Головуючий у 1 інстанції - Шинкарьова І.В.
Суддя-доповідач - Старосуд М.І.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2010 року справа №2а-23397/09/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Старосуда М.І.
суддів: Василенко Л.А., Губської Л.В.
при секретарі судового засідання Дегтярьовій А.М.
за участю представників:
від позивача Солоніної І.А., Куліковської В.О.
від відповідача Вовнєнка Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Горлівської обєднаної державної податкової інспекції
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 15 лютого 2010 року
по адміністративній справі № 2а-23397/09/0570
за позовом відкритого акціонерного товариства «Донбасенерго»
до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції
про визнання недійсним податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИЛА
Відкрите акціонерне товариство «Донбасенерго» звернулося до суду із адміністративним позовом до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійними податкові повідомлення - рішення від 20.10.2009 року №0000022331/0 та від 28.12.2009 року №0000022331/1.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2010 року у справі № 2а-23397/09/0570 позовні вимоги задоволені, визнані недійсними та скасовані податкові повідомлення - рішення від 20.10.2009 року №0000022331/0, від 28.12.2009 року №0000022331/1 Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області.
Податковим органом подана апеляційна скарга на зазначену постанову, в якій він просить скасувати рішення суду та відмовити в задоволенні позову. Скаржник вважає, що судом першої інстанції не правильно застосовані норми матеріального права, що призвело до необґрунтованого та не вірного рішення.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Донбасенерго» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за №23343582, перебуває на обліку в Горлівській об'єднаній податковій інспекції Донецької області.
На підставі направлень від 13.08.2009 року №001849, від 14.09.2009 року №002056, виданих Горлівською ОДПІ, проведена планова виїзна перевірка відкритого акціонерного товариства «Донбасенерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року відповідно до затвердженого плану перевірок.
За результатами перевірки складено від 12.10.2009 року №2913/23-3/23343582 про результати планової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства «Донбасенерго», яким встановлено порушення п. 5.1, пп. 5.2.1 п. 5.2, пп. 5.3.1, пп. 5.3.9, п. 5.3, ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у результаті чого товариством занижено податок на прибуток на загальну суму 8410 грн., у тому числі за півріччя на суму 1842 грн., 3 квартали 2008 року на суму 393,00 грн., та завищено податок на прибуток у 2008 року на суму 8410,00 грн.
20 жовтня 2009 року заступником начальника Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області винесено податкове повідомлення - рішення №0000022331/0, яким на підставі акту перевірки від 12.10.2009 року №2913/23-3/23343582 за виявлені порушення Відкритому акціонерному товариству «Донбасенерго» визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1117,50 грн. (арк. справи. 11).
Позивач оскаржив зазначене повідомлення-рішення в адміністративному порядку; його скаргу залишено без задоволення, а за наслідками її розгляду заступником начальника Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції винесено податкове повідомлення - рішення від 22 грудня 2009 року №0000022331/1 аналогічного змісту, яким на підставі акту перевірки від 12.10.2009 року №2913/23-3/23343582 за виявлені порушення відкритому акціонерному товариству «Донбасенерго» визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1117,50 грн.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Предметом спірних податкових повідомлень - рішень є сума штрафних (фінансових) санкцій 1117,50 грн. за порушення п. 5.1, пп. 5.2.1 п. 5.2, п. 5.3.1, п. 5.3.9, п. 5.3, ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Правовою підставою прийняття спірних податкових повідомлень - рішень є пп. «б», пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 та пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до пп. «б» пп. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Отже, відповідно до пп. «б» пп. 4.2. п. 4.2 ст. 4, пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання виходячи із загального розміру податкових зобов'язань за період, що перевіряється, та враховує суми завищених платником податків податкових зобов'язань за вказаний період, а штрафні санкції накладаються на платника податків лише в разі фактичного правомірного визначення самостійно контролюючим органом податкового зобов'язання.
Згідно п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.
Отже, як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивачем у півріччі 2008 року та 3 кварталі 2008 року занижено податок на прибуток, але повною декларацією з податку на прибуток за 2008 рік товариством донараховані податкові зобов'язання на суму заниження за попередні періоди.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що спірними податковими повідомленнями - рішеннями позивачу фактично не донараховані податкові зобов'язання з податку на прибуток, а заниження позивачем своїх зобов'язань з податку на прибуток у 3 кварталі 2008 року, у півріччі 2008 року не призвело до ненадходження до Державного бюджету вказаного податку у зв'язку із завищенням податкового зобов'язання декларацією з податку на прибутку підприємств за 2008 рік, тому відповідач неправомірно застосував штрафні санкції.
За таких підстав, судова колегія дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути змінено чи скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються.
Керуючись ст.ст.167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу Горлівської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2010 року у справі № 2а-23397/09/0570 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2010 року у справі № 2а-23397/09/0570 залишити без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її складення в повному обсязі з 22.06.2010 року.
Головуючий
Судді