Постанова № 10538620, 16.07.2010, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2010
Номер справи
2а-1882/10/1170
Номер документу
10538620
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2010 року Справа № 2а-1882/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сагун А.В.;

при секретарі Джебко А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства „Агенство безпеки Альфа центр-М” про припинення юридичної особи,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Кіровограді, яка замінена на правонаступника Кіровоградську обєднану державну податкову інспекцію (далі по тексту - Кіровоградська ОДПІ) звернулась в суд з адміністративним позовом до приватного підприємства „Агенство безпеки Альфа центр-М” (далі по тексту - ПП „Агенство безпеки Альфа центр-М”), в якому просила припинити юридичну особу.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що відносно ПП „Агенство безпеки Альфа центр-М” до ЄДРПОУ внесено відомості про відсутність підприємства за юридичною адресою.

У судовому засіданні представник позивача Король Даря Миколаївна позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача повторно в судове засідання не зявився. На адресу відповідача направлялась повістка, однак конверт повернувся без вручення адресату з відміткою „за закінченням терміну зберігання”.

Згідно ст. 93 ЦК України, місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені. Статтями 17, 19 Закону України „Про реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, на уповноважений орган юридичної особи покладено обовязок подавати державному реєстратору відомості у разі зміни місцезнаходження юридичної особи.

Також, в порядку ст. 39 КАС України, відповідач викликався в судове засідання шляхом поміщення оголошення в газеті „Народне слово” (а.с. 27).

На підставі зазначених норм, з врахуванням того, що конверт направлявся на останню відому адресу та повідомлення відповідача через оголошення в газеті, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача.

Заслухавши представника позивача, дослідивши у судовому засіданні докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов належить задовольнити повністю з наступних підстав.

Згідно ч. 8 ст. ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»від 15.05.2003р. № 755-IV (в редакції чинній на момент здійснення внесення відомостей держаним реєстратором до державного реєстру відомостей про відсутність юридичної особи за юридичною адресою) якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, то в разі неодержання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу в установлений частиною сьомою цієї статті строк, а також у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

У повідомленні зазначаються підстава його надіслання, остання дата одержання державним реєстратором реєстраційної картки від юридичної особи або найменування органу державної податкової служби, який надіслав повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, та дата цього повідомлення.

Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду та повідомляє про це заявника у випадках і в порядку, встановлених частиною п'ятою цієї статті.

У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Судом встановлено, що 24 березня 2006 року ПП „Агенство безпеки Альфа центр-М” виконкомом Кіровоградської міської ради зареєстровано як юридична особа, місцезнаходження якої визначено: м. Кіровоград, вул. Пляжева, 3, кв. 19 (а.с. 9).

Відповідач перебуває на обліку як платник податків у Кіровоградській ОДПІ та станом на 21 травня 2010 року не має заборгованості перед бюджетами (а.с. 7, 8).

25 червня 2007 року державним реєстратором Кіровоградської міської ради на адресу відповідача направлено повідомлення про необхідність підтвердження даних. 14 березня 2008 року повідомлення повернулось без вручення адресату з відміткою про не знаходження відповідача за юридичною адресою, у звязку чим державним реєстратором до ЄДРПОУ внесено відомості про незнаходження товариства за юридичною адресою, що й стало фактичною підставою звернення позивача до суду з даним позовом (а.с. 12).

Частиною 1 ст. 59 Господарського кодексу України встановлено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.

Згідно з п.3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу і Україні»до функцій органів державної податкової служби належить контролювати своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряти достовірність цих документів щодо наявності правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не повязане з банкрутством юридичної особи, встановлений ст. 38 Закону України від 15.05.2003р. № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».

Відповідно до ч.2 цієї статті підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

-визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

-провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

-невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

-неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

-наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Пунктом 17 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року зазначено, що органи державної податкової служби, в межах компетенції та у порядку встановлених законами України, мають право: звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із позовною заявою про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України державні органи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини в сфері оподаткування.

Суд, враховуючи наведене, вважає, що органи державної податкової служби можуть звертатися з вимогами про припинення субєктів господарювання не в усіх випадках, визначених ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а лише у тих випадках коли податкові органи діють з метою реалізації своєї владної компетенції (як контролюючий орган у сфері оподаткування).

З матеріалів справи вбачається, що у порушення статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем не було доведено обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, а саме не надано доказів необхідності проведення планової та позапланової перевірки відповідача, та не було надано доказів щодо вжиття інших заходів для встановлення фактичного місцезнаходження відповідача.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність правового підґрунтя для задоволення адміністративного позову з підстав внесення відомостей до ЄДРПОУ про відсутність відповідача за юридичною адресою.

Разом з тим, в судовому засіданні встановлено, що ПП „Агенство безпеки Альфа центр-М” перебуває на загальній системі оподаткування та є платником податку на прибуток та комунального податку. При цьому, податкову звітність відповідач не подає з дати державної реєстрації (а.с. 8).

Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування” встановлено обовязок платників податків і зборів (обовязкових платежів) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Пунктом 1 статті 59 Господарського кодексу України передбачено, що припинення діяльності субєкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб засновників субєкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках передбачених цим Кодексом за рішенням суду.

Згідно п.2. ст.38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” державна реєстрація припинення юридичної особи, крім іншого, проводиться у разі: постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.

Підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, у тому числі, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Враховуючи, викладені обставини, зокрема той факт, що відповідач протягом періоду, що перевищує один рік, не звітує до податкових органів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про припинення юридичної особи підлягають задоволенню.

Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Припинити юридичну особу приватного підприємства „Агенство безпеки Альфа центр-М”, зареєстрованого виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради, код ЄДРПОУ 34249299, місцезнаходженням якого є м. Кіровоград, вул. Пляжева, 3 кв. 19, у звязку з ліквідацією, не повязаною з банкрутством юридичної особи.

Призначити ліквідаційну комісію в кількості трьох осіб з представників Кіровоградської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області.

Встановити строк ліквідаційної комісії 70 днів.

Ліквідаційній комісії провести заходи щодо ліквідації приватного підприємства „Агенство безпеки Альфа центр-М”, визначені ст. ст. 60, 61 Господарського кодексу України.

Копію постанови, після набрання постанови суду законної сили, направити державному реєстратору Кіровоградської міської ради.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 21.07.2010 року.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду А. В. Сагун