ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 203
РІШЕННЯ
Іменем України
12.07.2010Справа №2-29/3227-2010 За позовом – ТОВ «Меганомсервіс», м. Судак, вул. Жовтнева, 34.
До відповідача – Відділу Держкомзему у м. Судак, м. Судак, вул. Леніна, 85а.
Про визнання права.
Суддя Башилашвілі О.І.
Представники:
Від позивача – Рузанов Г.І., предст., дов. від 30.06.10р.
Від відповідача – не з’явився.
Суть спору: Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Меганомсервіс» звернувся до господарського суду АР Крим з позовом про визнання права на отримання в оренду земельної ділянки для розміщення туристичної бази, біля Грушевського водного об’єкту (ГТС – пруд русловий в насипі) орієнтованою площею 3,0 га без проведення земельних торгів (аукціону).
Позовні вимоги обґрунтовано посиланням на те, що відповідач безпідставно відмовляє в погодженні відведення позивачу земельної ділянки із посиланням на те, що відповідною радою не приймалось рішення про погодження місця, а як наслідок надання земельної ділянки повинно відбуватись на наслідками земельних торгів, адже правовідносини відносно отримання в оренду спірної земельної ділянки почалися, ще у 2007р., тобто до прийняття відповідних зміни внесених Законом України «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України відносно сприяння будівництву» від 16.09.2008р. №509-VI.
Відповідачем позовні вимоги не визнавались з підстав наведених у відзиві на позов, а саме із посиланням на положення Закону України «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України відносно сприяння будівництву» від 16.09.2008р. №509-VI.
Крім того відповідач просив суд розглянути справу без участі представника.
Розгляд справи відкладався.
У судовому засідання яке відбулося 12.07.2010р. представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, а також в судовому засіданні позивач просив суд долучити до матеріалів справи письмовий відзив відповідача з додатками, який був переданий останньому для вручення суду.
Суд, долучив до матеріалів справи письмовий відзив відповідача з додатками.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд –
встановив:
Рішенням 17-ї сесії 5-го скликання Грушевської сільської ради від 13 грудня 2007 року № 240 Товариству з обмеженою відповідальністю «Меганомсервіс» було дозволено підготовку матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки, прилеглої до Грушевського водного об’єкту (ГТС – пруд русловий в насипі), орієнтовною площею 3,0 га з земель Грушевської сільської ради на умовах оренди для розміщення туристичної бази.
12.02.2010р. на 40-й сесії 5-го скликання Грушевської сільської ради прийнято рішення за № 1154 яким продовжено строк дії рішення 17-ї сесії 5-го скликання № 240 від 13.12.2007р. «Про дозвіл ТОВ «Меганомсервіс» підготовки матеріалів узгодження місця розташування земельної ділянки для розміщення туристичної бази».
Комісією створеною на підставі рішення 3-ї сесії 5-о скликання Судацької міської ради за № 52/3 від 25.05.2006р. було складено акт вибору та обстеження земельної ділянки для розміщення туристичної бази в районі пруда с. Грушевка від 30.09.2009р., який був погоджений начальником відділу архітектури і містобудування виконкому Судацької міської ради, Головним лікарем Судацької міської СЕС, начальником управління екологічної інспекції східно-кримського регіону, інспектором по охороні культурної спадщини Судацького регіону тощо.
Також до акту вибору земельної ділянки були надані позитивні висновки щодо відведення земельної ділянки у м. Судак, Судацькою міською СЕС, Завідуючим відділом архітектури і містобудування виконкому Судацької міської ради тощо.
У листі від 12.02.2010р. який отримано відповідачем 15.02.2010р., позивач просив останнього надати висновок по акту вибору земельної ділянки.
Однак листом від 17.02.2010р. за № 199-20/10-20 відповідач відмовив позивачу у видачі висновку із посиланням на те, що якщо станом на 01.01.2008р. не має рішення про узгодження місця розташування об’єкту або про надання дозволу на розробку проекту відводу, передача в оренду земельної ділянки здійснюється за результатами проведених земельних торгів (аукціону).
Дослідивши у сукупності надані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у зв’язку з наступним.
Указом Президента України від 25.04.2008р. № 406/2008 “Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2008р. № 394”, зупинено дію вказаної постанови якою затверджено Порядок проведення у 2008 році земельних аукціонів та надано доручення окремим центральним органам виконавчої влади вчинити відповідні дії для забезпечення таких аукціонів.
03.06.2008р. був прийнятий Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким були внесені зміни до Земельного кодексу України (в т.ч. ст. 124 Земельного кодексу України), а саме: передбачено придбання права на оренду земельних ділянок виключно на аукціонах.
Але, суд вважає, що не можливо застосовувати положень статті 124 Земельного кодексу України щодо даних правовідносин, які виникли між відповідачем та позивачем, як особою, яка виявила бажання орендувати земельну ділянку, до набуття чинності Закону України від 27.12.2007р. та Закону України від 03.06.2008р., оскільки це суперечить положенням статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті правовідносини, які виникли після набуття чинності законів або інших нормативно-правових актів. Закріплення даного принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, зокрема відносин між державою і громадянами.
Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що придбання права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, окрім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які знаходяться у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частини, паї), що належать державі.
Як зазначалося вище, правовідносини між сторонами щодо підготовки матеріалів погодження місцерозташування земельної ділянки орієнтованою площею 3,0 га для розміщення туристичної бази виникли ще у 2007 році та тривали до набуття чинності Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та Закону України від 03.06.2008р. “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Крім того, відповідно до абз. 3 п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
У зв’язку з викладеним, на правовідносини, що виникли між сторонами розповсюджується дія абзацу 3 п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України, тобто, передбачене отримання позивачем земельної ділянки в оренду без проведення торгів (аукціонів).
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з статті 20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання. Кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав. Отже право позивача повинне бути захищено шляхом визнання його права на отримання в оренду земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону).
На підставі викладеного, керуючись ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за ТОВ «Меганомсервіс» (м. Судак, вул. Жовтнева, 34; ідент. код 34732677) право на отримання в оренду земельної ділянки для розміщення туристичної бази, біля Грушевського водного об’єкту (ГТС – пруд русловий в насипі), орієнтованою площею 3,0 га без проведення земельних торгів (аукціону).
3. Повернути ТОВ «Меганомсервіс» (м. Судак, вул. Жовтнева, 34; ідент. код 34732677) з державного бюджету (р/р 31115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200, в банку одержувачу: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь) зайве сплачене державне мито у сумі 17,00 грн.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.