження з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області.
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 5, 7 ч. 3, 11, 34 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», відносини в галузі охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, відтворення його природних комплексів регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», цим Законом та іншими актами законодавства України; до природно-заповідного фонду України, зокрема, належать штучно створені об'єкти дендрологічні парки; завдання, науковий профіль, характер функціонування і режим територій та об'єктів природно-заповідного фонду визначаються у положеннях про них, які розробляються відповідно до цього Закону, і затверджуються Центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення; на землях природно-заповідного фонду забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням; спеціально уповноваженим органом державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду є центральний орган виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища (яким є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України); проект організації території дендрологічного парку провадиться за проектами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджуються органами, у підпорядкуванні яких перебувають ці парки, за погодженням з Центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо дендрологічних парків загальнодержавного значення.
Статтями 64, 65 вищеназваного Закону передбачено види відповідальності за порушення законодавства про природно-заповідний фонд, серед яких - нецільове використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, порушення вимог проектів створення та організації територій природно-заповідного фонду, порушення вимог щодо використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, інші порушення законодавства про природно-заповідний фонд, встановлені законодавством України, передбачено особливості застосування цивільної відповідальності, за якими розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що проводиться відповідно до цього Закону, та спеціальних такс, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Правові норми статтей 64, 65 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»кореспондуються з відповідними нормами, передбаченими статтями 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 № 521 затверджено «Такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної природним комплексам територій та об'єктів природно-заповідного фонду»юридичними і фізичними особами внаслідок, в тому числі, самовільного використання їх земель (додаток 9).
Згідно з ст.ст. 11, 1166 ч. 1 ЦК України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки; підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю особи, відшкодовується нею в повному обсязі.
За загальними правилами відшкодування шкоди, визначеними у ст. 1192 ЦК України, особа, яка завдала шкоди майну, може відшкодувати її способом відшкодування в натурі або відшкодуванням завданих збитків.
Заперечення відповідача не спростовують твердження позивача про наявність події порушення вимог законодавства про природно-заповідний фонд України і вини відповідача у його вчиненні, розрахунок розміру збитків позивачем здійснено у відповідності до вимог вищенаведеного законодавства, тому позов суд визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє повністю, заперечення відповідача безпідставними і відхиляє.
Відповідно до статті 49 ГПК України, з відповідача в доход бюджету підлягають стягненню судові витрати, від сплати яких позивач звільнений - державне мито в розмірі 102 грн. та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Національного дендрологічного парку «Софіївка»Національної Академії наук України, ідентифікаційний код 03534653, інд. 20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Київська, 12-А, р/р 35229014001386 в банку УДК ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, на користь:
бюджету із зарахуванням на р/р УДК в м. Умань № 33117331700010, ОКПО 22809216, отримувач УДК в Уманському районі, банк отримувача ГУДКУ у Черкаській області, МФО 854018, код платежу 24062100 2940 грн. відшкодування збитків;
в доход державного бюджету України на рахунок 31117095700002, банк ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку - 095, отримувач УДК м. Черкаси, код 22809222 через Уманську ОДПІ державне мито в сумі 102 грн.;
на р/р 31216264700002 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код 22809222, УДК в м. Черкаси 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня підписання.
Повний текст рішення складено і підписано 26.07.2010 року.
Суддя В.М. Грачов