Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 УХВАЛА Справа № 28/37-б25.05.2010 за заявою державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
до відкритого акціонерного товариства "МК Інвест" (код 22925715)
про визнання банкрутом (ст. 52)
Суддя Копитова О.С.
Секретар с/з Гергардт Т.В.
Представники сторін:
від заявника: Пархоменко Л.М., предст., дов. № 8190/9/10-214 від 30.11.2009 року
від відповідача: не з’явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва звернулась до господарського суду міста Києва з заявою про визнання банкрутом відкритого акціонерного товариства "МК Інвест" з урахуванням приписів ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Обґрунтовуючи свою заяву, державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва, з посиланням на приписи ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зазначає про відсутність відкритого акціонерного товариства "МК Інвест" за юридичною адресою, що на думку заявника, є підставою для визнання боржника банкрутом за спрощеною процедурою.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 28.12.2009 порушено провадження у справі про банкрутство № 28/37-б та призначено розгляд справи на 04.02.2010 року.
В зв’язку з неподанням заявником витребуваних судом доказів розгляд справи відкладався.
Так, зокрема ухвалами від 04.02.2010 року та від 23.02.2010 розгляд зобов’язано державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва надати суду докази від державного органу реєстрації боржника про наявність в Єдиному державному реєстрі відомостей про відсутність юридичної особи-боржника за її місцезнаходженням.
В судовому засіданні 25.05.2010 заявник надав витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 25.05.2010, згідно якого статус відомостей про юридичну особу - відкрите акціонерне товариство "МК Інвест", не підтверджено. Доказів внесення державним реєстратором до єдиного державного реєстру відомостей про відсутність боржника за адресою реєстрації не додано.
Статтею 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, передбачено, що у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Отже, у контексті вказаної норми при розгляді справи за правилами ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" предметом доказування є, між іншим, визначення місцезнаходження боржника - юридичної особи та факт відсутності керівних органів юридичної особи за її місцезнаходженням.
Статтею 93 Цивільного кодексу України та Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб–підприємців” визначено, що місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або осіб які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" з метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців створюється Єдиний державний реєстр, який містить відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дати та номера запису про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати та номера записів про внесення змін до нього, дати видачі або заміни свідоцтва про державну реєстрацію, дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням тощо (стаття 17 цього Закону).
Таким чином, відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням повинні міститися в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до вимог ч. 1, 3 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Вказаний Закон також передбачає порядок внесення до Єдиного державного реєстру записів про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
При цьому господарський суд вважає на необхідне зазначити, що відповідно до пп. 11.3 - 11.5 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998 зі змінами та доповненнями, якщо підрозділом з оподаткування юридичних/фізичних осіб, підрозділом примусового стягнення податків, підрозділом податкового аудиту або іншим підрозділом органу державної податкової служби встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то акт перевірки місцезнаходження платника податків, інформація про вжиті заходи щодо з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, всі отримані відомості про платника податків (у тому числі й про фактичне місцезнаходження) та про допущені порушення податкового законодавства й суму податкового боргу передаються цим підрозділом до підрозділів з обліку платників податків.
Щодо кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місце розташування (місцезнаходження), підрозділи з обліку платників податків або інші підрозділи органу державної податкової служби готують та передають підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби.
Про результати роботи із встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків підрозділи податкової міліції надають інформацію підрозділам з обліку платників податків. Якщо підрозділами податкової міліції підтверджено відсутність за місцезнаходженням юридичної особи, яка включена до Єдиного державного реєстру, то підрозділи з обліку платників податків до відповідного державного реєстратора (органу державної реєстрації) надсилають повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП. Копія такого повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про направлення такого повідомлення вноситься запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 19-ОПП.
Відповідно до ч. 7, 8 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" не пізніше тринадцяти місяців з дня подачі (надіслання рекомендованим листом) останньої реєстраційної картки, що містить відомості про юридичну особу, юридична особа зобов'язана подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, то в разі неодержання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу в установлений частиною сьомою цієї статті строк, а також у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
При цьому, зазначені записи не є тотожними, запис «не підтверджено»означає лише той факт, що підприємство у встановлений законом строк не підтвердило інформацію запитувану державним реєстратором, а підтвердженням відсутності керівних органів юридичної особи за місцем реєстрації є лише запис про «відсутність юридичної особи за місцезнаходженням».
Отже, лише тільки факт внесення відомостей про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням до реєстру може слугувати доказом відсутності боржника та є підставою для визнання його банкрутом за приписами ст. 52 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Заявником не додано до заяви доказів внесення до Єдиного державного реєстру записів про відсутність відкритого акціонерного товариства «МК-Інвест» за адресою реєстрації. Крім того, заявником не додано до заяви і доказів виконання приписів діючого законодавства щодо порядку встановлення та оформлення факту такої відсутності самим податковим органом. Матеріали додані до заяви не містять ні копії Довідки форми 18-ОПП, ні доказів направлення відповідного повідомлення державному реєстратору, ні внесення запису до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 19-ОПП.
За таких обставин, на думку суду відсутні підстави для продовження розгляду справи про банкрутство відкритого акціонерного товариства «МК-Інвест»за спрощеною процедурою передбаченою приписами ст. 52 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Враховуючи факт відсутності належних підстав для продовження розгляду справи за спрощеною процедурою, тобто фактично не доведено, що боржник є відсутнім в розумінні ст. 52 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", суд вважає за можливе припинити провадження по справі.
Враховуючи викладені обставини, керуючись Господарським процесуальним кодексом України, Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом провадження", суд -
У Х В А Л И В:
Провадження по справі припинити.
Дію мораторію на задоволення вимог кредиторів припинити.
Зобов'язати державного реєстратора за місцем знаходження боржника виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про порушення провадження у справі про банкрутство, в зв'язку з залишенням заяви без розгляду.
Копію ухвали направити:
заявнику, боржнику, установі банку боржника, Київському управлінню з питань банкрутства, м. Київ, вул. Любченка, 15, державній виконавчій службі за місцем знаходження боржника, державному реєстратору за місцем знаходження боржника для виконання.
Суддя О.С. Копитова