ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-923/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю.,
при секретарі Кусайло Я.Г.,
за участю представника позивача - Власової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м.Полтавідо Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
04 березня 2010 року позивач Державна податкова інспекція в м.Полтавізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2про стягнення фінансових санкцій.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 09.07.2009 року працівниками податкової інспекції проведено перевірку магазину, що належить Суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_2 щодо здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, під час якої було встановлено порушення відповідачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». У звязку із цим, 20.07.2010 року ДПІ у м. Полтаві винесено рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій №0003052304/0 в сумі 1508,2 грн., а також рішення про застосування фінансових санкцій №0003062304/0 в сумі 1700,00 грн. та №0003102304/0 в сумі 1000,00 грн. Рішення отримані відповідачем 25.07.2009 року, однак фінансові санкції у встановлений термін не сплачені.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не зявився, клопотання про розгляд справи за його відсутності не надав. Судова повістка, направлена судом за адресою вул. Гончарова, 13/17, м. Полтава, повернулася з поштовою відміткою “за закінченням терміну зберігання”. Разом із тим, згідно наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований саме за цією адресою.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” місце проживання фізичної особи - житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо) у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово, що знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем. Таким чином, суд вважає, що відповідач про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши інші докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований як фізична особа підприємець Виконкомом Октябрської районної у м. Полтаві ради, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію субєкта підприємницької діяльності фізичної особи від 13.04.2001 року, та з 31.05.2001 року перебуває на обліку в органах державної податкової служби.
Відповідно до положень пунктів 2, 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно абзацу 6 пункту 1 статті 8 Закону на ДПА України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та державні податкові інспекції в містах з районним поділом покладено виконання такої функції, як проведення роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійсненням заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
Статтею 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Як свідчать матеріали справи 09.07.2009 року працівниками ДПІ у м. Полтаві проведено перевірку господарської одиниці магазину за адресою: м. Полтава, вул. С. Кондратенка, 6, що належить Суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_2 щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проводилася у присутності особи, що проводила розрахунки ОСОБА_4
За результатами перевірки складено акт №0297/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 09.07.2009 року, від підписання якого ОСОБА_4 відмовилася, що було зафіксовано в акті відмови від підписання матеріалів перевірки. При цьому зауважень до акту перевірки у вказаної особи не виникало.
Відповідно до акту, в ході перевірки були встановлені порушення відповідачем вимог пунктів 6, 9, 11, 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
-не забезпечено зберігання останньої використаної книги обліку розрахункових операцій протягом встановленого терміну;
-не забезпечено використання щоденного друку фіскального звітного чеку за №2205 від 09.06.2009 року, про що в КОРО зроблено запис за №31361 від 26.11.2009 року;
-не забезпечено використання режиму попереднього програмування найменування одиниць товару, а саме при продажу 1 пляшки коньяку «Коктебель»за ціною 29,00 грн.;
-не забезпечено ведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на суму 353,50 грн.;
-не забезпечено відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному Х-звіті, сума невідповідності склала 7,24 грн.
Згідно пунктів 6, 9, 11, 12, 13 статті 3 зазначеного Закону субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг зобовязані забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Пункт 3 статті 17 Закону передбачає застосування до порушника фінансової санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.
Згідно пункту 4 статті 17 Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до порушника застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 6 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості до порушника застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 20 Закону передбачає, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 22 Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
У звязку із виявленням вказаних порушень та на підставі акту перевірки №0297/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 09.07.2009 року, позивачем винесено рішення від 20.07.2009 року №0003052304/0 про застосування у відношенні ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у загальній сумі 1508,20 грн., у тому числі: 340,00 грн. за порушення пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; 85,00 грн. за порушення пункту 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; 36,20 грн. за порушення пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; 340,00 грн. за порушення пункту 6 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; 707,00 грн. за порушення пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Крім того, в ході перевірки, працівниками ДПІ у м. Полтаві було встановлено порушення відповідачем вимог статей 11, 11-1, 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме:
-здійснення реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка;
-здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»до порушників вимог зазначеного Закону застосовуються такі фінансові санкції:
-за роздрібну торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень
-зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
У звязку із зазначеними порушеннями та на підставі акту перевірки, 20.07.2009 року позивачем були винесені рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій №0003062304/0 в сумі 1700,00 грн. та №0003102304/0 в сумі 1000,00 грн.
Судом встановлено, що усі вищезазначені рішення оскаржувалися Суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 в судовому порядку. Постановою Полтавського окружного суду від 11.11.2009 року у справі №2а-46216/09/1670 позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково, а саме: рішення №0003062304/0 від 20.07.2009 року визнано протиправним та скасовано; рішення №0003052304/0 від 20.07.2009 року визнано протиправним та скасовано в частині застосування штрафних санкцій в сумі 1132,00 грн., застосованих за порушення пунктів 6, 11, 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.05.2010 року у справі №2а-46216/09/1670 постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2009 року скасовано в частині задоволення позовних вимог щодо скасування рішення ДПІ у м. Полтаві від 20.07.2009 року №0003052304/0 в сумі 1047,00 грн. та рішення від 20.07.2009 року №0003062304/0 в сумі 1700,0 грн. Прийнято в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено. В іншій частині постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2009 року залишено без змін. Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили.
Таким чином, Харківським апеляційним адміністративним судом за результатами дослідження матеріалів справи за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, визнано неправомірним застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 85,00 грн. за порушення пункту 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», нарахованих відповідно до рішення від 20.07.2009 року №0003052304/0.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення вимог ДПІ у м. Полтаві та стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1423,00 грн., нарахованих відповідно до рішення від 20.07.2009 року №№0003052304/0, а також фінансових санкцій в сумі 1700,00 грн., відповідно до рішення від 20.07.2009 року №0003062304/0, та в сумі 1000,00 грн., відповідно до рішення від 20.07.2009 року №0003102304/0.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м.Полтаві до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій задовольнити частково.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 до державного бюджету:
- на р/р 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 3021080900, одержувач УДК у м. Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувача ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019, фінансові санкції в сумі 1423,20 грн.;
- на р/р 31115106700002, код бюджетної класифікації платежу 21081100, одержувач УДК у м. Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувача ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019, фінансові санкції в сумі 2700,00 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 29 липня 2010 року.
СуддяН.Ю. Алєксєєва