Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 03.08.2022
Справа № 334/9427/21
Провадження № 2/334/1177/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2022 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя, у складі
головуючого судді Баруліної Т.Є.,
за участю секретаря Півень М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру отриманоїдержавної допомоги одиноким матерям,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі Управління) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої державної допомоги на дітей одиноким матерям.В обґрунтування позову зазначили, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні з червня 2018 року, як отримувач державної допомоги одиноким матерям.
Так, 11.03.2020 року ОСОБА_1 повторно звернулась до Управління для отримання допомоги на дітей одиноким матерям, подавши до Управління заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, зазначивши, що потребує допомогу на дітей одиноким матерям. Дана допомога передбачена та призначається згідно Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року.
В заяві ОСОБА_1 власноруч було написано, що вона не працює, приватним підприємцем не являється, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, ознайомлена з тим, що допомога буде призначена на шість місяців та зобов`язалась про всі зміни повідомляти Управління в триденний строк. В доданій до заяви декларації відповідач вказала членів сім`ї: себе - ОСОБА_1 та неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вказала що отримує допомогу тільки від УСЗН по Дніпровському району, інших доходів не має. Була попереджена про відмову або припинені виплати державної соціальної допомоги в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан.
Рішенням Управління від 12.03.2020 року було призначено відповідачу допомогу сім`ям з дітьми на півроку, з 01.03.2020 року по 31.08.2020 року на утримання сина ОСОБА_2 , з 01.03.2020 року по 30.08.2020 року залежно від доходу сім`ї в розмірі 1530,47 грн. на місяць. Розпорядженням №3028 від 01.07.2020 року здійснений перерахунок допомоги одиноким матерям від 01.07.2020 по 31.08.2020 року був встановлений розмір допомоги 1610,47 грн.
09.07.2020 року відповідач повторно звернулась з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям з одночасним поданням декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням допомоги. Відповідно до розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї відповідача ОСОБА_1 середньомісячний дохід сім`ї склав 0,00 грн.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
Відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 08.04.2020 року №264 допомога на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяці без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. Орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі поданої особою заяви та необхідних документів, якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги.
Рішенням Управління про призначення допомоги сім`ям дітьми від 07.08.2020 року, зроблено перерахунок, яким визначено, що відповідач не має право на допомогу одиноким матерям з 01.07.2020 року у зв`язку з тим, що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці в період за який перераховується.
Відповідно до довідки від 11.08.20202 на ім`я ОСОБА_1 утворилась переплата по допомозі одиноким матерям за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 в сумі 3220,94 грн. На адресу відповідача направлено повідомлення про припинення соціальної допомоги та зобов`язання повернути переплачену суму в розмірі 3220 грн. 94 копійки., яке залишилось без реагування.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на свою користь надміру отриману державну допомогу одиноким матерям в сумі 3220,94 грн., а також стягнути суму судового збору в розмірі 2270,00 грн.
Представник позивача Нескромна М.В. у судове засідання позовні вимоги підтримала, просила задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідачка у судове засідання не з`явилась, про час та дату судового розгляду справи повідомлялася належним чином. Причини неявки суду не повідомила, відзив на позовну заяву не подала.
У зв`язку з чим, на підставі ст. 247, 280, 281 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, без фіксації судового процесу, в порядку заочного розгляду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зібрані та досліджені докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено та підтверджується відповідними письмовими доказами, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району з червня 2018 року перебуває відповідач ОСОБА_1 , як отримувач державної допомоги одиноким матерям.
11.03.2020 року ОСОБА_1 повторно звернулась до Управління для отримання допомоги на дітей одиноким матерям, подавши до Управління заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, зазначивши, що потребує допомогу на дітей одиноким матерям. (а.с. 7-8)
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають право одинокі матері, (які не перебувають у шлюбі), якщо відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 33. Порядку 1751, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
В заяві поданої відповідачем 11.03.2020 власноруч було написано, що вона не працює, приватним підприємцем не являється, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, ознайомлена з тим, що допомога буде призначена на шість місяців та зобов`язалась про всі зміни повідомляти Управління в триденний строк. В доданій до заяви декларації відповідач вказала членів сім`ї: себе - ОСОБА_1 та неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вказала що отримує допомогу тільки від УСЗН по Дніпровському району, інших доходів не має. Була попереджена про відмову або припинені виплати державної соціальної допомоги в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан. (а.с. 9-10)
Рішенням Управління від 12.03.2020 року було призначено відповідачу допомогу сім`ям з дітьми на півроку, з 01.03.2020 року по 31.08.2020 року на утримання сина ОСОБА_2 , з 01.03.2020 року по 30.08.2020 року залежно від доходу сім`ї в розмірі 1530,47 грн. на місяць. Розпорядженням №3028 від 01.07.2020 року здійснений перерахунок допомоги одиноким матерям від 01.07.2020 по 31.08.2020 року був встановлений розмір допомоги 1610,47 грн. (а.с. 14,15)
09.07.2020 року відповідач повторно звернулась з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям з одночасним поданням декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням допомоги.
Згідно до Постанови КМУ від 27 грудня 2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу для усіх видів державної допомоги, затвердженого постановою КМУ від 22 липня 2020 року №632.
Відповідно до розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї відповідача ОСОБА_1 середньомісячний дохід сім`ї склав 0,00 грн.( а.с.17-20).
Як зазначено в пункті 5 Порядку, до складу малозабезпеченої сім`ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II групи або особами з інвалідністю І групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю І групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середні професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від реєстрації місця проживання місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім`ї включаються. Права члена сім`ї має одинока особа.
Згідно підпункту 1 пункту 10 Порядку, державна соціальна допомога не призначається якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадь підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахо - передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукає роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року №2 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину, встановлене Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин): строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, та психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за не тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не маю можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, я досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - держав соціальна допомога), яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міський районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).
Орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої держави соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі подані особою або її законним представником заяви та необхідних документів.
Якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримані допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціальної захисту населення визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначені державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинстві та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
Рішенням Управління про призначення допомоги сім`ям дітьми від 07.08.2020 року зроблено перерахунок, яким визначено, що відповідач не має право на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.07.2020 року у зв`язку з тим, що у складі сім`ї є працездатний, що і здійснює догляд, який не працював 3 місяці в період за який перераховується. (а.с. 23).
Відповідно до довідки від 11.08.2020 на ім`я ОСОБА_1 утворилась переплата по допомозі одиноким матерям за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 в сумі 3220,94 грн. (а.с. 24).
Частиною 1 ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
На адресу відповідача направлено повідомлення про припинення соціальної допомоги та зобов`язання повернути переплачену суму в розмірі 3220,94 грн. (а.с. 25).
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв`язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.
Наведені вище обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомоги сім`ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.
Порушені інтереси держави, що уповноважує управління подавати позовну заяву до суду про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни).
З наведених підстав суд дійшов висновку, що позовні вимоги стягнення з відповідача зазначеної суми надміру сплаченої допомоги є законними і обґрунтованими, та підлягають задоволенню у повному обсязі.
В порядку ст. 141 ЦПК України суд присуджує до стягнення з відповідача на користь позивача суму судового збору у розмірі 2270,00 грн., які сплачено позивачем при зверненні з даним позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81, 83, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-282, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої державної допомоги одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796) надміру отриманої державної допомоги одиноким матерям в сумі 3220,94 грн. (три тисячі двісті двадцять гривень 94 коп.)
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ37573796) судовий збір у розмірі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Баруліна Т. Є.