Категорія 6.6.2
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі
"06" липня 2010 р.№ 2а-5308/10/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., перевіривши матеріали позовної заяви Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до СПОРТИВНОГО ГАНДБОЛЬНОГО КЛУБУ «ТЕРМО»-ВНУ про припинення юридичної особи ,-
ВСТАНОВИВ:
05 липня 2010 року Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м.Луганську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про припинення юридичної особи СПОРТИВНОГО ГАНДБОЛЬНОГО КЛУБУ «ТЕРМО»-ВНУ ( код ЄДРПОУ 26411210, м.Луганськ, вул.Словянська,б.2).
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України субєкт владних повноважень орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи із положень статей 1 та 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції належать до системи органів державної податкової служби та є органами державної влади. Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» начальникам державних податкових інспекцій та їх заступникам надано право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.
При цьому з прикінцевих положень розділу VII цього ж Закону випливає, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 липня 2004 року, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, звертаючись до суду з позовом про припинення юридичної особи громадської організації СПОРТИВНОГО ГАНДБОЛЬНОГО КЛУБУ «ТЕРМО»-ВНУ, ДПІ фактичною підставою для звернення з таким позовом зазначила неподання вказаною організацією податкової звітності до органу державної податкової служби та відповідно як на правову підставу своїх вимог послалась на частину 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та на ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», а саме на таку з передбачених цією правовою нормою підставу постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, як неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. Проте ч.2 статті 3 ГК України встановлює, що підприємництво є господарська діяльність, що здійснюється з метою отримання прибутку. Також ч.2 ст. 3 ГК України встановлює, що господарська діяльність може здійснюватися без мети отримання прибутку, та діяльність є некомерційною господарською діяльністю, тобто субєкти, що здійснюють таку діяльність не є субєктами підприємницької діяльності.
Разом з тим, як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки (додатку ) Ленінської МДПІ та листа Головного управління юстиції у Луганській області , організаційно правова форма СПОРТИВНОГО ГАНДБОЛЬНОГО КЛУБУ «ТЕРМО»-ВНУ - громадська організація, згідно зі ст. 3 Закону України «Про обєднання громадян», громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів. Відповідно до ст. 1 цього Закону основною метою громадської організації не повинно бути одержання прибутку.
Згідно зі ст.19 Закону України «Про обєднання громадян», припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно зі ст.32 Закону України «Про обєднання громадян», за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.
Отже, з викладеного вбачається, що припинення діяльності громадських організацій регулюється приписами спеціального законодавства України, яким у даному випадку є Закон України «Про обєднання громадян». Наведене свідчить про відсутність в чинному законодавстві матеріально-правової підстави для звернення податкової інспекції до суду з вимогою про припинення громадської організації, яка не є в установленому законом порядку субєктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи.
Таким чином, з урахуванням наведеного, суд доходить висновку, що чинним законодавством України не передбачено повноваження податкового органу на звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи - Громадської організації на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Згідно з п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного, провадження за позовною заявою Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до СПОРТИВНОГО ГАНДБОЛЬНОГО КЛУБУ «ТЕРМО»-ВНУ про припинення юридичної особи не може бути відкрито.
Керуючись ст. ст.160,165,109 КАС України,-
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до СПОРТИВНОГО ГАНДБОЛЬНОГО КЛУБУ «ТЕРМО»-ВНУ про припинення юридичної особи.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження ухвали суду протягом пяти днів з дня отримання сторонами копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Чиркін С.М.