Постанова № 10390403, 08.07.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
08.07.2010
Номер справи
2а-2865/10/12/0170
Номер документу
10390403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

08.07.10 Справа №2а-2865/10/12/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М.,

при секретарі Суконновій Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибальське село»

до Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим

про визнання незаконною відмову та спонукання до виконання певних дій

за участю:

представника позивача Лисакова Олександра Олександрівна, довіреність від 24.02.2010 р. б/н;

представник відповідача не зявився

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Рибальське село» (далі позивач, ТОВ «Рибальське село») звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим, у якому просить визнати незаконною відмову Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим у затверджені проекту землеустрою по відводу земельних ділянок загальною площею 0,1393 га, ТОВ «Рибальське село» під розміщення торгових обєктів , обєктів сфери послуг, повязаних з обслуговуванням територіальної громади, з земель, які були передані в оренду для сільськогосподарських цілей та риборозведення на території Мирновської сільської ради Сімферопольського району АР Крим, а також зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою по відводу земельних ділянок загальною площею 0,1393 га, ТОВ «Рибальське село» під розміщення торгових обєктів , обєктів сфери послуг, повязаних з обслуговуванням територіальної громади, з земель, які були передані в оренду для сільськогосподарських цілей та риборозведення на території Мирновської сільської ради Сімферопольського району АР Крим.

Позов обґрунтований порушенням відповідачем ст.ст. 123, 151 Земельного Кодексу України.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.02.2010р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача в судових засіданнях підтримав позов з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні 07.04.2010 року проти позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях(а.с.49), вважає, що відсутні підстави для задоволення адміністративного позову, крім того вважає, що зазначений позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Проте в судове засідання 08.07.2010 року представник відповідача не з'явився та надав письмові пояснення від 07.07.2010 року (вих. № 2777/04-20)(а.с.58), відповідно до яких відповідач вважає можливим прийняти розпорядження про затвердження проекту землеустрою в силу положень ч. 3 розділу ІІ Заключних положень Закону України №509-ІV від16.09.2008 року.

Також відповідач надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим від 05.08.2004 року № 1412-р надано ТОВ «Рибальське село» дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу земельних ділянок загальною площею 0,1393 га, у звязку зі змінами цільового призначення під розміщення торгових обєктів , обєктів сфери послуг, повязаних з обслуговуванням територіальної громади(а.с.6).

09.11.2009 року Директор ТОВ «Рибальське село» звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою.

19.02.2010 року вих. № 660/04-28 листом відповідач повідомив про неможливість затвердження проекту землеустрою у звязку з тим, що відповідно до положень Закону України №509-ІV від16.09.2008 року строк дії раніш виданих дозволів діяв протягом одного року.(а.с.8).

Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст.17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим кодексом.

Право оренди земельної ділянки це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

Відповідно до ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Згідно зі ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним із зміна мою цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, передбаченому ст.ст.118,123 цього Кодексу.

Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем 11.10.2002р. укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 7,7449 га з земель запасу на території Мірновської сільської ради , по угіддям сад- 3,34313га, пасовище 3,1577 га, під дорогами та прогонами - 0,2824 га, полезахисними лісосмугами 0,0735 га, під водою 0,8000 га для сільськогосподарських цілей та риборозведення.(а.с.18).

Відповідно до витягу з Реєстру нерухомого майна на підставі рішення виконавчого комітету Мирновської сільської ради № 142 від 03.07.2009р. за позивачем зареєстровано право власності на лазню та господарські приміщення за адресою : Сімферопольський район, село Мирне, вул.. Степова, 22б (а.с.21-22).

09.07.2004 року листом № 383/02-14 Мирновська сільська рада звернулась до Сімферопольської РДА АР Крим з клопотанням про зміну цільового призначення земельних ділянок, наданих позивачу за договором оренди, під кафе, баню, будинки відпочинку, дорогу та автостоянку , загальною площею 0,3193 га.(а.с.60).

На проект землеустрою по відводу земельних ділянок загальною площею 0,1393 га, ТОВ «Рибальське село» під розміщення торгових обєктів , обєктів сфери послуг, повязаних з обслуговуванням територіальної громади, з земель, які були передані в оренду для сільськогосподарських цілей та риборозведення на території Мирновської сільської ради Сімферопольського району АР Крим було надано позитивні висновки Республіканським комітетом по земельних ресурсах АР Крим від 01.09.2009 року(а.с.9), Головним архітектором Сімферопольської РДА від 18.06.2009 року (а.с.11), Республіканським комітетом з охорони культурної спадщини від 11.09.2009 року № 8609 (а.с.12),Управлінням Державної інспекції центрально-кримського регіону від 22.062009 р. № 328(а.с.13), СЕС Сімферопольського району від 10.07.2009 року № 209(а.с.14) .

Відповідач мотивував свої дії у листі № 660/04-28 внесенням змін до Земельного Кодексу України, відповідно до Закону № 509-IV від 16.09.2008 року, відповідно до якого строк раніш виданих дозволів на розробку проекту землеустрою діяв протягом одного року.

Суд не погоджується з позицією відповідача у зв'язку з наступним.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений у ст. 123 ЗК України, відповідно до якої надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу. Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розробку проекту відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України. Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Згідно зі ст. 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізують повноваження, делеговані їм відповідними радами.

У ст.6 Закону визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Як зазначено вище, позивачем залучена до матеріалів справи копія листа за підписом голови Сімферопольської районної державної адміністрації, яким повідомлено про нібито здійсненний розгляд його заяви про затвердження проекту землеустрою, та відмову у вирішення цього питання по суті.

Суд, вивчивши зазначений документ, прийшов до висновку, що відповідачем в порядку, передбаченому чинним законодавством, зокрема, Законом України “Про місцеві державні адміністрації”, не розглянуто питання про затвердження проекту землеустрою.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до частини 3 розділу ІІ «Заключні положення» Закону України № 509-IV від 16.09.2008 року 3. Прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Отже, суд вважає помилковим твердження відповідача щодо сплину терміну для затвердження проекту землеустрою позивача.

Суд зауважує, що на час звернення директора ТОВ «Рибацьке село» до відповідача для затвердження проекту землеустрою, не існувало строків дії дозволу на розробку проекту землеустрою.

За таких умов, суд приходить до висновку, що Сімферопольська районна державна адміністрація, діючи в межах повноважень, встановлених у Законі України «Про місцеві державні адміністрації», Земельним Кодексом України, надавши позивачу дозвіл на складання проекту землеустрою, визначилась з питанням щодо порядку землекористування земельною ділянкою, фактично вирішивши передати її в оренду саме позивачу з додержанням процедури, встановленої у ст. 123, 124 ЗК України в редакції, яка діяла на час прийняття зазначеного вище рішення.

З огляду на викладене суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог, та За таких обставин, керуючись встановленим у ст. 7 КАС України принципом верховенства права , згідно з яким людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави , суд вважає, що права позивача підлягають захисту шляхом визнання протиправними бездіяльність Сімферопольської районної державної адміністрації щодо неприйняття рішення, в порядку , передбаченому Земельним Кодексом України та Законом України «Про місцеві державні адміністрації», щодо затвердження проекту землеустрою по відводу земельних ділянок загальною площею 0,1393 га, ТОВ «Рибальське село» під розміщення торгових обєктів , обєктів сфери послуг, повязаних з обслуговуванням територіальної громади, з земель, які були передані в оренду для сільськогосподарських цілей та риборозведення на території Мирновської сільської ради Сімферопольського району АР Крим, та спонукання Сімферопольську районну державну адміністрацію прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеві державні адміністрації» щодо затвердження проекту землеустрою по відводу земельних ділянок загальною площею 0,1393 га, ТОВ «Рибальське село» під розміщення торгових обєктів , обєктів сфери послуг, повязаних з обслуговуванням територіальної громади, з земель, які були передані в оренду для сільськогосподарських цілей та риборозведення на території Мирновської сільської ради Сімферопольського району АР Крим .

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Під час судового засідання, яке відбулось 08.07.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 160,163 КАСУ постанову складено та підписано 13.07.2010 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправними бездіяльність Сімферопольської районної державної адміністрації щодо неприйняття рішення, в порядку , передбаченому Земельним Кодексом України та Законом України «Про місцеві державні адміністрації», щодо затвердження проекту землеустрою по відводу земельних ділянок загальною площею 0,1393 га, ТОВ «Рибальське село» під розміщення торгових обєктів , обєктів сфери послуг, повязаних з обслуговуванням територіальної громади, з земель, які були передані в оренду для сільськогосподарських цілей та риборозведення на території Мирновської сільської ради Сімферопольського району АР Крим.

3.Зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеві державні адміністрації» щодо затвердження проекту землеустрою по відводу земельних ділянок загальною площею 0,1393 га, ТОВ «Рибальське село» під розміщення торгових обєктів , обєктів сфери послуг, повязаних з обслуговуванням територіальної громади, з земель, які були передані в оренду для сільськогосподарських цілей та риборозведення на території Мирновської сільської ради Сімферопольського району АР Крим .

4.Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Рибальське село» (97503,Сімферопольський р-н, с. Мирне, вул. Степна, 22а, ідентифікаційний код 31781543) 3,40 грн. судового збору.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Котарева Г.М.