Рішення № 10320013, 22.03.2010, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
22.03.2010
Номер справи
889-2010
Номер документу
10320013
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 210

РІШЕННЯ

Іменем України

22.03.2010Справа №2-8/889-2010 За позовом - Кримського управління капітального будівництва Міністерства оборони України, м. Сімферополь

до відповідача - Сімферопольської міської Ради, м. Сімферополь

треті особи –

1.          Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь

2.          Міністерство оборони України, м. Київ

про визнання недійсним рішення.

Суддя С.А. Чумаченко

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача – Депутатов В.О. по довіреності від 17.01.10р.

Від відповідач – не з'явився.

Треті особи – не з'явилися.

Суть спору: Позивач – Кримське управління капітального будівництва Міністерства оборони України звернулося до господарського суду із позовною заявою до відповідача – Сімферопольської міської Ради, просить суд:

-          визнати незаконним пункт 2 рішення 37 сесії 5 склику Сімферопольської міської ради від 15.05.2008р. №532 «Про надання згоди на прийом у комунальну власність територіальної громади м. Сімферополь, 72-квартирного житлового будинку, по вул. Кубанська, 11 та 36-квартирного житлового будинку по вул. Кубанська, 11-А»;

-          викласти пункт 1 рішення 37 сесії 5 склику Сімферопольської міської ради від 15.05.2008р. №532 в наступній редакції: «Надати згоду на прийом в встановленому законодавством порядку в комунальну власність територіальної громади м. Сімферополя на баланс КП «ЖЕО Київського району м. Сімферополя» 72-квартирного житлового будинку, по вул. Кубанська, 11 та 36-квартирного житлового будинку по вул. Кубанська, 11-А», що знаходяться на балансі Кримського управління капітального будівництва Міністерства оборони України, разом з зовнішніми інженерними мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення».

Представник позивача надав суду уточнення позовних вимог, просить суд - визнати незаконним пункт 2 рішення 37 сесії 5 склику Сімферопольської міської ради від 15.05.2008р. №532 «Про надання згоди на прийом у комунальну власність територіальної громади м. Сімферополь, 72-квартирного житлового будинку, по вул. Кубанська, 11 та 36-квартирного житлового будинку по вул. Кубанська, 11-А».

Крім того, представник позивача представив суду заяву про відмову від позовних вимог в частині зобов’язання відповідача викласти пункт 1 рішення 37 сесії 5 склику Сімферопольської міської ради від 15.05.2008р. №532 в наступній редакції: «Надати згоду на прийом в встановленому законодавством порядку в комунальну власність територіальної громади м. Сімферополя на баланс КП «ЖЕО Київського району м. Сімферополя» 72-квартирного житлового будинку, по вул. Кубанська, 11 та 36-квартирного житлового будинку по вул. Кубанська, 11-А», що знаходяться на балансі Кримського управління капітального будівництва Міністерства оборони України, разом з зовнішніми інженерними мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення».

Ухвалою господарського суду АР Крим від 22 березня 2010 року провадження по справі, в частині зобов’язання відповідача викласти пункт 1 рішення 37 сесії 5 склику Сімферопольської міської ради від 15.05.2008р. №532 в наступній редакції: «Надати згоду на прийом в встановленому законодавством порядку в комунальну власність територіальної громади м. Сімферополя на баланс КП «ЖЕО Київського району м. Сімферополя» 72-квартирного житлового будинку, по вул. Кубанська, 11 та 36-квартирного житлового будинку по вул. Кубанська, 11-А», що знаходяться на балансі Кримського управління капітального будівництва Міністерства оборони України, разом з зовнішніми інженерними мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення», припинено на підставі п.4 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.

Представники третіх осіб в судове засідання не з'явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином – рекомендованим листом.

Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, згідно до якої просить суд припинити провадження по справі на підставі п.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.

Суд розглянувши матеріали справи, вважає, що клопотання відповідача необґрунтоване та задоволенню не підлягає.

Справа слуханням відкладалась в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Вивчивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Сімферопольської міської ради від 15 травня 2008 року №532 надано згоду на прийом в комунальну власність територіальної громади 72-квартирний житловий будинок по вул.. Кубанськой,11 і 36-квартирний житловий будинок по вул.. кубанської11-А в м. Сімферополі. Пунктом 2 зазначеного рішення КУКБ міністерства оборони України приписане до передачі вказаних домів в комунальну власність передати сеті електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення відповідним експлуатаційним організаціям.

Так, на думку позивача, пункт 2 рішення Сімферопольської міської ради від 15 травня 2008 року №532 прийнятий з порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування» та діючого законодавства України.

Суд розглянувши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню за наступними підставами.

По перше, відповідно до ст.3 Кодексу Адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначена компетенція адміністративних судів, до якої віднесені спори фізичних чи юридичних осію із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Згідно до п.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Так, відповідачем у даній позовній заяві дійсно зазначений суб’єкт владних повноважень, але даний спір не має публічно-правового характеру, оскільки предметом спору у даній справі є відновлення порушеного права позивача.

Тобто, між сторонами існує спір про право, що в свою чергу виключає її розгляд в порядку адміністративного судочинства, а підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

По друге, Наказом Міністра оборони України від 09 грудня 2005 року за № 731 затверджено Порядок передачі житла від замовників Міністерства оборони України, згідно з яким побудовані за власним планом Міністерства оборони України житлові будинки передаються замовниками будівництва у комунальну власність.

15 травня 2008 року 37-ю сесією 5-ого скликання Сімферопольської міської ради прийнято рішення №532 «Про надання згоди на прийом в комунальну власність територіальної громади м. Сімферополя 72-квартирного житлового будинку по вул.. Кубанської,11 і 36-квартирного житлового будинку по вул.. Кубанської,11 «а»».

Відповідно до пункту 1 рішення від 15 травня 2008 року №532 було вирішено – надати згоду в встановленому законодавством порядку в комунальну власність територіальної громади м. Сімферополя на баланс комунального підприємства «Житлово-експлуатаційного об’єднання Київського району м. Сімферополя» 72-квартирного житлового будинку по вул.. Кубанської,11 і 36-квартирного житлового будинку по вул.. Кубанської,11 «а», що знаходиться на балансі Кримського управління капітального будівництва Міністерства оборони України.

Пунктом 2 рішення Сімферопольської міської ради від 15 травня 2008 року №532 було вирішено – Кримському управлінню капітального будівництва МО України, до передачі вказаних будинків в комунальну власність, передати зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення відповідним експлуатаційним організаціям.

Передача в комунальну власність територіальних громад житлового фонду, що є власністю держави, здійснюється відповідно до положень Законів України «Про передачі об'єктів права державної та комунальної власності», «Про місцеве самоврядування в Україні» та постанови Кабінету Міністрів України від 06 листопада 1995 року за № 891 «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, який перебуває в повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, організацій і установ».

Так, Закон України «Про передачі об'єктів права державної та комунальної власності» № 147/98-ВР регулює відносини пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл , селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність.

Відповідно до ст. 2 Закону № 147/98-ВР об'єктами передачі згідно цього Закону, крім інших об'єктів, є житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, установ і організацій.

Статтею 4-1 Закону України «Про передачі об'єктів права державної та комунальної власності» № 147/98-ВР передбачено, що рішення про передачу в комунальну власність об'єктів соціальної інфраструктури приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном за згодою відповідних сільських, селищних, міських рад.

Статтею 7 Закону України «Про передачі об'єктів права державної та комунальної власності» № 147/98-ВР сказано, що передача в комунальну власність житлового фонду (об'єктів соціальної інфраструктури) здійснюється разом з зовнішніми інженерними мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлями, призначеними для обслуговування цього житлового фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 р. № 891 «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, який перебуває в повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, організацій і установ" передбачено, що відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно.

Разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні інженерні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього житлового фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).

Чинним законодавством України не передбачена можливість передачі державного майна (відомчого житлового фонду) безпосередньо у власність організацій.

Тобто пункт 2 рішення сесії Сімферопольської міської ради від 15 травня 2008 року № 532 суперечить вимогам Закону України «Про передачі об'єктів права державної та комунальної власності» та Постанови Кабінету міністрів України від № 891 від 06 листопада 1995 року,

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, посадові особи органів місцевого самоврядування зобов’язанні діяти тільки на підставі та в межах компетенції.

Відповідно до ч. 2 Роз’яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000 р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів”, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

За наведених вище обставин суд вважає, що позовні вимоги Кримського управління капітального будівництва Міністерства оборони України підлягають задоволенню.

Згідно ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України оплата держмита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу підлягає покладанню на відповідача.

В судовому засіданні 24.03.2010року оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 77, 82-84 ГПК України, суд ВИРIШИВ:

1.          Позовні вимоги задовольнити.

2.          Визнати незаконним пункт 2 рішення 37 сесії 5 склику Сімферопольської міської ради від 15 травня 2008 року №532 «Про надання згоди на прийом у комунальну власність територіальної громади м. Сімферополь, 72-квартирного житлового будинку, по вул. Кубанська, 11 та 36-квартирного житлового будинку по вул. Кубанська, 11-А».

3.          Стягнути з Сімферопольської міської ради (м. Сімферополь, вул. Толстого,15) на користь Кримського управління капітального будівництва Міністерства оборони України (м. Сімферополь, вул. Залізнична,5; рахунок 35239003003587 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 24980227) 85,00грн. державного мита та 236,00грн. витрат на інформаційне-технічне забезпечення удового процесу.

4.          Наказ видати після набрання рішення законної сили.

Суддя

господарського суду АР Крим                                         Чумаченко С.А.

Рішення оформлено відповідно до ст.ст.84-85 ГПК України

і підписане 24 березня 2010 року.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Чумаченко С.А.