Рішення № 103559332, 14.02.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
640/12290/20
Номер документу
103559332
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2022 року м. Київ № 640/12290/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу

за позовомНаціонального банку УкраїнидоТовариства з обмеженою відповідальністю РІО ФІНпростягнення штрафних санкцій в розмірі 17 000,00 грн.,В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - позивач) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю РІО ФІН (далі -відповідач) про стягнення штрафних санкцій в розмірі 17 000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем у добровільному порядку не сплачено штрафні санкції, застосовані до нього постановою про накладення штрафу за правопорушення, вчинені за порушення законодавства про фінансові послуги.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.06.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Вказаною ухвалою запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву у разі невизнання позову.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, до матеріалів справи надано відзив, у якому зазначено, що Нацкомфінпослуг було порушено порядок надіслання постанови від 09.09.2019 року № 793/1441/16-2/13-П, що виключає застосування до нього штрафу.

Ухвалою суду від 02.09.2020 замінено позивача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на правонаступника - Національний банк України.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

20 серпня 2019 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю РІО ФІН, за результатами якої складено акт № 1441/16-2/13 про правопорушення законодавства про фінансові послуги.

В акті перевірки зроблено висновок, що відповідачем:

не надано до Нацкомфiнпослуг аудиторський звiт щодо рiчної фiнансової звiтностi та консолiдованої фiнансової звiтностi (у разi якщо вiдповiдно до законодавства необхiдно складати консолiдовану фiнансову звiтнiсть) та звiт про надання впевненостi щодо звiтних даних за 2018 рiк фiнансової компанiї, що свiдчить про порушення Товариством вимог чинного законодавства у сферi надання фiнансових послуг, а саме: пункту 13 роздiлу 3 Порядку надання звiтностi фiнансовими компанiями, фiнансовими установами - юридичними особами публiчного права, довiрчими товариствами, а також юридичними особами - суб`єктами господарювання, якi за своїм правовим статусом не е фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфiнпослуг або Нацкомфiнпослуг можливість надавати послуги з фiнансового лiзингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфiнпослуг вiд 26.09.2017 № 3840, зареєстрованим в Мiнiстерствi юстицiї України 24.102017 за № 1294/31162 (далi - Порядок ), в частинi неподання Товариством аудиторського звiту щодо рiчної фiнансової звiтностi та консолiдованої фiнансової звiтностi (у разi якщо вiдповiдно до законодавства необхiдно складати консолiдовану фiнансову звiтнiсть) та звiту про надання впевненостi щодо звiтних даних за 2018 рiк;

не надано звiтнi данi за II квартал 2019 року, що свiдчить про порушення Товариством вимог чинного законодавства у сферi надання фiнансових послуг, а саме: пiдпункту 1 пункту 2, пiдпункту 2 пункту 4 роздiлу II Порядку, в частинi неподання звiтних даних за II квартал 2019 року до Нацкомфiнпослуг.

Копію акта направлено ТОВ РІО ФІН листом від 20.08.2019 року №6670/16-8, яким також повідомлено останнього про розгляд справи про правопорушення на ринку фінансових послуг.

Втім, поштова кореспонденція повернулася на адресу суду з відміткою «адресат не розшуканий».

На підставі зазначеного вище акту Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову від 09 вересня 2019 року №793/1441/16-2/13-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, відповідно до якої до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 17 000, 00 грн.

Дана Постанова направлена відповідачу листом від 10.09.2019 року № 7369/16-8.

Втім, поштова кореспонденція повернулася на адресу суду з відміткою «адресат не розшуканий».

Як вбачається зі змісту постанови, відповідачу встановлений термін до 30.09.2019 року для надання документів, які підтверджують сплату штрафу чи повідомлення про відмову від добровільного виконання постанови.

Оскільки відповідач у добровільному порядку вимоги зазначеної вище постанови не виконав та не сплатив суму штрафу, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до суду з позовом про стягнення штрафу у судовому порядку.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг від 12.07.2001 №2664-ІІІ.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 12-1 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг фінансові установи повинні розкривати звітні дані (інші, ніж фінансова та консолідована фінансова звітність), що складаються та подаються відповідно до вимог законів з питань регулювання ринків фінансових послуг та прийнятих згідно з такими законами нормативно-правових актів органів, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг.

Згідно з абзацом 2 пункту 2 розділу ІІ Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 03.02.2004 №39, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 23.04.2004 за №517/9116, проміжна та річна звітність страховика подаються до Нацкомфінпослуг у терміни, визначені пунктами 5, 11 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419.

Пунктом 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419 передбачено, що проміжна фінансова звітність (I квартал, перше півріччя, дев`ять місяців), крім консолідованої, подається підприємствами органам, зазначеним у пункті 2 (крім органів Казначейства), не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна - не пізніше 28 лютого наступного за звітним року.

Згідно підпункту 1 пункту 6 розділу ІІ Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 03.02.2004 №39, разом із річною звітністю до Нацкомфінпослуг страховики подають інформацію щодо ключових ризиків та результатів проведеного стрес-тестування за формою, встановленою Вимогами щодо регулярного проведення стрес-тестування страховиками та розкриття інформації щодо ключових ризиків та результатів проведених стрес-тестів, затвердженими розпорядженням Нацкомфінпослуг від 13.02.2014 №484, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 12.03.2014 за №352/25129, у паперовій або електронній формі.

Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, статтею 217 Господарського кодексу України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Стаття 218 Господарського кодексу України встановлює підстави господарсько-правової відповідальності. Так, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (стаття 238 Господарського кодексу України).

Згідно з пунктом 10 частини першої статті 28 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції, у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Відповідно до частин першої, другої статті 39 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 40 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статями 41 і 43 цього Закону.

Пунктом 2 частини першої статті 41 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з частиною першою статті 42 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг штрафи, передбачені статті 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи - підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Посадові особи Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 30 днів після надходження документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається учаснику ринків фінансових послуг.

Відповідно до статті 14 цього Закону передбачено, що фінансова установа зобов`язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Як підтверджується матеріалами справи, станом на час складання акту від 20.08.2019 № 1441/16-2/13 відповідачем не подано до Нацкомфінпослуг звiту щодо рiчної фiнансової звiтностi та консолiдованої фiнансової звiтностi (у разi якщо вiдповiдно до законодавства необхiдно складати консолiдовану фiнансову звiтнiсть) та звiт про надання впевненостi щодо звiтних даних за 2018 рiк фiнансової компанiї та звітних даних за II квартал 2019 року.

Таким чином, Нацкомфінпослуг дотримано передбачених законодавством вимог при накладенні на відповідача штрафу за порушення правил діяльності на ринку фінансових послуг та в межах своїх повноважень винесено постанову ід 09 вересня 2019 року №793/1441/16-2/13-П про застосування штрафу за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

Відповідно до частини третьої статті 41 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг штрафи, накладені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Постанова від 09 вересня 2019 року №793/1441/16-2/13-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, згідно з якою до відповідача застосована штрафна санкція у розмірі 17 000,00 грн., відповідачем у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась, а отже сума штрафу є узгодженою та у добровільному порядку не сплачена.

Також відповідачем не надано відомостей про сплату штрафу в добровільному порядкую

У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про доведеність позивачем заявлених вимог та необхідності задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертиз.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 263, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Національного банку України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, буд. 9, код ЄДРПОУ 00032106) задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю РІО ФІН (код ЄДРПОУ 42567894, місцезнаходження: 01054, м. Київ, вул. Гончара, 59) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника (код бюджетної класифікації за доходами 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції) штраф у сумі 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч, 00 коп).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя І.М. Погрібніченко