Постанова № 10478736, 15.07.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2010
Номер справи
2а-15543/10/0570
Номер документу
10478736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2010 р. справа № 2а-15543/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Постановлена у нарадчій кімнаті

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Логойди Т. В.

при секретаріЧегринець А.М.

з участю представника позивача Старцевої С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Селидове» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,

в с т а н о в и в :

У червні 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що нею відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», п. п. 4 та 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819 проведена планова перевірка комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Селидове» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово комунальні послуги, за результатами якої прийнято рішення від 07 квітня 2010 року № 110 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 262306,74 грн.

Рішення разом з претензією від 07 квітня 2010 року №05-04/110-110 на вказану у рішенні суму направлено на адресу відповідача для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми санкцій.

Інформації щодо виконання зазначеного рішення відповідачем надано не було.

Просила стягнути з відповідача на користь Державного бюджету суму застосованих до нього економічних санкцій.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.

Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена планова перевірка комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Селидове» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово комунальні послуги, за результатами якої прийнято акт від 30 березня 2010 року №192.

Вказаним актом встановлено надання послуг по вивезенню твердих побутових відходів за умови запровадження для нього режиму державного регулювання, що є порушенням вимог п.п. 6 п. 2 ст. 21, п.п. 3 п. 2 ст. 22 Закону України «Про житлово комунальні послуги», рішень виконкому Селидівської міської ради від 10 вересня 2008 року № 244 «Про затвердження тарифів з вивезення побутових відходів в місті Селидовому», від 19 березня 2008 року № 5/32-531 «Про затвердження норм накопичення твердих побутових відходів для міст і селищ Селидівської міської ради»; Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 2 ст. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів місцевих влад щодо встановлення цін (тарифів) із змінами та доповненнями та ст. 31 Закону України «Про житлово комунальні послуги».

За результатами розгляду акту прийнято рішення від 07 квітня 2010 року № 110 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 262306,74 грн., з них: безпідставно отримана сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 87435,58 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 174871,16 грн.

Рішення разом з претензією від 07 квітня 2010 року №05-04/110-110 на вказану у рішенні суму направлено на адресу відповідача для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми санкцій.

Рішення субєкта владних повноважень не оскаржувалося, сума економічних санкцій у встановлений строк перерахована не була.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до вимог п.п. 2 п. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Рішенням виконкому Селидівської міської ради від 10 вересня 2008 року № 244 «Про затвердження тарифів з вивезення побутових відходів в місті Селидовому» встановлено плату для населення, бюджетних установ та інших споживачів за вивезення твердих побутових відходів, а саме: для населення 27,92 грн. за 1 куб. м; для бюджетних установ 30,45 грн. за 1 куб. м; для інших споживачів 30,45 грн. за 1 куб. м.

Згідно з п. п. 6 п. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово комунальні послуги» виконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.

Крім того, вимогами п. п. 3 п. 2 ст. 22 цього Закону передбачено, що виробник зобов'язаний проводити в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.

Перевіркою встановлено, що в порушення зазначених вимог Закону України «Про житлово комунальні послуги» відповідачем із споживачів стягувалась плата за надані не в повному обсязі послуги з вивезення твердих побутових відходів.

Так, з довідки по обсягам вивезення твердих побутових відходів по підприємству відповідача за період з 01 березня 2009 року по 01 березня 2010 року вбачається, що підприємством нараховано населенню плати за обсяг вивезених твердих побутових відходів у розмірі 22889 куб. м, а фактично за цей період обсяг вивезених твердих побутових відходів складав 20045,50 куб. м.

В ході перевірки встановлено, що зменшення обсягів вивезення твердих побутових відходів відбулося за рахунок не дотримання відповідачем графіку вивезення твердих побутових відходів, затвердженого директором підприємства за липень грудень 2009 року.

Наявні в матеріалах справи копії дорожніх листків вантажного автомобіля від 17, 18 та 19 грудня 2009 року свідчать про те, що в цей період вантажний автомобіль, на якому здійснювалось вивезення твердих побутових відходів, знаходився на ремонті, а тому вивезення твердих побутових відходів відповідачем не здійснювалось.

При цьому, з розрахунку річного обсягу вивозу твердих побутових відходів вбачається, що чисельність абонентів, які користуються послугами з вивезення твердих побутових відходів протягом 2008 2009 років не змінювалась.

Таким чином, перевіркою встановлено, що за період з 01 березня 2009 року по 01 березня 2010 року відповідачем зайво отримано виручку від надання послуг по вивезенню твердих побутових послуг населенню не в повному обсязі в сумі 79390,50 грн.

Відповідно до п. ж ст. 21 Закону України «Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують, зокрема визначення в установленому законом порядку розміру платежів за розміщення відходів.

Згідно з п.п. 2 п. а ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

Рішенням виконкому Селидівської міської ради від 19 березня 2008 року № 5/32-531 «Про затвердження норм накопичення твердих побутових відходів для міст і селищ Селидівської міської ради» затверджені норми накопичення твердих побутових відходів для міст Селидове, Українськ, Гірник та селищ Курахівка, Цукурине, а саме: для неупорядкованих будинків з газовим опаленням 350,4 кг на 1,41 куб.м; для неупорядкованих будинків на твердому паливі 420, 0 на 1,41 куб. м; для упорядкованих будинків зі сміттєпроводом 281 кг на 1,41 куб м; для будинків приватного сектора з присадибною ділянкою, в тому числі у сільській місцевості з газовим опаленням 460 кг на 1,40 куб. м; з опаленням на твердому паливі 580 кг на 1,51 куб. м.

При цьому для затвердження цього тарифу виконкомом Селидівської міської ради отримано висновок позивача щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з розміщення побутових відходів на полігоні міста Українськ, виданий позивачем від 03 липня 2008 року № 392.

Перевіркою встановлено, що підприємство відповідача до 01 листопада 2008 року, керуючись власними розрахунками тарифу на приймання та обробку твердих побутових відходів застосовувало тариф на їх розміщення в розмірі 4,58 грн. за куб. м.

З 01 листопада 2008 року підприємство відповідача почало застосовувати тариф на розміщення твердих побутових відходів у розмірі 7,70 грн. за куб. м, який не затверджено вищевказаним рішенням виконкому Селідівської міської ради.

Отже, відповідачем застосовано вільний тариф на послуги з розміщення твердих побутових відходів за умови запровадження для цього тарифу режиму державного регулювання.

Довідка по обсягу розміщення твердих побутових відходів на полігоні міста Українськ свідчить про те, що за період з 01 березня 2009 року по 01 березня 2010 року відповідачем розміщено 17 828 куб. м твердих побутових відходів за вільним тарифом, що призвело до зайвого отримання виручки від надання послуг по розміщенню твердих побутових відходів в сумі 55 623,36 грн.

Таким чином, перевіркою встановлено, що підприємством відповідача за період з 01 березня 2009 року по 01 березня 2010року зайво отримано виручки в сумі 87 435,58 грн.

Згідно з п. 6 та 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, територіальні органи Держцінінспекції - державні інспекції з контролю за цінами в областях мають право, зокрема, приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.

Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 20001 року № 298/519, передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір.

Відповідальність за порушення державної дисципліни цін встановлена ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

Пунктом 14 ст. 2 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» встановлено, зокрема, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2010 рік належать кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо) що застосовуються за рішеннями судів, прийнятими за зверненнями уповноважених підрозділів органів виконавчої влади.

Відповідно до вимог п. 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519, вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

За наявності факту порушення відповідачем державної дисципліни цін субєктом владних повноважень правомірно прийнято рішення про застосування економічних санкцій в порядку та розмірі, що відповідали вимогам законодавства.

Оскільки сума економічних санкцій у встановлений строк самостійно перерахована не була, тому виходячи з вимог законодавства вона підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Селидове» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін задовольнити.

Стягнути з комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Селидове» (код ЄДРПОУ 33678766) на користь Державного бюджету (рахунок № 31110106700060 в УДК міста Красноармійська Донецької області, отримувач - УДК міста Красноармійська Донецької області, код ЄДРПОУ 34686579, банк отримувача - ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією - 21081100) суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 262306 (двісті шістдесят дві тисячі триста шість) грн. 74 коп.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Логойда Т. В.