ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-2710/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю.,
при секретарі Кусайло Я.Г.,
за участю:
представника позивача - Дмитрук Т.Г.
представника відповідача - Іванової Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекціїдо Кредитної спілки "Надія"про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
10 червня 2010 року позивач Гадяцька міжрайонна державна податкова інспекціязвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кредитної спілки "Надія"про стягнення коштів.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що Гадяцькою МДПІ було проведено перевірку КС «Надія»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2005 року по 30.09.2009 року, за наслідками якої було встановлено порушення відповідачем вимог пункту 1.8 Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 02.12.2003 року №146 «Про затвердження ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг», статті 34 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», пункту 4 статті 8 Закону України «Про кредитні спілки», частини 3 статті 5, статті 7, частини 2 статті 12, частини 1-3 статті 14 Господарського кодексу України. Зокрема перевіркою встановлено, що в період призупинення дії ліцензії №391808 на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, КС «Надія»здійснювала залучення внесків (вкладів) членів спілки на депозитні рахунки протягом червень липень 2009 року на суму 54868,00 грн., з яких 42688,00 грн. по договорах укладених саме в період зупинення дії ліцензії та 12180,00 грн. по договорах по яких відбувалося до вкладення за раніше укладеними договорами, що відображено в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 686 «Розрахунки з членами кредитної спілки за внесками на депозитні рахунки». Залучення здійснювалося через касу підприємства, що відображено за дебетом рахунку 301 «Каса в національній валюті». Отримані кошти відповідачем використано на видачу кредитів фізичним особам, по яких отримано відсотків за користування кредитами у сумі 4878,83 грн. за новоукладеними договорами та 2134,21 грн. за договорами, по яких здійснювалися до вкладення по діючих договорах. Таким чино, кредитною спілкою отримано дохід у сумі 3612,74 грн., в томі числі 1068,94 грн. за договорами, за якими здійснювалися до вкладення та 2543,80 грн. за новоукладеними договорами. Зазначив, що вказаний дохід отриманий відповідачем в період, коли він не мав права здійснювати певний вид діяльності, є таким, що одержаний без установлених законом підстав та підлягає стягненню до бюджету.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні. У наданих письмових запереченнях відповідач зазначив, що за період тимчасового призупинення дії ліцензії, кредитною спілкою було укладено 6 депозитних договорів на суму 42688,00 грн. Вказав, що дії щодо залучення коштів на депозитні рахунки були продиктовані лише сподіваннями на позитивне вирішення питання стосовно відновлення дії ліцензії.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши інші докази у їх сукупності, суд встановив такі обставини.
Кредитна спілка «Надія»зареєстрована Гадяцькою районною державною адміністрацією Полтавської області 18.05.1998 року та з 20.08.1998 року перебуває на обліку у Гадяцькій МДПІ. Кредитна спілка також зареєстрована як фінансова установа Державною комісією з регулювання фінансових послуг України, про що видано свідоцтво від 02.07.2004 року КС №347.
Відповідно до пункту 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
На підставі направлень від 15.02.2010 року №69, від 01.03.2010 року №89, згідно плану-графіка проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання та відповідно до затвердженого плану перевірки, у період з 15.02.2010 року по 05.03.2010 року Гадяцькою МДПІ проведено планову виїзну перевірку КС «Надія»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2005 року по 30.09.2009 року.
За результатами перевірки складено акт від 10.03.2010 року №311/23-25170007. Відповідно до пункту 3.5 акту, на підставі наданих кредитною спілкою до перевірки документів: головні книги за 2005-2009 роки, ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, оборотно-сальдові відомості по рахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті», по рахунку 301 «Каса в національній валюті», по рахунку 686 «Депозитні рахунки», перевіркою встановлено, що фактично у період з 01.10.2005 року по 30.09.2009 року кредитна спілка здійснювала діяльність «надання фінансових послуг», яка підлягає ліцензуванню.
Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України КС «Надія»01.03.2004 року було видано ліцензію №773626 серії АА, однак 01.03.2005 року її було анульовано. Протягом періоду з 01.10.2005 року по 27.12.2997 року КС «Надія»працювала на вступних, пайових та додаткових пайових внесках і не залучала внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки на договірних умовах.
08.01.2008 року Держфінпослуг рішенням від 25.12.2007 року №1814-Л було видано відповідачу ліцензію №391808 на здійснення діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної пілки на депозитні рахунки, строком дії з 27.12.2007 року по 27.12.2010 року. Однак, на підставі акту про порушення від 29.04.2009 року №316/10 членом Державної Комісії з регулювання ринків фінансових послуг України директором департаменту нагляду за кредитними установами прийнято рішення від 22.05.2009 року №346-Л про тимчасове зупинення дії ліцензії, яке було схвалене розпорядженням Держфінпослуг від 28.05.2009 року №393.
Перевіркою встановлено та підтверджується матеріалами справи, що протягом червня липня 2009 року, КС «Надія»здійснювалося залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки у загальній сумі 54868,00 грн., з яких 42688,00 грн. за договорами, укладеними у період призупинення дії ліцензії, та 12180,00 грн. за договорами, по яких відбувалося до вкладення за раніше укладеними договорами, що також було відображено в обороно-сальдовій відомості по рахунку 686 «Розрахунки з членами кредитної спілки за внесками на депозитні рахунки». Залучення коштів здійснювалося через касу підприємства, що також відображено за дебетом рахунку 301 «Каса в національній валюті».
Відповідно до пункту 1.8 Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 02.12.2003 року №146 «Про затвердження ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг»не допускається здійснення кредитними спілками діяльності, що потребує ліцензування згідно із законом, без ліцензії, після закінчення строку дії ліцензії, визнання ліцензії недійсною, у разі її тимчасового зупинення або анулювання.
Згідно статті 34 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" уповноважений орган у межах своєї компетенції видає ліцензії для здійснення фінансовими установами: страхової діяльності; діяльності з надання послуг накопичувального пенсійного забезпечення; надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів; діяльності з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачають пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб. Здійснення діяльності, зазначеної у частині першій цієї статті, дозволяється тільки після отримання відповідної ліцензії. Особи, винні у здійсненні діяльності без ліцензії, несуть відповідальність згідно із законами України.
Пункт 4 статті 8 Закону України «Про кредитні спілки»передбачає, що ліцензуванню в кредитній спілці підлягає діяльність по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також інші види діяльності відповідно до закону.
Статтею 2 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" встановлено, що ліцензування банківської діяльності, професійної діяльності на ринку цінних паперів, діяльності з надання фінансових послуг, зовнішньоекономічної діяльності, ліцензування діяльності в галузі телебачення і радіомовлення, ліцензування у сфері електроенергетики та використання ядерної енергії, ліцензування у сфері освіти, ліцензування у сфері інтелектуальної власності, виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, у сфері телекомунікацій, будівництві здійснюється згідно з законами, що регулюють відносини у цих сферах.
Відповідно до пункту 2.5 Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Українивід 13.11.2003 року №125 "Про затвердження Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу" зупинення (обмеження) дії ліцензії - це рішення уповноваженої особи Держфінпослуг про заборону укладати нові договори щодо зазначеного в рішенні виду (видів) фінансових послуг із можливістю подальшого зняття такої заборони.
Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 11.02.2010 року №122 Кредитній спілці «Надія»було поновлено дію ліцензії №391808 від 08.01.2008 року у звязку з усуненням порушень, що були підставою для тимчасового зупинення дії ліцензії.
Як вбачається з матеріалів справи, Гадяцькою МДПІ до КС «Надія» направлявся лист від 01.04.2010 року вих.. № 936/10/23-047 щодо надання інформації про використання залучених коштів на депозит в період призупинення дії ліцензії, а саме нарахування відсотків на залучені кошти та напрямок використання вказаних коштів з метою отримання доходу.
Листом №19 від 12.04.2010 року КС «Надія»надіслала на адресу Гадяцької МДПІ письмові пояснення та копії документів що підтверджують отримання кредитною спілкою у зазначений період доходу в сумі 3612,74 грн.
Матеріали справи свідчать про те, що 21.05.2010 року Гадяцькою МДПІ було проведено позапланову перевірку КС «Надія»щодо дотримання вимог законодавства з питань ліцензування за період призупинення дії ліцензії, за результатами якої складено акт від 21.05.2010 року №518/22-25170007. Вказаною перевіркою підтверджено висновки попередньої перевірки, викладені в акті від 10.03.2010 року №311/23-25170007, а також встановлено, що за період призупинення дії ліцензії кредитною спілкою використано коштів у сумі 54969,00 грн., з яких нараховано відсотків по депозиту за новоукладеними договорами в сумі 2435,03 грн. та 1065,27 грн. за договорами, по яких здійснювалися до вкладення по діючих договорах після призупинення дії ліцензії. Отримані кошти кредитною спілкою використано на видачу кредитів фізичним особам, по яких отримано відсотків за користування кредитами в сумі 4978,83 грн. за новоукладеними договорами та 2134,21 грн. за договорами, по яких здійснювалися до вкладення по діючим договорам.
Таким чином, судом встановлено, та підтверджено матеріалами справи, що КС «Надія»у період призупинення дії ліцензії було отримано дохід у розмірі 3612,74 грн. в тому числі 1068,94 грн. (2134,21 1065,27) за договорами, якими здійснювалися до вкладення, та 2543,80 грн. (4978,83 2435,03) за новоукладеними договорами.
Суд також зазначає, що 20.05.2010 року працівниками Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, відповідно до рішення Голови Держфінпослуг від 30.03.2010 року, проведена безвиїзна позапланова перевірка КС «Надія»щодо дотримання вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг. За результатами вивчення документів, отриманих для проведення зазначеної перевірки було встановлено порушення відповідачем пункту 1.8 Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг в частині здійснення діяльності, що потребує ліцензування згідно із законом, у разі тимчасового зупинення або анулювання.
На підставі вказаного акту, 28.05.2010 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було винесено постанову №КС-433/10-160 про застосування до КС «Надія»штрафу за невиконання (неналежне виконання) вимог законодавства про фінансові послуги у розмірі 1200,00 грн. Штраф сплачено відповідачем у повному обсязі, що, в свою чергу, підтверджує згоду КС «Надія»із допущеним порушенням закону.
Відповідно до частини 1 статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Статтями 238, 239 Кодексу передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, в тому числі вилучення прибутку (доходу).
Згідно частини 1 статті 240 Господарського кодексу України прибуток (доход), одержаний суб'єктом господарювання внаслідок порушення встановлених законодавством правил здійснення господарської діяльності, а також суми прихованого (заниженого) прибутку (доходу) чи суми податку, несплаченого за прихований об'єкт оподаткування, підлягають вилученню в доход відповідного бюджету в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, зокрема, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач належних доказів у спростування вищевикладеного суду не надав.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції до Кредитної спілки "Надія" про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з Кредитної спілки "Надія" (код ЄДРПОУ 25170007, р/р 265072 в ФАБ "Полтава-банк", МФО 331360) до державного бюджету (р/р 31118106700032, банк УДК в Полтавській області, код 34698, МФО 831019) кошти в розмірі 3612,74 грн.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 12 липня 2010 року.
СуддяН.Ю. Алєксєєва