Рішення № 10393457, 27.04.2010, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.04.2010
Номер справи
335-2010
Номер документу
10393457
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

27.04.2010Справа №2-1/335-2010 за позовом Торгівельно-виробничої компанії «Трансенерго», (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Генерала Васильєва, 32),

до відповідача Фонду майна АР Крим, (95015, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17),

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Сімферопольської міської ради, (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15),

про визнання незаконною бездіяльності та спонукання до виконання певних дій,

Суддя Л.О.Ковтун

представники:

від позивача – Кірдан Р.П., представник, довіреність від 10.01.2009р.,

від відповідача та третьої особи – не з'явилися, повідомлені належним чином,

Суть спору: Торгівельно-виробнича компанія «Трансенерго» звернулася до господарського суду АР Крим із позовною заявою до Фонду майна АР Крим про визнання незаконною бездіяльності відповідача, що виразилась у не скеруванні до спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів подання щодо прийняття у встановленому порядку заходів щодо відведення земельної ділянки несільськогосподарського призначення, на якому розташований об’єкт незавершеного будівництва дитячий садок-ясла на 640 місць, розташований у м. Сімферополі, мкр-н Залісся, що був приватизований шляхом викупу під розбирання за договором купівлі-продажу під розбирання об’єкту незавершеного будівництва, що належить Автономній Республіці Крим та знаходиться на балансі Управління капітального будівництва виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 22.04.2004р., укладеного між Фондом майна АР Крим та Торгівельно-виробничою компанією «Трансенерго» та зобов’язання Фонду майна АР Крим виконати обов’язок в натурі, виконати вимоги статті 8 Закону України «Про особливості приватизації об’єктів незавершеного будівництва».

В подальшому, позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд зобов’язати Фонд майна АР Крим скерувати до спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його органів на місцях подання щодо прийняття у встановленому порядку заходів щодо відведення земельної ділянки несільськогосподарського призначення, на якій знаходиться об’єкт незавершеного будівництва дитячий садок-ясла на 640 місць, розташований у м. Сімферополі, мкр-н Залісся, що був приватизований шляхом викупу під розбирання за договором купівлі-продажу під розбирання об’єкту незавершеного будівництва, що належить Автономній Республіці Крим та знаходиться на балансі Управління капітального будівництва виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 22.04.2004р.

Відповідач позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що Фонд майна, як орган приватизації не зобов’язаний займатись питанням відведення позивачу земельної ділянки.

Третя особа жодних пояснень стосовно заявленого позову не висловила.

Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, суд

встановив:

22.04.2004р. між Фондом майна АР Крим та Торгівельно-виробничою компанією «Трансенерго» укладений договір купівлі-продажу під розбирання об’єкту незавершеного будівництва, що належить АР Крим, дитячого садку-ясел на 640 місць, що знаходиться на балансі Управління капітального будівництва виконкому Сімферопольської міської ради (далі – договір, аркуш справи 11-12).

Відповідно до умов укладеного договору продавець зобов’язується передати у власність покупцю об’єкт незавершеного будівництва під розбирання, що належить Автономній Республіці Крим, дитячий садок – ясла на 640 місць, що знаходиться на балансі Управління капітального будівництва виконавчого комітету Сімферопольської міської ради, та розташований за адресою: м. Сімферополь, мкрн. Залісся, а покупець зобов’язується прийняти вказаний об’єкт та сплатити вартість відповідно до умов, які визначені у договорі.

Згідно із пунктом 3.2 договору передача об’єкта посвідчується актом прийому-передачі, який підписується сторонами.

Пунктом 5.1 укладеного сторонами договору встановлені обов’язки покупця, до яких, зокрема, віднесено своєчасна сплата вартості об’єкту, прийняття об’єкту у встановлений договором термін, виконання умов продажу: розібрання об’єкту та приведення будівельного майданчику в належний стан на протязі двох років з моменту нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.

22.04.2004р. договір посвідчено приватним нотаріусом Сімферопольського міського нотаріального округу АР Крим Калініною Н.В. та зареєстровано в реєстрі за №2311.

29.06.2004р. між сторонами у справі підписаний відповідний акт прийому-передачі майна.

Рішенням господарського суду АР Крим від 30.08.2007р. у справі № 2-21/7027.1-2007, залишеним без змін апеляційною та касаційною інстанціями внесені зміни до пункту 5.1. а) договору від 22.04.2004р., та викладено його у новій редакції: «розібрати об’єкт та привести будівельний майданчик в належний стан до 17 вересня 2010 року».

В свою чергу, з метою виконання положень статті 125 Земельного кодексу України, позивач звернувся до ДАБК за дозволом на виконання будівельних робіт з розробки незакінченого будівництвом об’єкту –дитячого садочку. Своїм листом Держархбудконтролю (№ 58913 від 20.11.2005р.) дозвіл не видав та витребував від позивача правовстановлюючі документи, передбачені Положенням про порядок видачі дозволів на виконання будівельних робіт.

В подальшому, позивач звернувся до Сімферопольської міської ради із заявою про надання земельної ділянки під об’єктом незавершеного будівництва дитячого садочку у довгострокову оренду строком на 49 років.

Рішенням 15-ї сесії 5 скликання Сімферопольської міської ради від 15.02.2007р. №203 Торгівельно-виробничій компанії «Трансенерго» в розробці проекту землеустрою по відводу земельної ділянки, розташованої в мікрорайоні Залісся та в наданні вказаної земельної ділянки в оренду відмовлено.

Рішенням господарського суду АР Крим від 27.04.2009р. у справі № 2-26/85-2009 визнано незаконним та скасовано пункт 9.2. рішення 15-ї сесії 5 скликання Сімферопольської міської ради від 15.02.2007р. №203 «Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок, наданні, передачі громадянам України, юридичним та фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду у м. Сімферополі».

07.10.2008р. позивач звернувся до Фонду майна АР Крим та Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі із заявою щодо виконання вимог статті 8 Закону України «Про особливості приватизації об’єктів незавершеного будівництва».

В листі від 23.10.2008р. вих. № 2796/011-11 Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі зазначило, що вимоги статті 8 Закону України «Про особливості приватизації об’єктів незавершеного будівництва» у відношенні об’єкту незавершеного будівництва, що належить АР Крим, дитячого садку-ясел на 640 місць не розповсюджується на Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі, оскільки процес приватизації зазначеного об’єкту закінчено (укладено договір купівлі-продажу), а відповідно до частини 3 статті 8 вказаного Закону роботи пов'язані з відведенням земельної ділянки, на якій розташований об'єкт незавершеного будівництва, та підготовкою технічної документації, необхідної для її придбання, а також оформленням державного акта на право власності на землю, виконуються за рахунок коштів, передбачених на підготовку та проведення приватизації. Також, повідомлення містить інформацію щодо особи, яка повинна виконати вимоги статті 8 вказаного Закону, а саме Фонд майна АР Крим.

В свою чергу, відповідно до листа Фонду майна АР Крим від 31.10.2008р. після завершення робіт із розбирання об’єкту приватизації, земельна ділянка підлягає передачі органам місцевого самоврядування. Крім того, Фонд зазначив, що вимоги статті 8 Закону України «Про особливості приватизації об’єктів незавершеного будівництва» на договір купівлі-продажу під розбирання об’єкту незавершеного будівництва, що належить АР Крим, дитячого садку-ясел на 640 місць, що знаходиться на балансі Управління капітального будівництва виконкому Сімферопольської міської ради не розповсюджується.

Дослідивши матеріали справи, суд не погоджується з твердженнями Фонду майна АР Крим та вважає вимоги позивача обґрунтованими з огляду на наступне.

Особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва, що перебувають у державній власності, включаючи законсервовані об'єкти врегульовані положеннями Закону України «Про особливості приватизації об’єктів незавершеного будівництва».

Статтею 3 вказаного Закону зазначено, що покупці об'єктів незавершеного будівництва можуть придбати разом з об'єктами незавершеного будівництва земельні ділянки, відведені в установленому порядку під забудову. За бажанням покупців земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти незавершеного будівництва, надаються їм у довгострокову оренду. Земельні ділянки, що не підлягають продажу відповідно до Земельного кодексу України, надаються в довгострокову оренду з правом першочергового їх придбання орендарем у разі зняття заборони на приватизацію зазначених ділянок.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про особливості приватизації об’єктів незавершеного будівництва» відведення земельної ділянки, на якій розташований об'єкт незавершеного будівництва, оформляється відповідним рішенням згідно з вимогами законодавства. У разі відсутності рішення про відведення земельної ділянки в натурі, на якій розташований об'єкт незавершеного будівництва, за поданням органів приватизації спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його органи на місцях разом з адміністрацією підприємства, установи, організації, на балансі яких перебуває об'єкт незавершеного будівництва, у місячний строк вживають у встановленому порядку заходів щодо відведення земельної ділянки несільськогосподарського призначення, на якій розташований об'єкт незавершеного будівництва.

З аналізу змісту наведеної норми слідує, що лише за поданням органу приватизації, у даному випадку відповідача у справі, спеціально уповноважений орган з питань земельних ресурсів вживає заходів щодо відведення земельної ділянки під об’єктом незавершеного будівництва.

Жодних доказів виконання відповідачем як органом приватизації вимог діючого законодавства суду не надано.

Зважаючи на законодавчі визначення обов’язків органу приватизації в разі відсутності рішення про відведення покупцю земельної ділянки під об’єктом незавершеного будівництва, суд приходить до висновку про протиправність бездіяльності Фонду майна АР Крим щодо скерування до спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів подання про прийняття у встановленому порядку заходів для відведення позивачу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, на якому розташований об’єкт незавершеного будівництва дитячий садок-ясла на 640 місць, розташований у м. Сімферополі, мкр-н Залісся.

З метою відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов’язати Фонд майна АР Крим скерувати до спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів подання щодо прийняття у встановленому порядку заходів по відведенню земельної ділянки несільськогосподарського призначення, на якій знаходиться об’єкт незавершеного будівництва дитячий садок-ясла на 640 місць, розташований у м. Сімферополі, мкр-н Залісся, що був приватизований шляхом викупу під розбирання за договором купівлі-продажу під розбирання об’єкту незавершеного будівництва, що належить Автономній Республіці Крим та знаходиться на балансі Управління капітального будівництва виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 22.04.2004р.

В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.82-84, 85, ГПК України, суд

В И Р І Ш И В :

          Позов задовольнити.

Зобов’язати Фонд майна АР Крим, (95015, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, код ЄДРПО України 00036860) скерувати до спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів подання щодо прийняття в установленому порядку заходів щодо відведення Торгівельно-виробничій компанії «Трансенерго», (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Генерала Васильєва, 32, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 25623794) земельної ділянки несільськогосподарського призначення, на якій знаходиться об’єкт незавершеного будівництва дитячий садок-ясла на 640 місць, розташований у м. Сімферополі, мкр-н Залісся, що був приватизований шляхом викупу під розбирання за договором купівлі-продажу під розбирання об’єкту незавершеного будівництва, що належить Автономній Республіці Крим та знаходиться на балансі Управління капітального будівництва виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 22.04.2004р., укладеного між Фондом майна АР Крим та Торгівельно-виробничою компанією «Трансенерго».

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Ковтун Л.А.