Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" липня 2010 р. м. КиївК-14160/08
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючогоКонюшка К.В.
суддів:Ланченко Л.В.
Нечитайла О.М.
Пилипчук Н.Г.
Степашка О.І.
при секретарі: Савченку А.В.
за участю представників:
позивача: не явка
відповідача: не явка
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.07.2008 року
у справі № 2-а-7187/08 (22-а-6241/08)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Машпром»
до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька
про зобовязання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
У березні 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Машпром»звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька про зобовязання зняти з податкового обліку та видати довідку про зняття з обліку платника податків за формою 12-ОПП.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковим органом неправомірно відмовлено товариству у знятті його з податкового обліку як платника податків та видачі відповідної довідки, оскільки на особовому рахунку борг не значився.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду України від 14.04.2008 року позовні вимоги задоволено. Визнано неправомірними дії Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька про відмову у знятті з податкового обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Машпром»та видачі довідки про зняття з обліку платника податків за формою 12-ОПП. Зобовязано податковий орган видати позивачу довідку про зняття з обліку платника податків за формою 12-ОПП.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.07.2008 року постанову Донецького окружного адміністративного суду України від 14.04.2008 року скасовано, прийнято нове рішення про часткове задоволення позовних вимог. Визнано неправомірними дії Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька про відмову у знятті з податкового обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Машпром». Зобовязано податковий орган зняти з податкового обліку Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Машпром». В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись зі вказаними судовими рішеннями, Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Машпром»оскаржило його у касаційному порядку.
У касаційній скарзі скаржник, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
11.10.2007 року позивач звернувся до податкового органу із заявою № 2-ІІ/10 про зняття з податкового обліку для продовження товариством процедури ліквідації.
На вказану вимогу відповідачем 09.11.2007 було надано відповідь зі змісту якої вбачається, що ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.06.2007 року залишено без змін постанову Господарського суду Донецької області від 20.03.2006 року, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Машпром»про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001032342/0/1176/23-613/32716391/9259/10 від 06.12.2006 року про визначення податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 2253 грн. задоволено у повному обсязі. На вказані рішення податковою інспекцією подано касаційну скаргу, яка до касаційного розгляду не призначена. Питання про зняття з податкового обліку буде вирішено після прийняття судом касаційної інстанції рішення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом 8.3.1 пункту 8.3 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації № 80 від 19.02.1998 року (далі - Порядок) якщо платником податків подавалась заява за формою N 8-ОПП, то після проведеної перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених податкових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів у разі встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед Державним бюджетом України та місцевими бюджетами з податків, зборів (обов'язкових платежів), які контролюються органами державної податкової служби, підрозділ обліку та звітності органу державної податкової служби складає довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою N 22-ОПП (додаток 16) та передає її до підрозділу обліку платників податків для направлення відповідальній особі платника податків за умови виконання таких вимог:
наявності повідомлень від фінансових установ про закриття всіх рахунків такого платника податків, у тому числі відкритих через відокремлені підрозділи. У разі припинення платника податків, поточний рахунок якого відкритий у банку, який ліквідується, і за яким не задоволені кредиторські вимоги, платник податків надає довідку про суму визнаних ліквідатором банку кредиторських вимог та черговість їх задоволення;
повернення до органу державної податкової служби оригіналів документів, що видані платнику податків та його відокремленим підрозділам (свідоцтва, патенти, довідки за формою N 4-ОПП, інші довідки тощо) і підлягають поверненню відповідно до законодавства, а також засвідчені копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби;
надання до органу державної податкової служби копії ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу, складеного комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором) платника податків.
Підпунктом 8.3.2 вказаного Порядку визначено, що платникам податків, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру, а також щодо яких законом або нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України для проведення реєстрації припинення платника податків вимагається довідка про зняття з обліку платника податків, замість довідки за формою N 22-ОПП видається довідка про зняття з обліку платника податків за формою N 12-ОПП (додаток 12). З моменту видачі довідки за формою N 12-ОПП такий платник податків уважається знятим з обліку в органі державної податкової служби за умови реєстрації його припинення відповідно до законодавства або внесення запису про припинення до відповідного державного реєстру.
Отже, Порядком обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) видача довідки за формою N 12-ОПП передбачена лише у випадках коли до платника податків установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру, а також щодо яких законом або нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України для проведення реєстрації припинення платника податків вимагається довідка про зняття з обліку платника податків, замість довідки за формою N 22-ОПП. В інших випадках видається довідка про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою N 22-ОПП.
Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації визначено Законом України від 15.05.2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»(далі - Закон України від 15.05.2003 року № 755-ІV).
Відповідно до частини 1 статті 36 Закон України від 15.05.2003 року № 755-ІV для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією;
свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи;
оригінал установчих документів;
акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, який затверджено рішенням засновників (учасників) або уповноваженого ними органу;
довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах);
довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості;
довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості;
довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Частиною 8 даної статті визначено, що за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є датою державної реєстрації припинення юридичної особи.
Пунктом 8.4 Порядку визначено, що до платників податків, державна реєстрація припинення яких здійснюється згідно з Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», підставою для зняття їх з обліку в органах державної податкової служби є надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, внесеного на підставі реєстраційної картки, на проведення державної реєстрації припинення чи рішення суду. Дата зняття з обліку відповідає даті закриття останньої картки особових рахунків платника податків або даті отримання повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення платника податків в разі, якщо на момент отримання такого повідомлення були закриті всі картки особових рахунків такого платника податків.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що довідка за формою 22-ОПП про відсутність заборгованості платника податків є одним із необхідних документів для проведення державним реєстратором реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації та внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру. Запис державного реєстратора у Єдиному державному реєстрі про припинення юридичної особи є підставою для зняття платника податку з обліку в органах державної податкової служби.
Тобто, в даному випадку для належного захисту порушеного права позивач міг було подати позов із вимогою про зобовязання податковий орган вчинити певні дії, а саме: зобовязати видати довідку про відсутність заборгованості за формою 22-ОПП.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає, що правила частини 3 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно визначення позивачем у позовній заяві способу захисту порушених прав, не виключають можливості обрання іншого способу захисту самим судом.
При розгляді справи суди першої та апеляційної інстанцій не врахували, що відповідно до абзацу 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.
Зміст принципу офіційного зясування всіх обставин у справі зобовязує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.
Суди попередніх інстанцій даних вимог Кодексу адміністративного судочинства України не виконали у звязку з чим порушили норми процесуального закону.
Враховуючи, що передбачені процесуальним законодавством межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені попередніми судовими інстанціями, оскаржувані судові рішення у справі підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції відповідно до частини 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 220 - 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду України від 14.04.2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.07.2008 року в даній справі скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена з підстав, у строк та у порядку, визначеними ст.ст. 237 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис) Конюшко К.В.
(підпис) Ланченко Л.В. (підпис) Нечитайло О.М. (підпис) Пилипчук Н.Г. (підпис) Степашко О.І.