Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-3527/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кишинський М.І. Суддя-доповідач: Данилова М. В.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"01" липня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Данилової М. В.,
суддів: Бєлової Л.В., Бистрик Г.М.
при секретарі судового засідання Горбачовій Ю.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2009 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Державного підприємства «З ліквідації збитків вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и л а:
Позивач звернувся до суду з позовом до ДП «З ліквідації збитків вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»про стягнення заборгованості. Обґрунтовував позовні вимоги тим, що відповідач є правонаступником майнових прав та обовязків шахт: «Червоногвардійська», «Орджонікідзе», «ім. А.Б. Батова», «Центральна», «Пролетарська-Крута», «№21», «Совєтська», «Харцизька», «10-БІС», «Жовтнева», проте, не виконав вимоги чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та не виплатив заборгованість по відшкодуванню витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій в сумі 9314028 грн. 26 коп.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2009 року у задоволені позову відмовлено.
На зазначену постанову позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він, посилаючись на неповне зясування обставин справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити з огляду на таке.
Згідно з вимогами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду має бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтвердженими тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що даним вимогам оскаржуване рішення не відповідає.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що ДП «З ліквідації збитків вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»не являється правонаступником майнових прав та обовязків ліквідованих шахт, отже дане підприємство не має обовязків щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, особам, які до моменту виходу на пенсію працювали на вищезазначених шахтах.
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду не погоджується з даним висновком суду першої інстанції.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Української державної компанії по реструктуризації підприємств вугільної промисловості «Укрвуглереструктуризація»від 23 грудня 2002 року №135 створена Совєтська дирекція з ліквідації шахт. Додатком до цього наказу визначений перелік ліквідаційних шахт Совєтської ДЛШ, в тому числі шахти «Червоногвардійська», «Орджонікідзе», «ім. А.Б. Батова», «Центральна», «Пролетарська-Крута», «№21», «Совєтська», «Харцьзька», «10-БІС».
Наказом Міністерства палива та енергетики України №280 «Про удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго»було створено ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вугледобувних підприємств», яка відповідно до п. 9.1 даного наказу є правонаступником майнових прав та обовязків ДП «Укрвуглереструктуризація».
Згідно з п.2.1 наказу від 05 червня 2003 року №280 у складі обєднаної дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація»на базі структурних підрозділів створені державні підприємства, зокрема на базі структурного підрозділу Донецька обєднана дирекція ДП «Укрвуглереконструктуризація» - ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вугледобувних підприємств»(далі по тексту ДП «Донвуглереструктуризація»).
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 01 жовтня 2003 року №2 «Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств»Совєтську дирекцію з ліквідації шахт включено до ДП «Донвуглереструктуризація». Згідно з додатком №1 до даного наказу зазначено перелік шахт, які ліквідуються.
Пунктом 1 наказу Міністерства палива та енергетики України від 21 квітня 2004 року №32 «Про реорганізацію обєднання «Українська державна обєднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств»виведено із складу обєднання державні підприємства, зокрема, «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вуглевидобувних та вугледобувних підприємств».
Наказом від 15 січня 2007 року №10 Совєтська та Пролетарська дирекції з ліквідації шахт реорганізовані шляхом перетворення з 01 квітня 2007 року в Совєтське управління з ліквідації шахт та Пролетарське управління з ліквідації шахт.
Наказом від 29 грудня 2007 року №612 створено Державне підприємство «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація». Пунктом 3 даного наказу припинено діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», Державного підприємства Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП «Обласна дирекція Луганськвуглереструктуризація», ДП «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація»шляхом їх реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».
Наказом від 15 лютого 2008 року припинена діяльність ДП «Донецької обласної дирекції з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств»та відокремлених підрозділів ДП «Донвуглереструктуризація»шляхом реорганізації приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».
У складі ДП «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»наказом від 29 лютого 2008 року №10 створена Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт, як відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», до складу якої включено 23 шахти, в тому числі шахти «Червоногвардійська», «Орджонікідзе», «ім. А.Б. Батова», «Центральна», «Пролетарсська-Крута», «№21», «Совєтська», «Харцизька», «10-БІС», «Жовтнева».
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності субєкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників субєкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Ч. 2 5 ст. 59 Господарського кодексу України у разі злиття, приєднання, поділу перетворення субєкта господарювання в інший до новоутвореного субєкта господарювання переходять усі майнові права і обовязки попереднього суб'єкта господарювання.
Відповідно до п. 3 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року №939, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2002 року № 938, (далі по тексту Порядок)ліквідація гірничого підприємства передбачає здійснення заходів щодо припинення господарської діяльності, приведення його виробничих фондів до стану, який гарантує безпеку людей, майна і довкілля, соціальний захист працівників, що вивільняються, а також вирішення інших соціально-економічних питань.
П.п. 2 п. 9 Порядку передбачено, що ліквідаційна комісія відповідно до законодавства здійснює заходи щодо ліквідації гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, а також готує і подає для затвердження Мінвуглепромом розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній ліквідації.
П.п. 2 п. 17 Порядку встановлено, що датою фізичної ліквідації гірничого підприємства, виконання у повному обсязі зазначених робіт і заходів вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття цих робіт, складених зазначеною комісією, та передачі в установленому порядку обєктів, в тому числі відбудованих в процесі ліквідації гірничого підприємства, на підставі яких складаються та затверджуються ліквідаційні баланси і закриваються кошториси, а також визначення в установленому порядку правонаступника щодо соціального захисту категорій осіб відповідно до частини пятої статті 48 Гірничого закону України.
Відповідно до п. 7 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року №1058-IV у разі ліквідації страхувальника або втрати ним з інших причин юридичного статусу платника страхових внесків недоїмка сплачується за рахунок коштів та іншого майна страхувальника. У разі реорганізації страхувальника зобовязання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обовязки.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що Держане підприємство «З ліквідації збитків вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»є правонаступником майнових прав і обовязків ліквідованих шахт. Отже, має обовязок стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам, які до моменту виходу на пенсію працювали на зазначених шахтах та яким пенсія призначена згідно з ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»на пільгових умовах».
З матеріалів справи вбачається, що працівникам шахт «Червоногвардійська», «Орджонікідзе», «ім. А.Б. Батова», «Центральна», «Пролетарська-Крута», «21», «Совєтська», «Харцизька», «10-БІС», «Жовтнева»за списком №1 за період з 01 листопада 2006 року по 31 травня 2008 року управлінням Пенсійного фонду України виплачувались пенсії, призначені відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»на пільгових умовах.
У відповідності до вимог п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі по тексту Закон №1058-IV) та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі по тексту Інструкція), з 01 січня 2004 року визначено порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Так, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно п. 6.8 Розділу 6 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Пунктом 6.9 Розділу 6 Інструкції передбачено, що не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
У звязку з тим, що ДП «Укрвуглеторфреструктуризацыя»в особі відокремленого підрозділу «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт»не відшкодувало УПФУ фактичні витрати на виплату і доставку пенсій за списком №1 за період з 01 листопада 2006 року по 31 травня 2008 року у даного підприємства виникла заборгованість на суму 9314028 грн. 26 коп.
Згідно з ч. 2 ст. 64 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та Закону України «Про здійснення контролю за сплатою збору на обовязкове державне пенсійне страхування та збору на обовязкове соціальне страхування»в період з 01 серпня 2008 року по 06 серпня 2008 року на підприємстві головним спеціалістом УПФУ Кандинською І.В. була проведена позапланова (у звязку з реорганізацією) документальна перевірка з питань додержання вимог законодавства щодо правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування та достовірності наданих відомостей про застрахованих осіб щодо персоніфікованого обліку Совєтського управління з ліквідації шахт. Зазначена перевірка проводилась з відома керівника підприємства Железнова В.В. та в присутності головного бухгалтера ОСОБА_4 Результати перевірки відображені у акті від 06 серпня 2008 року №23, який підписано головним бухгалтером підприємства ОСОБА_4 без будь-яких зауважень щодо його змісту.
Згідно із зазначеним актом та розрахунками заборгованості підтверджується, що станом на 01 червня 2008 року сума заборгованості відповідача по виплаті та доставці пільгових пенсій складає 9314028 грн. 26 коп.
Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно допунктів «в»- «е»та «ж»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», здійснюється до 01 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 01 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Відповідно до п.п. 6.1. п. 6 Інструкції передбачено розміри відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Підпунктом 6.2. п. 6 Інструкції встановлено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Проте, відповідачем не спростовано факту наявності заборгованості. Крім того, не надано жодних доказів, які б свідчили про неправомірність дій позивача при проведенні документальної перевірки питань додержання вимог законодавства щодо правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування та достовірності наданих відомостей про застрахованих осіб.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального права та неповною мірою зясовано обставин, які мають значення для правильного вирішення справи. У звязку з цим, апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати.
Відповідно до частини першої статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі наведеного, керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька задовольнити.
Постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2009 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «З ліквідації збитків вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій по шахтам «Червоногвардійська», «Орджонікідзе», «ім. А.Б. Батова», «Центральна», «Пролетарська-Крута», «№21», «Совєтська», «Харцизька», «10-БІС», «Жовтнева»на загальну суму 9314028 грн. 26 коп. на користь управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька зарахувавши дані кошти на розрахунковий рахунок 256093012008 у ДОУ ВАТ Державний ощадний банк, код ЄДРПОУ 21955468, МФО 335106.
Повний текст постанови виготовлено 05 липня 2010 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді: