Постанова № 10365136, 06.07.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2010
Номер справи
2-а-1805/09/0270
Номер документу
10365136
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-1805/09/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Курко О.П. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" липня 2010 р.

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Мельничука В.П.

суддів: Шведа Е.Ю., Попович О.В.,

при секретарі: Плаксі В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Вінниці на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 03 червня 2009 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Вінниці до Приватного виробничо-комерційного малого підприємства «Час Пік» про припинення юридичної особи, -

В С Т А Н О В И Л А:

У березні 2009 року Державна податкова інспекція у м. Вінниці звернулася до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного виробничо-комерційного малого підприємства «Час Пік» про припинення юридичної особи. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач з 2005 року не подає органам державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності відповідно до закону, у звязку з чим позивач просить припинити діяльність вказаної юридичної особи.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 03 червня 2009 року позов задоволено. Припинено юридичну особу приватне виробничо-комерційне мале підприємство «Час Пік». Створено ліквідаційну комісію в складі: голова комісії ДПІ у м. Вінниці, член комісії Голубович Валентина Володимирівна керівник ПВКМП «Час Пік». Зобовязано ліквідаційну комісію після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що приватне виробничо-комерційне мале підприємство «Час Пік» перебуває у процесі припинення. Зобовязано ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з дня набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення приватного виробничо-комерційного малого підприємства «Час Пік» та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені ч. ч. 1, 2 ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Встановлено строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Державна податкова інспекція у м. Вінниці подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині призначення головою ліквідаційної комісії ДПІ у м. Вінниці.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду частковому скасуванню та частковій зміні з наступних підстав.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду, якщо суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судом першої інстанції встановлено, що приватне виробничо-комерційне мале підприємство «Час Пік» зареєстроване рішенням виконавчого комітету Замостянської районної ради народних депутатів м. Вінниці № 176 від 16.05.1991 року, про що видано свідоцтво № 20112830 від 24.01.1995 року та взято на облік як платника податків у Державній податковій інспекції у м. Вінниці.

Згідно довідки Головного управління статистики у вінницькій області № 13/4/1336 від 17.06.2008 року підприємство знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Тичини, 19, кв. 1.

Згідно довідки про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків (а.с. 8) місцезнаходження відповідача не встановлено.

Згідно довідки Державної податкової інспекції м. Вінниці від 10.03.2009 року у відповідача відсутня заборгованість перед бюджетом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не звітує у встановленому законодавством порядку більше, ніжна протязі року, а тому суд вважає вимоги позивача обгрунтованими. Крім цього, суд першої інстанції призначив головою ліквідаційної комісії Державну податкову інспекцію у м. Вінниці.

Відповідно до положень ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, тобто по даній справі підлягає перевірці правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в частині призначення головою ліквідаційної комісії Державну податкову інспекцію у м. Вінниці.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині призначення головою ліквідаційної комісії Державну податкову інспекцію у м. Вінниці з огляду на наступне.

Відповідно до статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.

Згідно пункту 5 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" суд призначає в рішенні про припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи.

Ці норми кореспондуються зі статтею 105 Цивільного кодексу України, в якій зазначено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу. Таким чином, до ліквідаційної комісії переходять права виконавчого органу, щодо ведення справ. Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ч. 2 ст. 1119 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ч. 9 ст. 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» покладання на службових осіб державної податкової служби обовязків, не передбачених цим Законом та іншими актами законодавства, забороняється.

Виходячи з системного аналізу вищеописаних норм законодавства колегія суддів приходить до висновку, що призначаючи головою ліквідаційної комісії Державну податкову інспекцію у м. Вінниці, до якої у звязку з цим перейшли функції щодо управління справами юридичної особи, суд першої інстанції не врахував правила чинного законодавства України щодо заборони втручання органів державної влади у здійснення господарської діяльності субєктами господарювання та зобовязав орган державної влади до вчинення дій, які не належать до сфери його компетенції та повноважень.

Таким чином судом першої інстанції при ухваленні постанови в цій частині було порушено норми матеріального права, у звязку з чим постанова у цій частині підлягає скасуванню, а апеляційна скарга задоволенню.

Крім цього, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта щодо неправомірності рішення суду першої інстанції в частині призначення ліквідаційної комісії з підстави відмови позивача від цих позовних вимог, оскільки призначаючи ліквідатора підприємства та зобовязуючи його вчинити дії по припиненню останнього суд першої інстанції виконував вимоги норм ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та ст. 105 Цивільного кодексу України, а не вийшов за межі позовних вимог, як стверджує апелянт.

У звязку з викладеним колегія суддів вважає, що оскаржуване судове рішення постановлено з порушенням норм матеріального права, що призвело неправильного вирішення справи в зазначеній вище частині, а тому вважає необхідним скасувати оскаржувану постанову в цій частині та на підставі ст. 201 КАС України змінити абзаци четвертий, пятий та шостий її резолютивної частини, замінивши словосполучення «ліквідаційна комісія» словом «ліквідатор» у відповідних відмінках.

Зі змісту ст. 159 КАСУ України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції невірно надана правова оцінка обставинам справи, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду частковому скасуванню та частковій зміні.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 159, 160, 167, 195, 196, 198, 201, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Вінниці задовольнити.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 03 червня 2009 року в частині створення ліквідаційної комісію в складі: голови комісії ДПІ у м. Вінниці, члена комісії Голубович Валентини Володимирівни керівника Приватного виробничо-комерційного малого підприємства «Час Пік» скасувати та постановити нову, якою призначити ліквідатором Приватного виробничо-комерційного малого підприємства «Час Пік» керівника даного підприємства Голубович Валентину Володимирівну.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 03 червня 2009 року змінити, замінивши в четвертому, пятому та шостому абзацах її резолютивної частини словосполучення «ліквідаційна комісія» словом «ліквідатор» у відповідних відмінках.

В іншій частині постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 03 червня 2009 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя: В.П. Мельничук

Судді: Е.Ю. Швед

О.В. Попович