Єдиний державний реєстр судових рішень ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2010 р. Справа № 22-а-12792/08
Категорія:6.6.5 Головуючий в 1 інстанції: Чернявський В.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Милосердного М.М.,
суддів Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі Харченко К.В.,
за участю: представника апелянта Муравейко Ольги Юріївни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою приватного виробничо-комерційного підприємства "Мон" на постанову господарського суду Херсонської області від 25 березня 2008 року по справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області до приватного виробничо-комерційного підприємства "Мон" про стягнення штрафу,
В С Т А Н О В И Л А :
У січні 2008 року Державна податкова інспекція (далі ДПІ) у Скадовському районі Херсонської області звернулася до суду з позовом до приватного виробничо-комерційного підприємства (далі ПВКП) "Мон" про стягнення 9925 грн. штрафу за порушення норм щодо регулювання обігу готівки, визначеного рішенням № 0000832301/0 від 15 березня 2007 року.
Постановою господарського суду Херсонської області від 25 березня 2008 року позовні вимоги задоволено.
Стягнуто з ПВКП "'Мон" в доход Державного бюджету України 9925 грн., штраф за порушення норм щодо регулювання обігу готівки.
Не погоджуючись з постановою суду, представником ПВКП "'Мон" подана апеляційна скарга, в якій зазначено, що висновки суду не відповідають обставинам справи, а постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги ПВКП "'Мон", колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що 27 лютого 2007 року ДПІ у Скадовському районі Херсонської області, на підставі п. 6 ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", провела позапланову комплексну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності ПВКП "Мон" за період з 01 січня 2004 року по 19 лютого 2007 року з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за результатами якої складено акт перевірки від 27 лютого 2007 року №63/23/30324623.
У перевіряємому періоді встановлено, що по підприємству ПВКП "Мон" надійшла виручка до банку (згідно виписок банку та квитанцій про надходження до установи Ощадбанку готівки через операційну касу за реалізовану тару, копії виписок та квитанцій додаються), але касові ордери на оприбуткування готівки та записи в касовій книзі відсутні. Касова книга пронумерована, прошнурована на 50 аркушах, скріплена печаткою та завірена підписом директора.
Всього не оприбутковано готівки по ПВКП "Мон" у 2004 році на суму 925 грн., у 2005 році 1521 грн., у 2006 році 1935 грн. та у 2007 році 110 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки було прийняте податкове повідомлення-рішення від 15 березня 2007 року № 0000832301/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Сума донарахованої штрафної санкції за порушення законодавства про патентування залишилась несплаченою в розмірі 9925,00 грн.
У зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу платника податків - ПВКП "Мон", згідно п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" ДПІ у Скадовському районі Херсонської області направила підприємству першу податкову вимогу від 23 квітня 2007 року № 1/191. У зв'язку з непогашенням ПВКП "Мон" податкового боргу була направлена друга податкова вимога від 25 травня 2007 року № 2/348.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог.
Колегія судів погоджується з таким висновком суду та вважає його правильним з огляду на наступне.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднані державні податкові інспекції покладено виконання функції подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетами і державними цільовими фондами за рахунок майна боржників та відповідно до п. 11 ст. 11 вказаного Закону органи ДПС мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати, до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах встановлених законами України.
Згідно преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181 (далі Закон № 2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування. Він встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Уповноваженими Законом № 2181 органами, на які покладено обов'язок здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є державні податкові органи, а також державні виконавці, що діють у межах своєї компетенції.
Згідно п.п. 3.1.1 п. 1 ст. 3 Закону № 2181 визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Нацбанку України від 15 грудня 2004 року № 637.
Відповідно до п. 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. При цьому оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Підпунктом 3.7 глави 3 зазначеного Положення передбачено, що приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковими або видатковими) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.
Розділом 7 Положення зазначено, що контроль за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою здійснюється органами контролю, які діють згідно із законодавством.
Під час перевірок здійснюється контроль за виконанням підприємством вимог цього Положення, що пов'язані з веденням касової книги та оформленням операцій з приймання та видачі готівки з каси, веденням відповідних касових документів (п.п.7.7 Положення); з'ясовується відповідність оформлення касової книги вимогам законодавства, перевіряється правильність її ведення, оформлення в ній касових операцій із приймання та видачі готівкових коштів (п.п.7.8 Положення); правильність заповнення всіх реквізитів прибуткових і видаткових касових ордерів та відомостей (п.п.7.9 Положення); особлива увага приділяється встановленню повноти та своєчасності оприбуткування в касах готівкових надходжень, одержаних підприємством (п.п.7.12 Положення) тощо.
Перевіркою встановлено неоприбуткування готівкових коштів у касі підприємства на загальну суму 4491,00 грн., з якої за період з 01 лютого 2006 року по 01 лютого 2007 року (в межах року до перевірки) сума неоприбуткованої готівки складає 1985,00 грн., про що зазначено у п. 3.3 акту перевірки від 27 лютого 2007 року №63/23/30324623.
Відповідно до п. 7.3 Положення у разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції згідно з законодавством України. Відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств.
Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року № 436/95 установлено, що у разі порушення юридичними та фізичними особами, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (ст. 1 Указу).
Штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до відповідальних осіб органами державної податкової служби в тому числі на підставі матеріалів проведених ними перевірок в установленому законодавством порядку та розмірах, чинних на день завершення перевірок. Фінансові санкції до СПД застосовуються з метою подальшого вдосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням суб'єктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержання ними норм з регулювання обігу готівки тощо.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу приватного виробничо-комерційного підприємства "Мон" залишити без задоволення, а постанову господарського суду Херсонської області від 25 березня 2008 року без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її оголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: