Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 23.02.2022
Справа № 334/9140/21
Провадження № 2/334/1097/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2022 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Козлової Н.Ю.,
при секретарі Зоріній С.П.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні у м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення суми надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім`ям. Свої позовні вимоги мотивує тим, що на обліку в управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району знаходиться справа по призначенню державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , але фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
З 30.01.2018 року відповідач з малолітньою дитиною знаходиться на обліку в Управлінні, як внутрішньо переміщена особа та отримувала допомогу при народженні дитини ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), допомогу на дітей одиноким матерям та Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям відповідно з доданих до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги документів.
27.01.2020 року відповідач звернулась до Управління з пакетом документів для призначення допомоги на дітей одиноким матерям.
ОСОБА_1 не виконала взяті на себе зобов`язання щодо повідомлення про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги. Рішенням Управління від 13.02.2020 було припинено призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 01.10.2019 відповідно до довідки Запорізького центру зайнятості.
Відповідачка за період з 01.10.2019 року по 29.02.2020 року незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 5866,91 грн. Тому, позивач просить суд стягнути з відповідача надміру виплачену державну соціальну допомогу у розмірі 5866,91 грн., а також судові витрати, які були ними понесені у зв`язку зі зверненням із позовом до суду у вигляді судового збору.
В судове засідання представник позивача не з`явився, надав суду клопотання про слухання справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечував.
Відповідач повідомлена про розгляд справи, шляхом надіслання ухвали про відкриття провадження разом з матеріалами позовної заяви на адресу її реєстрації. Відповідач відзиву на позов у встановлені судом строки не подала, причини неявки суду не повідомила, з заявою про розгляд справи у її відсутність до суду не зверталась, про час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Сторони не звертались до суду з клопотання про розгляд справи в загальному позовному провадженні.
Суд, за згодою представника позивача, ухвалив провести заочний розгляд справи на підставі матеріалів справи у відповідності зі ст.ст. 223 ч. 4, 279, 280 ЦПК України.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що на обліку в управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - Управління) знаходиться справа по призначенню державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , але фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
З 30.01.2018 року відповідач з малолітньою дитиною знаходиться на обліку в Управління, як внутрішньо переміщена особа та отримувала допомогу при народженні дитини ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), допомогу на дітей одиноким матерям та Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям відповідно з доданих до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги документів.
На підставі заяви відповідача про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 20.09.2019р. та наданого необхідного пакету документів відповідачу вкотре була призначена і виплачувалася державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на шість місяців, з подальшим призначенням допомоги на ній наступний строк за умови подання заяви і декларацію про доходи та майно.
Відповідно до ст.3 Закону №1768-111 та п.2 Пороку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затверджений Поставою КМУ від 24.02.2003 № 250 (далі - Постанова № 250), Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно Порядку №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає до Управління: заяву, документ що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно, довідку про наявність та розмір земельної частки (паю), довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсіч і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях. Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися з призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім`ї, які документи повинні бути подані додатково.
В поданій відповідачем заяві зазначено, що вона не працює, приватним підприємцем не являється. Про всі зміни зобов`язується повідомити Управління в трьох денний строк.
В доданій до Заяви Декларації про дохід та майновий стан осіб, які звернулись з призначенням усіх видів допомоги від 20.09.2019 за період з 01.03.19 по 31.08.2019 зазначено, що отримує допомогу тільки від Управління, а саме допомогу як внутрішньо переміщена особа та допомогу одинокої матері. Інших доходів відповідачка не має. До Декларації ОСОБА_1 додала довідку з Запорізького міського центру зайнятості про те, ще вона перебуває на обліку як безробітна особа з 13.09.2019 року.
Згідно рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 25.09.2019 відповідачу була призначена та виплачувалася державна соціальна щомісячна допомога з 01.09.2019р. по 29.02.2020р. в розмірі 1078,82 грн.
У заяві на призначення тимчасової допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням державної допомоги, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державних допомог, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
При обстеженні матеріально-побутових умов сім`ї, згідно акту № 1109 ОСОБА_1 разом з малолітнім сином ОСОБА_2 2015 р.н., мешкає в двокімнатній квартирі за зазначеною в заяві адресою. А саме: АДРЕСА_2 .
27.01.2020 року відповідач звернулась до Управління з пакетом документів для призначення допомоги на дітей одиноким матерям. ОСОБА_1 були подані: заяво про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг. В якій зазначено, що відповідач звільнилась за власним бажанням 06.07.2014 року з ООО «Сладкая жизнь». На теперішній час не працює, не навчається, ФОП не є. Попередження про те, що допомога призначається терміном на шість місяців та зобов`язується повідомляти Управління про будь-які зміни.
В заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги працівником Управління зазначено, що в доданих документах не вистачає довідки з центру зайнятості про доходи. 31.01.2020 року відповідачем було надана довідка з центру зайнятості від 28.01.2020 № 9049. В якій зазначено, що ОСОБА_1 була зареєстрована в центрі зайнятості з 13 вересня 2019 року. Але відповідно до абзацу 2 пп. 2 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затверджений постановою КМУ від 19.09.2018 № 792 (далі - Порядок № 792) була знята з реєстрації 21.09.2019 року за невідвідування протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування, а у період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, - з дати останнього фактичного підтвердження безробітним наміру перебувати у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації (крім тих, що беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, проходять професійне навчання за направленням центру зайнятості, зайняті працею, пов`язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів) (реєстрація припиняється з наступного дня після останнього фактичного відвідування центру зайнятості або останнього фактичного підтвердження безробітним наміру перебувати у статусі безробітного в центрі зайнятості будь-якими засобами комунікації. Рішення про припинення реєстрації безробітного у такому випадку приймається на 31 робочий день).
Відповідно до п.10 Порядку №250, згідно якого соціальна допомога не призначається у разі, коли: - працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню: осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю І групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Рішенням Управління від 13.02.2020 було припинено призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 01.10.2019 відповідно до довідки Запорізького центру зайнятості.
Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону № 1768-ІІІ передбачено, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 25 Порядку № 250 виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Пунктом 28 Порядку № 250 встановлено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Тобто, відповідач повинна була звернутись до Управління з заявою про зняття її з реєстрації в центрі зайнятості. Так як вона була попереджена, що в разі невідвідування без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів відповідно до п.30 Порядку №792 буде припинено реєстрацію безробітного. Тому відповідач знала що відповідно неї припинено реєстрацію безробітного.
На підставі виявленого порушення позивачем визначено обсяг надміру виплачених коштів та встановлено строк для їх добровільного повернення, про що повідомлено відповідача листом від 21 лютого 2020 року № 03-07/1212.
Таким чином відповідач за період з 01.10.2019 по 29.02.2020 незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 5866,91 грн.
Частиною 1 ст. 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Оскільки відповідач не сплатила у добровільному порядку надміру виплачену допомогу, стягнення повинно бути здійснено у примусовому порядку, а тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню кошти надміру виплаченої грошової допомоги у розмірі 5866,91 грн.
Також, відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір.
На підставівищевикладеного,керуючись ст.ст. 12,81,141,223,259,263,264,265,268,280-284,289 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 на користь управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (код ЄДРПОУ 37573796) надміру виплачену державну соціальну допомогу в сумі 5866 (П`ять тисяч вісімсот шістдесят шість) гривень 91 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 на користь управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (код ЄДРПОУ 37573796) суму судового збору в розмірі 2270 (Дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 23 лютого 2022 року.
Суддя: Козлова Н. Ю.