Головуючий у 1 інстанції - Чернявська Т.І.
Суддя-доповідач - Білак С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2010 року справа №2а-27611/09/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі:
головуючого судді Білак С.В.,
суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г.,
при секретарі Васильєві Є.С.
за участю сторін:
представників позивача: 1) Мартиросян Л.С. за довір.
2) Давиденко К.М. за довір.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2010 року по справі № 2а-27611/09/1270 за позовом Закритого акціонерного товариства «Універмаг «Дитячий світ» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 жовтня 2009 року № 0002702340 та № 0002712340, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Закрите акціонерне товариство «Універмаг «Дитячий світ» звернувся до суду з позовом до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про скасування рішення про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 жовтня 2009 року № 0002702340 та № 0002712340.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2010 року адміністративний позов задоволений частково. Внаслідок чого, визнано протиправним та скасовано рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 14 жовтня 2009 року № 0002702340 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2345,00 грн. за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; визнано протиправним та скасовано рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 14 жовтня 2009 року № 0002712340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1250,00 грн. за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів.
Не погодившись з рішеннями суду першої інстанції відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, а саме: суд не повно та всебічно зясував обставини в справі. Апелянт посилається на те, що при проведенні перевірки були встановлені ряд порушень, зазначених в акті перевірки та вважає правомірним винесення рішень від 14.10.2009 року № 002702340 та № 0002712340 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В судовому засіданні та в запереченнях на апеляційну скаргу представники позивача заперечували проти доводів апеляційної скарги, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду І інстанції без змін.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи сторін, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, 06.10.2009р. посадовими особами державної податкової адміністрації в Луганській області проведена перевірка суб'єкта господарювання - закритого акціонерного товариства «Універмаг «Дитячий світ», розташованого за адресою: м. Луганськ, вул. Челюскінців, 1а, з питань дотримання вимог дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки відповідачем складено Акт від 06.10.2009 року № 0223/12/32/23/19064403, яким встановлене порушення: пункту 9 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (не забезпечено щоденне друкування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків - фіскальний звітний чек за 12 червня 2009 року роздрукований 15 червня 2009 року (попередній Z-звіт за 11 червня 2009 року); пункту 13 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків - 469,00 грн., сума готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій - 0 грн.); абзацу 3 пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 (несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій за 25 червня 2009 року в сумі 250,00 грн. (Z-звіт за 25 червня 2009 року № 1146) - записи про рух готівки та сумах розрахунків за 25 червня 2009 року були зроблені після 30 червня 2009 року (Z-звіт за 30 червня 2009 року № 1147).
На підставі Акта від 19.05.2009 року № 0223/12/32/23/19064403 відповідачем прийняті рішення від 14.10.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій:
1)№ 0002702340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі статей 17 та 22 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 2685,00 грн.: 340,00 грн. - за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку, 2345,00 грн. - за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті.
2)№ 0002712340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі абзацу третього частини першої статті 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у розмірі 1250,00 грн. за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби України здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Згідно із пунктом 4.5 розділу 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2001 року за № 107/5298, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через реєстратор розрахункових операцій з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту. Не проводиться через реєстратор розрахункових операцій видача готівки, не пов'язана з проведенням розрахунків, якщо така видача здійснюється після виконання Z-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та (або) до виконання операції «службове внесення» (при цьому згідно розділу 1 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), Х-звіт - денний звіт без обнулення інформації в оперативній пам'яті. Для реєстраторів розрахункових операцій, у Х-звіті яких не зазначається інформація про операції «службового внесення» або «службової видачі» сум готівки, Х-звіт означає сукупність X-звіту та будь-якого іншого звіту, де зазначені суми за цими операціями; а Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратор розрахункових операцій. Для реєстраторів розрахункових операцій, у Z-звіті яких не зазначається інформація про операції «службового внесення» або «службової видачі» сум готівки, Z-звіт означає сукупність Х-звіту та Z-звіту, при цьому першим виконується Х-звіт).
Як вбачається з матеріалів справи, саме в такому порядку як «службове внесення» відображено позивачем в реєстраторі розрахункових операцій оприбуткування готівкових коштів, які були на залишку з попереднього дня. А саме, згідно Z-звіту денного від 06 жовтня 2009 року № 1210 в сейфі (касі) на кінець робочого дня залишилось 469,00 грн. Зазначена сума не перевищує ліміт залишку готівки у касі, встановлений на 2009 рік в розмір 3000 грн. Із Z-звіту денного від 07 жовтня 2009 року № 1211 вбачається, що аванс (службове внесення) за цей день становить 469,00 грн. Згідно розділу 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» книги обліку розрахункових операцій позивача, сума готівки 469,00 грн. за 07 жовтня 2009 року згідно 2-звіту денного від 07 жовтня 2009 року № 1211 відображена як «службове внесення».
Листом від 15 жовтня 2009 року б/н Луганський регіональний центр сервісного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій «Лоцис» повідомив, що касовий апарат Міnі 500.01 МЕ (версія програмного забезпечення 51-01), який використовується позивачем, при виконанні Z-звіту автоматично обнульовує значення суми готівки у касі. В апараті відсутня технічна можливість автоматичного зберігання суми залишку при виконанні Z-звіту. У зв'язку з цим, якщо Х-звіт буде виконаний після Z-звіту, до початку наступного робочого дня, то показання суми залишку в касі будуть нульовими. При цьому даний касовий апарат внесений до Державного реєстру та дозволений до використання на території України.
При проведенні перевірки та прийнятті оскаржуваного рішення податковим органом не враховано та не досліджено вищезазначені обставини та особливості реєстратора розрахункових операцій, який використовує в своїй діяльності позивач, внаслідок чого зроблено передчасний та помилковий висновок про порушення позивачем пункту 13 статті З Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
З огляду на що, колегія судів погоджується з рішенням суду першої інстанції, рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 14 жовтня 2009 року № 0002702340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2345,00 грн. за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних розрахункової книжки).
Як вбачається з матеріалів справи, згідно розділу 1 «Фіскальні звітні чеки» книги обліку розрахункових операцій позивача, в ній в хронологічному порядку підклеєні 2-звіти денні, зокрема, за період з 22 червня по 25 червня 2009 року, проте у розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» запис за 25 червня 2009 року згідно 2-звіту денного № 1146 в сумі 250,00 грн. здійснений після запису за 30 червня 2009 року згідно 2-звіту денного № 1147.
Проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, щоденне друкування фіскальних звітних чеків та їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, вже є свідченням того, що готівкові кошти оприбутковані, і їх рух відображено в фіскальній пам'яті реєстратора розрахункових операцій. При цьому, жодного факту непроведення готівкових коштів через реєстратор розрахункових операцій відповідачем не встановлено, а несвоєчасність запису в книзі обліку розрахункових операцій про облік готівкових коштів, не є доказом того, що ці готівкові кошти своєчасно не оприбутковувались.
Згідно з абзацом третім частини першої статті 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що факт порушення позивачем пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320, є недоведеним, тому підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно абзацу третього частини першої статті 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» немає.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 184, 195, 196, 198 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2010 року по справі № 2а-27611/09/1270 за позовом Закритого акціонерного товариства «Універмаг «Дитячий світ» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 жовтня 2009 року № 0002702340 та № 0002712340 залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали складена в нарадчій кімнаті і проголошена в судовому засіданні 16 червня 2010 року, в повному обсязі складена 21 червеня 2010 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Білак С.В.
Судді: Сухарьок М.Г.
Гаврищук Т.Г.