Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2022 року м. Чернігів Справа № 620/15452/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі ГУНП в Чернігівській області, відповідач), викладені у листі № 30/С-291 від 04.10.2021, які полягають у відмові виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.05.2021 у зв`язку із введенням нової складової грошового забезпечення - надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в квітні 2021 року по прирівняній посаді старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення Чернігів ГУ НП в Чернігівській області, яку ОСОБА_1 займав до звільнення, для здійснення перерахунку його пенсії;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.05.2021 у зв`язку із введенням нової складової грошового забезпечення - надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в квітні 2021 по прирівняній посаді старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення Чернігів ГУ НП в Чернігівській області, яку ОСОБА_1 займав до звільнення, для здійснення перерахунку його пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а також постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у квітні 2021 року по посаді старшого інспектора, яку останній займав до звільнення (звільнився 08.02.2016) була введена нова складова грошового забезпечення надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а тому вважає, що має право на врахування вищевказаної нової складової до його грошового забезпечення, як наслідок відповідач зобов`язаний виготовити та направити до пенсійного органу оновлену (нову) довідку про розмір грошового забезпечення.
Ухвалою судді ОСОБА_2 від 05.11.2021 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
02.12.2021 на підставі розпорядження в.о. керівника апарату суду №386, відповідно до пункту 1 рішення зборів суддів Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.11.2021 №2, призначено повторний автоматизований розподіл даної справи у зв`язку з неможливістю участі судді ОСОБА_2 у розгляді судової справи, що матиме наслідком порушення строку її розгляду.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана для розгляду судді Тихоненко О.М.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Тихоненко О.М. від 24.12.2021 справу прийняти до провадження та призначено до судового розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі та зазначає, що наказом ГУНП в Чернігівській області від 29.01.2016 № 17 о/с старшого інспектора батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Чернігів» ГУНП в Чернігівській області підполковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 (через хворобу) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію». 21.09.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУНП в Чернігівській області із заявою у якій просив виготовити та направити до ГУ пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку (грошовий атестат) станом на 01.07.2017 із зазначенням в ньому надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% (2643, 75 грн.). ГУНП в Чернігівській області листом від 04.10.2021 № 30/С-291 повідомило ОСОБА_1 про неможливість виготовлення та направлення довідки до пенсійного фонду у зв`язку з відсутністю законних підстав. Відповідач зазначає, що станом на жовтень 2021 року до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області списки осіб, з числа поліцейських, які отримали право на перерахунок пенсії, від Головного управління ПФУ в Чернігівській області не надходили, а тому для виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії та направлення її до ГУ ПФУ в Чернігівській області немає правових підстав.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначені аналогічні обставини, викладені в позові.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 відмовлено в задоволенні заяви Головного Управління Національної поліції в Чернігівській області про зупинення провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Наказом ГУНП в Чернігівській області від 29.01.2016 №17 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п.2 (через хворобу) статті 77 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про національну поліцію» з 08.02.2016 (а.с.9).
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі ГУ ПФУ в Чернігівській області) та з 21.03.2016 отримує пенсію по 3 групі інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків відповідно до ст. 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ) (а.с.10).
На момент звільнення зі служби розмір грошового забезпечення позивача складав: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням «підполковник поліції»; надбавка за стаж служби (25%) та премія щомісячна (30%) (а.с.11).
Як слідує з матеріалів справи розмір грошового забезпечення за посадою старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення «Чернігів» за період з 01.02.2016 по 31.05.2021 та поліцейського за посадою старшого інспектора РПСПОП «Чернігів» ГУНП в Чернігівській області за період з червня 2021 року по вересень 2021 року, яку позивач займав до звільнення (08.02.2016), складає: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням «підполковник поліції»; надбавка за стаж служби; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45%); премія щомісячна та індексація (а.с.12-15).
На звернення позивача до відповідача з проханням виготовити та направити до пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.05.2021 у зв`язку з введенням нової складової грошового забезпечення по посаді старшого інспектора, а саме надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби (а.с.16), отримав лист від 04.10.2021, яким відмовлено у виготовленні спірної довідки за безпідставністю, оскільки списки осіб, з числа поліцейських, які отримали право на перерахунок пенсії, від ГУ ПФУ в Чернігівській області не надходили (а.с.17-18).
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
В силу прямої дії ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ).
В свою чергу частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі постанова № 988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.4-5 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу, здійснювати преміювання поліцейських, виплачувати надбавку за стаж служби в поліції.
Тобто, як встановлено судом, відповідач, використовуючи делеговане (надане йому) право Кабінетом Міністрів України, визначене в постанові №988 ввів нову складову до грошового забезпечення поліцейського по прирівняній посаді старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення «Чернігів» ГУНП в Чернігівській області, яку займав позивач до звільнення зі служби, а саме надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням на надбавки за стаж служби.
Аналізуючи вищезазначені норми законодавства суд дійшов висновку, що порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.
Таким чином, оскільки відповідачем введено нову складову грошового забезпечення (надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45%), позивач у відповідності до вимог Закону № 2262-ХІІ має право на відповідну надбавку, оскільки усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, відповідач відмовляючи позивачу у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ в Чернігівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.05.2021 у зв`язку з введенням нової складової грошового забезпечення діяв протиправно, як наслідок позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.05.2021 у зв`язку із введенням нової складової грошового забезпечення - надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в квітні 2021 року по прирівняній посаді старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення Чернігів ГУ НП в Чернігівській області, яку ОСОБА_1 займав до звільнення, для здійснення перерахунку його пенсії.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.05.2021 у зв`язку із введенням нової складової грошового забезпечення - надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в квітні 2021 по прирівняній посаді старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення Чернігів ГУ НП в Чернігівській області, яку ОСОБА_1 займав до звільнення, для здійснення перерахунку його пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а також постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (прос. Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40108651).
Повний текст рішення суду складено 22.02.2022.
Суддя О.М. Тихоненко