Постанова № 10537815, 21.07.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2010
Номер справи
2а-13606/09/0570
Номер документу
10537815
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 липня 2010 р. справа № 2а-13606/09/0570

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 16.00 година

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Могильницького М.С.

при секретаріФенделєвій В.Є.

за участю:

представника позивача Онопрієнко Т.М.

представника відповідача Цупка К.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Шахта імені Максима Горького»до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсною вимоги Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька № 10801/02 від 03.07.2009 року на суму 4889948.02 грн. та про зобовязання відповідача внести зміни до особового рахунку підприємства,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Шахта імені Максима Горького»звернулось до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсною вимоги Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька № 10801/02 від 03.07.2009 року на суму 4889948.02 грн. та про зобовязання відповідача внести зміни до особового рахунку підприємства.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до суми, яка зазначена в оскаржуваній вимозі входять суми, які скасовані рішеннями суду. Тому, вважає, що суми, які визнані судом недійсними необґрунтовано включені відповідачем у вимогу на суму 4889948.02 грн.

Відповідач надав суду заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначив, що відповідно до вимог Закону України № 1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала суду пояснення аналогічні обґрунтуванню позовних вимог. Просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, з підстав викладених у письмових запереченнях проти позову, а також додатково пояснила суду, що борг підприємства на підставі рішення про списання № 6 від 13.07.2010 року списаний на загальну суму 34555797.39 грн. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».

Враховуючи надані пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Шахта імені Максима Горького»зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради як юридична особа 25.01.2005 року; включено до ЄДРПОУ за № 33371807; у відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, несе обовязки з нарахування, обчислення по сплаті страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.

Відповідач, управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Відповідно до ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.

Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

03 липня 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька прийнята стосовно позивача вимога про сплату боргу № Ю-770 на суму 4889948.02 грн.

Як встановлено судом, відповідачем вимогу прийнято на підставі даних картки особового рахунку страхувальника; правом на узгодження вимоги з органом Пенсійного фонду України позивач не скористався.

18 липня 2008 року Донецьким окружним адміністративним судом по справі № 2-а-12773/08 за позовом ДП «Шахта імені Максима Горького»до УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсною вимоги № Ю-770 від 03.06.2008 року задоволені повністю та визнано недійсною вимогу № Ю-770 від 03.06.2008р. на суму штрафних санкцій та пені у розмірі 2745790.70 грн.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2008 року по справі № 2-а-12773/08 (22-а-10345/08) апеляційну скаргу УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18.07.2008р. по справі № 2-а-12773/08 задоволено частково, дану постанову скасовано, позовні вимоги ДП «Шахта ім. Максима Горького»до УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсною вимоги № Ю-770 від 03.06.2008 року задоволено частково та визнано недійсною вимогу № Ю-770 від 03.06.2008 року в частині сплати недоїмки із страхових внесків в сумі 2153166.73 грн.

17 березня 2009 року Донецьким окружним адміністративним судом по справі № 2а-1300/09/0570 за позовом ДП «Шахта імені Максима Горького»до УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсним повідомлення була прийнята постанова, якою позовні вимоги ДП «Шахта імені Максима Горького» задоволені та визнано недійсним повідомлення № 237/04 від 05.01.2009р. на суму фінансових санкцій у розмірі 1024661.29 грн., на суму недоїмки у розмірі 3163225 грн. та на суму пені у розмірі 428207.76 грн.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.04.2009 року апеляційну скаргу УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.03.2009 року у справі № 2а-1300/09/0570 залишено без розгляду.

30 липня 2009 року Донецьким окружним адміністративним судом по справі № 2а-9492/09/0570 за позовом ДП «Шахта імені Максима Горького»до УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання рішення недійсним була прийнята постанова, якою позовні вимоги ДП «Шахта імені Максима Горького»задоволені повністю та визнано недійсним рішення № 363 від 14.04.2009р. на суму штрафних санкцій у розмірі 717992 грн. та на суму пені у розмірі 414888.63 грн.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2009 року по справі № 2а-9492/09/0570 апеляційну скаргу УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька задоволено, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30.07.2009 року по справі № 2а-9492/09/0570 скасовано та відмовлено у задоволенні позовних вимог ДП «Шахта ім. Максима Горького»до УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсним рішення № 363 від 14.04.2009 року.

04 серпня 2009 року Донецьким окружним адміністративним судом по справі № 2а-15243/08/0570 за позовом ДП «Шахта ім. Максима Горького»до УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсними повідомлень була прийнята постанова, якою позовні вимоги ДП «Шахта імені Максима Горького»задоволені та визнано недійсними повідомлення № 71 від 05.06.2008 року на суму 285262.87 грн., № 190 від 05.07.2008 року на суму 255200.3 грн., № 191 від 05.07.2008 року на суму 13636.05 грн., № 192 від 05.07.2008 року на суму 54336.9 грн., № 193 від 05.07.2008 року на суму 2422 грн., № 194 від 05.07.2008 року на суму 154.19 грн.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2010 року по справі № 2-а-15243/08/0570 за позовом ДП «Шахта ім. Максима Горького»до УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсними повідомлень апеляційну скаргу УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька задоволено, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04.08.2009 року по справі № 2а-15243/08/0570 скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ДП «Шахта ім. Максима Горького»до УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсними повідомлень відмовлено.

Пунктом 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі Закон) передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

Як зазначено судом вище, правом на узгодження вимоги з органом Пенсійного фонду України позивач не скористався.

Абзацом 8 ч. 3 ст. 106 вказаного Закону визначено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.

Орган Пенсійного фонду України з позовом про стягнення недоїмки до суду не звертався.

Порядок формування вимоги визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1.

Згідно з пп. 8.2 п. 8 вказаної Інструкції органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки у випадку, зокрема, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків.

У цьому випадку вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.

Відповідно до наведених вимог законодавства органом Пенсійного фонду України на підставі даних особового рахунка платника на всю суму боргу, яка виникла станом на 03 липня 2009 року (дата формування вимоги про сплату боргу), правомірно сформовано вимогу.

Законодавство не містить обмежень щодо формування вимоги в залежності від тих чи інших обставин, а чітко визначає, що за наявності недоїмки зі сплати страхових внесків вимога формується щомісяця на всю суму боргу, що і було дотримано органом Пенсійного фонду України.

Пунктом 8.8. вказаної Інструкції визначено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, орган Пенсійного фонду звертається у встановленому законом порядку і подає вимогу до відповідного органу державної виконавчої служби, у якій зазначає суму боргу за даними карток особових рахунків платників на дату подання.

До відповідного органу державної виконавчої служби орган Пенсійного фонду України у встановленому законом порядку ні виконавчі листи по судовим рішенням, ні вимогу не подавав.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Пенсійному фонду України списати недоїмку із страхових внесків, заборгованість з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та борг з фінансових санкцій та пені, що не погашені станом на 1 березня 2010 року на вугле- та торфодобувних підприємствах, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. На суму списаної заборгованості цих підприємств списати заборгованість Пенсійного фонду України за позиками, наданими за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку, шляхом віднесення усіх сум на взаєморозрахунки з бюджетом з подальшим відновленням єдиного казначейського рахунку у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Період, за який списано недоїмку із страхових внесків, обліковується в системі персоніфікованого обліку внесків як період, за який сплачено страхові внески у повному обсязі.

На час розгляду справи затверджений постановою Кабінету Міністрів України за № 484 від 23.06.2010 року «Порядок списання заборгованості Пенсійного фонду України за позиками, наданими з єдиного казначейського рахунку, на суму списаної заборгованості вугле- та торфодобувними підприємствами»(редакція діє з 02.07.2010 року).

Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку Пенсійний фонд України визначає суму недоїмки із сплати страхових внесків, заборгованості з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та боргу з фінансових санкцій і пені непогашених станом на 1 березня 2010 р., вугле- та торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінвуглепрому (далі - сума заборгованості підприємств), за переліком (із зазначенням структурних підрозділів, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами та є платниками внесків до Пенсійного фонду України, та їх коду згідно з ЄДРПОУ), визначеним цим Міністерством.

Відповідно до п. 2 Порядку органи Пенсійного фонду України визначають суму заборгованості підприємств за даними карток особових рахунків платників.

До суми заборгованості підприємств включаються також суми штрафів та пені, які були розстрочені відповідно до пункту 141 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(Відомості Верховної Ради України, 2003 р., N 49 - 51, ст. 376; 2009 р., N 30, ст. 419), суми страхових внесків, донараховані органами Пенсійного фонду України за результатами перевірки, та суми фінансових санкцій і пені, неузгоджені з платниками, за якими вимоги щодо їх сплати та рішення про їх застосування прийняті до 1 березня 2010 р., а також суми недоїмки із сплати страхових внесків, заборгованості з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та боргу з фінансових санкцій і пені станом на 1 березня 2010 р., які були предметом судового розгляду.

Пунктом 8 Порядку визначено, що період, за який списано недоїмку із сплати страхових внесків, обліковується в системі персоніфікованого обліку внесків як період, за який сплачено страхові внески у повному обсязі.

Як встановлено судом, станом на 03 липня 2009 року за позивачем рахувалась недоїмка зі сплати страхових внесків, штрафних (фінансових) санкцій та пені на загальну суму 4889948.02 грн.

Під час судового розгляду справи представником відповідача суду було надано рішення про списання № 6 від 13 липня 2010 року, яке прийнято відповідно до ст. 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та п. 1-3 Порядку списання заборгованості Пенсійного фонду України за позивами, наданими з єдиного казначейського рахунку, на суму списаної заборгованості вугле- та торфодобувними підприємствами, та з якого вбачається, що ДП «Шахта ім. М.Горького»у період по 01.03.2010 року списано заборгованість перед Пенсійним фондом України на суму 34555797.39 грн. В суму списання входить сума заборгованість, що зазначена в оскаржуваній вимозі.

14 липня 2010 року УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька за вих. № 11871/02 було надіслано на адресу позивача повідомлення про списання заборгованості перед Пенсійним фондом України на суму 34555797.39 грн. Дане повідомлення отримано представником підприємства 20.07.2010 року (економістом Луковка Л.А.).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З огляд на вищезазначене суд вважає, що субєкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача.

У відповідності до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, з Державного бюджету України суд не стягує на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 3.40 грн.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог державного підприємства «Шахта імені Максима Горького»до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсною вимоги Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька № 10801/02 від 03.07.2009 року на суму 4889948.02 грн. та про зобовязання відповідача внести зміни до особового рахунку підприємства відмовити у повному обсязі.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 21 липня 2010 року в присутності представників сторін. Повний текст постанови складений 26 липня 2010 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Могильницький М.С.