Постанова № 10366831, 01.07.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2010
Номер справи
2а-2622/10/0870
Номер документу
10366831
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2010 року 10:56 Справа № 2а-2622/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Садового І.В.,

гри секретарі судового засідання Сірик К.Л.

за участю:

прокурора: Хорунжого С.М.

представника позивача: Іоффе В.Л.

представника відповідача -1: Заболотнього О.А.

відповідач -2: не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою: Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Південтрансенерго»

до: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя

Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області

про: стягнення з Державного бюджету України бюджетного

відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 478365 грн. 45 коп.

12.05.2010 Відкрите акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя та Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області про стягнення з Державного бюджету України бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 478365 грн. 45 коп.

Ухвалою суду від 13.05.2010 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-2622/10/0870, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд на 31.05.2010. Розгляд справи відкладався до 14.06.2010 та 01.07.2010 у звязку із неявкою відповідача - 2.

Відповідно до повідомлення прокуратури Запорізької області від 28.05.2010 №05/1-2587-10 з метою захисту економічних інтересів держави в особі ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя, відповідно до ст.ст.361, 37 Закону України «Про прокуратуру», ст.60 КАС України у справу вступив прокурор.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Камертон».

У судовому засіданні 01.07.2010 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Представник позивача підтримав вимоги позовної заяви з підстав, викладених у позові. Зазначає, що позивачем відповідачу - 1 були подані податкові декларації з податку на додану вартість за травень 2007 року, липень 2007 року, травень 2008 року, березень 2009 року; квітень 2009 року, травень 2009 року. Зазначеними податковим деклараціями позивачем були визначені суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядки 25, 25.1). Разом з податковими деклараціями позивачем подані розрахунки суми бюджетного відшкодування та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на його рахунок. Копії вищевказаних податкових декларації з ПДВ були подані позивачем також і до відповідача -2. Відповідачем -1 були проведені перевірки достовірності нарахування позивачем сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вищевказані податкові перероди та складені відповідні акти та довідки. Частково задекларовані позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за означені вище податкові періоди були відшкодовані на рахунок позивача. На теперішній час є невідшкодованими суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на загальну суму 478365 грн. 45 коп. На підставі викладеного просить позов задовольнити, стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 478365 грн. 45 коп. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

Відповідач -1 з позовними вимогами не погодився з підстав, зазначених у запереченнях. Вказує, що ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя були надані до Управління державного казначейства у Ленінському районі м.Запоріжжя Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області висновки на всю суму заявлених позовних вимог ВАТ «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» про стягнення бюджетного відшкодування ПДВ, яка складає 478365 грн. 45 коп. Причиною не проведення відшкодування, як зазначається в листах УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області є не отримання від ДПА України на протязі п'яти днів з дня отримання висновків погоджувальних реєстрів суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ. Таким чином, вини ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя в не проведенні відшкодування ПДВ не має, відповідач -1 діяв в межах правового поля, а тому її дії цілком правомірні. Також, зазначає, що змінився порядок відшкодування податку на додану вартість, який встановлений ст.25 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», згідно якого встановлено здійснення відшкодування податку на додану вартість платникам, у яких суми податку задекларовані до відшкодування до 01.05.2010, підтверджені перевірками та не відшкодовані на дату набуття чинності цим Законом, шляхом оформлення облігаціями внутрішньої державної позики понад обсяги, встановлені додатком № 2 до цього Закону, з відповідним коригуванням граничного обсягу державного боргу , визначеного ст.10 цього Закону, з терміном обігу пять років. Просить відмовити у задоволенні позову.

Прокурор підтримав доводи відповідача-1.

Відповідач 2 у судове засідання не зявився, направив суду письмові пояснення по суті спору, просить розглянути справу без участі його уповноваженого представника. В поясненнях зазначає, що до Головного управління не надходило висновку та реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування податку на додану вартість позивачу за вказаний в позовній заяві період та на визначену позивачем суму, то і підстав для перерахування коштів у Головного управління немає. Крім того, згідно з ч.1 ст.25 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» відшкодування податку на додану вартість платникам, у яких суми податку задекларовані до відшкодування до 01.05.2010, підтверджені перевірками та не відшкодовані, здійснюється шляхом оформлення облігацій внутрішньої державної позики з терміном обігу п'ять років. Порядок випуску, обігу, погашення зазначених облігацій, а також нарахування процентів на них затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2010 №368. Отже, відповідно до наданих повноважень органи Державного казначейства України не приймають самостійного рішення щодо перерахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Просить врахувати при розгляді справи та приєднати до справи письмові пояснення.

Суд, розглянувши матеріали і зясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» зареєстроване Запорізькою міською радою народних депутатів як суб'єкт господарської діяльності юридична особа згідно свідоцтва про державну реєстрацію від 19.11.2001 №0020140.

Згідно свідоцтва про реєстрацію платником податку на додану вартість від 18.01.2007 №100013384, виданого Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м.Запоріжжя позивач є платником податку на додану вартість відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 №168/97-ВР, індивідуальний податковий номер платника ПДВ 001109908241.

19.06.2007 Позивачем Відповідачу - 1 були подані податкові декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2007 року; 16.08.2007 - податкова декларація з податку на додану вартість за звітний (податковий) період липень 2007 року з виправленням помилки за звітний (податковий) період червень 2007 року; 19.06.2008 - податкова декларація з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2008 року; 17.04.2009 - за березень 2009 року; 20.08.2009 - податкова декларація з податку на додану вартість за звітний (податковий) період квітень 2009 року з виправленням помилки за звітний (податковий) період березень 2009 року; 16.06.2009 - податкова декларація з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2009 року.

Вищевказаними податковим деклараціями з податку на додану вартість Позивачем були визначені суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядки 25, 25.1): за травень 2007 року в сумі 281 844 гривень; за липень 2007 року в сумі 195 427 грн., за травень 2008 року - 180 036 грн.; березень 2009 року - 432 196 грн.; квітень 2009 року - 221 776 грн.; травень 2009 року - 140 852 грн.

1.За декларацією травня 2007 року:

По декларації з ПДВ за травень 2007 року (вх. 32510 від 19.06.2007) сума заявлена до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок позивача складає 281 884 грн.

За результатами документальної виїзної перевірки відповідачем -1 складено довідку №1242/2303/00110993 від 01.08.2007, в якій зазначено, що остаточний висновок щодо суми бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2007 року буде складено за результатами отримання відповідей на направлені запити до інших ДПІ України про підтвердження включення до податкових зобовязань сум ПДВ та сплати вказаних сум до бюджету постачальниками.

За декларацією травня 2007 року підтверджено суму ПДВ у розмірі 473130 грн. 92 коп.

До Управління державного казначейства у Ленінському районі м.Запоріжжя Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області (далі УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області) відповідачем 1 надано висновок про відшкодування ПДВ №0000000168 від 15.10.2009 на загальну суму 23835 грн. 09 коп. Листом УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області від 23.10.2009 №02.1-23/1014-2006 (вх. № 26774/10 від 29.10.2009 року) «Про повернення висновків на відшкодування ПДВ» повернуто на доопрацювання, - у зв'язку з тим, що на протязі п'яти днів з дня його отримання, ВАТ «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» не включена до реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ ДПА України, обов'язковість наявності якого передбачено п.7 Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПА, МФУ та ДКУ від 03.08.2004 №451/501/132.

2.За декларацією липня 2007 року:

По декларації з ПДВ за липень 2007 року (вх. 50264 від 16.08.2007) сума заявлена до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок складає 195 427 грн. За результатами документальної виїзної перевірки відповідачем -1 складено довідку № 2105/2303/00110993 від 06.11.2007, в якій зазначено, що остаточний висновок щодо суми бюджетного відшкодування ПДВ за липень, серпень 2007 року буде складено за результатами отримання відповідей на направлені запити до інших ДПІ України про підтвердження включення до податкових зобовязань сум ПДВ та сплати вказаних сум до бюджету постачальниками.

За декларацією липня 2007 року підтверджено суму ПДВ у розмірі 13602 грн. 05 коп.

До УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області відповідачем -1 надано висновок про відшкодування ПДВ №0000000169 від 15.10.2009 на загальну суму 13602 грн. 05 коп. Листом УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області від 23.10.2009 №02.1-23/1014-2006 висновок повернуто на доопрацювання, - у зв'язку з тим, що на протязі п'яти днів з дня його отримання ВАТ «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» не включена до реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ ДПА України, обов'язковість наявності якого передбачено п.7 Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПА, МФУ та ДКУ від 03.08.2004 №451/501/132.

3.За декларацією травня 2008 року:

По декларації з ПДВ за травень 2008 року (вх. 40206 від 19.06.2008) сума заявлена до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок складає 180 036 грн. За результатами документальної виїзної перевірки відповідачем -1 складено довідку № 1432/23-5/00110993 від 21.08.2008, в якій зазначено, що перевіркою тимчасово не можливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування за травень 2008 року на суму 180 036 грн., що пов'язано з не надходженням на дату закінчення перевірки матеріалів зустрічних перевірок.

За декларацією травня 2008 року підтверджено суму ПДВ у розмірі 14600 грн. 92 коп.

До УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області відповідачем -1 надано висновок про відшкодування ПДВ №0000000152 від 14.09.2009 на суму 14 600,92 грн. Листом УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області від 21.09.2009 №02.1-23/891-1724 «Про повернення висновків на відшкодування ПДВ» висновок повернуто на доопрацювання, - у зв'язку з тим, що на протязі п'яти днів з дня його отримання, ВАТ «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» не включена до реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ ДПА України , обов'язковість наявності якого передбачено п.7 Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПА, МФУ та ДКУ від 03.08.2004 №451/501/132.

4.За декларацією березня 2009 року:

По декларації з ПДВ за березень 2009 року (вх. 17.04.2009 № 27962), сума заявлена до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок складає 432 196 грн. За результатами документальної виїзної перевірки відповідачем -1 складено довідку від 08.07.2009 №2025/23-5/00110993, в якій зазначено, що перевіркою тимчасово не можливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування за березень 2009 року на суму 432 196 грн., що пов'язано з не надходженням на дату закінчення перевірки матеріалів зустрічних перевірок.

За декларацією березня 2009 року підтверджено суму ПДВ у розмірі 22603 грн. 85 коп. та суму 149626 грн. 24 коп.

До УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області надано висновок про відшкодування ПДВ №0000000183 від 07.12.2009 на суму 22603 грн. 85 коп. Листом УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області від 15.12.2009 №02.1-23/1185-2457 «Про повернення висновків на відшкодування ПДВ» повернуто на доопрацювання, - у зв'язку з тим, що на протязі п'яти днів з дня його отримання, ВАТ «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» не включена до реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ ДПА України, обов'язковість наявності якого передбачено п.7 Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПА, МФУ та ДКУ від 03.08.2004 №451/501/132.

До УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області надано висновок про відшкодування ПДВ №0000000003 від 26.01.2010 на суму 149626 грн. 24 коп. Листом УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області від 01.02.2010 №02.1-23/71-208 «Про повернення висновків на відшкодування ПДВ» повернуто на доопрацювання, - у зв'язку з тим, що на протязі п'яти днів з дня його отримання, ВАТ «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» не включена до реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ ДПА України, обов'язковість наявності якого передбачено п.7 Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПА, МФУ та ДКУ від 03.08.2004 №451/501/132.

5.За декларацією квітня 2009 року:

По декларації з ПДВ за квітень 2009 р. (вх. 42880 від 20.05.2009) сума заявлена до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок складає 221 776 грн. За результатами документальної виїзної перевірки складено довідку №2025/23-5/00110993 від 08.07.2009, в якій зазначено, що перевіркою тимчасово не можливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування за березень 2009 року на суму 432 196 грн., за квітень 2009 року на суму 221 776 грн. що пов'язано з не надходженням на дату закінчення перевірки матеріалів зустрічних перевірок.

За декларацією квітня 2009 року підтверджено суму ПДВ у розмірі 14 7148 грн. 38 коп.

До УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області надано висновок про відшкодування ПДВ №0000000004 від 26.01.2010 на суму 147148 грн. 38 коп. Листом УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області від 01.02.2010 №02.1-23/71-208 «Про повернення висновків на відшкодування ПДВ» висновок повернуто на доопрацювання, - у зв'язку з тим, що на протязі п'яти днів з дня його отримання, ВАТ «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» не включена до реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ ДПА України, обов'язковість наявності якого передбачено п.7 Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПА, МФУ та ДКУ від 03.08.2004 №451/501/132.

6.За декларацією травня 2009 року:

По декларації з ПДВ за травень 2009 року (вх. від 16.06.2009 №48077 ) сума заявлена до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок складає 140 852 грн. За результатами документальної виїзної перевірки відповідачем -1 складено довідку від 31.08.2009 №2835/23-5/00110993, в якій зазначено, що перевіркою тимчасово не можливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування за травень 2009 року на суму 432 196 грн., за квітень 2009 року на суму 221 776 грн., що пов'язано з не надходженням на дату закінчення перевірки матеріалів зустрічних перевірок.

За декларацією травня 2009 року підтверджено суму ПДВ у розмірі 89511 грн. 44 коп. та 17437 грн. 48 коп.

До УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області надано висновок про відшкодування ПДВ №0000000184 від 07.12.2009 на суму 17437 грн. 48 коп. Листом УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області від 15.12.2009 №02.1-23/1185-2457 «Про повернення висновків на відшкодування ПДВ» висновок повернуто на доопрацювання, - у зв'язку з тим, що на протязі п'яти днів з дня його отримання, ВАТ «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» не включена до реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ ДПА України, обов'язковість наявності якого передбачено п.7 Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПА, МФУ та ДКУ від 03.08.2004 №451/501/132.

До УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області надано висновок про відшкодування ПДВ № 0000000151 від 07.09.2009 на суму 89511 грн. 44 коп. Листом УДК у Ленінському районі м.Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області від 14.09.2009 №02.1-23/868-1660 «Про повернення висновків на відшкодування ПДВ» повернуто на доопрацювання, - у зв'язку з тим, що на протязі п'яти днів з дня його отримання, ВАТ «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» не включена до реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ ДПА України, обов'язковість наявності якого передбачено п.7 Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПА, МФУ та ДКУ від 03.08.2004 №451/501/132.

Вищевказаними податковим деклараціями з податку на додану вартість Позивачем були визначені суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядки 25, 25.1): за травень 2007 р. в сумі 281 844 гривень; за липень 2007 року в сумі 195 427 грн., за травень 2008 р. 180 036 грн.; березень 2009 р. - 432 196 грн.; квітень 2009 р. - 221 776 грн.; травень 2009 р. - 140 852 грн.

Судом також встановлено, що частково задекларовані позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за означені вище податкові періоди були відшкодовані на рахунок ВАТ «АК «Південтрансенерго».

На час розгляду справи є невідшкодованими наступні суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість: за звітний (податковий) період травень 2007 року в сумі 23835 грн. 09 коп.; за липень 2007 року в сумі 13602 грн. 05 коп., за травень 2008 року - 14600 грн. 92 коп.; березень 2009 року - 172230 грн. 09 коп.; квітень 2009 року -147148 грн. 38 коп.; травень 2009 року - 106948 грн. 92 коп.

Таким чином, сума заявлена до бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вказані періоди у розмірі 478365 грн. 45 коп. грн. є підтвердженою відповідачем -1, про що не заперечує відповідач - 1 та прокурор.

Загальна сума не перерахованих з бюджетного рахунку на поточний рахунок ВАТ «АК «Південтрансенерго» коштів бюджетного відшкодування з податку на додану вартість складає 478365 грн. 45 коп.

Оцінивши представлені докази, вважаю що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до п.1.8. ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997 бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, врегульовано п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997.

Так, за пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997 сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг) (пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997).

Згідно пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997 платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

З вказаних вище фактичних обставин вбачається, що позивачем дотримано зазначених вимог Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997 щодо визначення суми податку на додану вартість, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, за травень, липень 2007 року, травень 2008 року, березень, квітень, травень 2009 року.

Відповідно до пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997 протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу (п.п. 7.7.6).

Відповідно до п.2.1. Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Державного казначейства України від 2 липня 1997 року №209/72 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 21 травня 2001 року № 200/86), Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 8 червня 2001 року за №489/5680 (далі Порядок відшкодування ПДВ ) встановлено, що якщо за результатами звітного періоду різниця між загальною сумою податкових зобовязань, що виникли у звязку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду має відємне значення, то така сума підлягає (як надміру сплачена) відшкодуванню платнику з Державного бюджету України. Підставою для отримання відшкодування є дані виключно податкової декларації за звітний період.

Відповідно до п.4.3 Порядку встановлено, що на підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість органи Державного казначейства України протягом пяти днів своїми платіжними дорученнями перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, указаний у висновку чи рішенні суду.

Спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України від 03.08.2004 № 451/501/132, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.08.2004 за №971/9570, розділом 4 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 02.07.1997 № 209/72, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.06.2001 за № 489/5680, передбачено, що відшкодування податку на додану вартість здійснюється органами Державного казначейства України на підставі висновків згідно з реєстрами суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування податку на додану вартість, які надаються як регіональними податковими органами, так і Державною податковою адміністрацією України або за рішенням суду.

Згідно зі статтею 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Відповідно до частини 3 статті 72 названого Кодексу обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Представники ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя надали суду довідки про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірок позивача, а також висновки про суми відшкодування податку на додану вартість. Наведене дає підстави суду констатувати, що фактично спору між сторонами стосовно права позивача на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 478365,45грн. немає.

При цьому суд керується принципом законності та бере до уваги положення частини 1 статті 9 КАС України та частини 2 статті 19 Конституції України, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правових підстав для сумнівів у правильності та достовірності даних податкового органу про підтвердження заявленої позивачем суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню, суд не має.

Також суд виходить з того, що при розгляді спору за позовом платника податків до податкового органу презумується добросовісність платника податків, якщо зазначеним органом в судовому процесі не буде доведено інше. Таке випливає з завдання адміністративного судочинства, суть якого розкрита в статті 2 КАС України, та процесуального обовязку субєкта владних повноважень довести правомірність своїх дій, встановленого частиною 2 статті 71 зазначеного Кодексу.

Посилання відповідачів та прокурора на ст.25 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», що був прийнятий 27.04.2010 суд не приймає з огляду на наступне.

Встановлений ст. 25 Закону України „ Про Державний бюджет України на 2010рік” порядок погашення простроченої бюджетної заборгованості з ПДВ шляхом її оформлення облігаціями внутрішньої державної позики з терміном обігу 5 років, та видана на її підставі постанова КМУ № 368 від 12.05.2010 не позбавляють платників податків наданого їм ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” права звертатися до суду з позовами про стягнення такої заборгованості, а лише визначають спосіб її погашення, в т.ч. за відповідним рішенням суду, прийнятим після 01.05.2010.

Відповідно до останнього абзацу „Основних умов випуску облігацій внутрішньої державної позики для погашення простроченої бюджетної заборгованості з ПДВ”, затверджених постановою КМУ від 12.12.2010 № 368, основні умови випуску облігацій є публічною пропозицією платникам податку щодо оформлення відшкодування сум з податку на додану вартість.

Свої волевиявлення на оформлення простроченої бюджетної заборгованості шляхом одержання вказаних облігацій платник реалізує шляхом подання відповідної заяви встановленої форми відповідно п.2 Порядку випуску облігацій внутрішньої державної позики.

Окрім цього, згідно п. 11.4 ст.11 Закону України „Про податок на додану вартість” зміни порядку оподаткування на додану вартість можуть здійснюватися тільки внесенням змін у цей Закон.

В статті 7 Закону України „Про систему оподаткування” зазначено, що зміна податкових ставок і механізм справляння податків і зборів (обовязкових платежів) не можуть запроваджуватися Законом України про Держаний бюджет на відповідний рік.

Таким чином, передбачений ст. 25 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік.” спосіб відшкодування ПДВ є альтернативним нарівні із способами, встановленими ст. ст. 7, 8 Закону України «Про податок на додану вартість», і не позбавляє платника податку на отримання бюджетного відшкодування відповідно до положень останнього із вказаних законів.

На підставі викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 94, 158, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області про стягнення з Державного бюджету України бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 478365 грн. 45 коп. задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України (рахунок №31119030700006, платник Державний бюджет Ленінського району м.Запоріжжя, код ЄДРПОУ 34677103, банк платника ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, код бюджетної класифікації 14010200 «Бюджетне відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами») на користь Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Південтрансенерго» (69015, м.Запоріжжя, пров.Вологодський, буд.30, код ЄДРПОУ 00110993) заборгованість з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 478365 (чотириста сімдесят вісім тисяч триста шістдесят пять) грн. 45 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства « Акціонерна компанія «Південтрансенерго» (69015, м.Запоріжжя, пров.Вологодський, буд.30, код ЄДРПОУ 00110993) судовий збір у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови не у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя І.В.Садовий

Постанова складена у повному обсязі 02.07.2010.