ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1546/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єресько Л.О.,
при секретарі Ємець Я.М.,
за участю:
представника позивача - Столович В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринкудо Відкритого акціонерного товариства "Технологія"про стягнення штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
15 квітня 2010 року Прокурор м. Полтави, в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринкузвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Технологія"про стягнення штрафних санкцій в розмірі 2040 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначив, що за порушення вимог ст. 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", пункту 1 глави 3 та пункту 11 глави 2 розділу ІІ Положення “Про розкриття інформації емітентами цінних паперів”, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 №1591 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за №97/13364, а саме: за нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів, неопублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, неподання до Полтавського територіального управління ДКЦПФР інформації про прийняття рішення загальними зборами акціонерів ВАТ "Технологія" 20.11.2007 року щодо припинення емітента шляхом реорганізації, на відповідача постановами начальника Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 02.12.2009 № 166-ПО, № 167-ПО та № 168-ПО накладено штрафні санкції на загальну суму 2040,00 грн. і станом на дату подання позову до суду зазначена сума штрафних санкцій відповідачем до Державного бюджету України не перерахована.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов.
Прокурор і представник відповідача в судове засідання не з'явилися, хоча повідомлялися належним чином про дату, час та місце розгляду справи. Відповідач про причини неявки суд не повідомив, клопотань і заперечень не надав.
За таких обставин суд вважає за можливе провести розгляд справи за даної явки та наявними в справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20 листопада 2007 року відбулися загальні збори акціонерів відкритого акціонерного товариства "Технологія", під час проведення яких було прийнято рішення про реорганізацію Відкритого акціонерного товариства "Технологія" (копія протоколу № 7 загальних зборів акціонерів ВАТ "Технологія" від 20 листопада 2007 року наявна в матеріалах справи).
12 грудня 2007 року рішення засновників (учасників) Відкритого акціонерного товариства "Технологія" або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке пов'язано з реорганізацією, було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 1 585 127 0004 000434, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 6318548 від 30.06.2010 року.
10 січня 2008 уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_3 на підставі письмового доручення начальника Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.01.2008 № 04-ПО та у відповідності до статті 9 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” винесено постанову № 02/33, якою порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ВАТ “Технологія”.
Підставою для цього слугувало встановлення внаслідок розгляду документів, наданих Відкритим акціонерним товариством "Технологія" на зупинення обігу акцій, порушень відповідачем вимог ст. 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", пункту 1 глави 3 та пункту 11 глави 2 розділу ІІ Положення “Про розкриття інформації емітентами цінних паперів” у зв'язку з неоприлюдненням інформації про прийняття рішення загальними зборами акціонерів ВАТ "Технологія" 20.11.2007 року щодо припинення емітента шляхом реорганізації шляхом опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України і розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів, а також неподання до Полтавського територіального управління ДКЦПФР вищезазначеної інформації.
Зазначена постанова № 02/33 від 10.01.2008 року була направлена рекомендованим листом на адресу Відкритого акціонерного товариства "Технологія" : вул. Генерала Жадова, 12, м. Кременчук, Полтавська область, 39614. Проте, конверт із вищезазначеною постановою повернувся до Полтавського територіального управління ДКЦПФР із поштовою відміткою "адресат вибув", що підтверджується наявною в матеріалах справи копією поштового повідомлення.
У зв'язку з відсутністю інформації про місцезнаходження Відкритого акціонерного товариства "Технологія" на підставі п. 3.11 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.1997 року № 2 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.02.2001 року, які діяли на той момент, було винесено постанову від 17.01.2008 року, якою провадження по справі про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ВАТ “Технологія” було зупинено.
05 листопада 2009 року Відкрите акціонерне товариство "Технологія" подало до Полтавського територіального управління ДКЦПФР річну інформацію за 2008 рік (вх. № 03/2235). Відповідно до зазначеної інформації, місцезнаходження ВАТ "Технологія" - 39614, м. Кременчук, вул. Генерала Жадова, 12.
Внаслідок встановлення місцезнаходження ВАТ "Технологія" постановою від 12.11.2009 року провадження по справі про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ВАТ “Технологія” було відновлено.
Відповідно до п. 3 розділу ІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.1997 року № 2, було виділено в окремі провадження справу про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ВАТ “Технологія” щодо нерозміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів, справу про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ВАТ “Технологія” щодо неопублікування інформації, справу про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ВАТ “Технологія” щодо неподання інформації до Полтавського територіального управління ДКЦПФР, про що 23 листопада 2009 року відповідно було винесено постанови № 02/1985, № 02/1984, № 02/1983.
23 листопада 2009 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_3 було складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 168-ПО, 167-ПО, 169-ПО, якими зафіксовано нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів, неопублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, неподання до Полтавського територіального управління ДКЦПФР інформації про прийняття рішення загальними зборами акціонерів ВАТ "Технологія" 20.11.2007 року щодо припинення емітента шляхом реорганізації.
На підставі вказаних актів про правопорушення Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку винесено постанови від 02.12.2009 року № 167-ПО про накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн. за нерозміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів, № 166-ПО про накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн. за неопублікування інформації, № 168-ПО про накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн. за неподання інформаціїдо Полтавського територіального управління ДКЦПФР. Таким чином, на вказане товариство було накладено санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу на загальну суму 2040,00 грн.
Зазначені постанови 02.12.2009 року були направлені ВАТ "Технологія" та вручені секретарю товариства 04.12.2009 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
Разом з тим, станом на дату подання позову до суду зазначена сума штрафних санкцій відповідачем до Державного бюджету України не перерахована.
Частиною 1 статті 5 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку; інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
При цьому, згідно статті 6 названого Закону, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам (пункт 8 статті 8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”).
Обовязок емітентів щодо розкриття інформації, зокрема особливої, встановлений частиною 1 статті 39 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”.
За визначенням частини 1 статті 41 цього Закону особлива інформація про емітента - інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. Відомості про рішення вищого органу емітента або суду про припинення емітента належать до особливої інформації.
Частиною 3 вказаної статті встановлено, що особлива інформація про емітента є відкритою і оприлюднюється шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Строки, порядок та форми подання особливої інформації про емітента встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (частина 2 вказаної статті). Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття особливої інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за № 97/13364, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ІІ якого розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії з цінних паперів та фондового ринку у такі строки: у стрічці новин - протягом двох робочих днів з дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години третього робочого дня, з дня вчинення дії, в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів з дати вчинення дії, подання до Комісії - протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем інформацію про прийняття рішення загальними зборами акціонерів ВАТ "Технологія" 20.11.2007 року щодо припинення емітента шляхом реорганізації не розміщено в загальнодоступній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і офіційному друкованому виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та не подано до Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідальність за вказані порушення встановлена пунктами 5, 6, 7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та полягає у застосуванні до юридичних осіб фінансових санкцій за: неопублікування інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, враховуючи, що відповідачем допущено порушення вимоги пункту 1 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, до нього застосовано санкції у вигляді штрафів, передбачені пунктами 5, 6, 7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", за нерозміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів у розмірі 680,00 грн., за неопублікування інформації в розмірі 680,00 грн., за неподання інформації до Полтавського територіального управління ДКЦПФР в розмірі 680,00 грн., на загальну суму 2040,00 грн /680,00 грн х3/.
Що стосується строку застосування штрафних санкцій, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 3.11 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.1997 року № 2 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.02.2001 року, які діяли на момент прийняття постанови про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ВАТ “Технологія”, провадження у справі про правопорушення зупиняється у разі відсутності інформації про місцезнаходження особи, щодо якої порушено справу.
Згідно з п. 3.15 вищезазначених Правил при зупиненні провадження у справі про правопорушення строк розгляду справи переривається та продовжується з дати винесення постанови про відновлення провадження у справі.
Відповідно до п. 3.12 зазначених Правил провадження у справі відновлюється після з'ясування обставин, які спричинили його зупинення.
Судом встановлено, що 17.01.2008 року було винесено постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ВАТ “Технологія” у зв'язку з відсутністю інформації про місцезнаходження стосовно товариства. 12.11.2009 року провадження у зазначеній справі було відновлено внаслідок встановлення місцезнаходження ВАТ "Технологія".
Згідно з частиною 1 розділу VIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 за № 2272, уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та документів, що стосуються справи.
Акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 168-ПО, 167-ПО, 169-ПО були складені 23 листопада 2009 року, а постанови № 167-ПО, № 166-ПО та № 168-ПО про накладення на вказане товариство санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу на загальну суму 2040,00 грн. винесено 02 грудня 2009 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем було дотримано десятиденний строк накладення штрафу.
Доказів сплати вищезазначеної суми санкцій відповідачем суду не надано, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржувалися.
Як встановлює норма частини 3 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Відповідно до частини 17 статті 6 вказаного Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у звязку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Суд погоджується з тим, що наведені прокурором мотиви представництва інтересів держави узгоджуються зі статтею 121 Конституції України, статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру", частиною 17 статті 6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”і є достатніми для захисту її інтересів шляхом вчинення процесуальної дії по зверненню до суду.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, Закону України "Про прокуратуру", Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за № 97/13364, Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 за № 2272, статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Технологія" про стягнення штрафних санкцій задовольнити.
Стягнути із Відкритого акціонерного товариства "Технологія" (код ЄДРПОУ 30068340, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Генерала Жадова, 12) на користь Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на р/р 31119106700008 в управлінні Держказначейства у Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ ВДК 34698778, штрафні санкції в сумі 2040 грн. (дві тисячі сорок гривень).
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 12 липня 2010 року.
СуддяЛ.О. Єресько