Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2010 року Справа № 2а-1058/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагун А.В.;
при секретарі Джебко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення виплаченого матеріального забезпечення,-
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості звернувся (далі по тексту Кіровоградський МРЦЗ) в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просив стягнути з відповідача кошти в сумі в розмірі 3218,15 грн.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачка незаконно отримувала у період з 21 квітня 2006 року по 2 березня 2008 року допомогу по безробіттю, в той час як у період з 14 серпня 2003 року по 4 червня 2007 року була зареєстрована як приватний підприємець.
У судове засідання сторони не зявились.
Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості до суду надав заяву, в якій просив розглянути справу без участі його представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач тричі в судове засідання не зявився. На адресу відповідача направлялись повістки, однак конверт повернувся без вручення адресату з відміткою „за закінченням терміну зберігання”.
В порядку ст. 39 КАС України, відповідач викликався в судове засідання шляхом поміщення оголошення в газеті „Народне слово”.
На підставі зазначених норм, з врахуванням того, що кореспонденція направлялась на адресу, яка відповідно до витягу з ЄДРПОУ є місцезнаходженням фізичної особи - підприємця та повідомлення відповідача через оголошення в газеті, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача.
Дослідивши у судовому засіданні докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов належить задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ст.18 Закону України „Про зайнятість населення”, державна служба зайнятості створена для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Правовідносини щодо надання матеріальної допомоги по безробіттю є врегульовано Конституцією України, Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 року № 16/98-ВР (далі Основи) та Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 року № 1533-III.
Стаття 4 Основ, як вид загальнообов'язкового державного соціального страхування, залежно від страхового випадку, встановлює страхування на випадок безробіття.
Зокрема ст. 6 Основ передбачено, що застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Статтею 11 Основ визначено поняття страхового випадку, яким є подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг, передбачених законами України з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Стаття 25 Основ встановлює види соціальних послуг та матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням до яких, зокрема, відноситься допомога по безробіттю та матеріальна допомога безробітному та членам його сім'ї.
Стаття 30 Основ передбачає, що сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, якою встановлюються права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб, зазначається, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що 21 квітня 2006 року відповідач звернувся до Кіровоградського МРЦЗ з заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається (а.с. 6). У той же день відповідачу надано статус безробітного (а.с. 5). У період з 21 квітня 2006 року по 21 березня 2008 року ОСОБА_1 виплачені кошти як допомога по безробіттю в сумі 3218,15 грн. (а.с. 8, 29-33).
Проте, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії НОМЕР_2, відповідач з 14 серпня 2003 року зареєстрований, як фізична особа-підприємець, припинено діяльність 04 червня 2007 року, а тому станом на момент звернення до Кіровоградського МРЦЗ та отримання статусу безробітного відповідач був субєктом підприємницької діяльності (а.с. 7).
Відповідно, ОСОБА_1 при зверненні до позивача із заявою про надання статусу безробітного подано неправдиві дані, в наслідок чого їй було надано статус безробітного за відсутності на те у неї правових підстав, а тому матеріальна допомога по безробіттю отримана незаконно і підлягає стягненню.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем Ї фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, 25031, АДРЕСА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1, на користь Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, код 22218952, р/р 37171303901003 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823916, виплачене матеріальне забезпечення в сумі 3218 грн. 15 коп. (три тисячі двісті вісімнадцять гривень 15 коп.).
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин рішення, з дня складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.
Постанова виготовлена в повному обсязі 19.07.2010 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А. В. Сагун