Постанова № 10365319, 01.07.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2010
Номер справи
2-а-6981/09/2670
Номер документу
10365319
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-6981/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Смолій І.В. Суддя-доповідач: Данилова М. В.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"01" липня 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Данилової М.В.,

суддів: Бистрик Г.М., Бєлової Л.В.,

при секретарі судового засідання Горбачовій Ю.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 серпня 2009 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька до державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»про стягнення заборгованості в сумі 1516466 гривень 63 копійки, -

в с т а н о в и л а:

У червні 2009 року управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька звернулося до суду із позовом до державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»про стягнення заборгованості в сумі 1516466 гривень 63 копійки.

Зазначав, що наказом Міністерства палива та енергетики № 280 від 05 липня 2003 року «Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго»було створено відокремлений підрозділ ДП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», яке відповідно до пункту 9.1 цього наказу є правонаступником майнових прав та обовязків ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»згідно з розподільчим балансом.

Просив стягнути з державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація», оскільки відокремлений підрозділ ДП «Донвуглереструктуризація»не має статусу юридичної особи і діє на основі положення про них, затвердженого вказаним підприємством, заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01 січня 2009 року по 31 травня 2009 року по шахті «№21»у сумі 336589 гривень 66 копійок , по шахті «Совєтська»у сумі 1179876 гривень 97 копійок, а всього на загальну суму 1516466 гривень 63 копійки на користь управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька.

Посилаючись на порушення відповідачем положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», - просило стягнути з відповідача заборгованість в сумі 1516466 гривень 63 копійки.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 вересня 2009 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції, постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом першої інстанції встановлено, що заборгованість відповідача по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам підприємств вугільної промисловості призначених відповідачу згідно частиною 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а»«б»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»з 01 січня 2009 року по 31 травня 2009 року по шахті № 21 заборгованість складає 336589 гривень 66 копійок, по шахті «Совєтська»- 1179876 гривень 97 копійок, а всього складає 1516466 гривень 63 копійки, що підтверджується розрахунком ціни позову.

Відповідач вказав, що державне підприємство «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»зареєстровано Святошинською районною і місті Києві державною адміністрацією 23 січня 2008 року та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 35703830. Дане підприємство створено на підставі наказу «Про реорганізацію державних підприємств з ліквідації вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств»Міністерства вугільної промисловості України від 29 грудня 2007 року № 612 та не є правонаступником шахт, що ліквідуються, а є лише замовником проведення заходів із ліквідації.

Апеляційний суд не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939 «Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств»ліквідаційна комісія відповідно до законодавства здійснює заходи щодо ліквідації гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення численності працівників, а також готує і подає для затвердження Мінвуглепромом розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке підлягає фізичній ліквідації.

Датою фізичної ліквідації гірничого підприємства, виконання у повному обсязі зазначених робіт і заходів вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття цих робіт, складених зазначеною комісією, та передачі в установленому порядку обєктів, в тому числі відбудованих в процесі ліквідації гірничого підприємства, на підставі яких складаються та затверджуються ліквідаційні баланси і закриваються кошториси, а також визначення в установленому порядку правонаступника щодо соціального захисту категорій осіб відповідно до частини 2 статті 48 Гірничого закону України.

В разі ліквідації юридичної особи передбачено утворення ліквідаційної комісії, яка задовольняє вимоги кредиторів і за результатами складається ліквідаційний баланс. Законодавством передбачено передача основних фондів, цінностей, складення розподільчого або передавального балансу, визначення правонаступника в разі злиття, приєднання, поділу і перетворення юридичної особи. В даному випадку мало місце передачі основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, складання розподільчого балансу, що передбачає обовязкове визначення правонаступника.

Щодо заборгованості з відшкодування пільгових пенсій, то згідно пункту 7 статті 106 Закону України № 1058 у разі ліквідації страхувальника особами, відповідальними за погашення заборгованості є правонаступники страхувальника, що ліквідується. У разі реорганізації страхувальника зобовязання зі сплати обовязкових платежів покладається на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обовязки.

Окрім того, у відокремленого підрозділу ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»«Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт»знаходяться архівні документи вищеназваної шахти. Ця дирекція видає уточнюючі довідки про підтвердження пільгового стажу роботи та отриманої заробітної плати на даній шахті, що є підставою для проведення призначення та перерахунків пенсій. Отже, фактично визнає себе правонаступником вищеназваних шахт.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»передбачено, що страхувальники це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Апеляційний суд вважає, що твердження відповідача відносно того, що він не є правонаступником шахти, що ліквідується і не зобовязаний сплачувати суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не приймається судом до уваги з огляду на те, як вбачається з матеріалів справи є Акт звірення розрахунків за всіма платежами до бюджету ПФУ, складений між підприємством Совєтське управління з ліквідації шахт Донецької обласної дирекції по ліквідації збиткових вугледобувних підприємств ДП «Донвуглереструктуризація»та управлінням Пенсійного фонду України, підтверджується Списком 1і складає 9314028 гривень 26 копійок.

По 2005 рік включно фінансування на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій здійснювалось відповідачем у повному обсязі, що фактично є визнанням факту правонаступництвом.

За правилами пункту 7 частини 2 статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»у разі ліквідації страхувальника або втрати ним з інших причин юридичного статусу платника страхових внесків недоїмка сплачується за рахунок коштів та іншого майна страхувальника. У цьому разі особами, відповідальними за погашення недоїмки, є: ліквідаційна комісія - стосовно підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій - платників страхових внесків, що ліквідуються; підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії - стосовно утворених ними філій, представництв, осередків та інших відокремлених підрозділів - платників страхових внесків, що ліквідуються; солідарно члени колективних та орендних підприємств, сільськогосподарських кооперативів - платників страхових внесків, що ліквідуються. У разі недостатності коштів та іншого майна у страхувальника для сплати недоїмки особами, які несуть зобов'язання та відповідальність за сплату недоїмки, є: засновники або учасники підприємства, установи та організації - платника страхових внесків, що ліквідується, якщо згідно із законом вони несуть повну чи додаткову відповідальність за їхніми зобов'язаннями; підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії - стосовно утворених ними філій, представництв, осередків, інших відокремлених підрозділів - платників страхових внесків, що ліквідуються; правонаступники страхувальника, що ліквідується. У разі реорганізації страхувальника зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обов'язки. Передача платниками страхових внесків своїх обов'язків із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування третім особам, крім випадків, передбачених законодавством, забороняється.

Окружний адміністративний суд міста Києва зробив висновок, що Позивач не подав належних доказів, які б покладали на Відповідача обовязок виконувати зобовязання шахт, які виникли у останніх перед Позивачем.

Із таким твердженням погодитися не можна, оскільки відповідно до положень статті 71 КАС України, яка спрямована на забезпечення повного зясування обставин у справі на основі поєднання принципів змагальності та офіційності, позивач, як субєкт владних повноважень подав суду всі наявні у нього документи та матеріали, які мали б використатись як докази у справі.

Апеляційний суд вважає, що за загальним правилом, що виникає з принципу змагальності, управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька подало докази на підтвердження заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

У свою чергу, доводи апеляційної скарги є обґрунтованими та знайшли підтвердження у ході судового розгляду.

За таких обставин доводи апеляційної скарги приймаються до уваги, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню.

Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

На підставі викладено, керуючись статтями 195, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 серпня 2009 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою задовольнити позов управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька до державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація».

Стягнути з відповідача державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01 січня 2009 року по 31 травня 2009 року по шахті «№21»у сумі 336589 гривень 66 копійок, по шахті «Совєтська»у сумі 1179876 гривень 97 копійок , всього на загальну суму 1516466 гривень 63 копійки на користь управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька.

Повний текст постанови виготовлено 05 липня 2010 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя:

Судді: