Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" липня 2010 р.Справа № 16/1052-10 За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю „АТЗТ Мирне” с. Великий Скнит Славутського району
про стягнення 8 087,25 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу
Суддя В.В. Магера
Представники сторін:
від позивача: Сліпчук О.П. –за довіреністю від 28.04.2010р.
від відповідача: не з`явився
Суть спору: Позивач звернувся до суду із позовом, згідно якого просить стягнути з відповідача 8087,25 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу спеціальним водокористуванням за відсутності відповідного дозволу.
Представник позивача в судове засідання 15.07.2010р. прибув, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, причини неявки не повідомив, хоча про розгляд справи повідомлявся із направленням ухвал від 07.06.2010р., від 24.06.2010р., від 07.07.2010р. згідно реєстру поштових відправлень відповідно №01-106 від 09.06.2010р., №01-118 від 25.06.2010р., №01-336 від 08.07.2010р., письмового відзиву щодо позовних вимог та доказів про сплату суми шкоди не надав, суми позовних вимог не оспорив, своїм процесуальним правом не скористався. Оскільки неявка представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору по суті, суд вважає за можливе згідно ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:
15.03.2010р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ „АТЗТ Мирне” с. Великий Скнит Славутського району, за результатами якої складено акт №64/06/10 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Вказаним актом перевірки встановлено, що ТОВ „АТЗТ Мирне” с. Великий Скнит Славутського району в період з 11.06.2009р. по 15.03.2010р. здійснював спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, чим порушено вимоги ст.ст.44,47,48 Водного кодексу України.
За наслідками перевірки, керівника товариства притягнуто до адміністративної відповідальністю за порушення вимог природоохоронного законодавства, про що винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 18.03.2010р. №007178/06.
15.03.2010 р. держінспектором проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі при самовільному водокористуванні ТОВ „АТЗТ Мирне” с. Великий Скнит Славутського району, які становлять в розмірі 8 087,25 грн.
Розмір збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу без дозволу на спеціальне водокористування розраховано на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 (надалі- Методика).
У зв’язку із несплатою збитків в сумі 8 087,25 грн. в добровільному порядку, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення вказаної суми з відповідача.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи-катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Відповідно до ст.46 Водного Кодексу України водокористування вод здійснюється в порядку загального і спеціального водокористування. Спеціальне водокористування (ст.48 Водного Кодексу України) - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод. Спеціальне водокористування здійснюються на підставі дозволу юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. (з наступними змінами і доповненнями), п.1 ст.111Водного Кодексу України - підприємства, установи організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.
Розмір заподіяної державі шкоди підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №64/06/10 від 15.03.2010р., постановою про накладення адмінстягнення №007178/06 від 18.03.2010р., розрахунками збитків від 15.03.2010р.
Будь-яких доказів, які б спростовували встановлений перевіркою факт порушення (водокористування без спеціального дозволу), відповідачем не подано.
Судом також враховується, що відповідно до п.2 Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548 , інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.
Пунктом 1.2. наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів” від 20.07.09р. №389 встановлено, що ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.
Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, розраховують розмір відшкодування збитків.
Таким чином, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища з дати встановлення факту самовільного водокористування для нарахування збитків, завданих державі самовільним водокористуванням, повинні керуватися лише Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09р. №389.
Відповідно до ст.ст.33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Відповідачем доказів, що спростовують твердження позивача, не надано.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими що відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, оскільки спір доведено до розгляду в суді з вини останнього.
Керуючись ст. 1, 2, 4-5,4-7 12, 15, 33, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю „АТЗТ Мирне” с. Великий Скнит Славутського району про стягнення 8087,25 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „АТЗТ Мирне” с. Великий Скнит Славутського району (код ЗКПО 35642878) на користь держави (одержувач: УДК у Славутському районі, р/рах. 31513921700388, код класифікації 24062100, код 23565199, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області, 8087,25 грн. (вісім тисяч вісімдесят сім гривень 25 коп.) шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „АТЗТ Мирне” с. Великий Скнит Славутського району (код ЗКПО 35642878) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, державне мито в сумі 102,00 грн. (сто дві гривні 00 коп.), а в доход державного бюджету на р/р 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264, код ОКРО 23565225, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Суддя
Віддрук. 3 прим.:
1 - до матеріалів справи;
2 - позивачу;
3 –відповідачу;