Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.06.10 Справа № 26/128/10
за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (вул. Перемоги, 50, м. Запоріжжя, 69001)
до відповідача-1: Закритого акціонерного товариства “Емонт” (вул. Глісерна, 8, м. Запоріжжя, 69002)
до відповідача-2: Запорізької міської ради (пр. Леніна, 206, м. Запоріжжя, 69015)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Орендне підприємство “Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації” (вул. Горького, 23, м. Запоріжжя, 69063)
про передачу державного житлового фонду до комунальної власності
Представники:
від позивача: Прохода І.В., довіреність № 01/43 від 02.03.2010р.
від відповідача-1: Леонтієва Ю.В., довіреність № 32/10 від 26.05.2010р.
від відповідача-2: не з’явився
від третьої особи: не з’явився
РВ Фонду державного майна України по Запорізькій області звернулося до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до ЗАТ “Емонт” (відповідач-1), Запорізької міської ради (відповідач-2) про передачу державного житлового фонду до комунальної власності.
Позовні вимоги мотивовані обставинами, викладеними у позовній заяві та обґрунтовані ст. 47, 144 Конституції України, ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування”, ст. 7 Закону України “Про передачу об’єктів державної та комунальної власності”, ст. 1, 2, 27 ГПК України, ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Ухвалою господарського суду від 09.04.2010р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 26/128/10, справу до розгляду в засіданні господарського суду призначено на 17.05.2010р. о 10 годині 30 хвилин.
Ухвалою від 17.05.2010р. розгляд справи на підставі ст. 77 ГПК України відкладений до 02.06.2010р. о 10 годині 45 хвилин у зв’язку із неявкою відповідачів.
Ухвалою від 02.06.2010р. задоволено клопотання представників сторін про продовження строку розгляду справи, розгляд справи призначений на 16.06.2010р. о 10 годині 30 хвилин. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОП “ЗМБТІ”.
Ухвалою від 16.06.2010р. розгляд справи відкладений на 23.06.2010р. об 11 годині 15 хвилин.
За згодою сторін в судовому засіданні 23.06.2010р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Під час розгляду справи представники осіб, які беруть участь у справі, вимогу про здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не заявляли.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві. З урахування заяви від 23.06.2010р. просить зобов’язати ЗАТ “Емонт” (відповідача-1) передати до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя на підставі акту прийому-передачі домоволодіння по вул. Ілліча, 41-41а у м. Запоріжжі та житловий будинок по пр. Леніна, 106а у м. Запоріжжі, а Запорізьку міську раду (відповідача-2) прийняти вказані домоволодіння та житловий будинок до комунальної власності.
За своєю суттю заява позивача від 23.06.2010р. є заявою про уточнення позовних вимог, тому вона прийнята судом до розгляду, оскільки такі дії позивача не суперечать закону (ст. 22 ГПК України) і не порушують нічиї права і охоронювані законом інтереси.
Відповідачі та третя особа витребувані судом документи і документи, що підтверджують заперечення проти позову, не надали, в судовому засіданні представник відповідача-1 проти позову заперечив. Відповідач-2 покладається на розсуд суду.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників осіб, які беруть участь у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до Закону України “Про приватизацію майна державних підприємств”, п. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993р. № 57-93 “Про приватизацію цілісних майнових комплексів державних підприємств та їхніх структурних підрозділів, зданих в оренду” РВ ФДМУ по Запорізькій області був виданий наказ від 14.12.1993р. № 236 про включення до переліку об’єктів, майно яких викупається організаціями орендарів: Орендне підприємство “Завод електромонтажних виробів № 10” (330055, м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 10/1).
На виконання вказаного наказу між РВ ФДМУ по Запорізькій області та організацією орендарів “Запорізький завод електромонтажних виробів №10” був укладений договір купівлі - продажу від 21.12.1993р. № 56 державного майна цілісного майнового комплексу “ЗАП ЗЗМИ –10”, яке знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 10/1 на земельній ділянці, 4,4 га.
Житлові будинки, які розташовані за адресами: м. Запоріжжя, вул. Ілліча, 41 - 41а, пр. Леніна, 106а не увійшли до складу цілісного майнового комплексу закритого акціонерного товариства “ремонт”, але перебувають на його балансі.
Рішенням п’ятнадцятої сесії двадцять третього скликання Запорізької міської ради від 28.01.2000р. № 25 “Про прийняття до комунальної власності м. Запоріжжя державного житлового фонду та затвердження переліку підприємств, які готують до передачі в комунальну власність м. Запоріжжя в 1999-2001 роках державний житловий фонд, що перебуває в їх оперативному управлінні” затверджений перелік підприємств, які готують до передачі в комунальну власність міста Запоріжжя в 1999-2001 роках державний житловий фонд, що перебував в їх оперативному управлінні.
Управлінню комунальної власності міста Запоріжжя та управлінню житлового господарства міської ради доручено здійснити в 1999-2001 роках прийняття в комунальну власність міста Запоріжжя державний житловий фонд, що перебуває в оперативному управлінні підприємств, згідно затвердженому переліку.
Як свідчить Перелік (додаток до рішення міської ради від 28.01.2000р. № 25, ЗАТ “Емонт” включено до цього Переліку (п. 6).
Наказом Регіонального відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області від 27.06.2006р. № 230 “Про передачу житлового фонду, що знаходяться на балансі ЗАТ “Емонт” у комунальну власність” передано безоплатно у комунальну власність територіальної громади м. Запоріжжя житлові будинки, що знаходяться на балансі ЗАТ “Емонт”, але не увійшли до його статутного фонду, разом з інженерною інфраструктурою призначеною для обслуговування цих будинків, згідно з додатком 1.
У зв’язку з винесенням постанови господарського суду Запорізької області від 30.07.2009р. по справі № 26/60/09 щодо банкрутства ЗАТ “Емонт” РВ ФДМУ по Запорізькій області листом від 08.12.2009р. № 11-11-07301 звернулося до ліквідатора ЗАТ Емонт” Гайдаренка О.М. з проханням забезпечити збереження державного майна та передачі його до комунальної власності.
Крім того, регіональне відділення неодноразово зверталося до керівництва ЗАТ “Емонт” з проханням прискорити передачу державного житлового фонду, до якого входять гуртожитки, до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя (листи від 01.09.2008р. № 11-11-03483, 01.07.2008р. № 11-11-01922, 23.11.2007р. № 01-30/3617, 17.04.2006р. № 01-30/1089, 13.07.2006р. № 01-30/1969).
Згідно відповідей ЗАТ “Емонт” не має достатніх фінансових ресурсів для здійснення передачі вказаних будинків до комунальної власності.
Оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Основні засади передачі об’єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об’єктів права комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну визначені Законом України від 03.03.1998р. № 147/98-ВР “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”, об’єктами передачі згідно з цим Законом є:
цілісні майнові комплекси підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (далі - підприємства);
нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі об’єкти незавершеного будівництва, приміщення);
інше окреме індивідуально визначене майно підприємств;
акції (частки, паї), що належать державі або суб'єктам права комунальної власності у майні господарських товариств;
житловий фонд та інші об’єкти соціальної інфраструктури (далі - об’єкти соціальної інфраструктури), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Частиною 1 статті 7 Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”, встановлено, що з державної у комунальну власність передаються безоплатно такі об’єкти:
Житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями) та гуртожитки (в тому числі не завершені будівництвом).
Частинами 4, 5 ст. 7 Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” також передбачено, що об’єкти соціальної інфраструктури передаються разом з майном підприємств, що обслуговували ці об’єкти, у тому числі основними фондами, ремонтно-будівельними базами, майстернями, транспортними засобами, прибиральною технікою, в частині, що визначається комісією з питань передачі об’єктів, яка здійснює передачу.
Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).
Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 листопада 1995р. № 891, відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно.
Разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).
У відповідності до ст.10 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні”, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 51 ст. 26 цього ж Закону встановлено, що до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад відноситься надання згоди на передачу об’єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об’єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об’єктів державної власності.
Відповідно до п. 1 ст. 26 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об’єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об’єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Приймаючи судове рішення, господарський суд не враховує будь-які інші обставини, які не передбачені Законом України від 03.03.1998р. № 147/98-ВР “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” та п. 1 ст. 26 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а саме: відсутність фінансових ресурсів у відповідача-1 для здійснення передачі вказаних будинків до комунальної власності, тощо.
Згідно ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача-1, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.
Керуючись ст. 44, 49, ст.82 - 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов’язати Закрите акціонерне товариство “Емонт” передати до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя на підставі акту прийому-передачі домоволодіння по вул. Ілліча, 41-41а та житловий будинок по пр. Леніна, 106а в м. Запоріжжі.
3. Зобов’язати Запорізьку міську раду, яка є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування (69015, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, код ЄДРПОУ 04053915) прийняти до комунальної власності домоволодіння по вул. Ілліча, 41-41а та житловий будинок по пр. Леніна, 106а в м. Запоріжжі.
4. Стягнути з Закритого акціонерного товариства “Емонт” (69002, м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 8, код ЄДРПОУ 01412779) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача: ГУДК у Запорізькій області; МФО 813015; ЄДРПОУ 34677145; рахунок № 31119095700007; код бюджетної класифікації 22090200; символ звітності банку –095) 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. державного мита. Видати наказ.
5. Стягнути з Закритого акціонерного товариства “Емонт” (69002, м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 8, код ЄДРПОУ 01412779) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача: ГУДК у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку - 264) 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Суддя О.О. Юлдашев
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
У разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Рішення оформлене і підписане відповідно до вимог ст. 84 ГПК України –05.07.2010р.