Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 14/25528.05.10
Господарський суд міста Києва у складі судді Нарольського М.М.,
розглянувши справу№ 14/255
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «БМТ-сервіс»
доКиївської міської ради;
Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради
прозобовязання вчинити дії
за участю представників сторін: від позивача- Кутовой В.В. від відповідача 1
від відповідача 2- Волошенюк О.М.
- Кузьменкова Ю.М. ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До господарського суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «БМТ-сервіс» (надалі ТОВ «Фірма «БМТ-сервіс») з позовною заявою до Київської міської ради (надалі - Київміськрада), Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради, відповідно до якої просить суд прийняти рішення, відповідно до якого договори оренди земельних ділянок для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки на вул. Богатирській, 1 в Оболонському районі міста Києва та на просп. Московському, 23-А в Оболонському районі міста Києва для розміщення, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки між ТОВ «Фірма БМТ-сервіс»та Київміськрадою вважати дійсними у редакції, яка підписана ТОВ «Фірма БМТ-сервіс»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типовому договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження типового договору оренди землі»від 03.03.2004 р. № 220 та переданими на умовах, викладених в зазначених договорах, з моменту набрання чинності судовим рішенням; а також заборонити Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вчиняти дії щодо скасування державної реєстрації Договору оренди земельної ділянки по вул. Богатирській, 1 в Оболонському районі м. Києва та щодо скасування державної реєстрації Договору оренди земельної ділянки по проспекті Московському, 23-А в Оболонському районі міста Києва.
В обґрунтування предявлених позовних вимог позивач посилається на те, що незважаючи на погодження проектів землеустрою земельних ділянок у встановленому порядку, Київміськрада не прийняла відповідного рішення про передачу відповідних земельних ділянок йому в оренду, що призвело до порушення прав позивача. Разом з тим, позивач надсилав до Київміськради проект договору відповідно до ст. 181 ГК України, натомість Київміськрадою не було надано ані протоколу розбіжностей, ані заперечень щодо редакції договорів.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.04.2010 р. порушено провадження у справі, призначено розгляд справи в судовому засіданні на 19.05.2010 р., зобовязано сторони виконати певні дії.
Поряд з цим в судовому засіданні 19.05.2010 р. оголошено перерву до 28.05.2010 р. відповідно до ст. 77 ГПК України.
У судове засідання 28.05.2010 р. представники сторін з'явились.
Представник позивача подав в судовому засіданні заяву про уточнення позовних вимог відповідно до якої просить суд зобовязати Київміськраду в установленому порядку та в установленому чинним законодавством України строк розглянути питання передачі земельних ділянок ТОВ «Фірма БМТ-сервіс»в оренду для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки на вул. Богатирській, 1 в Оболонському районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:78:118:0018) та на проспекті Московському, 23-А в Оболонському районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:78:504:0003) для розміщення, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки, а також у встановленому чинним законодавством України порядку укласти з ТОВ «Фірма БМТ-сервіс»договори оренди земельних ділянок за адресами: на вул. Богатирській, 1 в Оболонському районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:78:118:0018) та на проспекті Московському, 23-А в Оболонському районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:78:504:0003).
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд їх задовольнити.
Крім того, позивач подав заяву про відмову від позову в порядку ст. 78 ГПК України в частині позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради та просить суд припинити провадження у справі в цій частині відповідно до ст. 80 ГПК України.
Відповідач-1 у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Відповідач-2 у своєму відзиві на позов також просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки вважав, що не порушував законних прав та інтересів позивача.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Судом, у відповідності з вимогами ст. 81-1 ГПК України, складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення повноважних представників, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
При цьому, пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Порядок надання земельних ділянок у користування в місті Києві передбачений рішеннями Київміськради від 26.06.2003 р. № 512/672 «Про порядок надання земельних ділянок у користування в місті Києві»та 15.07.2004 р. № 457/1867 «Про врегулювання процедури передачі у користування земельних ділянок в місті Києві».
На виконання зазначених вимог законодавства та рішень Київміськради позивач 26.10.2007 р., 20.04.2005 р. звертався до Київміськради з клопотаннями про виділення в оренду земельної ділянки по вул. Богатирська, 1 в Оболонському районі міста Києва для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки та на просп. Московському, 23-А в Оболонському районі міста Києва для розміщення, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки.
На підставі вказаних клопотань та рішень Київиміськради позивачу було надано згоду Київського міського голови від 22.11.2007 р. на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Богатирській, 1 в Оболонському районі міста Києва для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки та доручення заступника Київського міського голови-секретаря Київміськради від 26.04.2005 р. на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на просп. Московському, 23-а в Оболонському районі міста Києва для розміщення, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки.
Згідно зазначеної згоди позивачем було замовлено розробку проекту землеустрою у ТОВ «Епоха-Гео»та ТОВ НВП «Топос», які мають відповідні ліцензії на виконання землевпорядних робіт.
За наслідком проведених робіт ТОВ «Епоха-Гео»та ТОВ НВП «Топос», підготовлено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачу для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки на вул. Богатирська, 1 у Оболонському районі м. Києва та на просп. Московському, 23-А в Оболонському районі міста Києва для розміщення, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки.
Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Проект відведення земельної ділянки був погоджений позивачем із відповідними органами, про що свідчать позитивні висновки, а саме: Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища; Головного державного санітарного лікаря м. Києва; Головного управління культурної спадщини; Державного управління охорони навколишнього природного середовища м. Києва; Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Як зазначено позивачем в позовній заяві та підтверджено його представником в судовому засіданні, всі вищезазначені документи знаходяться в матеріалах кадастрової справи, яку сформовано у Головному управлінні земельних ресурсів за результатами підготовки проектів відведення земельних ділянок ТОВ «Фірма «БМТ-Сервіс» для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки на вул. Богатирська, 1 в Оболонському районі міста Києва та для розміщення, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки на просп. Московському, 23-а в Оболонському районі міста Києва. Крім того, вказані документи залучено позивачем до матеріалів даної справи.
Відповідно до абз. 7 ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Виходячи з вищенаведеного, проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Фірма «БМТ-сервіс»для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки на вул. Богатирська, 1 в Оболонському районі місті Києва та на просп. Московському, 23-А в Оболонському районі місті Києва для розміщення, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки не підлягають обов'язковій державній експертизі.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, крім випадків відмови власника розташованого на земельній ділянці нерухомого майна від її викупу або укладення договору оренди; використання земельних ділянок для користування надрами та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій); використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; перебування в користуванні земельних ділянок або розташованих на них будівель підприємств, установ та організацій, що належать до державної та комунальної власності, підприємств і громадських організацій у сферах культури і мистецтв (у тому числі національних творчих спілок); розміщення дипломатичних та прирівняних до них представництв іноземних держав і міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; будівництва та обслуговування лінійних об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, газопроводів, водопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафто - та газових терміналів, електростанцій тощо); проведення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду відповідно до закону; будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено.
Пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 р., Кабінету Міністрів України доручено визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 01 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийняте рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.
Крім цього, згідно з пунктом 1 Перехідних положень Земельного кодексу України (відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»від 16.09.2008 р.) у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01 січня 2008 року передачу в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Таким чином, оформлення в оренду земельних ділянок для ТОВ «Фірма БМТ-сервіс»на вул. Богатирській, 1 в Оболонському районі міста Києва та на просп. Московському, 23-А в Оболонському районі міста Києва здійснюється без проведення аукціонів.
Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду в установлений законом строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Одним із принципів земельного законодавства, який закріплений ст. 5 Земельного кодексу України, є забезпечення гарантій прав на землю.
Матеріалами справи підтверджується, що ТОВ «Фірма «БМТ-Сервіс»письмово зверталось до Київміськради з пропозицією підписати договори оренди земельних ділянок для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки на вул. Богатирська, 1 в Оболонському районі міста Києва та для розміщення, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки на просп. Московському, 23-а в Оболонському районі міста Києва та надіслало примірники договору оренди.
За дорученням заступника міського голови секретаря Київміськради від 06.10.2008 р. № 39998 та № 39999 Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на запити позивача стосовно укладання договорів оренди земельних ділянок на вул. Богатирській, 1 в Оболонському районі міста Києва та на просп. Московському, 23-а в Оболонському районі міста Києва повідомило листами від 20.10.2008 р. № 05-358/42646 та № 05-358/42651, що підстави для укладання договорів оренди відсутні, оскільки Київміськрадою не прийнято відповідного рішення.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем вчинено всі необхідні діі, визначені чинним законодавством України та рішеннями Київміськради для оформлення землі та укладення договорів оренди.
Разом з тим, незважаючи на те, що проекти землеустрою було погоджено у встановленому законодавством порядку, Київміськрада не прийняла відповідного рішення про передачу земельних ділянок ТОВ «Фірма «БМТ-Сервіс» в оренду.
Враховуючи викладене, вбачається бездіяльність Київміськради, що призвела до порушення прав позивача.
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від його імені права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, оскільки необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, то захист порушених прав може бути здійснено, зокрема, в порядку, визначеному частиною 11 статті 123 Земельного кодексу України, якою до компетенції судів віднесено розгляд вимог про спонукання ради розглянути подане зацікавленою особою клопотання.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги до Київміськради є законними та обґрунтованими.
Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог до Київської міської ради в повному обсязі.
Поряд з цим, суд приходить до висновку про необхідність припинення провадження у справі в частині позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в порядку ст. ст. 22, 78, 80 ГПК України, оскільки подана позивачем заява про відмову від позову в цій частині підписана уповноваженою особою, а відмова від позову до відповідача-2 не суперечить законодавству та не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси, остання приймається судом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 78, п. 4 ч. 1 ст. 80, ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма БМТ-сервіс»до Київської міської ради задовольнити повністю.
Зобовязати Київську міську раду в установленому порядку та у встановлений чинним законодавством України строк розглянути питання передачі земельних ділянок Товариству з обмеженою відповідальністю «Фірма БМТ-сервіс»(04073, м. Київ, проспект Московський, 23-А, код ЄДРПОУ 36520806) в оренду для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки на вул. Богатирській, 1 в Оболонському районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:78:118:0018) та на проспекті Московському, 23-А в Оболонському районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:78:504:0003) для розміщення, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки, а також у встановленому чинним законодавством України порядку укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма БМТ-сервіс»(04073, м. Київ, проспект Московський, 23-А, код ЄДРПОУ 36520806) договори оренди земельних ділянок за адресами: на вул. Богатирській, 1 в Оболонському районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:78:118:0018) та на проспекті Московському, 23-А в Оболонському районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:78:504:0003).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Прийняти відмову Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «БМТ-сервіс»від позову до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради та припинити провадження у справі в цій частині.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
СуддяМ.М. Нарольський Дата підписання рішення: 02.06.2010 р.