Рішення № 10589981, 20.07.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
20.07.2010
Номер справи
15/938-10
Номер документу
10589981
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" липня 2010 р.Справа № 15/938-10 За позовом Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький

до Крупецької сільської ради с. Крупець Славутського району

про стягнення 6840,00 грн.

Суддя

Представники сторін:

від позивача Сліпчук О.П. - за довіреністю б/н від 28.04.2010р.

від відповідача не з'явився

за участю Ільчука Ю.Ф. - прокурора відділу прокуратури Хмельницької області

В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Рішення приймається 20.07.2010р., оскільки в судовому засіданні 14.07.2010р. оголошувалась перерва.

Суть спору

Хмельницький міжрайонний природоохоронний прокурор м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 6840грн. шкоди, заподіяної самовільною порубкою дерев.

Представник позивача та прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримують. В обґрунтування позовних вимог наголошують на тому, що проведеною перевіркою встановлено, що в січні 2010 року за вказівкою Крупецького сільського голови, працівниками приватного підприємства «Шмат», самовільно зрізано 5 дерев породи ясен, що знаходились на території старої школи по вул. Незалежності у с. Крупець Славутського району. При цьому Крупецьким сільським головою не проведено в установленому порядку обстеження вказаних зелених насаджень, не отримано рішення про видалення насаджень та дозвіл компетентного органу на видалення зелених насаджень на території населеного пункту, чим порушено вимоги п.3 та п.4 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.06р. №1045. Зазначають, що позовні вимоги підтверджуються актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №22.04-10/07 від 22.04.10р., польовою переліковою відомістю зрізаних дерев, протоколом №007430 про адміністративне правопорушення від 22.04.10р., постановою №007430 про накладення адміністративного стягнення від 26.04.10р., поясненням Крупецького сільського голови та розрахунком розміру шкоди.

Відповідач в судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, письмової позиції з приводу поданого позову не подав. В судовому засіданні 14.06.2010р. сільський голова повідомив, що видалення дерев проводилось в зимовий період внаслідок чого було важко визначити породу дерев які підлягали зрізу та зазначив, що дозвіл надано на зріз 36 дерев, зрізано було лише 30 дерев.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

22 квітня 2010р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Крупецькою сільською радою. За результатами перевірки складено акт №22.04-10/07. В ході перевірки встановлено, що на території старої школи в с. Крупець зрізано 35 дерев різних порід та стану. Згідно акту обстеження зелених насаджень №4 від 10.09.2009р. в рубку відведено 16 дерев, фактично зрізано 2 дерева породи акація, 1 дерево породи осика. Згідно акту обстеження зелених насаджень №10 від 21.07.2003р. в рубку відведено 36 дерев, фактично зрізано 22 дерева породи акація, 5 дерев породи клен. Поряд з тим виявлено 5 пнів зрізаних дерев пород ясен, які не включені в акти обстеження зелених насаджень.

Згідно польової перелікової відомості на території старої школи в с. Крупець Славутського району зрізано 35дерев: 24 дерева породи акація, 1 дерево породи осика, 5 дерев породи клен, 5 дерев породи ясен. Також у відомості зазначено, що дерева породи ясен зрізані без відповідних документів.

22.04.2010р. Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення №007430, в якому зазначено, що 22.04.2010р. на території с. Крупець Славутського району сільський голова с. Крупець розпорядився зрізати 5 дерев породи ясен, які не були включені в акт обстеження та без відповідного дозволу. В протоколі порушник зазначив, що з порушенням згідний.

26.04.2010р. Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області винесено постанову про наладення адміністративного стягнення №007430, якою визнано гр. Демянчука В.В. винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.153 КУпАП та накладенона нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 119грн.

В матеріалах справи наявне письмове пояснення гр. Демянчука В.В. стосовно рубки дерев на території старої школи в с. Крупець Славутського району, в якому останній зазначив, що рубка дерев проводилась на основі акту №4 від 10.09.2009р. та №10 від 21.07.2003р. на виконання листа Славутської РДА №01-01-11/244 від 14.07.2008р. Щодо 5 зрізаних дерев породи ясен, які не вказані в актах обстеження повідомив, що не маючи досвіду в лісовій галузі невірно встановив породу дерев, і замість ясена написав тополю.

Враховуючи те, що самовільною порубкою дерев заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу чим порушено інтереси держави, Хмельницьким міжрайонним природоохоронним прокурором м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький подано до суду позов про стягнення з Крупецької сільської ради 6840грн. шкоди, заподіяної самовільною порубкою дерев.

Розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок незаконної порубки 5 дерев породи ясен проведено згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. №1789 про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999р. №559 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" та додатку №1 "Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників", згідно якого загальна сума збитків становить 6840грн.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши їх в сукупності судом до уваги приймається наступне.

Згідно ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Процедура видалення дерев, кущів, газонів і квітників на території населеного пункту визначається Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. N 1045.

Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку).

Згідно п.4 Порядку підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи про видалення зелених насаджень. Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії. До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом.

Статтею 40 Закону України "Про рослинний світ" визначено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.

Відповідно до ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно підпункту з) ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища віднесено до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях.

Враховуючи наведені положення чинного законодавства, наявні в матеріалах справи докази, якими підтверджено розпорядження сільського голови с. Крупець щодо зрізу 5 дерев породи ясен, які не були включені в акт обстеження та без відповідного дозволу на зріз вказаних дерев, зважаючи на протокол про адміністративне правопорушення №007430 від 22.04.2010р. в якому сільський голова гр. Демянчук В.В. правопорушення визнав, а також проаналізувавши долучений до матеріалів справи розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок незаконної порубки 5 дерев породи ясен суд вважає позовні вимоги щодо стягнення 6840грн. шкоди, заподіяної самовільною порубкою дерев обгрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки спростовуються вищевикладеним.

У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.

Керуючись ст.ст.1,4,5,12,15,33,35,43,44,49,82-85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд-

В И Р І Ш И В:

Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Крупецької сільської ради с. Крупець Славутського району про стягнення 6840,00 грн. задовольнити.

Стягнути з Крупецької сільської ради (Славутський район, с. Крупець, вул. Богдана Хмельницького, 106, код 04405030) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2) для зарахування на рахунок місцевого бюджету Крупецької сільської ради код класифікації бюджету 24062100, р/р 33113331700398 в УДК у Славутському районі МФО 815013 код 23565199 - 6840грн. (шість тисяч вісімсот сорок гривень) заподіяної шкоди.

Видати наказ.

Стягнути з Крупецької сільської ради (Славутський район, с. Крупець, вул. Богдана Хмельницького, 106, код 04405030) в доход державного бюджету України:

- для зарахування на р/р 31112095700002 МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, отримувач коштів УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області; код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, 102грн. (сто дві гривні) витрат по оплаті державного мита;

- для зарахування на р/р 31211264700002 (отримувач коштів: УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264) 236грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Суддя                                         

Рішення складено в повному обсязі і підписано 23.07.2010р.

Віддрук. 5 примірників:

1 - до справи,

2 - позивачу,

3 - відповідачу,

4 - прокуратурі Хмельницької області;

5 - Хмельницькій міжрайонній природоохоронній.

помічник судді