Рішення № 10609332, 23.06.2010, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
23.06.2010
Номер справи
18/151/10
Номер документу
10609332
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.06.10 Справа № 18/151/10

Суддя

За позовом Запорізького природоохоронного міжрайонного прокурора, (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 143) в інтересах держави в особі органа, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах, в особі:

Державної екологічної інспекції в Запорізькій області, (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 72 А)

До відповідача Комунального підприємства “Славута”, (71610, Запорізька область, Василівський район, с. Приморське, вул. 50 років Жовтня, 219)

Про стягнення 3 872,84 грн. шкоди

Суддя Носівець В.В.

За участю представників:

Від прокуратури –Вороніна С.С. –посвідчення № 219 від 30.07.2008 р.

Від позивача – Бондаренко В.І. –довіреність № 11/03 від 11.01.2009 р., посвідчення № 17 від 10.07.2009 р.

Від відповідача –не з’явився

          27.05.2010 р. до господарського суду Запорізької області звернувся Запорізький природоохоронний міжрайонний прокурор з позовною заявою в порядку ст. 2 ГПК України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, в особі Державної екологічної інспекції в Запорізькій області, м. Запоріжжя до Комунального підприємства “Славута”, Запорізька область, Василівський район, с. Приморське (КП “Славута”) про стягнення 3 872,84 грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення водоохоронного законодавства.

          Ухвалою господарського суду Запорізької області від 31.05.2010 р. порушено провадження у справі № 18/151/10, судове засідання призначено на 23.06.2010 р., у прокурора та сторін витребувані документи і матеріали, необхідні для вирішення спору.

          В судовому засіданні 23.06.2010 р. справу розглянуто, прийнято та оголошено на підставі ст. 85 ГПК України за погодженням з представником позивача і прокурором вступну та резолютивну частини рішення.

За клопотанням представника позивача і прокурора розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

Відповідач судове засідання 23.06.2010 р. не з’явися, про визнання позову не заявив, відзив на позовну заяву та витребувані ухвалою суду по справі документи і матеріали суду не надав, про поважність причин неявки суд не попередив.

Про дату, час та місце розгляду справи № 18/151/10 відповідач був повідомлений належним чином ухвалою суду про відкриття провадження у справі, яка отримана уповноваженою особою КП “Славута” 03.06.2010 р., про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення № 7295626.

У відповідності до ст. 22 ГПК України, сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.

Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

З урахуванням викладеного, суд вирішив за доцільне розглянути справу по суті за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, за відсутністю відповідача.

          Заявлені прокурором вимоги ґрунтуються на положеннях ст., ст. 44, 46, 49, 110, 111 Водного кодексу України, ст., ст. 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та ст. 1164 ЦК України і полягають в тому, що 10.03.2010 р. Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області був виявлений факт порушення КП ”Славута” водного законодавства, а саме – забір води з підземних джерел без дозволу на спеціальне водокористування, що було зафіксовано Актом перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 10.03.2010 р. Так, під час перевірки було з’ясовано, що за період з 01.01.2010 р. по 10.03.2010 р. КП “Славута” самовільно без дозволу на спеціальне водокористування було здійснено забір води з підземного водоносного горизонту на господарсько-побутові та питні потреби населення с. Приморське, що є порушенням вимог п. 9 ст. 44 Водного кодексу України та ст. 4 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”. За вказаний період відповідачем було забрано 1766 м.куб. води, що підтверджується довідкою КП “Славута”. Відповідно до Методики розрахунків розмірів відшкодування збитків, нанесених державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, розрахований розмір шкоди, заподіяної державі відповідачем внаслідок порушення водного законодавства, який становить 3 872,84 грн. З урахуванням викладеного прокурор просить суд позов задовольнити та стягнути з відповідача 3 872,84 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення водного законодавства.

          Позивач заявлені прокурором вимоги підтримав у повному обсязі з тих же підстав і просить суд стягнути з КП “Славута” 3 872,84 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення водного законодавства.

          Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, суд –

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 р. за № 120/13387, та ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” Державна екологічна інспекція в Запорізькій області є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції, який у межах своєї компетенції здійснює реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ), поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території; а також здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами на відповідній території.

Статтею 38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та статтями 43, 46 Водного кодексу України встановлено, що використання природних ресурсів в Україні, в тому числі водокористування, здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам та організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 44 та ст. 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно зі ст. 48 Водного кодексу України під спеціальним водокористуванням розуміється забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

З матеріалів справи судом встановлено, що проведеною фахівцями Державної екологічної інспекції в Запорізькій області перевіркою додержання вимог природоохоронного законодавства було встановлено, що КП “Славута” (відповідачем у справі) здійснюється самовільне водокористування –забір води з підземних джерел без дозволу на спеціальне водокористування.

Як встановлено в ході перевірки на балансі КП “Славута” знаходиться 5-ять артезіанських свердловин. Дозвіл на спеціальне водокористування № 4237/3АП був оформлений відповідачем терміном до 31.12.2009 р. На час проведення перевірки забір води з підземних джерел здійснювався самовільно зі свердловини № 1. Загалом за період з 01.01.2010 р. по 10.03.2010 р. КП “Славута” самовільно без дозволу на спеціальне водокористування було забрано 1766 м.куб. води з підземного водоносного горизонту на господарсько-побутові та питні потреби населення с. Приморське, що підтверджується довідкою КП “Славута” за підписом директора Щербакова Є.К.

Факт самовільного водокористування підтверджується Актом перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 10.03.2010 р., складеним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Голощаповою Ю.А. у присутності директора КП “Славута” Щербакова Є.К.

Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Пунктом 6 частини 2 цієї ж статті Водного кодексу України передбачено, що відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування.

За результатами проведеної перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Голощаповою Ю.А. відносно директора КП “Славута” Щербакова Є.К. був складений Протокол про адміністративне правопорушення № 003564 від 10.03.2010 р., який Щербаковим Є.К. був визнаний та підписаний без зауважень.

10.03.2010 р. на підставі ст. 48 КпроАП України відносно Щербакова Є.К. за порушення п. 9 ст. 44 Водного кодексу України та ст. 4 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” (самовільне водокористування) винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 102,00 грн.

Відповідно до розрахунку позивача, зробленого на підставі Методики розрахунків розмірів відшкодування збитків, нанесених державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 р. за № 767/16783, визначений розмір шкоди, заподіяної державі відповідачем внаслідок порушення водного законодавства, який становить 3 872,84 грн.

12.03.2010 р. позивачем на адресу відповідача була направлена претензія за вих. № 488/03 з вимогою добровільно сплатити шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення водного законодавства, в розмірі 3 872,84 грн.

У відповідності до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних осіб від бору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.

Статтею 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.

14.05.2010 р. Запорізьким природоохоронним міжрайонним прокурором на адресу відповідача була направлена вимога (в порядку ст., ст. 8, 20 Закону України “Про прокуратуру”) за вих. № 573-вих.10 про надання інформації щодо усунення порушення КП “Славута” природоохоронного законодавства, а саме: забору води з підземного водоносного горизонту без дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідно до пояснень директора КП “Славута” Щербакова Є.К. від 17.05.2010 р., наданих на вимогу Запорізького природоохоронного міжрайонного прокурора, з 06.04.2010 р. КП “Славута” оформлений дозвіл на спеціальне водокористування № УКР 5295/Зап, терміном до 31.12.2012 р.; адміністративний штраф в розмірі 102,00 грн., накладений на Щербакова Є.К., сплачений квитанцією № 71 від 23.03.2010 р.; шкода, заподіяна державі внаслідок порушення водоохоронного законодавства, в розмірі 3 872,84 грн. не відшкодована через відсутність у підприємства грошових коштів.

Зазначені обставини є підставою для стягнення з відповідача 3 872,84 грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення водоохоронного законодавства.

Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Прокурор та позивач надали всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

Відповідач своїм правом на участь у судовому розгляді справи не скористався, письмових пояснень не надав, проти позову не заперечив, доказів відшкодування шкоди у повному обсязі суду не надав.

За таких обставин, суд вважає вимоги прокурора про стягнення з КП “Славута” 3 872,84 грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення водоохоронного законодавства документально підтвердженими, обґрунтованими, заснованими на законі та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

          Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати присуджуються до стягнення з відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.

На підставі викладеного, керуючись ст., ст. 43, 44, 46, 48, 49, 110, 111 Водного кодексу України, ст., ст. 4, 20, 36, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст., ст. 33, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд –

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства “Славута”, (71610, Запорізька область, Василівський район, с. Приморське, вул. 50 років Жовтня, 219, код ЄДРПОУ 31533920) на користь місцевого бюджету с. Приморське Василівського району Запорізької області на рахунок № 31514921700055, код ЄДРПОУ 34677040, МФО 813015, до фонду охорони навколишнього природного середовища, код бюджетної класифікації 24062100 , одержувач –Головне управління Державного казначейства України в Запорізькій області 3 872 грн. 84 коп. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення водоохоронного законодавства. Стягувач: Державна екологічна інспекція в Запорізькій області, (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 72 А, код ЄДРПОУ 34975515).

Видати наказ.

3. Стягнути з Комунального підприємства “Славута”, (71610, Запорізька область, Василівський район, с. Приморське, вул. 50 років Жовтня, 219, код ЄДРПОУ 31533920) на користь державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача: Головне управління державного казначейства України у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 34677145; рахунок № 31119095700007; код бюджетної класифікації 22090200; символ звітності банку –095) 102 грн. 00 коп. державного мита.

Видати наказ.

4. Стягнути з Комунального підприємства “Славута”, (71610, Запорізька область, Василівський район, с. Приморське, вул. 50 років Жовтня, 219, код ЄДРПОУ 31533920) на користь державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача: Головне управління державного казначейства України у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 34677145; рахунок № 31218264700007; код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку –264) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

          Суддя                               В.В.Носівець

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. 84 ГПК України “02” липня 2010 р.