
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 січня 2022 р. Справа№200/10921/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку загального позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
26 серпня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (далі – відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий на адресу суду 23 серпня 2021 року, в якому позивач просив:
1. визнати протиправним та скасувати рішення від 03 серпня 2021 року № 053130007347 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1;
2. зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи відповідно до трудової книжки:
- з 23 травня 1988 року по 05 липня 1988 року підземним учнем гірника з повним робочим днем у шахті;
- з 26 грудня 1988 року по 19 квітня 1989 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті;
- з 11 серпня 1989 року по 18 листопада 1989 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті;
- з 24 листопада 1989 року по 01 грудня 1991 року службу в Радянській армії;
- з 14 лютого 1992 року по 14 березня 1996 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті;
- з 09 березня 2010 року по 15 березня 2011 року підземним гірником 3 та 4 розряду з повним робочим днем в шахті;
- з 12 грудня 2011 року по 19 жовтня 2014 року підземним гірником 2 розряду та гірничим майстром з повним робочим днем в шахті;
3. зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 вищезазначених періодів роботи.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
30 серпня 2021 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача 1 докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені належним чином в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС).
29 вересня 2021 року суд постановив ухвалу, якою залучив до участі у справі другого відповідача – Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі – відповідач 2, ГУ ПФУ в Сумській області), встановив другому відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Після залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи розпочато спочатку.
29 вересня 2021 року суд постановив ухвалу, якою відмовив у задоволенні заяви відповідача 1 – ГУ ПФУ в Донецькій області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
09 листопада 2021 року суд постановив ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів з дня закінчення шістдесятиденного строку, визначеного ч. 4 ст. 173 КАС; призначив підготовче засідання на 30 листопада 2021 року.
01 грудня 2021 року за наслідками підготовчого засідання суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 28 грудня 2021 року.
Про дату, час і місце проведення судового засідання учасники справи повідомлені з дотриманням вимог КАС.
Учасники справи/їх представники у судове засідання не з`явилися.
Враховуючи, що участь у судовому засіданні є правом учасника справи, передбаченим п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС, а також відсутність встановлених ст. ст. 205, 223 КАС підстав для відкладення розгляду справи, справа розглянута за відсутності учасників справи в письмовому провадженні.
У зв`язку з неявкою всіх учасників справи на підставі ч. 4 ст. 229 КАС повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 03 серпня 2021 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 053130007347, яким відмовило йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Позивач доводить, що має необхідний страховий і пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, що підтверджено наданими пенсійному органу документами, в тому числі трудовою книжкою, яка є основним документом про стаж.
Вважаючи рішення про відмову в призначенні пенсії протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач 1 – ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Вказував на те, що 27 липня 2021 року через ВЕБ-портал ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058. Разом з заявою він надав копії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, диплому, військового квитка, трудової книжки, довідки про зміну назви підприємства від 23 липня 2021 року № 10/16, наказу про підсумки атестації робочих місць від 10 січня 2011 року № 41, довідок про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20 липня 2021 року № 783 (без підпису і печатки підприємства), від 19 липня 2021 року № 772 (без першого аркуша), від 23 липня 2021 року № 10/160, табелів спусків від 20 липня 2021 року №№ 785, 786, 784, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідач 1 доводив, що періоди роботи позивача у відокремленому підрозділі «Шахта «Ясинівське-Глибоке» державного підприємства «Макіїввугілля» та в публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» не можуть бути зараховані до пільгового стажу за Списком № 1, оскільки уточнюючі довідки видані підприємствами, що знаходяться в м. Макіївка, тобто на тимчасово окупованій території. Крім того, відсутні накази про атестацію робочих місць за умовами праці за період з 21 серпня 1992 року по 14 березня 1996 року.
Відповідач 1 вказував на те, що за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу до пільгового стажу позивача зараховані періоди його роботи з 09 березня 2010 року по 15 березня 2011 року, з 12 грудня 2011 року по 19 жовтня 2014 року.
Відповідно до наданих документів та індивідуальних відомосте про застраховану особу страховий стаж позивача становить 30 років 11 місяців 02 дні, пільговий – 03 роки 10 місяців 16 днів.
За цих обставин прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Відповідач 2 – ГУ ПФУ в Сумській області правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 06 грудня 1991 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено штампом про реєстрацію місця проживання, проставленим в паспорті.
Позивач набув статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджено відповідною довідкою від 29 червня 2021 року № 1426-5000370894.
Фактичне місце проживання/перебування позивача після переміщення: АДРЕСА_2 .
Відповідач 1 – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений відповідний запис.
Відповідач 2 – Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ідентифікаційний код 21108013) зареєстроване як юридична особа, про що до ЄДР внесений відповідний запис.
Матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать, що 27 липня 2021 року позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
На підставі п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2015 року за № 1566/11846, (далі – Порядок № 22-1), відповідно до якого після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу, розгляд заяви позивача здійснювало ГУ ПФУ в Сумській області.
03 серпня 2021 року за наслідками розгляду заяви позивача та поданих ним документів ГУ ПФУ в Сумській області прийняло рішення № 053130007347 «Про відмову у призначенні пенсії».
Цим рішенням ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Відмовляючи в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, ГУ ПФУ в Сумській області виходило з такого:
«Страховий стаж особи – 30 р. 11 м. 02 д., з них робота із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зарахована за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, – 03 р. 10 м. 16 д.
Результат розгляду документів, доданих до заяви:
- за даними документами до страхового стажу враховані всі періоди.
Додатковий коментар: право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 відсутнє. За наданими документами право на призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку матиме після досягнення 57 років – ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
З приводу періодів роботи, на зарахування яких до пільгового стажу претендує позивач, суд встановив такі обставини.
Записи в трудовій книжці серії НОМЕР_3 свідчать про таке:
запис 2 – 23 травня 1988 року на підставі наказу від 23 травня 1988 року № 340к позивач був прийнятий на роботу до Шахтоуправління «Ясинівське» підземним учнем гірничого робочого з повним робочим днем в шахті;
запис 3 – 05 липня 1988 року на підставі наказу від 06 липня 1988 року № 491к звільнений у зв`язку з завершенням виробничої практики;
запис 4 – 26 грудня 1988 року на підставі наказу від 28 грудня 1988 року № 935к позивач був прийнятий на роботу до Шахтоуправління «Ясинівське» підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті;
запис 5 – 19 квітня 1989 року на підставі наказу від 11 травня 1989 року № 307к звільнений у зв`язку з завершенням виробничої практики;
запис 6 – 11 серпня 1989 року на підставі наказу від 07 серпня 1989 року № 583к позивач був прийнятий на роботу до Шахтоуправління «Ясинівське» підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті;
запис 7 – 18 листопада 1989 року на підставі наказу від 28 листопада 1989 року № 818к звільнений за п. 3 ст. 36 Кодексу законів про працю Української РСР у зв`язку з призовом на військову службу;
записи 8-9 – 24 листопада 1989 року – 01 грудня 1991 року служба в Радянській армії (військовий квиток серії УН № 0419206);
запис 10 – 14 лютого 1992 року на підставі наказу від 10 лютого 1992 року № 75к позивач був прийнятий на роботу до Шахтоуправління «Ясинівське» підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті;
запис 11 – 14 березня 1996 року на підставі наказу від 14 березня 1996 року № 109к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням;
[…]
запис 22 – 09 березня 2010 року на підставі наказу від 09 березня 2010 року № 106к позивач був прийнятий на роботу до відкритого акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» гірничим робочим підземним з повним робочим днем під землею, тимчасово на 2 місяці;
запис 23 – 19 квітня 2010 року на підставі наказу від 19 квітня 2010 року № 169к зарахований в штат постійно;
запис 24 – 08 липня 2010 року на підставі наказу від 08 липня 2010 року № 332к переведений гірничим робочим очисного вибою з повним підземним робочим днем;
запис 25 – 15 березня 2011 року на підставі наказу від 15 березня 2011 року № 117к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням;
[…]
запис 28 – 12 грудня 2011 року на підставі наказу від 12 грудня 2011 року № 830к позивач був прийнятий на роботу до відокремленого підрозділу «Шахта «Ясинівська-Глибока» державного підприємства «Макіїввугілля» підземним гірничим робочим з повним робочим днем під землею;
запис 29 – 02 квітня 2012 року на підставі наказу від 02 квітня 2012 року № 219к переведений підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті;
[…]
запис 31 – 19 жовтня 2014 року на підставі наказу від 21 жовтня 2014 року № 443к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням.
Як свідчить довідка про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20 липня 2021 року № 773, видана так званим «Филиалом «Шахта «Ясиновская-Глубокая» государственного унитарного предприятия ДНР «Макеевуголь», ОСОБА_1 працював повний робочий день в Шахтоуправлінні «Ясинівське» виробничого об`єднання «Совєтськвугілля»:
в період з 23 травня 1988 року по 05 липня 1988 року за професією «учень гірника підземний» з повним робочим днем в шахті на ділянці ШТ-1 з підземною тарифною ставкою, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, пункт «гірничі роботи», постанова Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1965 року № 1173;
в період з 26 грудня 1988 року по 19 квітня 1988 року за професією «гірничий майстер підземний» з повним робочим днем в шахті на дільниці ВТБ-1, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, пункт «гірничі роботи», постанова Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1965 року № 1173;
в період з 11 серпня 1989 року по 18 листопада 1989 року за професією «гірничий майстер підземний» з повним робочим днем в шахті на дільниці ВТБ-1, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, пункт «гірничі роботи», постанова Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1965 року № 1173;
в період з 14 лютого 1992 року по 14 березня 1996 року за професією «гірничий майстер підземний» з повним робочим днем в шахті на дільниці ПР-3, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, пункт 1010100г-23239, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162;
в період з 12 грудня 2011 року по 01 квітня 2012 року за професією «гірник підземний» з повним робочим днем в шахті на дільниці з видобутку вугілля № 3, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ І, пункт 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36,
з 09 січня 2012 року по 08 лютого 2012 року виконував обов`язки гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті на дільниці з видобутку вугілля № 3 зі сплатою згідно з штатним розкладом;
з 09 лютого 2012 року по 08 березня 2012 року виконував обов`язки гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті на дільниці з видобутку вугілля № 3 зі сплатою згідно з штатним розкладом;
з 03 лютого 2012 року по 01 березня 2012 року виконував обов`язки гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті на дільниці з видобутку вугілля № 3 зі сплатою згідно з штатним розкладом;
з 02 березня 2012 року по 07 березня 2012 року виконував обов`язки гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті на дільниці з видобутку вугілля № 3 зі сплатою згідно з штатним розкладом;
з 08 березня 2012 року по 31 березня 2012 року виконував обов`язки гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті на дільниці з видобутку вугілля № 3 зі сплатою згідно з штатним розкладом, що передбачено Списком № 1, розділ І, підрозділ І, пункт 1.1б, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36;
в період з 02 квітня 2012 року по 19 жовтня 2014 року за професією «гірничий майстер підземний» з повним робочим днем в шахті на дільниці з видобутку вугілля № 3, що передбачено Списком № 1, розділ І, підрозділ 1, пункт 1.1б, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36:
з 26 листопада 2012 року по 30 листопада 2012 року походив курси з охорони праці в УКК державного підприємства «Макіїввугілля» терміном 5 днів із збереженням середнього заробітку за основним місцем роботи;
з 26 липня 2013 року по 02 серпня 2013 року виконував обов`язки помічника начальника дільниці з видобутку вугілля № 3 підземного з повним робочим днем в шахті зі сплатою згідно з штатним розкладом;
з 09 вересня 2013 року по 13 вересня 2013 року виконував обов`язки заступника начальника дільниці з видобутку вугілля № 3 підземного з повним робочим днем в шахті зі сплатою згідно з штатним розкладом;
з 10 лютого 2014 року по 14 лютого 2014 року виконував обов`язки помічника начальника дільниці з видобутку вугілля № 3 підземного з повним робочим днем в шахті зі сплатою різниці в окладах;
з 06 березня 2014 року по 07 березня 2014 року проходив курси з охорони праці в УКК державного підприємства «Макіїввугілля» терміном 5 днів із збереженням середнього заробітку за основним місцем роботи;
з 27 березня 2014 року по 28 березня 2014 року виконував обов`язки помічника начальника дільниці з видобутку вугілля № 3 підземного з повним робочим днем в шахті зі сплатою різниці в окладах;
з 04 серпня 2014 року по 10 серпня 2014 року виконував обов`язки заступника начальника дільниці МДГО підземного з повним робочим днем в шахті зі сплатою різниці в окладах.
Також позивач надав суду видані так званим «Филиалом «Шахта «Ясиновская-Глубокая» государственного унитарного предприятия ДНР «Макеевуголь» довідки від 20 липня 2021 року №№ 779, 780, 781, 782, 783, 789, 790, 791, 792, 793, 363 про заробітну плату для обчислення пенсії; табелі спусків та виїздів від 20 липня 2021 року №№ 774, 775, 776, 784, 785, 786; наказ відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Ясинівське-Глибоке» державного підприємства «Макіїввугілля» від 10 січня 2011 року № 41 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці».
Як свідчить довідка про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01 липня 2021 року № 720, видана так званим «публичным акционерным обществом «Шахтоуправление «Донбасс»», ОСОБА_1 працював повний робочий в публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас»:
в період з 09 березня 2010 року по 08 липня 2010 року виконував підземні роботи з повним робочим днем за професією «гірничий робочий підземний», що передбачена Списком № 1, розділ І, підрозділ 1, код КП 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36;
в період з 08 липня 2010 року по 15 березня 2011 року виконував підземні роботи з повним робочим днем з професією «гірничий робочий очисного вибою», що передбачена Списком № 1, розділ І, підрозділ 1, код КП 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.
За час роботи учнем, навчання на курсах і роботи на практиці заробітна плата виплачувалась за тарифною ставкою підземного робочого.
Накази про атестацію робочих місць за умовами праці від 30 грудня 1994 року № 1718, від 12 жовтня 1999 року № 1131, від 12 вересня 2001 року № 486-к, від 04 квітня 2005 року № 528, від 04 квітня 2005 року № 529, від 16 травня 2006 року № 700, від 20 квітня 2011 року № 528.
Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж роботи ОСОБА_1 за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗПЗ013А1» за період роботи в публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ідентифікаційний код 00174668) з березня 2010 року по березень 2011 року та у відокремленому підрозділі «Шахта «Ясинівська-Глибока» державного підприємства «Макіїввугілля» (ідентифікаційний код 37294669) з грудня 2011 року по березень 2012 року; а також за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗПЗ014А1» за період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Ясинівська-Глибока» державного підприємства «Макіїввугілля» (ідентифікаційний код 37294669) з квітня 2012 року по січень 2013 року та у відокремленому підрозділі «Шахтоуправління ім. С.М. Кірова» державного підприємства «Макіїввугілля» (ідентифікаційний код 38519860) з лютого 2013 року по жовтень 2014 року.
Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2, код підстави «ЗПЗ014А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Код підстави «ЗП3013А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам.
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про атестацію робочих місць за умовами праці за період з січня 2011 року по жовтень 2014 року.
Як свідчить форма РС-право, пенсійний орган зарахував ОСОБА_1 :
період навчання у вищих/середніх навчальних закладах з 01 вересня 1985 року по 23 червня 1989 року – до страхового стажу;
період роботи з 11 серпня 1989 року по 18 листопада 1989 року – до страхового стажу;
період військової служби з 24 листопада 1989 року по 27 листопада 1991 року – до страхового стажу;
період роботи з 14 лютого 1992 року по 14 березня 1996 року – до страхового стажу;
період роботи з 15 березня 1996 року по 22 лютого 1997 року – до страхового стажу;
період роботи з 23 лютого 1997 року по 03 січня 2003 року – до страхового стажу;
період роботи з 04 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року – до страхового стажу;
період роботи з 01 січня 2004 року по 06 січня 2010 року – до страхового стажу;
період роботи з 01 лютого 2010 року по 10 лютого 2010 року – до страхового стажу;
період роботи з 09 березня 2010 року по 15 березня 2011 року – до страхового стажу та до пільгового стажу за ст. 14, постанова 202, підземні, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
період роботи з 01 червня 2011 року по 10 листопада 2011 року – до страхового стажу;
період роботи з 12 грудня 2011 року по 31 березня 2012 року - до страхового стажу та до пільгового стажу за ст. 14, постанова 202, підземні, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
період роботи з 01 квітня 2012 року по 31 січня 2013 року - до страхового стажу та до пільгового стажу за ст. 14, підземні, провідні професії, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
період роботи з 01 лютого 2013 року по 19 жовтня 2014 року до страхового стажу та до пільгового стажу за ст. 14, підземні, провідні професії, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників визначає ст. 114 Закону № 1058.
Щодо права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
Пп. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абз. 1 цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абз. абз. 1 і 15-23 цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Щодо права на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абз. абз. 1 і 15-23 п. 1 ч. 2 цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абз. 1 ст. 26 цього Закону, зменшується на один рік.
При цьому, згідно з положеннями ч. 5 ст. 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі – Порядок № 383).
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
До підрозділу 1. Підземні роботи розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, були включені всі працівники, інженерно-технічні працівники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні вказаних вище робітників і службовців (медперсонал підземних (здравпунктів, робітники підземного телефонного зв`язку і т. д.).
До підрозділу 10101000 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу 10100000 І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, включені 1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
До підрозділу 10101000 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу 10100000 І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені 1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
До підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені 1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 (далі – Список № 202).
До розділу І. «Підземні гірничі роботи в шахті і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Списку № 202 включені такі професії (посади): «усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю)».
Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону № 1788.
Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі – Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка; лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу.
Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1).
Документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, визначені п. 2.1. Порядку № 22-1.
Так, згідно з пп. 2 п. 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії, крім іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до п. 4.1. Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно з п. 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Згідно з п. 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям ГУ ПФУ в Сумській області рішення від 03 серпня 2021 року № 053130007347 «Про відмову у призначенні пенсії».
Цим рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Суд зазначає, що правові наслідки для позивача створює рішення ГУ ПФУ в Сумській області, а не ГУ ПФУ в Донецькій області, як помилково вважає позивач.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 03 серпня 2021 року № 053130007347 належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.
Надаючи оцінку правомірності відмови в призначенні пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.
Вирішуючи питання щодо можливості врахування відомостей, наведених у довідках, виданих підприємством, що знаходиться на тимчасово окупованій території, суд виходить з такого.
Місто Макіївка включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року № 79-р).
Постановами Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VІІ та № 254-ІІV це місто визнано тимчасово окупованою територією.
У 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави-члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини 2» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016).
«Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважає Європейський суд з прав людини, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції, як доказів, оскільки не прийняття їх призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване їй право на пенсійне забезпечення.
Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, наведеною у постановах від 22 жовтня 2018 року у справі № 235/2357/17, від 28 лютого 2019 року у справі № 554/3179/17, від 14 листопада 2019 року у справі № 227/4503/16 тощо.
Виходячи з цих міркувань, пенсійний орган мав прийняти до розгляду та взяти до уваги відомості, наведені в документах, виданих підприємствами, які знаходяться на тимчасово окупованій території, (довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, накази про атестацію робочих місць).
Відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві або архівній установі, яке (яка) знаходиться на непідконтрольній українській владі території, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення. Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 27 лютого 2019 року у справі № 423/3544/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 242/1484/17, від 26 березня 2020 року у справі № 414/1864/16-а.
Крім того, позивач не може нести відповідальність і зазнавати негативних наслідків через невиконання (неналежне виконання) роботодавцем – страхувальником своїх обов`язків щодо нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за позивача за вказаний вище період; а також через невиконання (неналежне виконання) роботодавцем – страхувальником свого обов`язку в частині подання до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування необхідних відомостей, в тому числі щодо спеціального стажу роботи або проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Так само позивач не може зазнавати негативних наслідків через невиконання роботодавцем обов`язку щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, (тим більш, що така атестація була проведена).
Щодо наявності підстав для зарахування позивачу до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 періодів його роботи в шахтоуправлінні «Ясинівське», в публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» та у відокремленому підрозділі «Шахта «Ясинівська-Глибока» державного підприємства «Макіїввугілля» суд зазначає таке.
Суд встановив, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на підземних роботах в шахтоуправлінні «Ясинівське» з 23 травня 1988 року по 05 липня 1988 року підземним учнем гірничого робочого з повним робочим днем в шахті (записи №№ 2-3 в трудовій книжці); з 26 грудня 1988 року по 19 квітня 1989 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті (записи №№ 4-5), з 11 серпня 1989 року по 18 листопада 1989 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті (записи №№ 6-7), з 14 лютого 1992 року по 14 березня 1996 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті (записи №№ 10-11); в публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» з 09 березня 2010 року по 07 липня 2010 року гірничим робочим підземним з повним робочим днем під землею (записи №№ 22-24), з 08 липня 2010 року по 15 березня 2010 року гірничим робочим очисного вибою з повним підземним робочим днем (записи №№ 24-25); у відокремленому підрозділі «Шахта «Ясинівська-Глибока» державного підприємства «Макіїввугілля» з 12 грудня 2011 року по 01 квітня 2012 року (записи №№ 28-29), з 02 квітня 2012 року по 19 жовтня 2014 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті (записи №№ 29-31).
Професії, за якими працював ОСОБА_1 , включені до Списку № 1, а в його трудовій книжці містяться записи про те, що на відповідних роботах позивач працював повний робочий день в шахті (під землею).
Робота позивача за професіями, що включені до Списку № 1, з повним робочим днем в шахті підтверджена належним чином оформленими записами у трудовій книжці, що є основним документом про стаж.
Отже, ОСОБА_1 має право на зарахування цих періодів до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058. При цьому необхідність у поданні додаткових документів, в тому числі уточнюючих довідок, відсутня.
Суд зауважує, що рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 03 серпня 2021 року № 053130007347 не відповідає критерію обґрунтованості, оскільки в ньому не конкретизовано, які саме періоди роботи ОСОБА_1 не були зараховані до його спеціального (пільгового) стажу та з яких підстав.
Водночас на підставі даних форми РС-право суд встановив, що пенсійний орган зарахував до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 09 березня 2010 року по 15 березня 2011 року (за ст. 14, постанова 202, підземні, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в); з 12 грудня 2011 року по 31 березня 2012 року (за ст. 14, постанова 202, підземні, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в); з 01 квітня 2012 року по 31 січня 2013 року (за ст. 14, підземні, провідні професії, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в); з 01 лютого 2013 року по 19 жовтня 2014 року (за ст. 14, підземні, провідні професії, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).
Щодо наявності підстав для зарахування до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 періоду походження позивачем строкової військової служби суд зазначає таке.
Суд встановив, що в період з 24 листопада 1989 року по 01 грудня 1991 року ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в Радянській Армії, що підтверджено записом № 5 в трудовій книжці та військовим квитком серії НОМЕР_4 .
При цьому позивач демобілізований 27 листопада 1991 року, а на військовий облік мав стати до 01 грудня 1991 року, про що свідчать відповідні записи у військовому квитку.
Період проходження військової служби пенсійний орган зарахував до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований.
Призову на військову службу передувала робота позивача в шахтоуправлінні «Ясинівське» підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті (записи №№ 6-7).
Після демобілізації з 10 лютого 1992 року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до шахтоуправління «Ясинівське» підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті (запис № 10).
Ч. 4 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
На підставі постанови Верховної Ради України від 06 грудня 1991 року № 1931-ХІІ «Про введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 01 січня 1992 року Закон № 1788 введений в дію в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення в дію цього Закону; з 01 квітня 1992 року – в повному обсязі.
За змістом п. «в» ч. 3 ст. 56 Закону № 1788 до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба незалежно від місця проходження служби.
Відповідно до ст. 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі – Закон № 2232) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі – Закон № 2011) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу роботи за спеціальністю.
На час проходження ОСОБА_1 строкової військової служби діяло Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затверджене постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі – Положення № 590).
П. 109 Положення № 590 було встановлено, що при призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти «а» і «б» пункту 16), […] періоди, зазначені у підпунктах «к» і «л», прирівнюються по вибору особи, що звернулась за призначенням пенсії, або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
В свою чергу пп. «к» п. 109 Положення № 590 передбачав, що, крім роботи в якості робочого або службовця, в загальний стаж роботи зараховується також служба у складі Збройних Сил СРСР […].
02 червня 2005 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2636-IV «Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження військової служби» (далі – Закон № 2636), який набрав чинності з 01 січня 2006 року.
На підставі п. 1 розділу І Закону № 2636 абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону № 2011 був доповнений реченнями такого змісту: «Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах».
На підставі п. 2 розділу І Закону № 2636 ч. 1 ст. 2 Закону № 2232 доповнена абзацом другим такого змісту: «Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах».
Як свідчить пояснювальна записка до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України» (щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби», до прийняття Закону України «Про пенсійне забезпечення» при призначенні пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах, час проходження військової служби прирівнювався до роботи, яка передувала службі або слідувала за нею. Після введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» питання зарахування часу проходження військової служби було врегульовано в роз`ясненні Міністерства соціального захисту населення України № 2 від 26.03.93, в якому передбачалось, що час перебування на військовій службі підлягає зарахуванню як до загального стажу, так і стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах, якщо на момент призову на військову службу особа працювала за професією або займала посаду, що передбачає такі пільги. Однак, з 01.01.04 це роз`яснення втратило чинність. Таким чином, механізм зарахування часу перебування на строковій військовій службі до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах та за вислугу років, втратив законодавче регулювання, а особи, які мали або матимуть право на зарахування часу перебування на строковій військовій службі до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах та за вислугу років, втрачають його.
Отже, прийняття цього законопроекту було спрямовано на законодавче закріплення механізму зарахування часу перебування на строковій військовій службі до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах та за вислугу років при умові, якщо на момент призову на військову службу особа навчалась в професійно-технічному училищі, працювала за професією або займала посаду, що передбачає такі пільги.
Вирішуючи питання про те, норми якого нормативно-правового акта мають застосовуватися до спірних правовідносин, а саме п. 109 Положення № 590 або абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону № 2011 та ч. 1 ст. 2 Закону № 2232, суд виходить з таких міркувань.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
В абз. 2 п. 2 мотивувальної частини рішення від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 Конституційний Суд України зазначив: «За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце».
Постановою Верховної Ради України від 12 вересня 1991 pоку № 1545-ХІІ «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу PCP» було передбачено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства СРСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Отже, під час вирішення питання щодо наявності підстав для зарахування до пільгового стажу позивача періоду проходження ним строкової військової служби має застосовуватися законодавство, чинне на час її проходження, а саме п. 109 Положення № 590.
В даному випадку не йдеться про колізію між нормою закону та нормою підзаконного нормативно-правого акта, оскільки зміни, внесені до Законів № 2211 та № 2232 на підставі Закону № 2636, набрали чинності з 01 січня 2006 року і не мають зворотної дії у часі.
Таким чином, в силу положень п. 109 Положення № 590 ОСОБА_1 має право на прирівняння періоду строкової військової служби до роботи, що передувала або слідувала за закінченням цього періоду.
Оскільки як до призову на строкову військову службу, так і після демобілізації позивач працював гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті і робота за цією професією дає право на пенсію відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, ОСОБА_1 має право на зарахування до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, що дає право на пенсію відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, і періоду проходження ним строкової військової служби з 24 листопада 1989 року по 01 грудня 1991 року.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 03 серпня 2021 року № 053130007347 «Про відмову у призначенні пенсії» підлягає визнанню протиправним.
Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.
Відмовляючи в призначенні пенсії, відповідач 2 не забезпечив всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих позивачем документів.
Оскільки рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 03 серпня 2021 року № 053130007347 є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.
В даному випадку з метою ефективного захисту порушеного права позивача на підставі ч. 2 ст. 9 КАС суд виходить за межі позовних вимог, оскільки, як вже було вказано судом, правові наслідки для позивача створило рішення ГУ ПФУ в Сумській області, а не ГУ ПФУ в Донецькій області.
Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС, для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення належить також застосувати такі способи захисту як зобов`язання відповідача 2 – ГУ ПФУ в Сумській області:
1. зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058,
періоди роботи з 23 травня 1988 року по 05 липня 1988 року підземним учнем гірничого робочого з повним робочим днем в шахті, з 26 грудня 1988 року по 19 квітня 1989 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті, з 11 серпня 1989 року по 18 листопада 1989 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті, з 14 лютого 1992 року по 14 березня 1996 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті;
період строкової військової служби з 24 листопада 1989 року по 01 грудня 1991 року;
2. повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 липня 2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Разом із цим вимога позивача про зобов`язання пенсійного органу зарахувати до його пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 09 березня 2010 року по 15 березня 2011 року, з 12 грудня 2011 року по 19 жовтня 2014 року задоволенню не підлягає, оскільки ці періоди вже враховані до пільгового стажу (період з 09 березня 2010 року по 15 березня 2011 року – за ст. 14, постанова 202, підземні, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в; період з 12 грудня 2011 року по 31 березня 2012 року – за ст. 14, постанова 202, підземні, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в; період з 01 квітня 2012 року по 31 січня 2013 року – за ст. 14, підземні, провідні професії, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в; період з 01 лютого 2013 року по 19 жовтня 2014 року – за ст. 14, підземні, провідні професії, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), що підтверджено формою РС-право.
При вирішенні питання на який саме пенсійний орган – відповідач у справі має бути покладений обов`язок зарахувати певні періоди роботи позивача до його пільгового стажу, а також обов`язок повторно розглянути заяву про призначення пенсії, суд виходить з того, що відповідно до п. 4.2 Порядку № 22-1, за принципом екстериторіальності органом, що мав розглянути питання про призначення пенсії, визначено ГУ ПФУ в Сумській області.
Позовні вимоги до ГУ ПФУ в Донецькій області задоволенню не підлягають, оскільки відповідач 1 не розглядав заяву ОСОБА_1 та рішень, які б порушували права позивача, не приймав.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Ухвалою від 30 серпня 2021 року суд відстрочив позивачу сплату судового збору за подання позовної заяви в сумі 908,00 грн до ухвалення судового рішення у справі.
Судовий збір позивачем не сплачений.
Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Таким чином, на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області підлягає стягненню судовий збір в сумі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ідентифікаційний код: 21108013, місцезнаходження: 40030, Сумська обл., м. Суми, вул. Пушкіна, буд. 1) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 03 серпня 2021 року № 053130007347 «Про відмову у призначенні пенсії».
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи:
з 23 травня 1988 року по 05 липня 1988 року підземним учнем гірничого робочого з повним робочим днем в шахті,
з 26 грудня 1988 року по 19 квітня 1989 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті,
з 11 серпня 1989 року по 18 листопада 1989 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті,
з 14 лютого 1992 року по 14 березня 1996 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем в шахті;
період строкової військової служби з 24 листопада 1989 року по 01 грудня 1991 року.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 липня 2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
5. В іншій частині позовних вимог – відмовити.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь держави судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
9. Повне судове рішення складено 04 січня 2022 року.
Суддя Т.О. Кравченко