Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.06.10 Справа № 2/3
Господарський суд Львівської області у складі судді Мазовіти А.Б. при секретарі Залицайло М.С., за участю представника позивача Дутки Ю.І., представника третьої особи Кріль Н.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів до Соснівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Відкритого акціонерного товариства “Львівська вугільна компанія”, с. Сілець про зобов’язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В:
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів звернулося до господарського суду Львівської області з позовом до Соснівської міської ради про зобов’язання вчинити дії.
Розглянувши матеріали справи, суд визнав представлені матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду і ухвалою від 31.12.2009р. призначив розгляд справи на 28.01.2010р., залучив до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Відкрите акціонерне товариство “Львівська вугільна компанія”. Розгляд справи відкладався з підстав, зазначених в ухвалах суду. За клопотанням представника строк вирішення спору був продовжений.
В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задоволити. З приводу заявленого позову пояснив, що гуртожиток у м. Соснівка, вул. Театральна, 11 (крім нежитлових приміщень загальною площею 242,7 кв.м.) не увійшов до статутного фонду ВАТ “Львівська вугільна компанія” в процесі приватизації і залишився в державній власності. Вказаний гуртожиток був переданий третій особі на зберігання. Позивач на виконання норм Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” ініціював передачу вказаних гуртожитків в комунальну власність відповідача. Однак, відповідач ухиляється від прийняття гуртожитку. У зв’язку з наведеним, просив зобов’язати відповідача прийняти з державної в комунальну власність територіальної громади м. Соснівка гуртожиток за адресою: м. Соснівка, вул. Театральна, 11 (крім нежитлових приміщень загальною площею 242,7 кв.м.).
Представник третьої особи зазначив, що третя особа є власником нежитлових приміщень загальною площею 242,7 кв.м., що розташовані у гуртожитку за адресою: м. Соснівка, вул. Театральна, 11.
Відповідач в судові засідання явку представника не забезпечив, проти позову не заперечив, вимог ухвали суду від 31.12.2009р. не виконав, причин неявки не повідомив, хоча належним чином про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений, тому у відповідності до ст. 75 ГПК України суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами..
Представникам роз’яснено права та обов’язки, передбачені ст. 22 ГПК України, заяв про відвід суду не поступало.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, третьої особи, суд встановив наступне.
В процесі приватизації цілісного майнового комплексу державного підприємства “Центральна збагачувальна фабрика “Червоноградська”, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області створено ВАТ “Львівська вугільна компанія”. До статутного фонду ВАТ “Львівська вугільна компанія” не увійшов гуртожиток за адресою: м. Соснівка. вул. Театральна,11 (крім нежитлових приміщень загальною площею 242,7 кв.м.).
11.06.2008р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області та ВАТ “Львівська вугільна компанія” було укладено договір зберігання №08/5, відповідно до умов якого ВАТ “Львівська вугільна компанія” прийняло на зберігання державне майно, вартість якого вилучена з вартості ЦМК ДП “ЦЗФ “Червоноградська”, в тому числі гуртожиток за адресою: м. Соснівка, вул. Театральна, 11 (крім нежитлових приміщень загальною площею 242,7 кв.м.).
Позивач на виконання вимог законодавства ініціював передачу в комунальну власність територіальної громади м. Соснівка гуртожиток за адресою: м. Соснівка. вул. Театральна, 11 (крім нежитлових приміщень загальною площею 242,7 кв.м.). Однак, незважаючи на неодноразові звернення позивача до відповідача (листи від 28.05.2009р. за вих. №05-13-03460, від 07.08.2009р. за вих. №05-13-05278), згода органу місцевого самоврядування на прийняття зазначеного гуртожитку у комунальну власність відсутня
Згідно ст. 3 Закону України “Про управління об’єктами державної власності”, об’єктами управління державної власності є державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних фондів.
Відповідно до ст. 7 Закону України “Про управління об’єктами державної власності” Фонд державного майна України відповідно до законодавства приймає рішення про подальше використання державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських організацій, але перебуває на їх балансі.
З огляду на наведене, гуртожиток за адресою: Соснівка, вул. Театральна, 11 (крім нежитлових приміщень загальною площею 242,7 кв.м. в цьому гуртожитку, власником яких є ВАТ “Львівська вугільна компанія”) є об’єктами права державної власності, що перебувають в сфері управління регіональною відділення.
Відповідно до Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999р. №908/68, управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна.
Єдиним способом управлінням об’єктами житлового фонду (в т.ч. гуртожитками), що належать до державної власності, згідно із вказаним Положенням, є їх передача в комунальну власність.
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків”, забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється з дотриманням таких підходів: всі гуртожитки, на які поширюється дія цього закону (зокрема, гуртожитки, які є об’єктами права державної чи комунальної власності, та гуртожитки, які перебувають у повному господарському віданні чи в оперативному управлінні підприємств, установ, організацій з управління житловим фондом незалежно від форми власності, крім гуртожитків, що знаходяться на балансі військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України та Міністерства внутрішніх справ України), підлягають передачі у власність територіальних громад у визначений цим законом трьохрічний строк; передача гуртожитків згідно із цим законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього закону.
Законом України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” визначено, що об’єктами передачі є, в тому числі, житловий фонд та інші об’єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації).
Згідно ст. 3, ч. 1, 2 ст. 4 Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”, ініціатива щодо передачі об’єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно, місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування. Передача об’єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням, зокрема, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об’єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього закону. Передача об’єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, до виключної компетенції міських, селищних, сільських рад належить надання згоди на передачу об’єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень, про передачу об’єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об’єктів державної власності.
Статтею 6 Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” визначено, що передача об’єктів здійснюється комісією з питань передачі об’єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. У разі передачі об’єктів у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах комісію з питань передачі об’єктів утворює та призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради.
Регіональне відділення ФДМУ по Львівській області, на виконання вимог законодавства, ініціювало передачу в комунальну власність територіальної громади м. Соснівка гуртожиток за адресою: м. Соснівка. вул. Театральна, 11 (крім нежитлових приміщень загальною площею 242,7 кв.м.).
Незважаючи на неодноразові звернення позивача до відповідача, вказаний гуртожиток не переданий у комунальну власність територіальної громади м. Соснівка.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані поданими доказами та підлягають до задоволення повністю.
Оскільки спір виник з вини відповідача, судові витрати по розгляду справи відповідно до ст. 49 ГПК України необхідно покласти на відповідача.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 3, 7 Закону України “Про управління об’єктами державної власності”, ст.ст. 3, 4, 6 Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”, ст. 3 Закону України “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків” та ст.ст. 1, 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити.
2. Зобов’язати Соснівську міську раду, м. Соснівка, вул. Кривоноса, 8а, Львівська область (ідентифікаційний код 34006047) прийняти з державної в комунальну власність територіальної громади м. Соснівка гуртожиток за адресою: м. Соснівка, вул. Театральна, 11, Львівська область (крім нежитлових приміщень загальною площею 242,7 кв.м.).
3. Стягнути з Соснівської міської ради, м. Соснівка, вул. Кривоноса, 8а, Львівська область (ідентифікаційний код 34006047) в користь державного бюджету 85 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя