Постанова № 10449711, 06.07.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2010
Номер справи
2874/10/2070
Номер документу
10449711
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3 ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.07.2010 р. № 2а-2874/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мар'єнко Л.М. при секретарі судового засідання Макогон Н.О.

за участю:

представника позивача Шийки М.С., яка діє на підставі довіреності № 14727 від 31.12.2009р.,

представника відповідача Старунського Ю.С., якій діє на підставі довіреності № 305-7 від 04.01.2010р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості

до Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового прапору виробничого підприємства

простягнення заборгованості по сплаті страхових внесків , -

В С Т А Н О В И В:

Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості звернувся до суду з позовом до Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового прапору виробничого підприємства, в якому просить суд стягнути в примусовому порядку з відповідача прострочену заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 523 777 грн. 94 коп. на користь позивача. Свої позовні вимоги обґрунтовує невиконанням відповідачем вимог Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ”, у звязку з чим виникла заборгованість по сплаті страхових внесків.

Представник відповідача позов не визнав, до суду надав письмові заперечення, в яких відповідач зазначив, що позивач при подачі позову не дослідив фактів отримання відповідачем коштів на оплату праці за вказаний у адміністративному позові період. Крім того, позивач не довів наявність компетенції Центру зайнятості на звернення до суду із зазначеними позовними вимогами в інтересах Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, оскільки відповідно до ст. 104 КАС України суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках безпосередньо встановлених законом.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити, посилаючись на зазначені у позові обставини.

Представник відповідача Старунський Ю.С. у судовому засіданні заперечував проти позову, посилаючись на зазначені у письмових запереченнях обставини.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.

Харківське державне авіаційне виробниче підприємство зареєстроване як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у Харківському міському центру зайнятості за реєстраційним номером 200200062, дата реєстрації: 02.03.1993 р.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Фонд) покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду, проводити збір страхових внесків. Харківський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Відповідно до п. 2 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціально страхування на випадок безробіття" відповідач зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Порядок обчислення і сплати страхових внесків визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Мін'юсті 16.01.2001 р. за № 30/5221, із змінами, внесеними наказами Міністерства № 295 від 20.06.2002 р. та № 281 від 09.11.2004 р., № 37 від 20.02.2006 р., № 495 від 25.12.2006 р., № 276 від 01.06.2007 р., та № 39 від 14.02.2008 р., № 41 від 06.02.2009 р.

Відповідач зобов'язаний сплачувати страхові внески один раз на місяць в день одержання в установах банку коштів на оплату праці. У разі нестачі у платника коштів на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться у пропорційних сумах, згідно п. 3 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". У разі видачі платником коштів на оплату праці з виручки від реалізації продукції, платник зобов'язаний не пізніше наступного дня після здійснення виплат перерахувати страхові внески до фонду, відповідно до п. 5.8 Інструкції.

Статтею 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачена відповідальність платників за несвоєчасну сплату страхових внесків, у разі несвоєчасної сплати страхових внесків платник зобов'язаний сплатити суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується (п.п. 1,2 ст. 38 вищевказаного Закону).

Відповідно п. 4 ст. 38 зазначеного закону право накладати фінансові санкції від імені Фонду має директор обласного центру зайнятості та його заступники.

Згідно п. 9.7 та 9.1 Інструкції не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства. Подавати позовні заяви та представляти Інтереси Фонду щодо стягнення страхових внесків, пені і штрафів у судах має право Харківський обласний центр зайнятості.

Із розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2009 рік (1 квартал, І півріччя, 9 місяців, рік), яка підписана керівником та головним бухгалтером Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, вбачається, що загальна сума фактичних витрат на оплату праці та грошового забезпечення з початку року складає 117 328 849, 01 загальна сума виплат, на які нараховуються страхові внески за І-ІV квартал для застрахованих осіб складає 109 450 403,31 грн., у тому числі сума виплат (для застрахованих осіб), на які нараховуються страхові внески (грн.) за окремими категоріями застрахованих осіб за І-ІV квартал: пенсіонери - усього з початку року 35 867 135 грн. 74 коп., інваліди - 2 391 299 грн. 19 коп. Залишок заборгованості на кінець звітного періоду за платниками 3 441 050 грн. 64 коп., в тому числі недоїмка за платником зі сплати страхових внесків: 3 226 498 грн. 99 коп.

Із розрахунку суми позову вбачається, що з загальної заборгованості відповідача перед позивачем по сплаті страхових внесків за 2009 рік у сумі 3 226 498 грн. 99 коп. позивач вирахував суми, які стягнуто відповідно рішень судів та суму, на яку подано 30.09.2009 року позовну заяву. Залишок заборгованості складає 523 777,94 грн.

З копії постанови Харківського окружного адміністративного суду від 25.02.2009 року по справі № 2а-72/09/2070 вбачається, що був задоволений адміністративний позов Харківського міського центру зайнятості до Харківського державного авіаційного виробничого підприємства щодо стягнення простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків у сумі 400 430,70 грн.

З копії постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2009 р. був задоволений адміністративний позов Харківського міського центру зайнятості до Харківського державного авіаційного виробничого підприємства щодо стягнення простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків у сумі 1 092 791,19 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2010 р. був задоволений адміністративний позов Харківського міського центру зайнятості до Харківського державного авіаційного виробничого підприємства щодо стягнення простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків у сумі 1 073 699,81 грн.

Крім того, Харківськім міським центром зайнятості 11.01.2010 року подано позовну заяву до Харківського державного авіаційного виробничого підприємства щодо стягнення простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків у сумі 135 799,35 грн. Відповідно до ухвали суду від 06.05.2010 року провадження по справі зупинено.

Таким чином, з матеріалів справи встановлено, що прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків за 2009 рік, яка визначена безпосередньо відповідачем - Харківським державним авіаційним орденів Жовтневої Революції та Трудового прапору виробничим підприємством, з урахуванням сум, стягнутих за рішеннями суду та суми, яка є предметом розгляду в суді, складає 523 777 грн. 94 коп. Факт наявності у відповідача заборгованості перед Харківським міським центром зайнятості підтверджується розрахунком суми страхових внесків, розрахунковою відомістю та не заперечується відповідачем.

Посилання відповідача стосовно того, що позивач не дослідив фактів отримання відповідачем коштів на оплату праці суд не бере до уваги, оскільки відповідач у розрахунковій відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2009 рік за підписом керівника та головного бухгалтера Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, самостійно зазначив, що загальна сума фактичних витрат на оплату праці та грошового забезпечення з початку року складає 117 328 849, 01 загальна сума виплат, на які нараховуються страхові внески за І-ІV квартал для застрахованих осіб складає 109 450 403,31 грн. Таким чином, відповідачем визнано факт понесення фактичних витрат на на оплату праці, на суму яких і нараховано страхові внески. При цьому відповідачем у відомості зазначено і суму страхових внесків, строк сплати яких не настав - 214 551,65 грн. Зазначена сума не входить до суми заборгованості.

Доказів оплати зазначеної суми заборгованості відповідач суду не надав.

Доводи представника відповідача Старунського Ю.С. стосовно відсутності компетенції у Харківського міського центру зайнятості на звернення до суду з позовом про стягнення страхових внесків суд не бере до уваги, виходячи з наступного. Нормами ч. 4 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно п. 5 якої суб'єкт владних повноважень може виступати позивачем у випадках, встановлених законом. Таким чином, адміністративним судочинством передбачено, що суб'єкт владних повноважень може бути позивачем у адміністративній справі. Це також випливає з пункту 8 частини першої статті З Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду, є позивачем. Частиною. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Згідно ст. 39 зазначеного закону спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. З аналізу статей 12, 34, 38, 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" вбачається, що позивачу по даній справі законодавчо надані повноваження на право звернення до суду про стягнення з відповідача недоїмки по внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Суд також не бере до уваги посилання представника відповідача щодо введення мораторію на задоволення вимог кредиторів у зв'язку з порушенням провадження у справі про банкрутство відповідача Господарським судом Харківської області, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” протягом дії мораторію припиняються заходи, спрямовані на забезпечення виконання зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію, а саме: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Проте примусове стягнення заборгованості по сплаті внесків загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, яке відбувається за рішенням суду не є стягненням на підставі виконавчих документів, на нього не поширюється мораторій.

Суд зазначає, що до суми заборгованості ввійшли лише безпосередньо внески, будь-які санкції за невиконання зобов'язань щодо сплати страхових внесків до суми позову не входять.

Крім того, суд зазначає, що провадження у справі про банкрутство Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового прапору виробничого підприємства лише порушено 16.06.2010 року.

Відповідно до абзацу 5 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ, кредиторами є, зокрема, державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 зазначеного закону, з метою виявлення всіх кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника суддя виносить ухвалу, якою зобов'язує заявника подати до офіційних друкованих органів у десятиденний строк за його рахунок оголошення про порушення справи про банкрутство, у підготовчому засіданні.

Згідно ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.

Як вбачається з копії ухвали Господарського суду Харківської області від 16.06.2010 року, по справі про банкрутство відповідача призначено проведення засідання суду на 14.07.2010 року.

Оскільки підготовче засідання по справі про банкрутство відповідача не проведено та оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство не було, що не заперечується представником відповідача, Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості на даній стадії розгляду справи про банкрутство позбавлений можливості виконати обов'язок подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, що виключало б в такому випадку можливість стягнення заборгованості по страховим внескам в цьому судовому провадженні.

На час розгляду справи заборгованість в розмірі 523 777 грн. 94 коп. відповідачем добровільно не сплачена і тому підлягає примусовому стягненню на користь позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог і задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 185, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового прапору виробничого підприємства про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового прапору виробничого підприємства (п/р 2600700021788 в ХФ ВАТ "Укрсімбанк", МФО 351618, код ЄДРПОУ 14308894; юридична адреса: вул. Сумська, 134, м. Харків, 61023) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 36224721; юридична адреса: вул. Шевченка, 137-А, м. Харків, 61013) заборгованість по страхових внесках на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 523 777 (п'ятсот двадцять три тисячі сімсот сімдесят сім) грн. 94 коп.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова у повному обсязі виготовлена 09 липня 2010 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.